Pazartesi, Mart 25, 2024
Ana SayfaCinsellikGey Ne Demek? Eşcinsel İlişkileri Tanımlayan Gay Ne Demek, Anlamı Nedir?

Son Yazılar

Gey Ne Demek? Eşcinsel İlişkileri Tanımlayan Gay Ne Demek, Anlamı Nedir?

Gey ne demek değil Gay ne demek şeklinde yazılması gereklidir. Heteroseksüel ve homoseksüel farkı nedir, LGBT anlamı nedir, hepsi yazımızda.

Gey ne demek diye soranlara öncelikle şunu belirtmem gerekir ki, kelimenin yazılışı itibariyle Gay ne demek diye yazılması gerekmektedir. Gey kelimesinin sözlük karşılığı eşcinsel anlamında kullanılmaktadır. Peki eşcinsel ne demek diye sorabilirsiniz. Yani bir erkek başka bir erkekle ya da bir kadın başka bir kadınla aşk yaşamasına eşcinsel ilişki denilmektedir. Bu ilişki türünü yaşayan kişilere ise Gay denilmektedir.

Gey Ne Demek?

Gey ne demek sorusunu biraz daha açacak olursak… Ülkemizde genellikle erkek erkeğe ilişki yaşayan insanlara Gay denilmektedir. Kadın kadına ilişki yaşayanlara ise lezbiyen denilmektedir. Fakat aslında yabancı dilde her ikisine de Gay denilmektedir. Gay ne demek, hangi kelimeden gelmiştir derseniz, İngilizceye eski Fransızcadaki “gai” kökeninden geçmiştir.

BENZER YAZI: SONU ‘SEKSÜEL’ İLE BİTEN VE BİLİNMESİ GEREKEN 72 KELİME

Gay Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

gey ne demek gay ne demek

Gay ne demek yani aslında gerçek anlamı nedir? Her ne kadar Fransızca gai kökünden gelse de 1960’lı yıllardan önce kelimenin kullanılış amacı “neşeli, umursamaz” ve “canlı renkli, gösterişli” tarif etmek amacı ileydi. 1960’tan sonra ise erkek eşcinselleri tanımlamak için kullanılan bir sıfat haline gelmiştir.

Lezbiyen Ne Demek?

Kadın kadına ilişkiyi tanımlayan kelime 1800’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Önceleri sadece erkek erkeğe ilişkiyi tanımlayan Gay kelimesi sonrasında kadınlar arasında olan ilişkiyi de tanımlar şekilde kullanılmıştır.

BENZER YAZI: TRANS NE DEMEK? TRANS NEDİR? TRANSSEKSÜEL NE ANLAMA GELİR? TRANS KADIN ERKEK NASIL OLUR?

Türkiye’de Eşcinsel Ne Demek?

Ülkemizde Gey ne demek, hangi kelime en sık kullanılmaktadır? Türkiye’de erkek erkeğe ilişki yaşayan bireyler için Gay, kadın kadına ilişki yaşayan bireylere ise lezbiyen denilmektedir. Fakat erkek erkeğe ilişki yaşayanlar için en sık kullanılan kelime ise yine yabancı bir dilden gelen homoseksüel kelimesidir. Homoseksüel ne demek, sözlük anlamı nedir peki? Sözlük anlamı “cinsel isteklerini kendi cinsinden kimselerle yatıştırmak huyunda olan kimsedir.” şeklinde ifade edilmiştir. Ülkemizde homoseksüel kelimesi kaba bir tabirle “HOMO” şeklinde sıklıkla kullanılır. Yani homo kelimesi hakaret etmek için kullanılan bir küfür haline gelmiştir.

BENZER YAZI: BİSEKSÜEL VE PANSEKSÜEL NEDİR? BİSEKSÜELLİK VE PANSEKSÜELLİK ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

Gey ne demek öğrendiniz peki biseksüel ne demek; hem kadınlardan hem de erkeklerden hoşlanan bireylere biseksüel denir. Yani bir erkeğin hem kadınlardan hem de erkeklerden hoşlanması durumunda o kişi biseksüel oluyor. Aynısı kadınlar için de geçerlidir.

Heteroseksüel ne demek; yani eşcinseller bu yazdığıma kızacaklar ama “normal” ilişki türüne heteroseksüel denilmektedir. Yani bir erkeğin sadece kadınlardan hoşlanması ya da bir kadının sadece erkeklerden hoşlanması, ülkemizde normal ilişki sayılmaktadır. Bu tip ilişki yaşayanlara heteroseksüel denilmektedir.

BENZER YAZI: DEMİSEKSÜEL NE DEMEK? DEMİSEXUAL NEDİR? DEMİSEKSÜELLİK NEDİR?

Gey ne demek sanırım öğrendiniz. Bununla birlikte lezbiyen ne demek, homoseksüe ne demek, biseksüel ne demek, heteroseksüel ne demek, hepsinden bahsettik, artık gay ne demek sorusu da kalmamıştır umarım. Okuduğunuz için teşekkürler. 🙂


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!