Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaOyunGG Ne Demek? GG Kelimesinin Tüm Anlamları? GG Nedir?

Son Yazılar

GG Ne Demek? GG Kelimesinin Tüm Anlamları? GG Nedir?

Kalabalık gruplarla oynanan oyunlarla ilginiz yoksa, “GG” kısaltmasını ilk kez sosyal medyada veya bir oyuncu arkadaşınızdan duymuş olabilirsiniz. İşte bu yazımızda GG kısaltmasının tüm anlamlarını seninle paylaşacağım. Peki GG ne demek, gg nedir?

GG kısaltmasının en sık karşımıza çıktığı yer video oyunlardır. Genellikle oyun sonralarında kullanıcıların birbirine gönderdikleri bu kısaltmanın anlamı nedir, GG ne demek hadi bakalım.

GG NE DEMEK?

GG, ‘Good Game’ yani ‘iyi oyundu’ anlamına gelir. Çok oyunculu aksiyon oyunlarında GG, bir sportmenlik işareti ve rakiplerinize karşı savaşırken eğlendiğinizin bir kabulü olarak kullanılır. Çoğu oyuncu için, her maçın sonunda sohbete GG yazmak standart bir uygulamadır. Canlı bir spor etkinliğinin sonunda el sıkışmaya veya sarılmaya benzer. Burada yenilmiş ya da kazanmış olmanızın bir önemi yoktur. Keyifli zaman geçirdiğiniz için teşekkür etmenin kısaltılmış halidir.

GG kelimesi ilk olarak karşımıza 90’ların sonunda karşımıza çıkmıştır. Counter-Strike, Quake ve StarCraft gibi çevrimiçi çok oyunculu aksiyon oyunları popülerlik kazandıkça, internet dili de şekillenmeye başladı. Turun sonunda rakiplerinize GG demek bu oyunlarda uygun görgü kurallarının bir parçası haline geldi.

Ancak, GG her zaman olumlu bir şekilde kullanılmaz. GG’yi erken kullanmak BM yani “Bad Manners” Türkçesi “kötü davranış, alaycı tavır” olarak kabul edilir. Örneğin, maçı kazanmadan önce GG kısaltması paylaşmak kabalıktır. Bir de turun sonunda kaybeden tarafta olursanız, bu alay edilmenize sebep olacaktır. Maç gerçekten bitmeden GG yazmaktan kaçınmalısınız.

GG WP ve GG KELİMESİNİN DİĞER ANLAMLARI NEDİR?

GG NE DEMEK konusunda benzer ve ilgili kısaltmalarla devam edelim. Kullanılabilecek birkaç GG kısaltması var. Kısaltmanın yaygın bir uzantısı GG WP, ‘Good Game, Well Played’ yani Türkçesi ‘Güzel Oyundu, İyi Oynadık‘ anlamına gelen GG WP’dir. Bunun genellikle rakibin maç sırasında iyi bir iş çıkardığı, özellikle de oyunu arkadan kazanmayı başardığı anlamına geldiği söylenir. GG WP, oyun turunun sonunda yazılır. Bir de oyun başında kullanılan GL HF kısaltması vardır. GL HF kısaltması ‘Good Luck, Have Fun‘ Türkçesi ‘İyi Şanslar, İyi Eğlenceler’ anlamına gelmektedir.

GG EZ ne demek diye sorduğunuzu duyar gibi oldum. GG EZ kısaltması ‘Good Game, Easy’ yani Türkçesi ‘İyi Oyundu, Kolaydı’ anlamında kullanılır. Bu kısaltmada kazanan taraf arkadaşlarını tebrik ediyor ve fakat kaybeden tarafla da hafif bir kinaye ile dalga geçiyor oluyorlar. Ancak elbette bu kötü bir davranış olarak algılanmaktadır.

GG EZ daha çok kazanan takım oyuncularının, kaybeden takım oyuncularını hedef alarak ironik bir şekilde kullanılır. Kaybeden taraf tarafından kullanıldığında, genellikle kazananlara dolaylı olarak iltifat etmek için anlam çıkarılabilir.

GERÇEK HAYATTA GG KISALTMASININ KULLANIMI

Bu kısaltmayı, oyuncu olmayan bir kişiyle paylaşırsanız hiç bir anlam yükleyemeyecektir. Bu sebeple oyuncular arasında sıklıkla kullanılır. Gündelik muhabbetlerde sosyal medya veya mesajlaşma uygulamalarında kullanılması, karşı taraf için bir anlam ifade etmeyecektir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!