Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaTeknolojiGimbal Nedir, Nasıl Çalışır? Gimbal Ne İşe Yarar, Özellikleri Nelerdir?

Son Yazılar

Gimbal Nedir, Nasıl Çalışır? Gimbal Ne İşe Yarar, Özellikleri Nelerdir?

İster amatör film çekin, isterseniz de YouTube videoları hazırlayın, işte bu yazımda Gimbal nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar, özellikleri.

İster acemi bir film yapımcısı olun ister profesyonel, çektiğiniz görüntülerde titreşim istemiyorsanız bir gimbal almanızı tavsiye ederiz. Youtube seti olarak da alabileceğiniz bu ürün ne işe yarıyor? İşte bu yazımda sizlerle Gimbal nedir, Gimbal nasıl çalışır, Gimbal ne işe yarar, işte özellikleri.

Akıllı telefonların her yerde bulunması, neredeyse herkesin video oluşturmasına izin verdi. Ancak, hafif ve taşınabilir telefonlar sabit kayıt için pek uygun değil, titreşime sebep oluyor ve kaliteli video görüntülerine engel oluyor.

gimbal ne demek. gimbal nedir

Peki sabit, profesyonel kalitede bir video klip istiyorsanız çözüm nedir? Bir gimbal! Ama tam olarak bir Gimbal nedir, gimbal nasıl çalışır, gimbal ne işe yarar, işte özellikleri ile birlikte tüm detaylar yazımda.

Stabilizasyon Teknolojisinin Evrimi

gimbal ne demek. gimbal nedir
Gimbal nasıl çalışır?

Küçük, güçlü çiplerin ve gelişmiş AI algoritmalarının ortaya çıkmasından önce, kararlı video, ağır ve pahalı ekipman gerektiriyordu. Ağır film kameralarını tutmak için bir dolly, vinç veya Steadicam’a ihtiyacınız olacaktı. Bu nedenle profesyonelce yapılmış filmlerin çoğu yalnızca stüdyoların ve büyük bütçeli yapımcıların etki alanındaydı.

Ancak dijital kameraların piyasaya sürülmesiyle, filme alma ekipmanı daha hafif hale geldi. Sonunda bunu, stabilizasyon dişlisi izledi. Bu nedenle, önemli karşı ağırlıklarla dengelenmiş ağır ekipman kullanmak yerine, artık hafif ve dengelenmiş küçük el telefonlarında yüksek kaliteli video kaydedebilirsiniz.

İşte Gimbal nedir, gimbal nasıl çalışır, gimbal ne işe yarar, özellikleri ile tüm bilgileri seninle paylaşacağım.

Gimbal Ne İşe Yarar?

Günümüzün el tipi yalpa çemberleri, monte edilmiş kamerayı sabit tutmak için fırçasız motorlar, bir atalet ölçüm birimi (IMU) ve bir işlemci kullanır. IMU, daha sonra işlemciye gönderdiği hareketi algılar. Veriler daha sonra eylem ve kamera sarsıntısı arasında ayrım yapmak için işlenir.

IMU Nedir?

Inertial Measurement Unit (IMU) yani ana işlemciye gönderilen açısal hız ve doğrusal ivme verisini tek bir modülde toplayan elektronik bir birimdir.

Gimbal, algılanan değişikliğin istenmeyen bir şey olduğunu algıladığında, buna karşılık gelen bir ters ayar yapacaktır. Bu da hareketi iptal ederek düzgün bir video kaydı sağlar. Yani el titremenizden dolayı oluşacak olan titreşimler Gimbal ile ortadan kalkar.

Gimbal Nasıl Çalışır?

Tüm hareketler üç eksende gerçekleşir: eğme, kaydırma ve yuvarlama. Eğim, kameranın yukarı ve aşağı baktığı, kaydırma ise sola ve sağa baktığı zamandır. Yuvarlanma ise, kameranızı portre modundan yatay moda döndürdüğünüz zamandır.

Gimbal içindeki IMU modülü bu hareketleri algılar. İki ana bileşenden oluşur: bir ivmeölçer ve bir jiroskop. İvmeölçer, gimbalın hangi yöne gittiğini belirler. Yukarı mı aşağı mı gidiyor? İleri mi geri mi? Sol veya sağ?

Öte yandan, jiroskop hareket eksenlerini belirler: eğme, kaydırma ve yuvarlanma. IMU’dan gelen veriler daha sonra gimbalın beynini besler. Ardından, çekimlerinizin istediğiniz gibi olup olmadığını belirlemek için gelişmiş bir algoritma kullanır.

çekimin istediğiniz gibi olup olmadığını tespit ederse, motorlara algılanan hareketin tersi yönünde hareket etme talimatını verir. Gimbalın hareket algılaması, veri işlemesi ve motor hareketi gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Ve bu şekilde el titreşimlerini yok eder.

Gimbal almak ister misiniz? İhtiyacınız Var mı?

Akıllı telefon ve kamera üreticileri, stabilizasyon yenilikleri yaratmakla meşgul. Birçok birinci sınıf kamera, lens ve telefon hem optik hem de elektriksel görüntü sabitleme süreçlerini geliştirmeye devam ediyor. İşlem sonrası sırasında hareket sabitleme de ekleyebilirsiniz.

Ancak, bu teknolojiler ancak bu kadarını yapabilir. Kapalı bir alanın içinde oldukları için o kadar etkili değiller. Bu nedenle, çok sayıda elde taşınabilir video çekimi yapacaksanız, ekipman listenizde bir gimbal olmazsa olmazdır.

En uygun fiyatlarla siz de bir Gimbal almak isterseniz, buradan bir çok çeşide ulaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!