Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikBir Linkin Güvenli Olup Olmadığını Kontrol Etmenizi Sağlayan En İyi Siteler

Son Yazılar

Bir Linkin Güvenli Olup Olmadığını Kontrol Etmenizi Sağlayan En İyi Siteler

Girdiğim site güvenli mi diyenler için güvenli site ve tehlikeli site nasıl anlaşılır, nasıl kontrol edilir, çok basit şekilde anlatıyoruz.

Herhangi bir şüpheli bağlantıya tıklamadan önce, kötü amaçlı yazılımlara veya diğer güvenlik tehditlerine yol açıp açmadığını kontrol etmek için bu link kontrol araçlarını kullanabilirsiniz. İşte bu yazımızda girdiğim site güvenli mi diyenler için güvenli site ve tehlikeli site nasıl anlaşılır, nasıl kontrol edilir, çok basit şekilde anlatıyoruz.

Bir e-posta içinde paylaşılan link güvenli mi? Bir arkadaşınız veya bir yabancı tarafından gönderilmiş olsun, sizi nereye götürdüklerini bilmeden bağlantılara tıklamak akıllıca değildir.

Bu günlerde en hızlı büyüyen güvenlik sorunlarından biri, genellikle insanların farkında olmadan e-postalardaki, sosyal ağlardaki, mesajlaşma programlarındaki ve diğer işbirliği araçlarındaki tehlikeli sayılabilecek güvenli olmayan linklere tıklamasıyla yayılan fidye yazılımlarıdır. Kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı siteleri de büyük risklerdir.

Tüm çevrimiçi etkinlikleriniz konusunda uyanık olmanız gerekirken, biraz yardım almaktan zarar gelmez. İşte bu yazımızda girdiğim site güvenli mi diyenler için güvenli site ve tehlikeli site nasıl anlaşılır, nasıl kontrol edilir, çeşitli araçlardan bahsedeceğiz.

İLGİLİ YAZI: PHİSHİNG NEDİR VE KİMLİK AVI NASIL YAPILIR? KENDİNİZİ NASIL KORURSUNUZ?

İki tür URL vardır:

 • Www ile başlayan, ardından web sitesi adı gelen ve .com veya başka bir üst düzey alan adı ile biten standart uzunlukta bir URL.
 • cutt.ly/YVH7r4m gibi kısaltılmış bir URL.

Aldığınız bağlantının standart uzunlukta bir URL veya kısaltılmış olması fark etmez. Herhangi bir şekilde tehlikeliyse, bir link kontrol aracı sizi bu konuda uyarmalıdır.

Bağlantılar sizi güvenliği ihlal edilmiş bir web sitesine götürecekse, link denetleyicisi bunu hemen vurgulayacaktır. Benzer şekilde, kötü amaçlı yazılımlara, fidye yazılımlarına ve diğer risklere doğrudan bağlantılar bu araçlar tarafından bildirilmelidir.

Aşağıdaki güvenli link kontrol siteleri, bu tehlikeli bağlantılar hakkındaki gerçeği ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Size en iyi sonuçları vermek için herhangi bir zamanda birden fazla sitede kontrolünüzü gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA GÜVENLİ Mİ? PHİSHİNG YAPILABİLİR Mİ?

Norton Safe Web ile Güvenli Site Nasıl Anlaşılır Kontrol Edin

Bir bağlantıyı virüslere veya kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol etmenin başka bir yolu, çevrimiçi güvenlik devi Norton’dan yardım almaktır.

Bir URL’yi kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak için, URL’yi kontrol alanına yapıştırmanız ve arama düğmesini tıklamanız yeterlidir. Norton Safe Web, web sitesi hakkında bir derecelendirme ve topluluk incelemeleri görüntüler. Kendi sesinizi eklemek istiyorsanız, bir hesap oluşturabilir ve bağlantı denetleyicileri topluluğuna katılabilirsiniz.

Tarayıcı tabanlı link denetleyicisinin yanı sıra. Norton Safe Web iki araç daha sunar:

 • Norton Safe Search Extension, tarayıcınıza hızlı güvenli arama işlevi ekleyen bir Chrome adres çubuğu geliştirmesidir.
 • Norton Ana Sayfa Uzantısı, tüm arama motoru sonuçlarınıza güvenli arama getirir.

Her iki seçenek de, siz tıklamadan önce bağlantıları güvenlik açısından test eder ve internette güvenle gezinmek için idealdir.

Girdiğim site güvenli mi? ScanURL ile Kontrol Edin

Dikkate alınması gereken başka bir link güvenliği kontrol aracı olan ScanURL, güvenli bir HTTPS bağlantısı aracılığıyla link sorgusu gönderimlerinizi ciddiye alan bağımsız bir web sitesidir. Spam bağlantı denetleyicisi reklam destekli olsa da, sonuçlar gayet iyi verilmektedir. Diğer kullanıcıların bundan kaçınmasına yardımcı olmak için URL’yi nerede gördüğünüzün bir açıklamasını da sağlayabilirsiniz.

ScanURL, Google Güvenli Tarama Teşhisi, PhishTank ve Web of Trust anketleri yapar ve sorgulanan sitenin Whois kaydı hakkında bilgi sağlar. Döndürülen sonuçlar, siteyi ziyaret etmeniz gerekip gerekmediğini anında gösterecek ve bir ScanURL önerisiyle birlikte sunulacaktır.

Sonuçlar tehlikeli olarak listeliyorsa siteden kaçının.

Bazı siteler (bu listedekiler dahil) ve araçlar, sonuçları toplarken ScanURL tarafından kontrol edilir. ScanURL sonuç sayfası yüklendikten sonra kalıcı bir URL uygulanır. Arkadaşlarınızla, ailenizle veya onların da bilgilenmesi gereken diğer kişilerle paylaşmak için bunu kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Kullanışlı!

PhishTank – Link güvenli mi kontrol edin

PhishTank, kötü amaçlı yazılımlara odaklanmak yerine, bir bağlantının güvenli olup olmadığını veya sizi bir kimlik avı sitesine gönderip göndermeyeceğini söyler.

Bir kimlik avı tuzağı barındırdığından şüphelendiğiniz bir URL girdiğinizde, PhishTank bunu kontrol edecektir. Bağlantı zaten veritabanındaysa, anında sonuç alırsınız. Aksi takdirde, site bir takip numarası sağlayacaktır. Ne yazık ki, bir kimlik avı linkini kontrol etmek, bazı kötü amaçlı yazılım bağlantılarını otomatik olarak kontrol etmek kadar kolay değil…

Sizi kişisel verileri ifşa etmeniz konusunda kandırabilecek siteler hakkında endişeleriniz mi var? Kimlik hırsızlığı hakkında herhangi bir bilginiz varsa, bunun genellikle kimlik avı tuzağı nedeniyle gerçekleştiğini bilirsiniz. Bir bağlantının güvenli olup olmadığını kontrol ederken PhishTank her zaman kullanmaya değerdir.

PhishTank, OpenDNS tarafından işletilmektedir. Herkes siteye katkıda bulunabilir ve diğer kullanıcılar tarafından gönderilen bağlantıları doğrulayabilir.

Girdiğim Site Güvenli mi? Google Şeffaflık Raporu ile Kontrol Edin

girdiğim site güvenli mi

Google ayrıca yararlı bir link kontrol hizmeti sunar. Şeffaflık Raporu hizmeti, ilgilendiğiniz URL’yi girebileceğiniz standart bir alan sunar. Birkaç saniye sonra, Google’ın web tarayıcıları tarafından yakalanan sonuçlar, sitenin güvenilir olup olmadığını size söyleyecektir.

Google Şeffaflık Raporu, kötü amaçlı yazılımların yanı sıra kimlik avı riskleri konusunda sizi uyaracaktır. Kişisel bilgilerinizi yanlışlıkla başkasına verme konusunda endişeli misiniz? Kimlik avı, potansiyel olarak kötü amaçlı yazılımdan daha büyük bir endişe kaynağıdır, bu nedenle ziyaret etmeyi planladığınız sitenin kimliğinizi çalmak üzere olmadığından emin olmak mantıklıdır.

VirusTotal Güvenli URL Denetleyicisini Kullanın

Tarayıcı tabanlı çok işlevli bir tarama aracı sunan VirusTotal, “kötü amaçlı yazılım türlerini tespit etmek için şüpheli dosyaları ve URL’leri” analiz eder. Taramaların sonuçları daha sonra çevrimiçi güvenlik topluluğuyla paylaşılır. Siteyi ziyaret edin, URL’yi tıklayın, ardından bağlantıyı yapıştırın ve arayın.

Size anında sonuç verecek basit bir araç olan VirusTotal, Android ve Windows uygulamalarında bağlantı güvenliğini de kontrol edebilir.

Geliştiriciler için VirusTotal, genel ve özel API’ler sunar. Ticari olmayan projelerle sınırlı olmakla birlikte, bunlar web sitenizde kendi dosya ve bağlantı tarama aracınızı oluşturmak için kullanılabilir.

PSafe Dfndr Lab Şüpheli Link Denetleyicisi

girdiğim site güvenli mi

Kullanımı kolay, PSafe’nin dfndr laboratuvar aracı, tek bir tıklamayla bir bağlantının güvenliğini test etmenize yardımcı olur.

Bir e-postadan, web sayfasından, anlık iletiden vb. sorguladığınız URL’yi arama aracına kopyalamanız yeterlidir. Sonucu görmek için URL’yi Kontrol Et’i tıklayın.

Web sitesi dfndr laboratuvar veritabanında bulunursa, site ona güvenip güvenemeyeceğinizi gösterecektir. Değilse veya site bulunamazsa, dikkatli olmanız önerilir: “URL’den veya web sitesinden %100 emin değilseniz, tıklamamalısınız.”

Burada listelenen diğer bağlantı denetleyicilerinin aksine, dfndr lab, “potansiyel olarak güvenli olmayan URL’leri” algılamak için makine öğrenimine güvenir. Ayrıca, diğer testlerin sonuçsuz kalması durumunda analiz yapılırken, diğer kaynaklardan şüpheli URL’lerle bağlantılar çapraz referanslandırılır.

BENZER YAZI: VERİ KAYBI ÖNLEME (DLP: DATA LOSS PREVENTİON) NEDİR?

URLVoid ile Güvenli Site Nasıl Anlaşılır Kontrol Edin

Son olarak, “potansiyel olarak kötü amaçlı web sitelerini tespit etmenize” yardımcı olacak bir araç olan URLVoid var. Diğer araçlarda olduğu gibi, şüpheli URL’yi girin ve sitenin kontrol etmesini bekleyin. URL ve geçmişi, ona karşı siyah tikler ve bu bilgiler herkese açık hale getirildiyse sitenin bulunduğu yer hakkında bilgi bulacaksınız.

URLVoid’in sonuçlarını oluşturmak için kullandığı hizmetlerin bir listesi de görüntülenir; bunların arasında Avira, BitDefender ve PhishTank gibi ünlü isimler de bulunur.

Bir IP adresini taramanız gerekiyorsa, URLVoid, eşlik eden bir hizmet olan IPVoid‘i sunar. URLVoid, geliştiriciler için APIvoid de sağlar, böylece kendi link güvenliği denetleyicinizi oluşturabilirsiniz.

Hangi Link Kontrol Aracını Kullanıyorsunuz?

Çevredeki en iyi URL denetleyicilerini derledik ve sizi çevrimiçi güvende tutmak için mükemmel ve işe yarar olduklarından emin olmak için test ettik. Bu siteler, kabataslak linkleri kontrol ederken ihtiyacınız olan onayı sağlamalıdır:

 1. Norton Güvenli Web
 2. ScanURL
 3. PhishTank
 4. Google Şeffaflık Raporu
 5. VirüsToplam
 6. PSafe dfndr laboratuvarı
 7. URLVoid

Bu siteler, sizi kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımlarından sahte e-postalara ve bilgilerinizi avlamaya çalışan web sitelerine kadar her türlü bağlantı tabanlı güvenlik tehdidinden koruyacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!