3.3 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır (Turkcell, Vodafone & Türk Telekom)

Birini aramak istediğiniz telefon numarasını gizlemek isteyebilirsiniz, bunun nasıl yapılacağını henüz bilmeyen ve “gizli numaradan arama nasıl yapılır” sorusunun cevabını arayanlar bu yazımızda her şeyi öğrenecekler. Bu sebeple sizler için özel numaradan arama işleminin tüm detaylarını paylaşacağımız, işte numara gizleme için bilinmesi gerekenler.

GİZLİ NUMARADAN ARAMA NASIL YAPILIR 2020

Telefonda Numara Gizleme Nasıl Yapılır
Telefonda Numara Gizleme Nasıl Yapılır

Kullandığınız cep telefonu hangi operatöre ait olursa olsun “gizli numaradan arama” işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom hatlarından “gizli arama” yapabiliyorsunuz. Fakat bazı kullanıcılar da Gizli (Özel) Numara Engelleme özelliğini kullanarak, bu gizli aramaları engelleyebilmekteler. Bunun için Özel (Gizli) Numara Engelleme Nasıl Yapılır başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Yani özetle, gizli numaradan aramayı engelleme işlemi yapılmış bir telefon hattını aşağıda açıklayacağımız yöntemle arayamazsınız.

Gizli Numaradan Arama;

Cep telefonu hattınız ister Vodafone, ister Turkcell ya da Türk Telekom olsun, tüm operatörlerden “gizli numaradan arama” işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm operatör ve cep telefonlarında çalışan bu özellikte, telefonların arama bölümüne #31# tuşladıktan arayacağınız telefon numarasını yazmanız yeterli olacaktır. Örnek vermek gerekirse,

  • #31#05325320000
  • #31#05425420000
  • #31#05015010000

Operatörler üzerinden gizli numarada arama gerçekleştirmek için yukarında işlemi yaptığınız takdirde arayan kişinin telefon ekranında “Özel Numara Arama” yazacaktır.

Gizli numaradan arama yapmak - #31#
Gizli (Özel) numaradan arama yapmak – #31#

NOT: Yukarıda verdiğimiz bilgi tüm operatörlerde #31# yöntemi uygulanabildiği için “Turkcell gizli numaradan arama“, “Vodafone gizli numaradan arama” ve “Türk Telekom gizli numaradan arama” sorularını tek tek detaylandırmadık. Tamamında uygulanabilecek olan “Özel numaradan nasıl arama yapılır?” sorusunun cevabını #31# tuşlamasıyla kolayca yapılabilmektedir.

#31# tuşlaması ile telefon numaranızı yalnızca aradığınız kişiye gizleyebilirsiniz. Bununla birlikte, aşağıda açıklayacağımız ayarlarla telefon numaranızı herkesten gizleyebilirsiniz.

Android Gizli (Özel) Numaradan Arama

Cep telefonunuz android işletim sistemine sahipse, gizli numaradan arama yapmak için telefon menüsünden bazı ayarlar yapmanız gerekiyor. Bu temel ayarları yaptıktan sonra “Android gizli arama nasıl yapılır?” sorusunun da cevabını bulabilirsiniz.

Android işletim sistemine sahip cep telefonunda gizli numaradan arama ayarı yapmak için telefonunuzun “arama” bölümüne girmeniz gerekiyor. Buradan “seçenekler” ya da ayarlar” sekmesine geçmeniz gerekiyor. Buradan da “arama ayarları” seçilmeli. Sonrasında “ek ayarlar” sekmesine girip, “arayan kimliği” seçilmeli.

Yukarıdaki işlemlerin ardından, karşınıza çıkan son bölümde “numarayı gizle” seçeneğini bulup, Android gizli numara arama işlemi tamamlanabilir.

Android işletim sistemine sahip telefonların genelinde yukarıdaki şekilde numara gizleme yapılabiliyor, fakat telefonunuzun modeline göre ufak tefek değişiklik gösterebilir. Samsung, Xiaomi, Oppo, Huawei, Xiaomi, OnePlus ve Vivo telefonlarda numara gizleme ayarları hemen hemen aynıdır.

iPhone Gizli (Özel) Numaradan Arama

IOS işletim sistemini kullanan iPhone telefonlarda numara gizleme işlemi için aşağıdaki ayarları yapmanız gerekiyor. Bu ayarları tamamlayarak “Iphone gizli arama nasıl yapılır” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Iphone’dan gizli arama gerçekleştirmek için yapılması gerekenler çok basit. Öncelikle “Ayarlar” menüsüne giriş yapmalısınız ve bu bölümden “Telefon” sekmesine giriniz.
Bunun ardından ise “Aramalar” bölümüne giriniz ve burada “Numaramı Göster” sekmesine girin ve karşınıza çıkacak olan “Numaramı Göster” sekmesine tıklayın.

iPhone telefonlardan gizli numaradan arama yapmak için bu kısmın açık olmaması gerekiyor. “Numaramı göster” açık olması için bu bölümün yeşil yani açık olması gerekmektedir.

Gizli numaradan arama yapmak gördüğünüz gibi çok basit! Fakat uyarmamız gerekir ki, her ne kadar gizli numaradan arama yapma işlemini yapsanız da, aslında tüm operatörler kimi ne zaman hangi saatte aradığınızı görebilmekteler. Bu sebeple hukuka aykırı faaliyetler gerçekleştirmemenizi önemle hatırlatırız.


Bunu biliyor musunuz: Erkekler neden aldatır?

17 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.