3.3 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaSinemaGlass Onion (Cam Soğan) Anlamı Nedir?

Son Yazılar

Glass Onion (Cam Soğan) Anlamı Nedir?

Netflix platformunda yayınlanan Bıçaklar Çekildi: Gizemli Bir Serüven filminin İngilizce adı olan Glass Onion ne demek, anlamı nedir?

Netflix platformunda yeni yayınlanmaya başlayan ‘Bıçaklar Çekildi: Gizemli Bir Serüven’ (Glass Onion: A Knives Out Mystery), bir grup arkadaşın eğlenceli bir hafta sonu için bir araya geldiği ücra bir adada geçiyor. Daniel Craig’in canlandırdığı Benoit Blanc, bir cinayet gizemini çözmek için olay yerine getirilir. Başlangıçta, adadaki cinayetin sadece bir gizem oyunu olması gerekiyordu, ancak gerçekten kan döküldüğünde, tüm sırlar ve yalanlar ortaya çıkıyor. Filmin ikinci yarısında, film birçok katmanını açığa çıkararak seyirciyi ve Blanc’ı bunca zamandır önünde olan cevaba yönlendiriyor. Bu aynı zamanda filmin adının anlamı ile de ilgilidir. Peki Glass Onion (Cam Soğan) ne demek, anlamı nedir, merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Glass Onion (Cam Soğan) Ne Demek?

glass onion anlamı nedir

Tıpkı filmdeki cinayet gizemi gibi, Glass Onion kelime anlamı da birçok alt mana içeriyor. Filmde ilk gözümüze çarpan şey, Miles’ın konağının camdan yapılmış soğan şeklindeki kubbesi. Ancak daha sonra, Andi ve arkadaşlarının Miles ile ilk tanıştığı barın adının Glass Onion olduğunu keşfediyoruz. Burası onların her zamanki uğrak yeri ve özellikle önemli hale geldi çünkü burası Andi’nin Alpha fikrini bulduğu ve bir peçeteye yazdığı yerdi.

Andi’nin gerçek peçetesi ile Miles’ın sahte peçetesi karşılaştırıldığında Glass Onion bar’ın önemi daha da vurgulanıyor. Gerçek olanın üzerinde “Glass Onion” baskısı var, bu da barın kısa süre sonra kapanması nedeniyle gerçek olduğunu gösteriyor. Öte yandan, Miles’ın peçetesi sıradan, yani onu herhangi bir yerden alıp her şeyi uydurmuş olabilir. Böylece Glass Onion, doğru ile yalan arasındaki çizgiyi çizen şeyin ta kendisi oluyor. Ancak anlamının bittiği yer burası değil. Peki Glass Onion (Cam Soğan) ne demek, anlamı nedir, merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Filmin bir noktasında Benoit Blanc Glass Onion’dan birçok katmanı olan ama aynı zamanda merkez yani her zaman göz önünde olduğu için çok basit olan bir şey olarak bahsediyor. Filmin olay örgüsüne bakmak için bundan ekstrapolasyon (Matematikte, ekstrapolasyon bilinen veri noktalarının ayrık kümesi dışında yeni veri noktaları oluşturma işlemidir) yapıldığında, gerçekte olduğundan daha karmaşık görünmek için birçok şeyin nasıl çarpıtıldığı görülebilir. Blanc, bizzat bunu, vakayı çok daha karmaşık bir yalanlar ağına çevirerek deneyimliyor, aslında cevap sadece başından beri önünde değil, adaya gelmeden ona da verilmişti.

glass onion ne demek

Helen, Andi’nin ölümünü anlamaya çalışırken en başından beri bu olayda Miles’ın parmağı olduğuna ikna olmuştur. Ancak Blanc, onun bundan daha akıllı olduğunu düşünüyor. Kısa bir süre önce tüm gazetelerde yayımlanan bir davayı sonuçlandıran dedektif, milyarderin baş şüpheli olacağı bir şey yapmayacağına ve eğer olursa kolayca yakalanacağına inanıyordu. Bu noktada biraz paslanmış olan ve ona meydan okuyacak bir şey isteyen Blanc, bariz olanı görmezden gelme hatasını yapıyor. Miles’ın gerçekten o kadar aptal olduğunu ve Duke’un yanı sıra Andi’yi de öldürenin o olduğunu ancak daha sonra anlıyor.

Blanc, sonunda, cevabın Glass Onion (Cam Soğan) gibi her zaman göz önünde olduğunu kabul eder, ancak o, dikkatini veremeyecek kadar detayların içinde kaybolmuştur. Yönetmen Rian Johnson için filmin özü buydu ve bunun filmin adına yansımasını istedi. Blanc’ın şeylerde anlam bulma ihtiyacını vurgulamak ve ardından bunu vakayla ilişkilendirmek için daha derine inmek istedi. Bu, dedektifin güçlü yönlerinden biri olsa da, aynı zamanda zayıf yönlerinden biri olma tehlikesi de taşır. Hatta Helen’e aptalca şeylerde iyi olmadığını itiraf eder ve onun için işleri bu kadar karmaşık hale getiren şey kötü adamın aptallığıdır.

Glass Onion Nedir: Beatles

Tudum ile yaptığı bir röportajda Johnson, filmin ne hakkında olmasını istediğini mükemmel bir şekilde özetlediği için Beatles’ın “Glass Onion” şarkısını filmin adı olarak kullandığını açıkladı. İlginç bir şekilde, John Lennon şarkıyı yazdı çünkü o da insanlara gerçekten hiçbir anlam ifade etmeyen şeylere çok fazla bakmamalarını söylemek istemişti. Bu, Johnson’ın filmine başka bir anlam katmanı kazandırdı ve Johnson, filmi “Glass Onion” olarak adlandırmaktan daha iyi bir şey olmayacağına karar verdi.

Filmi merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!