Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaWebmasterGoogle Aralık 2020 Algoritma Güncellemesi Tamamlandı!

Son Yazılar

Google Aralık 2020 Algoritma Güncellemesi Tamamlandı!

Arkadaşlar merhaba, kısa süre önce duyurduğum gibi, Google 3 Aralık 2020 tarihinde büyük bir algoritma güncellemesi duyurdu ve 16 Aralık 2020 gece yarısında Google Aralık 2020 algoritma güncellemesinin tamamlandığını yeni bir açıklama ile duyurdu. Peki algoritma güncellemesinde siteniz nasıl etkilendi? Bunu “Analitik” servisinizden görebiliyor olmanız gerekli. Görünürlük oranınız ve ziyaretçi sayınız arttı mı azaldı mı? Peki algoritma değişikliği ile Google’da ilk sayfada çıkmak için yapmanız gereken hadi birlikte bakalım.

google aralık 2020 algoritma güncellemesi

Arkadaşlar web sitesi sahibi olanlar veya yönetenlerin tek bir hedefi var, o da ziyaretçi sayılarını artırmaktır. Bunun içinde kaliteli içerikler üretmenin haricinde, işin sistem ve matematik taraflarını yani algoritmayı ön görmek ve buna göre sayfa tasarımından, içeriklere kadar bir çok ayarlama yapılması gerekiyor. Google Aralık 2020 algoritma güncellemesi ile birlikte bir çok site sahibi de yeni güncellemeyi keşfetmeye çalışıyor.

Google Aralık 2020 Algoritma Güncellemesi

Google algoritma güncellemesi 7 ay aradan sonra 3 Aralık’ta başlamış ve 16 Aralıkta tamamen uygulandığı duyurulmuştu. Bu algoritma güncellemesi, tüm dünyayı ilgilendiren ve tüm arama motoruna uygulanan bir güncellemedir. Herhangi bir bölgeye, dile, kategoriye ya da içeriklere özgü bir güncelleme değildir. Bu zamana kadar yapılan en büyük güncellemelerden biri olması, bu konuyu takip edenler için ayrı bir öneme sahip.

Son alınan verilere göre organik arama sonuçlarına göre bazı siteler ziyaretçi sayılarında %10’dan %100’e kadar artış ya da düşüş yaşadılar.

Ziyaretçi Sayınız Azaldı Mı?

Web sitenizin ziyaretçi sayısındaki azalma, içeriğinizle direkt olarak ilgili bir sorun olduğuna işaret etmemektedir. Bu sebeple acil ve hemen bir aksiyon alınmamasını tavsiye ederim. Google’da ilk sayfada çıkmak ve organik trafik almak için herhangi aldatıcı bir eylemde bulunmuyorsanız ve kaliteli içerik üretiyorsanız, biraz sabırlı olmayı ve “ara algoritma güncellemesini” beklemenizi öneririm. Bunun haricinde bir önceki büyük algoritma değişikliğinde ziyaretçi trafiği azalan web sitelerine “Google Önerileri” konusunda yayınladığı maddelere göz atabilirsiniz.

İçerik Analizinizi Yapın

Web siteniz için hazırladığınız içeriğin özgün ve kaliteli olduğuna emin olmalısınız. Anahtar kelimelere odaklanıp, içeriği kullanıcıya hiç bir şey sunmayan yazılardan kesinlikle uzak durmalısınız. Her zaman belirttiğim gibi kopyala – yapıştır metoduyla site hazırlıyorsanız Google’da ilk sayfada çıkmak için hiç şansınız yok demektir.

  • İçerik, orijinal bilgi, raporlama, araştırma veya analiz sağlıyor mu?
  • İçerik, konuyla ilgili önemli, tam veya kapsamlı bir açıklama sağlıyor mu?
  • İçerik, bariz olmanın ötesinde, kapsamlı analiz veya ilginç bilgiler sağlıyor mu?
  • İçerik başka kaynaklardan yararlanıyorsa, bu kaynakları direkt kopyalamaktan veya yeniden yazmaktan kaçınıyor ve bunun yerine önemli bir ek değer ve özgünlük sağlıyor mu?
  • Başlık ve / veya sayfa başlığı, içeriğin açıklayıcı ve yararlı bir özetini sağlıyor mu?
  • Başlık ve / veya sayfa başlığı doğası gereği abartmaktan veya şok etmekten kaçınıyor mu?
  • Bu, yer işareti koymak, bir arkadaşınızla paylaşmak veya önermek isteyeceğiniz türden bir sayfa mı?
  • Bu içeriği basılı bir dergi, ansiklopedi veya kitapta görmeyi veya bunlara atıfta bulunmayı bekler miydiniz?
  • Yani özetlemek gerekirse, bir kullanıcı sayfanıza girip çıktıktan sonra, memnun kalacak mı?

Google Aralık 2020 algoritma güncellemesi ile ilgili tecrübelerinizi yorumlar bölümünde paylaşırsanız, birlikte değerlendirebiliriz. Ayrıca yeni gelişmeleri de yine size bu sitede aktaracağım. Okuduğunuz için teşekkürler. 🙂


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!