Salı, Nisan 9, 2024
Ana SayfaIqGoogle Arama Motoru Nasıl Kullanılır? Daha Etkili Kullanmak için 10 İpucu ve...

Son Yazılar

Google Arama Motoru Nasıl Kullanılır? Daha Etkili Kullanmak için 10 İpucu ve Püf Noktaları

Çoğumuz Google Arama Motorunu her gün kullanıyoruz, ancak bundan en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Google arama motoru nasıl kullanılır? En iyi sonuçları almak için Google’ın gizli özellikleri hakkında bir yazı hazırlamak istedim.

Google’ı ve onun en ünlü ürünü olan Google Arama’yı hepimiz kullanıyoruz. Çoğumuz muhtemelen günde onlarca defa bu sayfayı ziyaret ediyoruz. Ancak güçlü arama motorundan en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? İşte Google arama motoru nasıl kullanılır sorusu ile ilgili 10 püf nokta.

Bildiğiniz gibi Google en iyi arama sonuçlarını sunmak için neredeyse her gün algoritma değişiklikleri yapıyor. Fakat Google’ın fazla bilinmeyen araçlarını öğrenerek, en iyi şekilde Google arama motoru nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz ve en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Google’ın Arama Nasıl Çalışır Sayfası Nedir?

İpuçlarına ve püf noktalarına başkamadan önce, Google’ın Arama Nasıl Çalışır adlı özel bir sayfası olduğunu belirtmekte fayda var. Adından da anlayabileceğiniz gibi, sayfa size Google Arama’nın nasıl çalıştığı hakkında her şeyi anlatıyor. İçerik oluşturucular, web sitesi sahipleri ve internetin meraklı ziyaretçileri 2016’dan beri bu sayfaya erişebiliyor. Google, Ağustos 2021’de bu sayfayı güncelledi.

Özel bir açıklamada, Google Arama yöneticisi Danny Sullivan, sayfanın insanların “Google Arama’dan en iyi şekilde nasıl yararlanacaklarını öğrenmelerine” yardımcı olmak için var olduğunu belirtiyor.

google arama nasıl çalışır

Ağustos güncellemesinden bahseden Sullivan, “İnsanların Arama hakkında sorduğu pek çok soru var, örneğin otomatik tamamlamanın nasıl çalıştığı veya bilgilerini nasıl gizli ve güvende tuttuğumuz gibi. Siteyi güncelledik, bu nedenle bu soruların yanıtlarını bulmak ve Arama’yı tasarlama yaklaşımımız hakkında her şeyi öğrenmek çok daha kolay hale geldi.”

Sayfada, Google Arama’nın farklı öğelerinin nasıl çalıştığını açıklayan çeşitli ayrıntılı blog yazıları bulacaksınız. Bir saatlik video açıklamasının yanı sıra Google Arama’nın özelliklerinin bir dökümünü bile bulacaksınız.

Google Aramayı Daha Etkili Kullanmak için İpuçları ve Püf Noktaları – Google Arama Motoru Nasıl Kullanılır?

Yazımın başında belirttiğim gibi, burada Google Arama’yı daha etkili kullanmanıza yardımcı olacak 10 ipucu ve püf noktası var. Bazılarını biliyor olabilirsiniz, ancak diğerleri hakkında bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Google Arama hakkında kesinlikle öğrenilecek çok şey var!

1. Aramanın Nasıl Çalıştığını Keşfedin

Google Arama’da uzman olmanın ilk adımı, nasıl çalıştığını öğrenmektir. Google’ın Arama Nasıl Çalışır sayfası, bunu yapmanın mükemmel yoludur.

Sayfadaki ayrıntılı blog gönderileri size belirli ilgi alanları hakkında bilgi verir, ayrıca video ile yaklaşımı ve Google arama motoru nasıl kullanılır temasını daha iyi anlamanıza fayda sağlar.

2. Aramanıza Ekstra Parametreler Ekleyin

Ek parametreler kullanırsanız Google Arama, arama terimleriniz için tam bir eşleşme bulabilir. Bu parametreleri çift tırnak içine bir sözcük veya tümcecik ekleyerek dahil edebilirsiniz.

google nasıl kullanılır

Örneğin, aramanızın en yakın arkadaşa doğum günü mesajı yerine doğum günü içeriklerini gösteren sayfaları daha çok görmek istiyorsanız, tırnak içine “doğum günü” ifadesini ekleyin. Google’a size yalnızca “doğum günü” kelimesini içeren sayfaları gösterecektir.

3. Gelişmiş Arama Seçeneğini Kullanın

Google Arama’da, sorgularınız üzerinde size daha fazla kontrol sağlayan bir Gelişmiş Arama seçeneği bulacaksınız. Bunu kullanmak için arama sonuçları sayfasının sağ tarafındaki dişli çark simgesini tıklayın. Ardından Gelişmiş arama’yı (Advanced Search) tıklayın.

Gelişmiş Arama’yı kullanarak, yalnızca belirli bir dilde kullanılabilen web sayfalarını, belirli bir alandan gelen siteleri veya geçen ay veya bu hafta oluşturulmuş sayfaları kolayca bulabilirsiniz. Uzun lafın kısası, Gelişmiş Arama hayatınızı çok daha kolaylaştırabilir.

4. Ne Aradığınızı Anlatın

Aramalarınızı web’deki sonuçlarla birleştirmenin yollarından biri, terimleri eşleştirmektir. Örneğin, koşu ayakkabısı için arama yaparsanız, Google size koşu ve ayakkabı kelimelerinin olduğu sayfaları gösterecektir.

Bu nedenle, bir şeyin adını hatırlayamıyorsanız, onu bir arkadaşınıza açıklamak için kullanacağınız kelimelerle tarif etmeye çalışın. Örneğin koşmak için en iyi ayakkabı gibi. Bazı siteler açıklamanızla benzer bir dil kullanabilir ve Google Arama sizi bu sayfalarla eşleştirir.

5. Sorgunuzla Spesifik Olun

Google’da bir şey ararken, ayrıntılar genellikle yardımcı olabilir. Bu nedenle, aramanıza özel bilgileri dahil etmeye odaklanmayı unutmamalısınız.

Örneğin, tanımadığınız bir bayrak gördüyseniz, “Hangi bayrağın kırmızı arka planı ve beyaz çarpı işareti var?” diye arama yaparsınız. “Kırmızı beyaz bayrak nedir?” yerine Ekstra ayrıntılar, doğru bir sonuç bulma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

6. Farklı Şekillerde Aramayı Deneyin

Aradığınızı ilk başta bulamazsanız, farklı terimler deneyin. Eşanlamlı arama sözcükleri kullanmak, aradığınızı içerebilecek daha geniş bir dizi sonuç alacağınız anlamına gelir. Ancak, spesifik olmak iyi olsa da, aşırıya kaçmaktan kaçınmak istersiniz!

Örneğin, “ay yıldızlı bayraklar” araması yaptıysanız ancak eşleşme bulamadıysanız, “beyaz ay yıldızlı bayraklar” terimini aramayı deneyin.

7. İstenmeyen Arama Sonuçlarını Ortadan Kaldırın

Bazen, özellikle rahatsız edici veya aradığınızı bir türlü bulamadığınız durumlarda, sonuçların belirli kelimeleri içermesini istemeyebilirsiniz. Google’ın eksi (-) sembolü burada devreye giriyor.

Eksi simgesiyle (-) arama yaparak, Google’a önünde eksi simgesi olan kelimeleri hariç tutan sonuçları bulmasını söylüyorsunuz demektir. Örneğin, peşinde olduğunuz bayrağın “Fas” bayrağı olmadığını biliyorsanız, “beyaz haçlı bayrak – Fas” ifadesini aramanız gereklidir.

8. Görsel Arama Sonuçlarını Keşfetmeyi Deneyin

Çoğu zaman, görsel örnekler aradığınızı çok daha kolay bir şekilde gösterebilir. Arama sorgunuz için görsel sonuçlar bulmak için Görseller veya Videolar sekmesine tıklayabilirsiniz. Masaüstünüzdeki bir resmi Google Arama’ya sürükleyerek de bir resim kullanarak arama yapabilirsiniz.

Ek olarak, Google Lens ile gerçek dünyadaki nesneleri tanımlamak için telefonunuzun kamerasını kullanabilirsiniz. Android veya iOS’ta Google Lens uygulamasını açın ve başlamak için arama çubuğundaki Lens kamera simgesine dokunun. Sonuçlar hemen karşınıza çıkacaktır.

9. Kaynağınızın Güvenilirliğini Kontrol Edin

Bilmediğiniz siteler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yerleşik bir Google Arama aracını kullanabilirsiniz. Bir arama sonucunu görüntülerken, başlığın yanında üç dikey nokta görürsünüz. Bu noktalara tıklamak, Bu sonuç hakkında adlı bir paneli ortaya çıkarır.

Bu panel, Google’ın belirli bir siteyi neden gösterdiğine ilişkin bağlamsal ayrıntılar verir. Bu şekilde, hangi siteleri ziyaret ettiğiniz konusunda daha bilinçli kararlar verebilirsiniz. Elbette, eski moda bir Google araması da aynı bilgileri sağlayabilir.

10. Arama Geçmişinizi Kontrol Edin

Google’ı düzenli olarak kullanan herkes muhtemelen arama geçmişini kontrol ettiğinden emin olmak ister. Google uygulamasının, kaydedilen geçmişin son 15 dakikasını silmek için özel bir düğmesi vardır. Web ve Uygulama Etkinliği paneli ayrıca ziyaret ettiğiniz sayfalar ve aramalarınız hakkında size ekstra bilgi verir.

Panelde, Google’ın arama geçmişinizi otomatik olarak silmesini seçebilirsiniz. Ayrıca kayıtlı arama geçmişinizi manuel olarak görebilir ve listeden öğeleri silebilirsiniz.

Google Aramadan En İyi Sonucu Alıyor musunuz?

Çoğumuz Google Arama’yı her gün kullanırken, aracın ne kadar güçlü olduğunu gözden kaçırıyoruz. Bu ipuçlarından bazılarını kullanarak Google Arama’dan en iyi şekilde yararlanabileceğinizi unutmayın.

İlgili Yazı: Gmail Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 7 Mail Arama Yöntemi


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Mutlaka bilinmesi gereken IQ ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!