Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaTeknolojiGoogle Dokümanlarınız için Kare Kod Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

Son Yazılar

Google Dokümanlarınız için Kare Kod Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde Google dokümanları için kare kod oluşturma ve okutma işlemi nasıl yapılır, adım adım anlattık, işte QR kod oluşturma.

QR Kodları ile, telefonunuzun kamerasını kare koda doğrultarak bir belgeye hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Bu makalemizde Google dokümanları için kare kod oluşturma işlemi nasıl yapılır, adım adım anlattık. İşte en kolay yoldan QR kod oluşturma yöntemi.

Belki daha önce duymuşsunuzdur ama söylemem gerekli QR kodları şu anda kullanım açısından en iyisidir. Diğer bir deyişle, dijital bir dosyayı bir akıllı telefonla yanından geçen herkesle paylaşmak istediğinizi varsayarsak, muhteşem bir özellik de diyebiliriz.

Doküman bağlantılarını e-posta yoluyla paylaşmaktan daha kolaydır. Aslında, QR kodu aracılığıyla bir dosya paylaşmak için alıcının e-postasına bile ihtiyacınız yok.

QR kodu ile her türlü şeyi paylaşabilirsiniz, ancak Google Dokümanlarını QR kodları ile paylaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Google dokümanları için kare kod oluşturma işlemi nasıl yapılır, adım adım anlattık. İşte en kolay yoldan QR kod oluşturma yöntemi.

Araç çubuğu içinde kare kod oluşturma menüsü

Google Dokümanlar, birçok kullanıcının düşündüğünden daha fazla araç sunuyor. Bu araçlardan bazıları menülerde ve araç çubuklarında bulunuyor, bazıları ise görünürde gizlenir. Google Dokümanlar için kare kodu oluşturma aracı her ikisidir.

Daha önce yapmayı hiç düşünmediyseniz, ne kadar kolay olduğuna şaşırabilirsiniz. Daha önce denediyseniz sizi hayal kırıklığına uğratmış da olabilir, çünkü çok da kolay değildir.

Google dokümanlarınız için kare kodu oluşturma amacıyla 2 yol vardır

Google Dokümanlar için QR kodu oluşturmanın iki yolu vardır. İlki biraz daha açık olabilir, ancak ikisi de aynı derecede kolaydır. Sadece çalıştıklarını bilmeniz gerekiyor.

1. Tıpkı Diğer Chrome Sayfaları Gibi

kare kod oluşturma

Herhangi bir web sayfası için QR kodu oluşturabildiğiniz gibi, aslında bir Google Dokümanlar URL’si oluşturabilirsiniz. Tarayıcınızda Google Dokümanlar açıkken, sayfanın üst kısmındaki metin alanındaki URL’yi sol tıklayın.

Bu, metin alanının en sağ köşesinde kare bir simge oluşturur. Google Dokümanlarınıza bir QR kodu oluşturmak için bu simgeye sol tıklayın. QR kodunun altında ayrıca kodu indirebilir veya standart bir metin bağlantısını kopyalayabilirsiniz.

2. Araç Çubuğuna Sağ Tıklama

kare kod oluşturma

Google Dokümanlar açıkken, belgenin üzerinde bulunan araç çubuğunu sağ tıklayarak sayfaya bir QR kodu da oluşturabilirsiniz. Bu bir açılır menü oluşturur.

Bu menünün yaklaşık yarısında, sağda aynı kare simgeyle bu sayfa için QR kodu oluştur etiketli düğmeyi görmelisiniz. QR kodunu, indirme bağlantısını ve metin bağlantısını oluşturmak için bu düğmeye sol tıklayın, hepsi bu kadar.

Kare Kod Oluşturma İşleminden Sonra QR Kodunu Paylaşırken Neleri Paylaşırsınız?

Google Dokümanlar ile bir QR kodu paylaştığınızda, birisine standart metin bağlantısını vermiş olsaydınız, tam olarak paylaşıyor olacağınız şeyi paylaşmış olursunuz. Bu, Google Dokümanlarınız için QR kodları oluşturmaya başlamadan önce, o dokümanda sahip olduğunuz paylaşım izinlerini anlamanız gerektiği anlamına gelir.

Örneğin, kodu taradıktan sonra diğer kişilerin belgeyi paylaşmasını ve düzenlemesini istiyor musunuz?

Google Dokümanlarınızın sağ üst köşesindeki mavi Paylaş düğmesini sol tıklayarak bu ayarlarda ince ayar yapabilirsiniz.

Başka bir kullanıcı, Google Dokümanlar uygulamasının akıllı telefonlarında Google Dokümanlar’ı düzenlemesini gerektirse de (bu izni verirseniz), herhangi birinin uygulamaya sahip olup olmadığına bakılmaksızın Google Dokümanlarını bir web sayfası olarak görüntüleyebileceğini unutmayın.

Paylaşacak Çok Şey Var!

Geriye kalan tek şey, ilk etapta neden bir Google Dokümanı paylaşılacağını sormak. Masaüstü oyununuz için görev notları? Ev bakıcısı için yapılacaklar listesi ve acil durum kişileri? Ev misafirleri için ağ adı ve Wi-Fi şifresi?

Google Dokümanlar ile paylaşabileceğiniz her türlü bilgiyi QR kodu ile paylaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji ile ilgili haberlerimiz için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!