Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaWebmasterGoogle Haziran 2021 Güncellemesi ile Neler Geldi? İşte Site Sahiplerinin Dikkat Etmesi...

Son Yazılar

Google Haziran 2021 Güncellemesi ile Neler Geldi? İşte Site Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gerekenler!

Ancak daha fazlası var, Google Haziran 2021 güncellemesi bununla bitmiyor, ikinci bölümü gelecek ay geliyor – buna Temmuz 2021 güncellemesi denecek.

Google çalışanlarından Danny Sullivan, Haziran 2021 Çekirdek Güncellemesi adlı yeni bir geniş güncellemenin Çarşamba günü yayınlanmaya başladığını ve önümüzdeki ay bir Temmuz 2021 Çekirdek Güncellemesi daha beklememiz gerektiğini de sözlerine ekledi.

GOOGLE HAZİRAN 2021 GÜNCELLEMESİ

Tarihsel olarak Google, birkaç ayda bir Google algoritması güncellemesi yayınladı. Son çekirdek güncellemesi olan Aralık 2020 çekirdek güncellemesinden bu yana yaklaşık altı ay geçti. Bundan önce, 4 Mayıs 2020’de gerçekleşen Mayıs 2020 çekirdek güncellemesinden bu yana yedi ay geçti. Bu nedenle, bu güncellemenin kullanıma sunulması önceki güncellemelerden çok daha uzun sürdü, ancak bundan yaklaşık bir ay sonra başka bir güncelleme bekliyoruz.

İki temel güncelleme. Google neden bir ay sonra iki farklı temel güncelleme yayınlıyor? Google Haziran 2021 güncellemesi için planladığı bazı iyileştirmelerin bu ay yayınlanmaya tam olarak hazır olmadığını paylaştı. Bu nedenle Google, bugün hazır olan parçalarla ilerlemeye karar verdi ve geri kalanı önümüzdeki ay Temmuz 2021 çekirdek güncellemesinde yayınlanacak. Google, Temmuz 2021 çekirdek güncellemesi yayınlandığında bizi haberdar edecek.

“Elbette, herhangi bir temel güncelleme, bazı web siteleri için düşüşler veya kazançlar üreteceği kesin. Google, bu sürümün iki parçalı doğası nedeniyle, Haziran ayında çok küçük bir içerik diliminin Temmuz ayında tersine dönecek değişiklikler görmesi olasıdır” dedi. Yani Google Haziran 2021 güncellemesi ile ilgili etkilerin tamamını Temmuz ayında hissedeceğiz.

Peki güncelleme ile web sitelerinde ne gibi etkiler olacak? Herhangi bir Google algoritma güncellemesinde olduğu gibi, sıralamanız yükselebilir, düşebilir veya sabit kalabilir. Ancak Google Haziran 2021 güncellemesi ile sıralamanızda değişiklikler olursa, Temmuz 2021 çekirdek güncellemesiyle bu etkinin kendini tersine çevirmesi olasıdır. Google, genellikle çoğu sitenin güncellemeleri fark etmeyeceğini, ancak çok sayıda siteyi yöneten SEO’ların Google arama sonuçlarında çok fazla değişiklik göreceğini söyledi. Ayrıca, bu sürümün iki bölümden oluşan yapısı nedeniyle bazı içerik ve sitelerde Haziran 2021’de, Temmuz 2021’de tersine dönen değişiklikler görülebilir. Yani bu ay moraliniz bozulursa, gelecek ay sıralamanız eskisinden daha da iyi olabilir.

Bu güncelleme, tüm dilleri etkileyen küresel bir geliştirme olacak ve kullanıma sunulması yaklaşık iki hafta sürecek.

İşte Google’ın bunu duyuran tweet’i, Google’ın “Bugünün ilerleyen saatlerinde, yılda birkaç kez yaptığımız gibi, geniş bir çekirdek güncelleme yayınlıyoruz. Buna Google Haziran 2021 güncellemesi adını verdik”

Google Haziran 2021 güncellemesi bugün başlıyor. Herhangi bir temel güncelleme ile Google, bu güncellemelerin tamamen kullanıma sunulmasının genellikle bir ila iki hafta sürdüğünü söylüyor.

Önceki güncellemeler. En son çekirdek güncellemesi Aralık 2020 çekirdek güncellemesiydi, bu güncelleme Mayıs 2020 çekirdek güncellemesinden bile daha büyüktü. Ardından Mayıs 2020 çekirdek güncellemesini aldık, bu güncelleme büyük ve kapsamlıydı ve tamamen kullanıma sunulması birkaç hafta sürdü. Bundan önce Ocak 2020 çekirdek güncellemesiydi ve bu güncelleme hakkında burada bazı analizler yaptık. Bundan önceki Eylül 2019 çekirdek güncellemesiydi. Bu güncelleme, birçok SEO uzmanına ve web yöneticisine daha basit gelmişti, çünkü birçoğunun önceki temel güncellemeler kadar büyük bir etkisi olmadığını söyledi. Google ayrıca Kasım ayında bir güncelleme yayınladı, ancak bu yerel sıralamalara özeldi.

Web sitenizin sıralaması değişirse ne yapmanız gerekir? Google, geçmişte temel bir güncellemeden olumsuz etkilenmeniz durumunda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmuştu. Bu durumu tersine çevirmeniz herhangi bir yolu yok aslında ve olumsuz bir sıralama etkisi, sayfalarınızda bir sorun olduğunu göstermeyebilir. Ancak Google, sitenizin temel bir güncellemeden etkilenip etkilenmediğini dikkate almanız için bir soru listesi sunmuştu. Eğer web sitenizdeki sayfalarda bulunan yazılar ve görseller sizin ise yani benzersiz ise, çok fazla etkilenmeyeceksiniz.

Google bu güncellemeleri neden yayınlıyor? Ayrıca, bu değişiklikleri nasıl ve neden yaptığını açıklamak için Google Haziran 2021 güncellemesi ile aynı zamana denk gelecek bir blog yazısı yazdı. Google, “dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden 150 dilde her gün milyarlarca sorgu aldığını” belirtti. Rekabetçi kalmak ve kullanıcı tabanına hizmet etmek için bazı geliştirmeler yapmasının doğal olduğunu belirtti. Google, “Bu tür bir ölçek ve karmaşıklıkta harika sonuçlar elde etmek için birçok farklı sistem gerekiyor ve mümkün olan en yararlı sonuçları gösterebilmek için her zaman bu sistemleri iyileştirmenin yollarını arıyoruz” dedi.

Web büyüyor, siteler değişiyor, içerik sürekli yayınlanıyor. Google, “yeni siteler ortaya çıktıkça ve web dünyası değiştikçe, sürekli güncellemeler, çok çeşitli yayıncıları, yaratıcıları ve işletmeleri desteklerken, arama yapanlara mevcut en iyi bilgileri sağlamamızın anahtarıdır” dedi. Yani Google, kullanıcı deneyimine odaklandığını bir defa daha tekrarladı. Kullanıcıların ihtiyacı olan en doğru bilgiye erişmeleri için bu geliştirmelere devam edileceği çok açık, bu sebeple sitenizde bulunan yazıların, kullanıcıların ihtiyacını karşılayıp karşılamadığını analiz etmelisiniz. SEO her şey değildir.

Aslında Google, herhangi bir haftada “Arama’yı aşamalı olarak iyileştirmeyi amaçlayan düzinelerce güncelleme uygulayabileceğini” zaten söylüyor. Bu nedenle Google, güncellemelerle ilgili tüm detayları kamu ile paylaşmamakta. Ancak Google Haziran 2021 güncellemesi gibi büyük çekirdek güncellemelerinde bilgi vermeyi de ihmal etmiyorlar.

Google, arama sıralama algoritmalarını her güncellediğinde, sitenizin arama sonuçlarında daha iyi veya daha kötü sonuçlar elde edebileceği anlamına gelir. Google’ın bu güncellemeleri ne zaman yaptığını bilmek, web sitenizde sizin değiştirdiğiniz bir şey mi yoksa Google’ın sıralama algoritmasıyla değiştirdiği bir şey mi olduğunu anlamak için aslında bir yol oluyor. Google Haziran 2021 güncellemesi ile sıralamanızda değişiklikler olursa, bunu iyi analiz etmeniz gerekiyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!