Ana Sayfa Webmaster Google Arama Motorunun Bir Web Sitesini İlk Ne Zaman İndekslediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Google Arama Motorunun Bir Web Sitesini İlk Ne Zaman İndekslediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Google Arama Motorunun bir web sitesini ilk kez ne zaman dizine eklediğini bilmeniz gerekiyorsa, işte Google index öğrenme işlemi.

0
646
google index öğrenme

Google Arama Motorunun bir web sitesini ilk kez ne zaman dizine eklediğini bilmeniz gerekiyorsa, yanıt her zaman kolay bulunmaya biliyor. Ama madem çok merak ediyorsunuz, Google index öğrenme işleminin nasıl yapılacağını sizlerle paylaşacağım.

Google, belirli web sayfalarını veya tüm web sitelerini otomatik olarak bulabileceği, tarayabileceği ve dizine ekleyebileceği ve bunları arama motorlarının kullanımına sunabileceği sağlam bir sürece sahiptir. Ancak, bir sitenin Google tarafından ilk kez ne zaman dizine eklendiğini nasıl öğrenirsiniz?

Bu yazıda, indekslemeyi kısaca açıklayacağız, ardından bir web sitesinin ilk ne zaman indekslendiğini nasıl öğreneceğinizi göstereceğiz.

Google index öğrenme işlemi nasıl yapılır?

Google Arama Motoru bir sayfayı keşfettiyse, ziyaret ettiyse, içeriğini analiz ettiyse ve web sayfaları veritabana eklediyse, bir sayfanın Google tarafından dizine eklendiği söylenir.

Bir kullanıcı bir şey aradığında, Google, sorguyla yakından eşleşen yanıtları aramak için dizine eklenmiş sayfalardan oluşan veritabanını tarar. Bir kez bulunduğunda, Google bunları alaka düzeyine göre sıralanmış sonuçlar olarak sunar.

Bu nedenle, yalnızca dizine eklenen sayfalar arama sonuçlarında ve öne çıkan snippet’ler olarak görünebilir. Peki Google index öğrenme işlemi nasıl yapılır?

Google’ın Bir Sayfayı veya Siteyi İlk Dizine Ekleme Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Google’a göre, yeni sitenizin dizine eklenmesi bir saatten birkaç haftaya kadar sürebilir. Diğer arama motorları, sitenizi taramanın ne kadar kolay olduğuna ve ilgili sayfaların sayısına bağlı olarak bir yıl kadar sürebileceğini belirtiyor.

Google index öğrenme yani bir sitenin dizine ilk eklendiği tarihi bilmek için, aslında öncelikle dizine eklendiğini doğrulamanız gerekir.

1. Bir Sitenin Google Tarafından Dizine Eklenip Eklenmediğini Kontrol Etme

Bir sitenin Google tarafından zaten dizine eklenip eklenmediğini öğrenmek için site: takiye.com yazarak siteyi aramanız yeterlidir.

google index öğrenme

Google tarafından dizine eklendiyse, yukarıda görüldüğü gibi arama sonuçlarında tam eşleşen bir URL alırsınız.

Öte yandan, site dizine eklenmemişse, yukarıda görüldüğü gibi benzer URL’lere ve anahtar kelimelere sahip başka sonuçlar alırsınız veya aşağıda görüldüğü gibi hiçbir sonuç alırsınız.

google index öğrenme

Bir sitenin Google tarafından dizine eklendiğini belirledikten sonra, ilk dizine eklendiği tarihi kontrol etmeye devam edebilirsiniz.

2. Bir Sitenin Google Tarafından İlk İndekslendiği Tarih Nasıl Kontrol Edilir?

Google index öğrenme yani sitenizin ilk ne zaman dizine eklendiğini bilmek, size ne zaman başladığı ve ne kadar ilerlediği hakkında kabaca bir fikir verebilir. Sonuçların iddia ettiği kadar eski olup olmadığını doğrulamak için bu bilgileri ve bir WHOIS kontrol aracını da kullanabilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki işlemleri uygulayabilmeniz için Chrome ayarlarından Türkçe dili English yani İngilizce olarak değiştirmeniz ve Chrome’un son güncellemesini aldığınızdan emin olmalısınız.

Bir sitenin ilk dizine eklendiği tarihi şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

  1. Site: etkialaniniz.com işlevini kullanarak etki alanı adı için bir Google araması çalıştırın.
  2. Sitenin URL’sinin sağındaki üç nokta düğmesine tıklayın.
google index öğrenme
  1. Sitenin ilk dizine eklendiği ayı ve yılı görebileceğiniz “Bu sonuç hakkında” kutusunun “Kaynak” bölümüne gidin.
  2. İlk olarak on yıldan uzun bir süre önce dizine eklenen siteler, basitçe “…ilk kez Google tarafından 10 yıldan daha uzun bir süre önce dizine eklendi” olarak işaretlenir.
  3. Bunu, yukarıda belirtilen adımların aynısını izleyerek ve web sitesinin herhangi bir sayfasını kullanarak cep telefonunuzda da yapabilirsiniz.

Bu özelliğin hala beta aşamasında olduğunu ve bazı popüler veya yeni web sitelerinin kayıtlarının henüz herkese açık veya görüntülenemeyebileceğini belirtmekte fayda var.

Google index öğrenme hakkında

Sitenizin keşfedilmesi, taranması ve dizine eklenmesi, keşfedilebilirlik ve arama sonuçlarında sıralama için gereklidir. İlk ne zaman dizine eklendiğini bilmek, şimdiye kadarki yolculuğunuz hakkında düşünmenize ve WHOIS aramasına ek olarak alan adı yaşını tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Web tarayıcıları ayrıca SERP’lerde sayfaları indekslemek, sunmak ve sıralamaktan çok daha fazlası için kullanılabilir. Bunları, farklı web sitelerinden veri keşfetmek ve toplamak için kullanabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz