Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikGoogle Arama Sonuçlarından Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Kaldırırsınız?

Son Yazılar

Google Arama Sonuçlarından Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Kaldırırsınız?

Kişisel verilerin güvenliği her zamankinden daha önemli. Peki Google arama motorunda kişisel bilgileri ve verileri silme işlemi nasıl yapılır biliyor musunuz?

Kişisel bilgileriniz her zaman gizli tutulmalıdır. Ancak, Google Arama’da görünüyorsa ne yapmalısınız? Google arama motorunda kişisel bilgileri ve verileri silme işlemi nasıl yapılır? İşte kişisel verilerinizi Google’dan sildirme, kaldırma süreci.

Kişisel bilgilerinizin çevrimiçi olarak bulunması, potansiyel bir güvenlik riskini temsil eder. Bu bilgilerin bir kısmı zararsız gibi görünse de yanlış ellerde birçok soruna neden olabilir. Sizin sorumluluğunuz, hassas kişisel bilgilerinizin herkesin erişebileceği bir yerde olmamasını sağlamaktır.

Kişisel bilgilerinize erişmek için, kötü niyetli kişiler genellikle basit bir Google aramasıyla başlar. İnsanlar onu aradığında Google’ın kişisel bilgilerinizi sonuçlarında çıkarmamasını nasıl sağlayabilirsiniz? İşte Google arama motorunda kişisel bilgileri ve verileri silme işlemi nasıl yapılır tüm detaylarıyla yazımızda paylaşıyoruz.

Neden Endişelenmelisiniz?

Google arama sonuçlarında bir telefon numarası, e-posta adresi veya belki bir ev adresi endişe verici görünmüyor. Muhtemelen bu bilgiyi isteyerek düzinelerce kişiye verdiniz. Öyleyse neden birkaç kişinin daha çevrimiçi bulabileceğinden endişeleniyorsunuz?

Kişisel bilgilerinizi büyük olasılıkla yalnızca yakın bir grup insana (aile, arkadaşlar, çalışanlarınız veya iş arkadaşları) veriyorsunuz. Bu kapalı gruba kişisel bilgilerinizi verdiğinizde, onların iyi niyetli olduğuna inanıyorsunuz.

Ancak kişisel bilgileriniz internet gibi kamusal bir alanda olduğunda tüm dinamik değişir. Bu bilgilere kimlerin ve hangi amaçla erişebileceğinin kontrolünü kaybedersiniz.

Kötü niyetli kişiler bu bilgileri arayabilir ve kimliğinizi kullanarak insanları dolandırmak için kullanabilir. Ayrıca, çevrimiçi olarak bulunan ehliyetinizin veya sosyal güvenlik numaranızın görüntüleri ile, dolandırıcılar kimliğinizi kolayca üstlenebilir ve adınıza dolandırıcılık yapabilir.

Kimlik hırsızlığının yanı sıra, bilgileriniz insanları çevrimiçi ortamda size karşı kışkırtmak için de kullanılabilir. Fiziksel adresinizi veya iletişim bilgilerinizi paylaşmak, insanları sizi taciz etmeye veya fiziksel olarak zarar vermeye zorlayabilir.

Yanlış gidebilecek şeylerin uzun bir listesi var. Neyse ki, bu konuda yapabileceğiniz bir şey var. Bir Google araması, insanlar hakkında bilgi bulmanın en etkili yollarından biri olduğundan, bilgilerinizi arama motorlarından uzak tutmak iyi bir başlangıç noktasıdır.

Google Arama Sonuçlarından Bilgilerinizin Kaldırılmasını Nasıl Talep Edebilirsiniz?

Google arama motorunda kişisel bilgileri ve verileri silme işlemi nasıl yapılır?

Google’da adınızı veya başka bir arama terimini ve sizinle ilgili hassas bilgileri arattığınızda, Google’ın bunlardan kurtulmanıza yardımcı olacak bir yolu vardır.

Başlamak için Google Arama Yardımı‘na gidin. Verilerinizi arama sonuçlarından kaldırma isteğinizle ilgili soruları içeren bir form bulacaksınız. Ancak şekli biraz zor.

İlk sorulara verdiğiniz yanıta bağlı olarak, bilgi kaldırma işlemini tamamlamak için bir form alabilir veya farklı bir sayfaya yönlendirilebilirsiniz. Her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için aşağıdaki soruları yanıtlayın:

google kişisel bilgileri silme
 1. İlk soru için (Ne yapmak istiyorsunuz?), “Google Arama’da gördüğünüz bilgileri kaldırtma“ı seçin.
 2. İkinci soru için (Kaldırılmasını istediğiniz bilgileri nerede gördüğünüzü bize bildirin.), “Google’ın arama sonuçlarında ve web sitesinde” seçeneğini belirleyin. Bu seçeneği yalnızca, etkin bir web sitesinde kaldırmak istediğiniz bilgileri bulmak için arama sonuçlarını tıkladıysanız kullanın.
 3. Üçüncü soru için (Sitenin web yöneticisiyle görüştünüz mü?), Yayından kaldırma talebinde bulunmak için bilgileri barındıran sitenin yöneticisiyle iletişim kurmadıysanız “Hayır, yapmamayı tercih ederim”i seçin.
 4. Buradan, Google’ın arama sonucu sayfalarından kaldırmasını istediğiniz kişisel bilgi türünü seçin. Yeni bir form gelmeli. İstenen tüm bilgileri sağlayın ve gönder düğmesine basın.
google kişisel bilgileri silme

İsteğinizi gönderdikten sonra bir onay e-postası almalısınız. Google, aşağıda listelenenler de dahil olmak üzere bir dizi kriter kullanarak isteği değerlendirecektir. Ayrıca ihtiyaç duyulursa sizden daha fazla bilgi vermenizi isteyebilir. İstek gereksinimleri karşılıyorsa, bir işlem yapıldığında bir bildirim alırsınız.

Ancak talebinizin onaylanması için gereksinimler nelerdir?

Ne Tür Bilgilerin Kaldırılmasını Talep Edebilirsiniz?

Google, çok çeşitli kişisel tanımlayıcı bilgileri kaldırma isteğinizi kabul edebilir, ancak bilgiler ideal olarak şu şekilde olmalıdır:

 • Sürücü belgesi gibi kimlik belgelerinizin görüntüleri;
 • El yazısı imzanızın görüntüleri;
 • Reşit olmayanın görüntüleri;
 • Rızanız olmadan paylaşılan müstehcen resimleriniz;
 • Banka hesabı ve kredi kartı bilgileri;
 • Sosyal Güvenlik Numaranız gibi devlet tarafından verilmiş gizli bir kimlik numarası;
 • Tıbbi kayıtlarınız gibi özel nitelikli kişisel verileriniz veya resmi kayıtlar;

Nisan 2022’den itibaren telefon numaralarınız, e-posta adresleriniz ve fiziksel adresleriniz gibi kişisel iletişim bilgilerinizin kaldırılmasını da talep edebilirsiniz.

Ancak, isteğiniz yukarıdaki tüm gereksinimleri karşılasa bile, kaldırmak istediğiniz bilgiler şu şekildeyse Google yine de isteğinizi reddedebilir:

 • Kamu yararına (örneğin, geçmişteki mesleki suistimalinizle ilgili bilgileri kaldırmaya çalışıyorsanız, reddedilebilir)
 • Haber değeri olan (örneğin, kişisel bilgilerinizi içeren gazetecilik makaleleri)
 • Bir hükümet veya diğer resmi kaynaklar (Emniyet gibi) tarafından paylaşılan veriler.

Kaldırılmasını istediğiniz içerik, onu yayınlayan web sayfasında artık görünmüyorsa, arama şirketi kullanıcılara bunun yerine Google’ın Eski İçeriği Kaldırma aracını kullanmalarını önerir.

Yayından Kaldırma İsteğiniz Kabul Edildiğinde Ne Olur?

Google arama yalnızca bir arama motoru olduğundan, Google yalnızca önbelleğe aldıkları bilgilerin kopyasını kaldırabilir veya arama sonuçlarında görünmesini engelleyebilir. Orijinal kopyalar veya ekran görüntüleri büyük olasılıkla onları yayınlayan sitede kalacaktır.

Ancak, bilgileri yayınlayan site Google’ın blog platformu (Blogger) tarafından barındırılıyorsa, içeriğin kaldırılmasını sağlamak için Blogger’ın içerik politikası ihlali aracını kullanabilirsiniz. Site yöneticisi, ilk yayından kaldırma işleminden sonra benzer ihlalleri tekrarlamaya devam ederse, Google, blogun tamamını kaldırmaya veya sahibinin Google hesabını askıya almaya kadar gidebilir.

Google’ın herhangi bir ürününde doğrudan barındırılan kişisel bilgilerinizi kaldırmak istiyorsanız, daha geniş kapsamlı Google Sorun Giderici aracını kullanabilirsiniz.

Kişisel Bilgilerinizi Dikkatle Paylaşın

Kişisel bilgilerinizi çevrimiçi ortamda korumanın en iyi yolu, ilk etapta orada görünmemesini sağlamaktır. Kişisel bilgilerinizi paylaşmanız gerektiğinde, mümkün olduğunca az paylaşın.

E-posta adresinize alternatif olarak temp-mail.org gibi sağlayıcıların geçici e-posta adreslerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca tek kullanımlık telefon numaralarını, bunları gerektiren web siteleriyle paylaşabilirsiniz.

Bir web sitesinin ne kadar büyük veya güvenli olduğunu düşündüğünüzden bağımsız olarak, hassas bilgileri paylaşırken dikkatli olun. Veri ihlalleri sıklıkla olur ve hassas bilgileriniz çapraz ateş arasında kalabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!