Ana Sayfa Webmaster Google’ın Mayıs 2022 Algoritma Güncellemesi Web Sitelerini Nasıl Etkiledi

Google’ın Mayıs 2022 Algoritma Güncellemesi Web Sitelerini Nasıl Etkiledi

Google Arama Motoru'nun Mayıs 2022 algoritma güncellemesi web sitelerini nasıl etkiledi? İşte güncellemenin şifreleri yazımızda.

0
676
google mayıs 2022 algoritma güncellemesi

25 Mayıs’ta Google, bu yılki ilk geniş çekirdek algoritma güncellemesini devreye aldı – Google Mayıs 2022 Algoritma Güncellemesi. Bu güncellemenin etkisi, duyurunun ardından 24 saat içinde çok hızlı bir şekilde hissedildi, bu nedenle Mayıs 2022 çekirdek güncellemesinin etkisini ölçmek için artık yeterli veri elimizde mevcut.

Tarihsel olarak, bu temel güncellemelerin etkisini bildirmek için daha uzun süre beklenirdi. Ancak bu temel güncellemenin etkisi o kadar hızlı hissedildi ki, web sitelerinin sahipleri ya da verileri kontrol eden sorumlular ‘Ne oluyor yahu?’ dedi.

Google Mayıs 2022 Algoritma Güncellemesi

Genel olarak, Semrush ve RankRanger gibi veri sağlayıcılar bu güncellemelerin sonuçlarını en iyi analiz eden araçlara sahiplerdir. Bakalım Google Mayıs 2022 Algoritma Güncellemesi ile ilgili sonuçları nasıl değerlendiriyorlar.

Semrush Analizi

Semrush, Mayıs 2022 çekirdek güncellemesinin duyurudan sonra oldukça hızlı bir şekilde verilere ulaştığını gösterdi. Grafik üzerinde ilk dikkat çeken nokta oynaklığın çok yüksek olması.

google mayıs 2022 algoritma güncellemesi

Geçen hafta, 26 Mayıs’ta Google, uzun zamandır beklenen Google Mayıs 2022 çekirdek güncellemesini yayınladı. Güncelleme, resmi olarak canlıya alındıktan sonraki 24 saat içinde fark edilen bir ton oynaklık ile gerçekten hızlı bir şekilde etkisini gösterdi. Bence bu güncelleme, en azından SEO etkisi açısından, bir süredir gördüğümüz daha büyük temel güncellemelerden veya Google algoritma güncellemelerinden biriydi.

Bilgilerle Google Mayıs 2022 Algoritma Güncellemesi

Şu anda bildiğimiz en önemli şeyler kısaca şunlardır:

  • Ad: Google Mayıs 2022 Geniş Çekirdek Güncellemesi.
  • Lansman: 25 Mayıs 2022, saat 23:30.
  • Kullanıma Sunma: Kullanıma sunulması yaklaşık bir ila iki hafta sürecektir.
  • Hedefler: Her türlü içeriğe sahip siteleri etkileyecek.
  • Ceza: Ceza amacı yok, ayrıca harika web sayfalarını teşvik etmek ve ödüllendirmek amaçlanmaktadır.
  • Global: Bu, tüm bölgeleri tüm dillerde etkileyen küresel bir güncellemedir.
  • Etki: Google, bu güncellemeden ardından sorguların veya aramaların yüzde kaçının etkilendiğini henüz açıklamadı.
  • Keşfet: Temel güncellemeler Google Keşfet‘i ve diğer özellikleri etkiler, ayrıca özellik parçacıkları ve daha fazlasını içerir.
  • Kurtarma: Bu güncellemeden olumsuz olarak etkilendiyseniz, içeriğinizi gözden geçirmeniz ve Google’ın temel güncelleme tavsiyelerinin ne kadarına uyduğunuzu değerlendirin.

Google Mayıs 2022 Algoritma Güncellemesi ve Etkileri

WebmasterWorld ile başlayalım.

Şu anda, geçen hafta Perşembe gününe göre (+%15) önemli artışlar görüyoruz, ancak bu doğru görünmüyor: Hemen çıkma oranı biraz artarken oturum başına sayfa sayısı biraz düştü (bu birlikte anlamlıdır), ancak ortalama oturum süresi önemli ölçüde düştü. Ayrıca, küresel bir kullanıcı tabanımız olduğundan, bölgesel davranışı düzeltmek için günün ikinci saatini iki kez kontrol ettim. Her durumda, trafik kazanımlarının devam edeceğinden şüpheliyim. Bir veya iki hafta içinde “artan trafik hacmi” gerileyecektir.

Bugün ABD trafiğinde BÜYÜK bir düşüş görüyorum…geçen haftaki bir günlük patlamaya benzer. ABD ziyaretçileri %56 ve arama %30 oranında bir anda düştü. Bir kez daha en çok ziyaretçi alan sayfalarım %70’in üzerinde düştü… Bunu şimdi haftada en az bir kez görüyorum ve genellikle günün sonunda veya ertesi gün geri dönüyor. Burada bir tutarsızlık var. Bu, varsaydığım sayfadaki değişikliklerin sonucudur… yani. Organik sonuçların 12-24 saat içerisinde normale döneceğini düşünüyorum. Aksi takdirde bu aynen böyle kalırsa, bundan önceki emeklerimizin tamamı çöpe gidecek ve bu hiç hoş olmayacak.

Sayfa sayısı oldukça fazla, 25 yıllık bilgi/eğlence/eğitim sitemiz var.
Şu anda Perşembe günü için -%10 civarında bir düşüş trendi var.
Henüz bir şey söylemek için çok erken. Son 12 ayda SEO adına önemli değişiklikler yaptık. Umarım Google Mayıs 2022 Algoritma Güncellemesi bizi demotive etmez.

Şu anda moralim çok kötü. 7 yıl önce ciddi paralar kazandığım web sitemde, her güncelleme sonrasında büyük bir ziyaretçi düşüşü yaşadım. Günde 35 cent bile kazanamaz duruma kadar indim. Şu anda motivasyonum çok kötü. Hepsi orijinal olarak yazılmış 9 makale yayınladım, yayınladıktan sonra makalenin başlığını ararken en çok okunan haberlerde yer verilmediğini gördüm ve sonra google haber arama’da makalem ikinci sayfada ama ilk sayfa benzer bir konuya sahip başka bir web sitesi ve daha sonra konu ile ilgisi olmayan 6 web sitesi bulunuyor.

Neler oluyor? Bu iç karartıcı olmaya başladı, bu şimdiye kadarki en kötü güncelleme gibi geldi bana.

Ve yine spam içerikli bir haber sitesi wordpress favicon’u ile beni geride bırakıyor, şema yükledim, logolarımı haber yayıncısına ekledim ve hala google news’de yer almıyor, arama konsoluma baktım ve google news’den 14 tıklama diyor 5 ayda. Ben de 10 yıldır google haberdeyim ve son bir buçuk yıl korkunçtu ve bu son iki ay en kötüsüydü, aramayı asla düzeltmediler, aradığınız hiçbir şeyi bulamıyorsunuz, birileri tam olarak bekledikleri bir başlık aradığında bu başlığı 3. veya 4. sayfada değil en başta bulması gerekli.

Geçen haftanın aynı gününe kıyasla bugün trafikte %35 düşüş var. Sıralamalar düşmeye devam ediyor. SERP’ler mantıklı değil, bu nedenle geri dönmeyi bekliyorlar, ancak istatistikleri şu anda analiz etmek mümkün değil.

5 sitem ile ilgili bazı rakamları paylaşayım:

Dün bir önceki haftaya göre

Bilgi sitesi, sahibi olduğum en eski sitem, +54% artış yaşandı
Bilgi sitesi, 8 yaşında +%51
Bilgi sitesi, 1.5 yaşında, +%34
Bilgi/Ortak/EBM teklif sitesi -5%
Ortaklık sitesi -%80

SONUÇ

25 Mayıs 2022’de başlayan Google Algoritma Güncellemesinin etkileri 2-3 hafta sonunda gerçek değerlerine ulaşacaktır. Bu sebeple erken moral çöküşlerine izin vermeyin, benzersiz içerikler üretmeye devam edin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz