Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaTeknolojiAndroidGoogle Play Hizmeti Durduruldu Hatası Alıyorsanız İşte Nedeni ve Çözümü

Son Yazılar

Google Play Hizmeti Durduruldu Hatası Alıyorsanız İşte Nedeni ve Çözümü

Android cihazlarda "Google Play hizmeti durduruldu" hatası mı görüyorsunuz, bu sorunun çözümü için önerdiğimiz yöntemleri mutlaka deneyin.

‘Google Play Hizmeti Durdu’ diyenler için bazen sorunu çözmek baya karmaşık hale gelebiliyor. Bazı ayarları gözden geçirip uygulayacağınız yöntemlerle servisi yeniden çalışır duruma getirebilirsiniz. Bu yazımızda bu sorunu yaşayan Android kullanıcıları için Google Play hizmeti durduruldu hatası çözümü için bazı yöntemleri paylaşacağız.

Android cihaz kullanıcılarıla hayatlarında en az bir defa Google Play Hizmeti ile sorun yaşamıştır, ya sürekli donuyor ya da durduruldu hatası ile karşı karşıya gelirler, fakat çözümü var. Tüm yöntemleri denediğinizden emin olmak için yazımızı okumaya devam edin.

“Google Play Hizmeti durdu” hata mesajı o kadar da önemli değil. Play Store’un çalışmayı durdurduğu zaman için en hızlı ve en kolay 10 düzeltmeyi yazımızda paylaştık.

Bu adımları sırasıyla izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Daha karmaşık seçeneklere geçmeden önce kolay, aklınıza gelmemiş olabilecek basit yöntemlerle başlayacağız. Android cihazınızı özel bir ROM ile değiştirdiyseniz, bu kılavuzdaki ipuçlarının geçerli olmayacağını lütfen unutmayın.

“Google Play Hizmeti Durduruldu” Hatası Nedeni ve Çözümü

Hemen hemen tüm Play Store arızaları, kötü yazılım veya ağ sorunlarından kaynaklanır.

Ancak önemli bir istisna vardır: Play Store’un yanlış sürümü cihazınıza dağıtılabilir. Play Store belirli cihazlara (veya işlemcilere) bağlı olduğundan, yanlış sürüm Google Play’i kullanılamaz hale getirir.

Daha karmaşık adımlara geçmeden önce, durmaya devam ederse Google Play Hizmetlerini nasıl düzelteceğimize ilişkin en yaygın ve en kolay yöntemlerle başlayalım.

1. Cihazınızı Yeniden Başlatın

Bu adım kulağa basit gelebilir, ancak denemediyseniz hatırlatmak maksatlı olarak paylaşmak istedik. Cihazınızı kapatıp tekrar açmak, Play Store durma sorununu genellikle çözmektedir.

Android cihazınızı yeniden başlatmak için:

 1. Kapatma menüsü görünene kadar güç düğmesini basılı tutun.
 2. Kapatma simgesini seçin.
 3. Cihaz tamamen kapandığında, güç düğmesini basılı tutarak yeniden başlatın.
 4. Play Store’u açın ve sorununuzun çözülüp çözülmediğine bakın.

2. Play Store ve Google Hizmetlerini Güncelleyin

Google Play hizmeti durduruldu hatası, Bazen Google Play’in veya Google Services Framework’ün eski bir sürümünden kaynaklı olabilir. Bu nedenle, sorunla karşılaştığınızda her ikisi için de güncellemeleri kontrol etmelisiniz.

 1. Google Play Store’u başlatın.
 2. Arama çubuğunun sağında, Play Store menüsünün sağ üst köşesinde bulunan profil simgenize dokunun.
 3. Uygulamaları ve cihazı yönet’e dokunun, bekleyen güncellemelerin bir listesini göreceksiniz. Güncel olmayan tüm uygulamalarınızı güncellemesi gereken Tümünü güncelle’ye dokunun.
 4. Bir güncelleme varsa, bu Google Hizmetleri Framework servisini de güncellemelidir.
 5. İsteğe bağlı olarak soldaki menüyü açın ve Ayarlar’a dokunun. Google Play Store’un sürümünü kontrol etmek için bu sayfanın en altına gidin ve Play Store sürümü’ne dokunun.
 6. Cihazınızı yeniden başlatın ve ardından Play Store’u yeniden başlatın.

3. Hücresel Veriden Wi-Fi’ye Geçiş (veya Tersi)

İnternet bağlantınız zayıfsa, “google play hizmeti durduruldu” hatası görebilirsiniz. Bazı durumlarda, hiç hata mesajı görmezsiniz. Diğer zamanlarda Play Store, indirmelerin ortasında başarısız olabilir veya bunları tamamen başlatmayı reddedebilir.

Her iki durumda da, düzeltme oldukça basittir. Wi-Fi kullanıyorsanız, mobil ağınıza geçin veya başka bir kablosuz ağ deneyin. Mobil veri kullanıyorsanız, bir Wi-Fi ağına geçin. Belki modeminizde bir sorun vardır, modemi kapatıp yeniden açmayı da denemelisiniz.

4. Saati ve Tarihi Değiştirin

Saat ve tarih ayarlarınız yanlışsa Google Play Hizmetleri başarısız olabilir. Bunu düzeltmek oldukça kolaydır:

 1. Ayarlar’ı başlatın ve Sistem’i seçin.
 2. Menüden Tarih ve saat’i seçin.
 3. Henüz etkinleştirilmemişse Ağ tarafından sağlanan zamanı kullan seçeneğini işaretleyin. Cihazınızın doğru zamanı seçtiğinden emin olun.
 4. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, otomatik işlevi devre dışı bırakıp Saati ayarla üzerine dokunarak manuel bir saat ayarlamayı deneyin.
 5. Cihazınızı yeniden başlatın ve ardından Play Store’u yeniden deneyin.

5. Google Play Hizmetleri Verilerini (ve Önbelleği) Temizle

Google Play Store ve Google Play Hizmetleri uygulaması (Google Services Framework uygulaması artık ayrı bir uygulama olarak görünmez) Google’ın uygulamalarını destekler. Google Play’de bir şeyler ters giderse, her iki hizmetteki verileri silmenizi ve telefonunuzu yeniden başlatmanızı öneririz.

Verileri Sil seçeneğinin, geçici uygulama verilerinin depolandığı “önbelleği” de sildiğini unutmayın. İşte temel adımlar:

 1. Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Tüm X uygulamalarını görün’e gidin ve Google Play Store’u bulun.
 2. Uygulamanın sayfasında, Depolama’yı ve ardından Depolamayı temizle veya Verileri temizle’yi seçin.
 3. Bu işlemi Google Play Hizmetleri için tekrarlayın. Köşedeki Menü düğmesine dokunmanız ve onu ortaya çıkarmak için Sistemi göster’i seçmeniz gerekebilir.
 4. Telefonunuzu yeniden başlatın.

6. Google Play Store’un Eski Bir Sürümüne Dönün

Telefonunuz veya tabletinizle birlikte gelen Google Play Store sürümüne geri dönmek (veya “geri almak”), sorunlu bir sürümle ilgili sorunları çözebilir. Bunu yapmak kolaydır:

 1. Ayarlar’ı açın ve Uygulamalar ve bildirimler’i seçin.
 2. Tüm X uygulamalarını gör’e dokunun ve listede Google Play Store uygulamasını bulun.
 3. Aşağıdaki menüden Devre Dışı Bırak’ı seçin. Sistem uygulamalarını devre dışı bırakmak onları kaldırmaz, bunun yerine telefonunuzla birlikte gelen orijinal sürümle değiştirir.
 4. Uygulamayı bir kez daha etkinleştirin.
 5. Cihazınızı yeniden başlatın.

Geri aldıktan sonra, cihazınız sonunda tekrar Google Play Store’un en son sürümüne güncellenecektir.

7. Google Hesabınızı Kaldırın

Bazen bir Android cihaz, bir kullanıcı hesabını doğru şekilde eklemez. Sorun buysa, hesabı kaldırıp yeniden eklemek bazen Google Play Store sorunlarını çözebilir. Bunu yapmak için:

 • Ayarlara git.
 • Hesaplar’ı seçin.
 • Kaldırmak istediğiniz Google hesabına dokunun ve Hesabı kaldır’ı seçin. Kaybetmemek için o hesapla senkronize edilen her şeyi yedeklediğinizden emin olun.
 • Google hesabınızı yeniden ekleyin ve Play Store’un tekrar çalışıp çalışmadığını görün.

8. Üçüncü Taraftan Play Store’un Bir Kopyasını Yükleyin

Yukarıdaki adımlar başarısız olursa, Play Store’un bir kopyasını üçüncü taraf APK web sitelerinden indirmek denemeye değer. Bu, buradaki diğer yöntemler işe yaramazsa Play Store’u güncellemenize izin verebilir.

İndirilen APK’ya göz atmayı ve yüklemeyi kolaylaştırmak için bir dosya yöneticiniz yüklü olmalıdır. Henüz sahip değilseniz Ghost Commander iyi bir seçimdir.

Ayrıca, Android 8 Oreo ve daha yeni sürümlerde biraz farklı olan, cihazınızda uygulamaların yandan yüklenmesini etkinleştirmeniz gerekir. Ardından telefonunuzda aşağıdaki bağlantılara gidin ve APK’ları cihazınıza indirin.

APK’ları tarayıcınızdaki indirme isteminden açın veya dosya yöneticisi uygulamanızı kullanarak bulun. Android, onları diğer uygulamalar gibi yükleyecektir; bu, takılıp kalmaları durumunda güncellemeyi de içerir.

İndirin: Google Play Hizmetleri (APKMirror’dan ücretsiz)

İndirin: Google Play Store (APKMirror’dan ücretsiz)

9. Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Fabrika ayarlarına sıfırlama, cihazınızı orijinal durumuna geri yükleyecektir. Bu, Play Store’un ve diğer uygulamaların orijinal sürümüne geri döneceği ve sorununuzu neredeyse kesin olarak çözeceği anlamına gelir.

Ne yazık ki, bunu yapmak, telefonunuzdaki uygulamalar, fotoğraflar, metinler ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm verileri kaybetmenize neden olur. Bu seçeneği seçerseniz, önce Android telefonunuzu yedeklediğinizden emin olun.

Cihazınızı sıfırlamak için bir güç kaynağına takın ve ardından aşağıdaki işlemleri yapın:

 1. Ayarlara git.
 2. Sistem > Gelişmiş > Seçenekleri sıfırla’ya dokunun.
 3. Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırlama) öğesini seçin.
 4. Sonraki menüden Her şeyi sil’e dokunun.
 5. Cihazınızı yeniden kurmak için adımları gözden geçirin.

Google Play hizmeti durduruldu hatası çözümü işe yaradı mı?

Buradaki yöntemler işe yaramazsa “Google Play hizmeti durduruldu” hata mesajını düzeltmek zordur. Bazı durumlarda, düşük kaliteli üreticiler, Google’a sertifika ücreti ödemekten kaçınmak için Play Store’un yasal olmayan kopyalarını telefonlarına yükler. Bu cihazlar bazen zaman içinde Google Play’e erişimi kaybeder.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Android kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!