Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTeknolojiAndroidGoogle Play Store'da Ülke/Bölge Nasıl Değiştirilir

Son Yazılar

Google Play Store’da Ülke/Bölge Nasıl Değiştirilir

Android telefonda hesabınızın Google Play Store ülke bölge değiştirme işlemi nasıl yapılır ve nelere dikkat etmelisiniz, işte detayları.

Bir Android telefonda hesabınızın Google Play Store ülke bölge değiştirme işlemi nasıl yapılır ve bunun ne anlama geldiğine dair uyarıları yazımızda bulacaksınız.

Google Play Store’u kullanmak oldukça basittir: Açın, indirmek istediğiniz uygulamayı arayın ve cihazınıza yükleyin. Hepsi bu kadar.

Ama farklı bir ülkeye taşınırsanız ne olur? Fatura bilgileri için Play Store’un doğru bölgesel sürümüne erişmeniz gerekir. Ayrıca, bölgeler genellikle belirli uygulamalara erişime izin verdiği veya erişimi engellediği için Google Play, çeşitli ülkelerde farklı uygulamalar sunabilmektedir.

Yakın zamanda taşınmış veya başka bir bölgenin Play Store’una erişmeyi denemek isteseniz de, Google Play Store ‘da ülke bölge değiştirme nasıl yapılır öğrenmeni gerekir.

Google Play Store Ülke Bölge Değiştirme

Play Store ülkenizi değiştirmek için Android cihazınızda aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Android cihazınızda Play Store uygulamasını açın.
  2. Ekranın sağ üst köşesindeki profil resminize dokunun ve ardından Ayarlar‘ı seçin.
  3. Genel‘i ve ardından Hesap ve cihaz tercihlerini seçin.
  4. Ülke ve profiller bölümünün altında, mevcut Play Store ülkenizin yanında adınızı göreceksiniz. Telefonunuz şu anda farklı bir ülkede olduğunuzu algılarsa, aşağıda [bölge] Play Store’a geç seçeneğini görürsünüz.
  5. Bu seçenek görünmezse, daha fazla bilgi için aşağıya bakın.
  6. [Bölge] Play Store başlığına geç başlığı altında, yeni ülkeniz için bir ödeme yöntemi eklemek için seçeneklerden birine dokunun. Bu bölgeye göre değişir; çoğu, en azından Kredi veya banka kartı ekle seçeneğine sahip olmalıdır.
  7. Yeni yönteme dokunduğunuzda, bir uyarı görünecektir (aşağıda daha ayrıntılı anlatacağım). Uyarı istemini gözden geçirin ve şartlar konusunda uygunsanız Devam’a basın.
  8. Play Store’unuzu değiştirdiğiniz ülke için yeni bir ödeme yöntemi eklemek için istemleri takip edin.
  9. Ülkeleri değiştirdikten sonra artık o bölge için Play Store’a göz atabilirsiniz. Değişikliğin yürürlüğe girmesi 48 saati bulabilir.
google play store ülke bölge değiştirme
google play store ülke bölge değiştirme

Play Store ülkenizi değiştirme seçeneği herkes için görünmez. Yalnızca daha önce bulunduğunuzdan farklı bir ülkedeyseniz (IP adresine göre) görünür. Bu, Play Store’unuzu istediğiniz herhangi bir ülkeye değiştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Google Play Store ‘da ülke bölge değiştirme işlemi için bir Android VPN kullanabilirsiniz.

Daha önce Google Play Store’da ülkenizi değiştirdiyseniz, isterseniz eski ve yeni hesaplarınız arasında geçiş yapma seçeneğiniz olacaktır. Bu, birkaç yıllığına yurt dışına taşındıktan sonra eve döndüyseniz faydalıdır.

Google Play Aile Kitaplığı özelliğini kullanırsanız Play Store bölgenizi değiştirme seçeneğini de görmezsiniz. Ne yazık ki, Google daha iyi bir geçici çözüm bulmazsa, muhtemelen mevcut aile grubunuzu dağıtmanız ve yeni bölgenizde (orada destekleniyorsa) yeni bir aile grubu başlatmanız gerekecektir.

Google Play Store Ülkenizi Değiştirmeyle İlgili Uyarılar

Google Play Store bölgenizi değiştirmeden önce birkaç önemli noktanın farkında olmalısınız.

Öncelikle eski ödeme yönteminizi yeni hesabınızla kullanamazsınız. Yeni ülkenizden olanı kullanmanız gerekecek. Yeni ülkenizde mevcut değilse bazı uygulamalara ve diğer içeriklere erişiminizi kaybedebileceğinizi unutmayın.

Google Play’i yeni bir ülkeye değiştirdikten sonra, eski ülkeden Google Play bakiyenizi harcayamazsınız. Bu, eklediğiniz ancak henüz harcamadığınız hediye kartlarının yanı sıra Google Ödüllü Anketlerden kazanılan kredileri içerir. Ancak eski hesaba geri dönerseniz, bu bakiyeye yeniden erişim kazanırsınız.

Ülke değiştirdiğinizde de Google Play Puanlarına erişiminizi kaybedersiniz ve seviyeniz yeni bölgeye aktarılmaz. Google Play Pass’e abone olursanız, hizmet orada mevcutsa bu abonelik yeni ülkenize aktarılır. Play Pass’in yeni ülkenizde kullanılamaması durumunda, yeni bölgenizde Play Pass’ten başka uygulama yükleyemezsiniz.

Daha da önemlisi, Play Store ülkenizi yılda yalnızca bir kez değiştirebilirsiniz. Son değişikliğinizin üzerinden bir yıldan az zaman geçtiyse ülkenizi değiştirme seçeneğini görmezsiniz.

Tüm bunlardan dolayı Play Store’da ülkeleri değiştirmenizi yalnızca gerçekten ülke değiştirdiyseniz, yeni ülke için kalıcı bir ödeme yönteminiz varsa ve en az bir yıl kalmayı planlıyorsanız öneririz. Bunu bir VPN kullanarak aşabilir veya ziyaret ederken başka bir ülkenin mağazasına erişmek isteyebilirsiniz, ancak birkaç yeni uygulamaya kısa süreli erişim için yapmaya değmez.

Bunu yaparsanız, uzun bir süre gerçek bölgenizin dışındaki bir Play Store’da kapana kısılacaksınız ve bu kötü bir deneyim olacak.

Google Play’de Ülkenizi Değiştiremiyorsanız

Yukarıdaki tüm uyarıları okuduktan sonra ülkenizi değiştirmek istiyorsanız ancak seçenek görüntülenmiyorsa, yakın zamanda ülkenizi değiştirmediğinizden emin olun. Seçeneğin yine görünmemesi veya başarısız olması durumunda, önce Google Play uygulamasını güncellemeyi denemelisiniz.

Bunu yapmak için Play Store’un sağ üst köşesindeki profil resminize dokunun, Ayarlar’ı seçin ve Hakkında’ya gidin. Buradaki Play Store sürümü altında, Play Store’u Güncelle bağlantısını göreceksiniz. Bir güncelleme başlatmak için buna dokunun; Zaten güncel iseniz bir bildirim gösterecektir. Bir güncelleme varsa birkaç dakika bekleyin, ardından Play Store uygulamasını kapatın ve tekrar deneyin.

Bu işe yaramazsa, Play Store uygulaması için Android önbelleğini ve verilerini temizlemeyi deneyin.

Play Store Ülkenizi Değiştirin veya Başka Bir Mağaza Deneyin

Artık Play Store ülkenizi nasıl değiştireceğinizi biliyorsunuz. Ülkeleri gerçekten değiştirdiğiniz ve yeni bölgenizde geçerli bir ödeme yönteminiz olduğu sürece bu kolay bir işlemdir, ancak neye bulaştığınızı bildiğinizden emin olun.

Bu arada, Play Store bölgelerini değiştirmeden yeni uygulamalara erişmek istiyorsanız, Google Play’de bulunmayan Android uygulamalarını indirmek için birçok alternatif yer bulacaksınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!