Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaWebmasterGoogle Trends Nedir? Google Trends Nasıl Kullanılır? Trend Olan Aramaları Nasıl Görürsünüz?

Son Yazılar

Google Trends Nedir? Google Trends Nasıl Kullanılır? Trend Olan Aramaları Nasıl Görürsünüz?

Google, son 15 yılın en popüler arama motoru olmaya devam ediyor ve dünyanın her yerinde kullanılmasıyla da insanlar her gün milyarlarca şey arıyor. İşte bunların görülebildiği bir web sayfasından bahsedeceğim sizlere. Google Trends nedir, Google Trends nasıl kullanılır, bu sayfayı okuyarak detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

Trend olan aramalara bakarak, en popüler konuların neler olduğunu, insanların hangi terimleri önemsediğini kolayca bulabilir ve internet kullanıcılarının zihnine dair fikir edinebilirsiniz. Google’ın, bu bilgilere kolaylıkla erişmenizi ve bunları filtrelemenizi sağlayan, Google Trends adlı güçlü bir araç sağladığını biliyor muydunuz? Google Trends ‘e bir göz atalım, nedir, nasıl kullanılır ve şu anda neyin trend olduğunu ve çok daha fazlasını nasıl bulacağımızı görelim.

Google Trends, özünde, Google’da nelerin trend olduğunu kontrol etmenize ve insanların ne aradığını görmenize olanak tanıyan bir web hizmetidir. İş araştırması için faydalı olsa da, gündelik kullanım için de çok eğlencelidir.

Google Trends ana sayfasında, keşfedilecek bazı başlangıç örnekleri göreceksiniz.

google trends nasıl kullanılır
google trends nasıl kullanılır

Sayfayı aşağı kaydırmaya devam edin ve güncel olayların meydana getirdiği arama trendlerini göreceksiniz. Örneğin, bir futbol için playoff sezonunda, bölgelerin hangi takımları aradığını görebilirsiniz.

Sayfanın ilerisinde, Google Trends son zamanlarda nelerin trend olduğunu gösterir.

Sayfanın alt kısmına yakın bir yerde, Arama arşivlerinde yılları bulacaksınız. Bunlarda, araba modelleri, köpek ırkları, oyunlar ve GIF’ler gibi çeşitli kategorilerde belirli bir yıl için Google’daki en popüler terimlerini gösteriyor.

google trends nedir
google trends nedir

Dilerseniz bu özetleri farklı bir ülke için görebilir veya Global’i seçebilirsiniz. Google ayrıca arama yoluyla yılın en büyük haberlerine ilişkin kısa bir video özeti sunar.

Ancak bu sadece ana sayfa, Google Trends çok daha fazlasını yapıyor.

Google Trends, ilgilendiğiniz bir şeyi araştırmak için kullandığınızda gerçekten faydalı bir uygulama olduğunu belli ediyor. Üstteki çubuğa bir arama terimi girin ve bununla ilgili ayrıntılı trendleri görün.

Ne girdiğinize bağlı olarak, Google Trends bunu bir arama terimi veya konu olarak kabul eder. Örneğin, koronavirüs yazarsanız, son bir yıllık istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Bu arama kelimelerini benzerleri ile de karşılaştırıp, hangisinin daha popüler yani trend olduğunu da analiz edebilirsiniz. Örneğin ben koronavirüs ve pandemi kelimelerini karşılaştırdım, aşağıda görebilirsiniz.

google trends nasıl kullanılır
google trends nasıl kullanılır

Dolayısıyla, konu olarak Sedat Peker arama kelimesini kullanırsanız, bu terimin en çok hangi şehirlerimizde arandığını veya Süleyman Soylu arama terimi ile karşılaştırırsanız, arama karşılaştırmalarının detaylarına ulaşabilirsiniz.

google trends nedir

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, dolar, euro ve bitcoin arama terimlerini kullanarak bir karşılaştırma yaptım.

Bir numara ile işaretlediğim alandan arama bölgesini ayarlayabilirsiniz. Her yeri görmek için Dünya Genelinde’yi seçebilir, hatta bir ülkenin belirli bölgelerine kadar detaya inebilirsiniz. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri altında, yalnızca o bölge için bilgileri görmek için Virginia gibi bir eyalet seçebilirsiniz. Bazı bölgelerde, örneğin şehre göre daha da detaylı arama yapılmasına izin veriliyor.

İki numara ile işaretlediğim alanda tarih aralığı belirleyebiliyorsunuz. Varsayılan, Son 12 aydır, ancak 2004’e kadar uzanan bir tarih aralığı ayarlayabilir veya kendi zaman aralığınızı tanımlayabilirsiniz. Bu, yıllar içindeki eğilimleri ve bir terimin popülaritesinin kısa vadede nasıl arttığını veya düştüğünü görmenizi sağlar.

google trends nedir

Kitaplar ve Edebiyat gibi belirli bir alanda arama yapmak istiyorsanız, 3 numaralı alanı kullanmalısınız ve Tüm kategoriler seçimini değiştirmelisiniz. Genellikle, bir terimin birden fazla anlamı olmadıkça bunu Tüm kategorilerde bırakabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak için İnternet ve Telekom kategorisi altında Mobil ve Kablosuz gibi bir alt kategori seçebilirsiniz.

Son olarak, bu Google sitelerindeki eğilimleri görmek için varsayılan Web Aramasını Görsel, Haber, Alışveriş ve hatta YouTube Araması olarak değiştirebilirsiniz.

Kriterlerinizi belirledikten sonra, neyin trend olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için sonuçlara göz atmaya hazırsınız.

Arama sonuçları sayfasında, aradığınız şeyin birkaç veri görselleştirmesini göreceksiniz. Bunlardan biri, seçtiğiniz zaman aralığı için ilgiyi 0-100’lük göreli bir ölçekte grafikleyen bir zaman içindeki trend grafiğidir.

Bunun altında, Alt bölgeye göre trend kutusu, seçtiğiniz tarih aralığına göre detaylı verilere ulaşacaksınız. Örneğin seçtiğim arama kriterlerine göre Muğla şehrimizde ilginç bir şekilde en çok bitcoin terimi aranmış.

google trends nedir

Alt kısımda, ilgili sorguları ve konuları bulacaksınız.

TREND OLAN KONULARI KARŞILAŞTIRMA

Bunun gibi neyin trend olduğunu görmek başlı başına ilginç, ancak konuları karşılaştırmak için kullandığınızda Google Trends gerçekten çok faydalı. Sonuçlar sayfasının üst kısmında, başka bir konu eklemek için Karşılaştır’ı tıklayın. Beş terime kadar kelime karşılaştırması yapabilirsiniz.

Daha fazlasını ekledikçe, sayfa boyunca kelimelere farklı renkler verdiğini göreceksiniz. Birden çok terim aradığınızda, Alt bölgeye göre karşılaştırmalı döküm bölümü, hangi alt şehirlerin, ülkelerin veya bölgelerin en çok hangi konuyu aradığını gösteren bir ısı haritasını ve bunların arasındaki dökümü görmenizi sağlar. İnsanların rakip konular hakkında ne düşündüklerini görmenin güzel bir yolu bu aslında.

google trends nedir

Daha da derine inmek için, üstteki bir arama terimindeki üç noktalı Menü’ye tıklayın ve Filtreleri değiştir’i seçin. Bu, bir öğe için bölgeyi veya zaman dilimini düzenlemenizi sağlar. Potansiyel bir örnek almak için, Türkiye’de Xiaomi‘ye gösterilen ilginin Yunanistan’ın Laptop’a olan ilgisiyle nasıl karşılaştırıldığını görmek için bunu kullanabilirsiniz.

GOOGLE’DA NELERİN TREND OLDUĞUNU GÖRMEK

Yukarıdaki Keşfet özellikleriyle oynarken çok eğlenebilirsiniz, ancak diğer araçlar, trend olan Google aramaları hakkında daha fazla bilgi veriyor. Soldaki açılır menüyü açın ve dünyanın şu anda ne aradığını görmek için Trend Olan Aramalar’ı seçin.

google trends nedir

Günlük Arama Trendleri sekmesindeki bu sayfa, bölgenizdeki günlük en çok yapılan aramaları, arama hacimleri ve ilgili haberleriyle birlikte size sunar. Her gün için trend olan haberlerin anlık görüntüsünü almanın harika bir yolu. Farklı bir bölgeye bakmak için arama kutusunun altındaki açılır menüyü kullanın veya popülerliği hızla yükselen terimleri görmek için Gerçek Zamanlı Arama Trendleri sekmesine geçin.

Google’daki trendleri takip etmekle ilgileniyorsanız, trend olan konular için e-posta bildirimleri de alabilirsiniz. En büyük konular hakkında düzenli e-postalar almak için Günlük Arama Trendleri sekmesinin sağ üst köşesindeki Zarf simgesini tıklayın. RSS ile de abone olabilirsiniz.

Trend Olan Aramalar sekmesi, popüler konularla ilgili bildirimler için kaydolmanızı sağlar, ancak sol menünün Abonelikler bölümü, istediğiniz terim veya konu hakkında güncellemeler almanızı sağlar. Yeni bir abonelik eklemek için sağ alt köşedeki Artı simgesine tıklamanız yeterlidir.

İlgilendiğiniz bir arama terimi veya konuyu girin, bölgeyi ayarlayın ve güncellemeleri haftada bir mi yoksa ayda bir mi istediğinizi belirtin.

google trends nasıl kullanılır
google trends nasıl kullanılır

Belirli bir terimin performansı hakkında düzenli güncellemeler almak istiyor ancak Google Trendler’i her zaman manuel olarak kontrol etmek istemiyorsanız, bu uygun bir seçenektir.

Her zaman Google’da nelerin trend olduğunu merak edenlere Google Trends’in neler sunduğunu gördük. En son trendleri incelemek veya veri görselleştirme ile ayrıntılı karşılaştırmalar yapmak istiyorsanız, burada herkes için bir şeyler var.

Dünyanın ne aradığını görmek büyüleyici. Google Trendler ile neler keşfedeceksiniz? İnsanların sizin hakkınızda bilgi aradığını bile görebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!