Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikGöz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Gözaltı Morlukları İçin Kremler!

Son Yazılar

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Gözaltı Morlukları İçin Kremler!

Göz altı morlukları, insanların can sıkıcı sorunlarından biridir, peki nasıl geçer, Gözaltı morlukları için en iyi krem, ışık dolgusu nedir?

Koyu göz halkaları yani göz altı morluğu tehlikeli olmasa da, birçok insan onları tedavi etmenin veya saklamanın yollarını arar. Ancak bunları tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. Peki, göz altı morlukları nasıl geçer, neden olur, gözaltı ışık dolgusu nedir, ne işe yarar, göz altı morlukları için krem hangisidir? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda.

Bazı insanlar gözlerinin altındaki koyu halkaların kendilerini yorgun ve yaşlı gösterdiğini düşünebilir, bu nedenle evde yapılacak uygulamalarla gözaltı morluklarını azaltmak için yöntemler ararlar.

Peki, göz altı morlukları nasıl geçer, neden olur, gözaltı ışık dolgusu nedir, ne işe yarar, göz altı morlukları için krem hangisidir? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda.

Kişi, gözlerinin altında neden koyu halkaların oluştuğunu anladıktan sonra uygun bir tedavi seçebilir. Bazı insanlar yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirirken, bazıları da güzellik mağazalarında buldukları tedavilere ve ürünlere yöneliyor. Bunlar muhtemelen güvenli olsa da, bu evde yapılan uygulamaların çoğu etkisiz olabilir. Peki, göz altı morlukları nasıl geçer, neden olur, gözaltı ışık dolgusu nedir, ne işe yarar, göz altı morlukları için krem hangisidir?

İnsanlar koyu göz halkalarını tamamen kaldıramayabilirler, ancak birkaç teknik ve çözüm, morlukları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Göz altı morlukları nasıl geçer?

göz altı morlukları nasıl geçer

Yeterli uyku almak

Bazı insanlar, düşük kaliteli uyku dönemleri yaşadıklarında koyu göz halkalarının oluştuğunu fark ederler. Uyku eksikliği göz altı morluklarını şiddetlendirebilir. Sınırlı araştırmalar, dinlenmenin ve genel sağlığın iyi olmasının göz altı morluklarının koyulaşmasını azalttığını göstermiştir.

Uykuda Başı Kaldırmak

Göz altı derisinde koyulaşma yaşayan kişilerde, göz çevresinde damarlardaki kan akışı hızlanmış olabilir. Göz altı morlukları nasıl geçer diye soranlara akşam yatarken eğer uykunuzu etkilemeyecekse, başınızı biraz yukarıda tutacak bir yastık kullanmanız ile kan akışının yavaşlatılması önerilir.

Uyku sırasında başın yükseltilmesi kanın baş ve yüz bölgesinden uzaklaşmasını sağlar, şişliği azaltabilir ve gözlerin altındaki koyu rengi biraz daha açık hale getirir.

Soğuk kompres uygulamak

Göz altlarında damarlanma artışı olan kişiler soğuk kompres uygulayarak fayda görebilirler. Soğuk kompresler, göz çevresindeki kan damarlarını daraltarak cilt yüzeyindeki görünümlerini azaltabilir. Kompresler ayrıca göz çevresindeki şişliği azaltabilir ve koyu rengi azaltabilir.

Güneşe maruz kalmayı en aza indirmek

Göz altı morlukları nasıl geçer diyen insanlara ‘cildinizi güneşten koruyarak koyu göz altı morluklarını azaltabilirsiniz’ diyebilirim. Ultraviyole radyasyon bazı insanlarda koyu göz halkalarını kötüleştirebilir. Güneş gözlükleri, güneş koruyuculu nemlendiriciler ve şapkalarla koruma cildi güneşten koruyabilir ve koyu renkli göz halkalarının kötüleşmesini önleyebilir.

Salatalık dilimleri ve çay poşetleri

Ara sıra. insanlar, koyu göz halkalarının görünümünü azaltmak için gözlerine salatalık dilimleri uygular. Etki mekanizması bilinmemekle birlikte, salatalık dilimlerinin egzama veya alerjiden kaynaklanan şişliği iyileştirdiği bilinmektedir.

Bazı insanlar da çay poşetleri kullanır. Onları buzdolabında soğumaya bırakmak ve ardından gözlere yerleştirmek, soğuk kompres veya soğuk salatalık dilimleri ile aynı etkiyi yaratabilir. Bazıları kafeinli çay poşetleri kullanmanızı önerir çünkü kafein ayrıca kan damarlarını daraltabilir ve cilt yüzeyindeki morlukların görünümlerini azaltabilir.

Kafein ayrıca göz çevresindeki kan damarlarındaki kan akışını hızlandırabilir ve cilde genç ve taze bir görünüm verebilir.

Araştırmacıların, koyu göz halkalarını önlemek veya tedavi etmek için gözlere salatalık dilimleri veya soğuk çay poşetleri uygulamanın etkilerini incelemediğini belirtmek önemlidir.

C vitamini

C vitamini, vücudunuzda kolajen üretimini artırabilir. Göz altındaki kolajen üretiminin artması kan stazını azaltabilir ve bu da koyu renkli mor halkanın azalmasını sağlar. Kan stazı, kan damarlarında biriken kanı ifade eder.

İnsanlar, yüksek konsantrasyonda C vitamini içeren güzellik ürünlerini kullanırken gözlerinin altındaki koyu halkaların daha iyi göründüğünü fark edebilirler.

Retinoid kremler

Göz altı morlukları nasıl geçer diyenlere genellikle güzellik mağazalarında bulunan retinoid kremler önerilir ayrıca kolajen üretimini desteklemeye ve koyu renkli göz halkalarının görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu A vitamini türevi kremler ayrıca ciltteki melanin içeriğini de azaltır. Deriye rengini veren melanindir.

Retinoid kremler herkes için uygun değildir. Kişiler retinoid kremleri kullanmadan önce doktorlarıyla veya başka bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

Hidrokinon, kojik asit ve arbutin kremleri

Hidrokinon, kojik asit ve arbutin, ciltte melanin üretimini bozan bileşiklerdir. Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology Trusted Source’daki bir makaleye göre, düşük konsantrasyonlarda hidrokinon ve kojik asit göz altı morluğunda etkili olabilir. Bazı ülkelerdeki insanlar, yan etkilere neden olabileceğinden hidrokinon kremlerine sınırlı erişime sahiptir.

Kojik asit ve arbutin doğal olarak türetilmiş maddelerdir. Küçük dozlarda arbutin, göz altındaki koyu halkaların görünümünü iyileştirebilir, ancak yüksek konsantrasyonlar hiperpigmentasyona neden olabilir.

Hidrokinon, kojik asit veya arbutin içeren bir güzellik ürünü kullanmadan önce insanlar bir doktora veya dermatoloğa danışmalıdır.

K vitamini

Göz altı morlukları nasıl geçer diyenlere bir araştırmadan bahsetmek gerekir. Bir çalışmada, araştırmacılar %3 kafein ve %1 K vitamini içeren kırışıklık önleyici ve koyu renkli göz altı morluğunun etkinliğini değerlendirdi. Katılımcılar 4 hafta boyunca her gece 1 saat göz pedleri taktı. Araştırmacılar, çalışmanın sonunda koyu göz halkalarının azaldığını fark ettiler.

Koyu göz halkalarını azaltmak için K vitamini ve kafein yüklü pedlerin etkinliğini doğrulamak için daha fazla çalışma yapmaya devam ediyorlar, fakat denemeye değer.

Göz altı kapatıcısı ve makyaj

Göz altı kapatıcısı: Bazı insanlar koyu göz halkalarını gizlemek için makyaj yapmayı tercih eder. Mineral makyaj temeli, göz altındaki koyu lekeleri gizleyebilir.

Optik difüzörler, ışığı ciltten uzağa yansıtan ve koyu halkaların görünümünü iyileştirebilen bir kozmetik türüdür. Bu teknikler koyu göz halkalarını tedavi etmez veya önlemez, sadece moralinizi düzeltir.

Göz altı morlukları neden olur?

Koyu göz halkalarını kalıcı olarak gidermek için insanların nedenlerini bulması gerekir. İnsanlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı koyu renkli göz altı morlukları geliştirebilir:

 • Genetik faktörler
 • Derinin dermal tabakasında melanin varlığı
 • İltihap sonrası hiperpigmentasyon
 • Egzama veya alerjilere ikincil
 • Anemi
 • Yaşam tarzı alışkanlıkları
 • Gözlerin şişmesi
 • Cilt yüzeyinde kan damarlarının varlığı
 • İnce cilt nedeniyle gölgelenme

Koyu göz halkalarının görünümünü etkileyebilecek bazı yaşam tarzı faktörleri şunlardır:

 • uyku eksikliği
 • stres
 • aşırı alkol kullanımı
 • sigara içmek

İnsanlar, sağlığı iyileştirmek ve koyu renkli göz halkalarının görünümünü azaltmak için belirli yaşam tarzı faktörlerini değiştirebilir. Bununla birlikte, bir kişi genetik gibi diğer bazı faktörleri değiştiremez.

İnsanlar koyu göz halkalarının görünümünü azaltmak için ürün veya yöntemler kullanmayı deneyebilir, ancak bunları tamamen veya kalıcı olarak kaldıramayabilirler.

Ne zaman doktora görünmeli?

Göz altı morlukları kişinin sağlığına zararlı değildir ancak bazı kişiler kozmetik amaçlı doktora veya dermatoloğa başvurmayı tercih edebilir. Koyu göz halkaları nedeniyle insanlar kendilerini beğenmez ve mutsuz olabilirler.

Bir doktor veya dermatolog, insanların en uygun tedaviyi veya yaşam tarzı değişikliğini seçmelerine yardımcı olabilecek koyu renkli göz halkalarını teşhis etmeye ve sınıflandırmaya yardımcı olabilir. Doktorlar ayrıca insanların her tedavinin etkinliğine ilişkin beklentilerini yönetmelerine yardımcı olabilir.

Göz altı morlukları neden olur, tedavisi nasıl diye soranlara ‘uzun süreli bir tedavi gerekir’ diyebiliriz.

Göz altı morlukları için tedavi teknikleri

Bazen doktorlar, göz altındaki koyu halkaların görünümünü azaltmak için göz altı ışık dolgusu, radyofrekans, q-anahtarlı lazerler ve darbeli boya lazerleri gibi teknikler önerebilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar aşağıdakiler teknikleri tercih edebilir:

 • kimyasal peeling
 • tıbbi dövmeler
 • ablatif lazer yenileme
 • hyaluronik asit jel yumuşak doku dolgu maddeleri
 • yağ transferi
 • ameliyat
 • implantlar

İnsanlar bu seçenekleri yalnızca aşırı durumlarda değerlendirmelidir.

Özet

Göz altı morlukları nasıl geçer sorunuzu umarım detaylı şekilde yanıtlamışımdır.

Bazı insanlar gözlerinin altındaki koyu halkaların ortaya çıkmasından hoşlanmayabilir ve bunun sonucunda kendini beğenmez. Bu elbette genel sağlık sorununun yanında küçük bir detaydır.

Çeşitli tıbbi tedaviler ve evde yapılabilecek uygulamalar ile koyu göz halkalarının görünümünü azaltmaya çalışabilirsiniz. Bunlar salatalık dilimlerini ve güzellik ürünlerini içerebilir.

Bu tedavilerin çoğunun kullanımı güvenli olsa da, araştırmacılar koyu göz halkalarını azaltmadaki etkinliklerini doğrulamamışlardır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Kafe ve Güzellik kategorilerimiz ilginizi ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!