Cumartesi, Nisan 27, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerGSM Numarası Ne Demek? GSM Numaraları Nedir? Nasıl Alınır? Türkiye'deki GSM Şirketleri...

Son Yazılar

GSM Numarası Ne Demek? GSM Numaraları Nedir? Nasıl Alınır? Türkiye’deki GSM Şirketleri Listesi!

GSM ne demek sorusundan önce açılımı nedir paylaşalım. GSM ingilizce açıklaması Global System for Mobile Communications demektir, yani GSM Türkçe kısaltmasının açılımı “Mobil İletişim için Küresel Sistem” olarak ifade edilmektedir. 1991 yılında ilk defa Finlandiya’da kullanılmaya başlanan ve şu anda 200 ülkenin tamamında yaygın olarak kullanılan dijital iletişim ağı, haberleşme alanında bir devrimin başlangıcıdır. Peki GSM numarası ne demek, GSM numaraları nedir, nasıl alınır, Türkiye’deki GSM şirketleri listesi! İşte detaylar yazımızda.

GSM NUMARASI NE DEMEK?

Halk arasında cep telefonu numarası olarak adlandırılan birbirinden farklı, benzersiz her bir numaraya GSM numarası denilir. GSM numaraları, operatörler arasında farklılık gösterse de, ortak tek noktası numaraların tamamen farklı olmasıdır.

GSM TARİHÇESİ:

Birleşik Devletler’deki Gelişmiş Cep Telefonu Sistemi (AMPS) ve Birleşik Krallık’taki Tam Erişim İletişim Sistemi (TACS) dahil olmak üzere GSM’in öncülleri analog teknolojiyle oluşturuldu. Ancak, bu telekomünikasyon sistemleri, daha fazla kullanıcının benimsenmesiyle ölçeklenemedi. Bu sistemlerin eksiklikleri, uluslararası alanda da kullanılabilecek daha verimli bir hücresel teknoloji ihtiyacını ortaya çıkardı.

Bu amaca ulaşmak için, Avrupa Posta ve Telekomünikasyon İdareleri Konferansı (CEPT), 1983’te dijital telekomünikasyon için bir Avrupa standardı geliştirmek üzere bir komite kurdu. CEPT, yeni sistemin karşılaması gereken çeşitli kriterlere karar verdi: uluslararası dolaşım desteği, yüksek konuşma kalitesi , el cihazları için destek, düşük hizmet maliyeti, yeni hizmetler için destek ve Entegre Hizmetler Dijital Ağı (ISDN) yeteneği.

GSM tabanlı mobil hizmetler ilk olarak 1991 yılında Finlandiya’da başlatıldı. Aynı yıl, GSM standart frekans bandı 900 MHz’den 1.800 MHz’e çıkarıldı. 2010 yılında GSM, küresel mobil pazarın %80’ini temsil ediyordu. Bununla birlikte, Avustralya’daki Telstra dahil olmak üzere birkaç telekomünikasyon operatörü eski tip analog GSM ağlarını hizmet dışı bıraktı. 2017’de Singapur, 2G GSM ağını kullanmayı bıraktı.

GSM NUMARALARI NEDİR?

GSM numarası cep telefonlarında kullanılan bir iletişim protokolüdür. Cep telefonunda kullanılan ve bir iletişim protokolü olan GSM, kullanmakta olduğumuz mobil iletişimimizde telsiz görevi görmektedir.Herhangi bir operatörü seçerek belirli sayılarla başlayan numaralardan satın alabiliriz.

GSM uluslararası bi terimdir ve GSM firmaları ise bu ilişki protokollerini kullanarak iki cep telefonu birbirine ya da dünyadaki bütün mobil kullanıcılarını global ağa bağlayabilmektedir. Tüm bunları sağlayan SIM kartı olarak adlandırılan bir tane devre tamamlayıcı sayesinde gerçekleşmektedir. Telefonlar ve işlemcilerin giderek küçülmesi gibi sim kartlarının boylarıda gittikçe küçülmeye başlamıştır.Hatta Türkiye’de daha kullanılmaya başlanılmasa da e-SIM teknolojisi ile telefona dahili olarak gelen SIM kartlar yaygınlaşmaya ya da kullanılmaya başlanıyor.

Ülkede daha önceki dönemlerden kullandığımız sabit hatlarda “telefon numarası” denildiği için günümüzdede halk içinde ağız alışkanlığıyla gsm numaralarına, telefon numarası denilmektedir.

Operatörler bizlere GSM numarası verir ve bunlar bizim ulaşma kimliğimizdir. Ulaşma kimliklerimizin yani gsm numaralarımızın başında “+” işareti ve ülkemizin kodu gelmekte ve daha sonra ise operatörümüzün kodu ile bizlere sunulan GSM numaramız gelmektedir. Ülkemizde GSM numarasının başına gelen kod “+9” şeklinde olurken Amerika GSM numarasının başına gelen kod ise “+1” şeklinde olmaktadır ve her ülkenin ayrı ayrı kodları olmaktadır.

Ve artık GSM operatörlerinin yenilikleri sayesinde GSM numaramız başka bir operatöre sahip olsa bile GSM numaramızı diğer operatörlere geçirebiliyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulu mevcut olan Numara Taşınabilirliği Sistemi (NTS) 9 Kasım 2008 tarihinde saat 00:01’den sonra aboneler tarafından kullanılmaya başlanılmıştır. Numara taşıma istekleri sonucunda GSM çalışanları tarafından NTS’ye aktarmakta ve mevzuat çerçevesinde gerekli işlemler yapılmaktadır

GSM SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ:

*GSM 2100

  • GSM 1900
  • GSM 1800
  • GSM 900
  • GSM 850

TÜRKİYE’DEKİ GSM ŞİRKETLERİ (OPERATÖRLERİ):

  1. Turkcell
  2. Vodafone
  3. Türk Telekom
  4. Bimcell
  5. Pttcell

GSM NUMARASI NASIL ALINIR?

Günümüzde neredeyse herkesin kullandığı GSM’nin hakkında merak ettiğimiz sorular vardır ve bu sorulardan biri ise GSM numarası nasıl alınır sorusudur. Bu sorunun cevabına haydi hep beraber göz atalım.

GSM numarası alınması uzun gözüksede sanıldığı kadar uzun bir işlem değildir. GSM numarasını yani ulaşma kimliğinizi alabilmek için ilk olarak bir operatör seçmelisiniz. Herhangi bir operatörden gsm numarası satın alabilirsiniz.Öncelikle her operatörde belirli sayılarla başlayan GSM numaraları bulunmaktadır ve bu numaralardan kendinize özel istediğiniz bir numara seçmelisiniz.Seçtiğiniz operatöre kimlik fotokopiniz ve operatörünüzün isteyeceği ek belgeler ile gsm numara ücreti ile seçtiğiniz operatöre başvurmalısınız.

GSM Numarası Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde neredeyse dünya çapında kullanılan GSM ve birçok kişi tarafından merak edilen sorulardan birsi ise GSM nasıl öğrenilir sorusudur.

Akıllı telefon kullanıcıların merak ettiği ve sıkça sorduğu sorulardan birisidir. Çoğu insan GSM numarasını ezberleyemez ya da unutabilir. Günümüzde sıkça yaşanan sorunlardan birisidir. GSM numarası öğrenmek çok kolaydır. GSM numarasını kullanmakta olduğumuz cep telefonu üzerinden öğrenebiliriz. Cep telefonunuzdan *101# işlemini tuşladıktan sonra arama butonuna bastıktan sonra ekrana GSM numarası çıkacaktır. Ekrana çıkan GSM numarası size ait olan GSM numarasıdır.

Ayrıca gün içinde bilinmeyen numaralarda bizi aramaktadır. Bu numaraların kimlere ait olduklarını merak etmekteyizdir. Bu numaraların kimlere ait olduğunu bulmak için uygulamalardan ücretli veya ücretsiz uygulamalardan yararlanabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!