Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaIqGüneşe En Yakın Gezegen Hangisidir? İşte Gezegenler Sıralaması!

Son Yazılar

Güneşe En Yakın Gezegen Hangisidir? İşte Gezegenler Sıralaması!

Güneş sistemimizde kaç gezegen var sorusuyla birlikte güneşe en yakın gezegen hangisidir sorusu da sıklıkla araştırılıyor. İşte cevaplar!

Güneş sisteminde bulunan gezegen ve yıldızlar öyle bir ahenkle güneşin etrafında dönüyorlar ki, hiç biri birbirine çarpmıyor ve milyonlarca yıldır bu böyle sürüyor. Haliyle sıklıkla araştırılan konulardan biri de güneşe en yakın gezegen hangisidir sorusu oluyor. Bu sayfamızda sizlerle güneş sisteminde kaç gezegen var, güneş sistemindeki en küçük ve en büyük gezegen ve güneşe en yakın gezegen konusunda bilgiler paylaşacağım. İşte detaylar.

gezegenlerin renkleri
Gezegen nedir?

Güneşin çevresinde dolanan ve kendi ışıkları olmayan gök cisimlerine gezegen denir.

Güneş sisteminde kaç gezegen var?

Güneş sistemi içerisinde 8 tane ana gezegen bulunur.

Gezenler isimleri, sıralaması, anlamları ve özellikleri ile ilgili bilgi sahip olmak isteyenler ve güneşe en yakın gezegen hangisidir sorusuna cevap arayanlar doğru yerdeler. İşte gezegenler, isimleri ve anlamları!

Güneşe en yakın gezegen Merkür’dür.

GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ EN KÜÇÜK GEZEGEN HANGİSİDİR?

Güneş sistemindeki en küçük gezegen Merkür gezegenidir.

GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ EN BÜYÜK GEZEGEN HANGİSİDİR?

Güneş sistemindeki en büyük gezegen Jüpiter gezegenidir.

GÜNEŞ’E EN UZAK GEZEGEN HANGİSİDİR?

Güneşe en uzak gezegen Neptün gezegenidir.

GÜNEŞE EN YAKIN GEZEGENLER SIRALAMASI

 1. Merkür
 2. Venüs
 3. Dünya
 4. Mars
 5. Jüpiter
 6. Satürn
 7. Uranüs
 8. Neptün

GEZEGEN İSİMLERİ, SIRALAMASI VE ÖZELLİKLERİ

1. MERKÜR

Sadece 88 günde güneşin etrafında dönen Merkür, güneşe en yakın gezegen hangisidir sorusunun cevabıdır ve aynı zamanda Dünya’nın yörüngesinde bulunan aydan biraz daha büyüktür. Güneşe çok yakın olduğu için (Dünya ile güneş arasındaki mesafenin yaklaşık beşte ikisi), Merkür, gündüz ve gece sıcaklıklarında büyük farklılıklar vardır: Gündüz sıcaklıkları 450 ° C’ye ulaşabilir. Bu sıcaklıkta kurşun çok rahat erir. Bu arada gece tarafında ise, sıcaklıklar eksi 180 dereceye düşer.

Merkür çok ince bir oksijen, sodyum, hidrojen, helyum ve potasyum atmosferine sahiptir ve gelen meteorları parçalayamaz, bu nedenle yüzeyi, tıpkı ay gibi kraterlerle kaplıdır. NASA’nın MESSENGER uzay aracı, dört yıllık görevi boyunca gökbilimcilerin beklentilerine meydan okuyan inanılmaz yeni keşifler ortaya çıkardı. Bu bulgular arasında, Merkür’ün kuzey kutbunda su buzu ve donmuş organik bileşiklerin keşfi ve volkanizmanın gezegenin yüzeyini şekillendirmede önemli bir rol oynadığı ortaya çıkmıştır.

 • Keşif: Merkür, eski Yunanlılar tarafından biliniyor ve çıplak gözle görülebiliyordu.
 • Roma tanrılarının habercisi olarak adlandırıldı.
 • Çap: 3.031 mil (4.878 km)
 • Güneş Etrafında Dönüş Süresi: 88 Dünya günü
 • Kendi Etrafında Dönüş Süresi: 58.6 Dünya günü

2. VENÜS

Güneşe en yakın ikinci gezegen olan Venüs, Dünya’nın ikizidir. Atmosferinin altındaki radar görüntülerini inceleyen araştırmacılar, yüzeyinde çeşitli dağlar ve yanardağların bulunduğunu ortaya çıkarmışlardır. Fakat günümüz dünyası ile çok farklılıkları da vardır. Sülfürik asit bulutlarından oluşan kalın, zehirli atmosferi nedeniyle Venüs, sera etkisinin aşırı yüksek olduğu bir örnektir. Kavurucu sıcak, hatta Merkür’den bile daha sıcak bir gezegen. Venüs’ün yüzeyindeki ortalama sıcaklık 465 C derecedir. Yüzeyinde oluşan 92 barlık basınç sizi saniyeler içinde ezer ve öldürür. Ve garip bir şekilde, Venüs doğudan batıya, diğer gezegenlerin çoğunun tersi yönde çok yavaş dönmektedir..

Yunanlılar, Venüs’ün biri sabah ve diğeri akşam olmak üzere iki farklı gezegen olduğuna inanıyordu. Genellikle gökyüzündeki herhangi bir nesneden daha parlak olduğu için, Venüs birçok UFO raporuna da girmiştir.

 • Keşif: Eski Yunanlılar tarafından biliniyor ve çıplak gözle görülebiliyor.
 • Romanın aşk ve güzellik tanrıçasının adı verildi.
 • Çap: 7.521 mil (12.104 km)
 • Güneş Etrafında Dönüş Süresi: 225 Dünya günü
 • Kendi Etrafında Dönüş Süresi: 241 Dünya günü

3. DÜNYA

Güneşe en yakın üçüncü gezegen olan Dünya, gezegenin üçte ikisinin okyanusla kaplı olduğu bir su dünyasıdır. Yaşamı barındırdığı bilinen tek gezegendir. Dünya’nın atmosferi nitrojen ve oksijen bakımından zengindir. Dünya’nın yüzeyi, ekvatorda kendi ekseni etrafında saniyede 467 metre ve 1.600 km / saat hızında dönüyor. Dünya, saniyede 29 km’den daha fazla hızla güneş etrafında döner.

 • İsim, Almanca “zemin” anlamına gelen “Die Erde” den gelir.
 • Çap: 7,926 mil (12,760 km)
 • Güneş Etrafında Dönüş Süresi: 365,24 gün
 • Kendi Etrafında Dönüş Süresi: 23 saat 56 dakika

4. MARS

Güneşe en yakın dördüncü gezegen Mars’tır ve tozla kaplı soğuk, çöl benzeri bir yer. Bu toz, gezegene ikonik kırmızı rengini veren demir oksitler kaynaklanıyor. Mars, Dünya ile benzerlikler taşıyor: Kayalıktır, dağları, vadileri ve kanyonları vardır ve yerel kasırga benzeri toz fırtınaları sürekli yaşanmaktadır.

Önemli bilimsel kanıtlar, Mars’ın milyarlarca yıl önce bir noktada çok daha sıcak ve nemli bir dünya olduğunu gösteriyor. Nehirler ve hatta okyanuslar var olduğu biliniyor. Mars’ın atmosferi yüzeyde herhangi bir süre sıvı su bulunamayacak kadar ince olmasına rağmen, daha ıslak olan Mars’ın kalıntıları bugün hala keşfedilebiliyor. Mars yüzeyinin altında su buzu tabakaları bulunur ve her iki kutupta da donmuş suyun bir bölümünde buzullar vardır. Temmuz 2018’de bilim adamları, güney kutbunun buz örtüsünün yüzeyinin altında bir sıvı göl kanıtı bulduklarını ortaya çıkardılar. Kızıl Gezegendeki kalıcı bir su kütlesinin ilk örneğidir.

Bilim adamları ayrıca eski Mars’ın bakteri ve diğer mikroplar gibi yaşamı destekleyecek koşullara sahip olacağını düşünüyor. Kızıl Gezegende bu geçmiş yaşamın işaretlerinin ve hatta şu anki yaşam biçimlerinin olasılığının var olabileceği düşünülmektedir.

 • Keşif: Eski Yunanlılar tarafından biliniyor ve çıplak gözle görülebiliyor.
 • Roma savaş tanrısı adı verildi.
 • Çap: 4.217 mil (6.787 km)
 • Güneş Etrafında Dönüş Süresi: 687 Dünya günü
 • Kendi Etrafında Dönüş Süresi: 24 saat, 37 dakika

5. JÜPİTER

Güneşe en yakın beşinci gezegen olan Jüpiter, güneş sistemimizdeki en büyük gezegen olan dev bir gaz dünyası – NASA’ya göre diğer tüm gezegenlerin toplamının iki katından daha büyük. Bulunduğu gazların meydana getirdiği izler sebebiyle dönen bulutları renklidir. Büyük Kırmızı Leke adı verilen 16.100 km’den daha geniş devasa bir fırtına oluşumu bulunmaktadır. Bu fırtına 150 yıldır 650 km hızla sürekli geziniyor. Jüpiter’in güçlü bir manyetik alanı var ve 75 uydusu ile minyatür bir güneş sistemine benziyor.

 • Keşif: Eski Yunanlılar tarafından biliniyor ve çıplak gözle görülebiliyor.
 • Roma tanrılarının kralı olarak adlandırıldı.
 • Çap: 86.881 mil (139.822 km)
 • Güneş Etrafında Dönüş Süresi: 11.9 Dünya yılı
 • Kendi Etrafında Dönüş Süresi: 9.8 Dünya saati

6. SATÜRN

Güneşe en yakın altıncı gezegen olan Satürn en çok halkalarıyla tanınır. Bilge Galileo 1600’lerin başında Satürn’ü ilk incelediğinde, bunun üç parçalı bir nesne olduğunu düşündü: bir gezegen ve her iki tarafta iki büyük uydu. Halkaları olan bir gezegen gördüğünü bilmeyen şaşkın gökbilimci, defterine keşfini anlatan bir cümle içinde isim olarak küçük bir çizime (bir büyük daire ve iki küçük daire olan bir sembol) girdi. 40 yıldan fazla bir süre sonra, Christiaan Huygens bunların yüzük olduklarını öne sürdü. Gerçekte ise halkalar, buz ve kayadan oluşmuştur ve bilim adamları henüz nasıl oluştuklarından emin değiller. Gaz halindeki gezegen çoğunlukla hidrojen ve helyum gazlarından oluşuyor ve çok sayıda uydusu bulunuyor.

Keşif: Eski Yunanlılar tarafından biliniyor ve çıplak gözle görülebiliyor
Roma tarım tanrısı için adlandırıldı
Çap: 74.900 mil (120.500 km)
Güneş Etrafında Dönüş Süresi: 29,5 Dünya yılı
Kendi Etrafında Dönüş Süresi: Yaklaşık 10,5 Dünya saati

7. URANÜS

Güneşe en yakın yedinci gezegen olan Uranüs, hidrojen sülfitten oluşmuş bulutlara sahip. Yani çürümüş yumurtaların çok kötü kokmasına neden olan kimyasalın aynısı. Venüs gibi doğudan batıya döner. Ancak Venüs veya başka herhangi bir gezegenden farklı olarak, ekvatoru yörüngesine neredeyse dik açıdadır – temelde kendi tarafında yörüngede döner. Gökbilimciler, yaklaşık 4 milyar yıl önce Dünya’nın iki katı büyüklüğünde bir nesnenin Uranüs ile çarpışarak Uranüs’ün yana yatmasına neden olduğuna inanıyor. Bu eğim, 20’den fazla yıl süren uzun mevsimlere neden olur ve güneş ışınları bu gezegenin bir kutbundan diğerine ancak 84 yılda uğrar.

Çarpışmanın kayaları ve buzları Uranüs’ün yörüngesine yükselttiği de düşünülüyor. Bunlar daha sonra gezegenin 27 uydusundan bazıları oldu. Atmosferdeki metan, Uranüs’e mavi-yeşil rengini verir. Ayrıca 13 set zayıf halkaya sahiptir.

 • Keşif: 1781, William Herschel (başlangıçta bir yıldız olduğu düşünülüyordu)
 • Antik efsanelerde cennetin kişileştirilmesi için isimlendirildi
 • Çap: 51.120 km (31.763 mil)
 • Güneş Etrafında Dönüş Süresi: 84 Dünya yılı
 • Kendi Etrafında Dönüş Süresi: 18 Dünya saati

8. NEPTÜN

Güneşe en yakın sekizinci gezegen olan Neptün, yaklaşık olarak Uranüs büyüklüğündedir ve süpersonik kuvvetli rüzgarlarıyla bilinir. Neptün güneşe en uzak gezegendir. Dünyanın güneşle arasındaki mesafeden 30 kat daha uzak. Neptün, görsel olarak tespit edilmeden önce matematik kullanılarak var olduğu tahmin edilen ilk gezegendi. Uranüs’ün yörüngesindeki düzensizlikler, Fransız gökbilimci Alexis Bouvard’ı başka bir gezegenin yerçekimsel bir çekme uygulayabileceğini öne sürmesine yol açtı. Alman gökbilimci Johann Galle, bir teleskopta Neptün’ü bulmaya yardımcı olmak için hesaplamalar yaptı. Neptün, Dünya’nın yaklaşık 17 katı büyüklüğünde ve kayalık bir çekirdeğe sahip.

 • Keşif: 1846
 • Roma su tanrısı için adlandırıldı
 • Çap: 30.775 mil (49.530 km)
 • Güneş Etrafında Dönüş Süresi: 165 Dünya yılı
 • Kendi Etrafında Dönüş Süresi: 19 Dünya saati

* PLÜTON

Güneşe en uzak gezegen olan Plüton, birçok açıdan diğer gezegenlerden farklıdır. Dünya’nın ayından daha küçüktür; yörüngesi oldukça eliptiktir, bazı noktalarda Neptün’ün yörüngesinin içine, bazı noktalarda ise çok ötesine düşmektedir; ve Plüton’un yörüngesi diğer tüm gezegenlerle aynı düzleme denk düşmez – bunun yerine, 17.1 derece yukarıda veya aşağıda yörüngede döner. Bu sebeplerle ana gezegenler arasında sayılmaz.

1979’dan 1999’un başına kadar, Plüton aslında güneşe en uzak sekizinci gezegendi. Sonra, 11 Şubat 1999’da Neptün’ün uzaklığını geçti ve bir kez daha güneş sisteminin en uzak gezegeni oldu – ta ki bir cüce gezegen olarak yeniden tanımlanana kadar. Hafif bir atmosfere sahip soğuk, kayalık bir dünya burası. Bilim adamları, güneş sisteminin eteklerindeki bir kaya parçasından başka bir şey olmadığını düşündüler. Ancak NASA’nın Yeni Ufuklar görevi, 14 Temmuz 2015’te Plüton sisteminin tarihin ilk geçişini gerçekleştirdiğinde, bilim adamlarının Plüton görüşünü değiştirdi. Plüton, buzullar, buzlu su dağları, buzlu kum tepeleri ve hatta su, metan veya amonyaktan oluşan buzlu lavlar patlatan kriyovolkanlarla kaplı çok aktif bir buz dünyasıdır.

 • Keşif: 1930, Clyde Tombaugh tarafından
 • Yeraltı dünyasının Roma tanrısı Hades için adlandırıldı
 • Çap: 1.430 mil (2.301 km)
 • Güneş Etrafında Dönüş Süresi: 248 Dünya yılı
 • Kendi Etrafında Dönüş Süresi: 6.4 Dünya günü

Yani konumuza dönecek olursak Güneşe en yakın gezegen Merkür, en uzak gezegen ise Neptün gezegenleridir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

IQ kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!