Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikGünüm Geçmeden Evde Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım

Son Yazılar

Günüm Geçmeden Evde Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım

Günüm geçmeden evde hamile olduğumu nasıl anlarım ya da hamile miyim diye soran kadınlar için merak edilen cevapları paylaşıyoruz.

Erken gebelik belirtileri kadından kadına değişebilir. Vücudunuzun hızlı bir şekilde değişiklik gösterdiğini hissedebilirsiniz (hamileliğin ilk ayı içinde) veya hiçbir belirti fark etmeyebilirsiniz. Erken gebelik belirtileri arasında adet gecikmesi, artan idrara çıkma ihtiyacı, şişmiş ve hassas göğüsler, yorgunluk ve sabah bulantısı sayılabilir. İşte bu yazımızda günüm geçmeden evde hamile olduğumu nasıl anlarım diye soranlara, detaylı cevaplar vereceğiz. Hamile miyim diye düşünüyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

İLGİLİ YAZI: İLİŞKİ SONRASI HAMİLE KALMAMAK İÇİN NE YAPMALI: ÖNLEMLER, SEÇENEKLER

Hamile olup olmadığımı en hızlı nasıl öğrenebilirim

Hamilelik her kadın için farklı bir deneyimdir. Bazı kadınlar hamileliğin ilk birkaç günü içinde hamile olduklarından şüphelenebilirken, diğerleri adet gecikmesine kadar hiçbir şey fark etmezler. Ayrıca, gebe kaldıktan aylar sonrasına kadar hamile olduklarını anlayamayan kadınlar da olabilir. Peki günüm geçmeden evde hamile olduğumu nasıl anlarım? Cevaplar yazımızın devamında.

İLGİLİ YAZI: HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en net yolu hamilelik testi yapmaktır. Hamilelik testi yaptığınızda, insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonu ölçüyor. Bu hormon, gebe kalma anından itibaren vücudunuzda oluşmaya başlar ve hamileliğinizin başlangıcında hızla çoğalır. İşlemdeki erken görünümüne rağmen, vücudunuzun hamilelik testine cevap verebilmesi için yeterli hCG’yi oluşturması biraz zaman alır. Tipik olarak, pozitif bir gebelik testi için vücudunuzda yeterli hCG bulunması, son adetinizin ilk gününden yaklaşık üç ila dört hafta sürer. Hamilelik testi negatif çıkması fakat adet döneminin gerçekleşmemesinin sebebi de budur.

Hamilelik testi ne zaman yapılır

HCG hormonunun vücudunuzda birikmesi zaman aldığından, evde hamilelik testi yapmadan önce adetinizin gecikmesini beklemek genellikle en iyisidir. Bu noktadan önce, gerçekten hamile olsanız bile test negatif çıkabilir.

Evde hamilelik testleri erken hamileliği kontrol etmenin en iyi yolu mudur?

Evde hamilelik testleri genellikle çok güvenilirdir. Bu testler, küçük bir test şeridi üzerine idrar yapmayı ve ardından sonuç ekranında bir sembolün görünmesini beklemeyi içerir. Bu küçük ekranda genellikle bir test görüntüsü gösterir (bazen bu tek bir düz çizgidir). Önce bu sembol belirir ve testin çalıştığını gösterir. Doğru çalıştığından emin olmak için her zaman testinizin ambalajını ve talimatlarını kontrol edin. Birkaç dakika içinde test ya pozitif ya da negatif sonuç gösterecektir. Bazı dijital testler bir kelime veya kelime öbeği ile gebe olup olmadığınızı belirtecektir (hamile veya hamile değil gibi).

İLGİNÇ YAZI: ERKEKLER HAMİLE KALABİLİR Mİ?

Olası bir hamilelik için kan testleri sağlık uzmanınızın ofisinde yapılır. Testin bu versiyonu kanınızda hCG’yi arar. Bu tür bir hamilelik testi yapmadan önce vücudunuzda hCG oluşmasını beklemeniz gerekir. Sağlık uzmanınız bazı durumlarda bu seçeneği önerebilir. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız doktorunuzu arayın ve en iyi test türünü kendisine danışın.

BENZER YAZI: RÜYADA HAMİLE OLDUĞUNU GÖRMEK NE ANLAMA GELİR

Hamile olduğumu nasıl anlarım: 5 yaygın belirti

Yaşayabileceğiniz çeşitli erken gebelik belirtileri vardır. Bu semptomların tümü herkeste görülmeyebilir ve bazı kadınlar bunlardan hiçbirini hissetmeyebilir. Tüm hamilelik boyunca hamilelik belirtileri, kadınlar arasında önemli ölçüde değişebilir. Hamileliğinizi başka birininkiyle karşılaştırmamak önemlidir.

İLGİLİ YAZI: HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR, DOĞRU SONUÇ NE ZAMAN ÇIKAR?

Yaygın erken gebelik belirtileri şunları içerebilir:

 • Adet gecikmesi: Gebeliğin en yaygın ve net belirtisi adetin gecikmesidir. Gebe kaldıktan sonra, vücudunuz yumurtlamayı ve rahminizin zarının dökülmesini durduran hormonlar üretir. Bu, döngünüzün durduğu ve bebek doğana kadar bir daha adet görmeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak adet görmemek her zaman hamilelik belirtisi değildir. Ayrıca stres, aşırı spor, diyet, hormon dengesizlikleri ve adet düzensizliğine neden olabilecek diğer faktörler sebebiyle de adet görmeyebilirsiniz.
 • Sık tuvalete gitme: Adet gecikmeden önce, daha sık idrara çıkmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Bu aslında eskisinden daha fazla kanınız olduğu için olur. Hamilelik sırasında vücudunuzun kan akışı artar. Böbrekleriniz kanınızı filtreler ve fazla atıkları uzaklaştırır. Bu atık vücudunuzu idrar olarak terk eder. Vücudunuzdaki kan ne kadar fazlaysa, o kadar çok idrara çıkmanız gerekecektir.
 • Yorgunluk (yorgunluk hissi): Birçok kadın hamileliğin erken döneminde aşırı derecede yorgun hisseder. Bu hamilelik belirtisi, progesteron hormonunun yüksek seviyeleri nedeniyle olur. Diğer erken gebelik semptomlarına benzer şekilde, yorgunluk ikinci çeyrekte iyileşme eğilimindedir. Bununla birlikte, birçok kadın için üçüncü çeyrekte yine yorgunluk hissi başlar.
 • Sabah (ve öğlen ve gece) hastalığı: Adına rağmen, bu hamilelik belirtisi günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bulantı, hamileliğin iki haftası kadar erken bir tarihte ortaya çıkabilir veya gebe kaldıktan birkaç ay sonra başlayabilir. Herkes mide bulantısı yaşamaz ve çeşitli mide bulantısı seviyeleri vardır. Kusmadan mide bulantınız olabilir – bu kadından kadına değişir. Hamile kadınların yaklaşık yarısında kusma görülür. Hamilelik sırasında mide bulantısı oldukça normal olsa da, susuz kalırsanız sorun olabilir. Aşırı mide bulantısı nedeniyle yiyecek ve sıvıları azaltamayan kadınlarda hiperemezis gravidarum adı verilen bir durum olabilir. Aşırı mide bulantısı ve dehidrasyon yaşıyorsanız sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.
 • Ağrıyan (ve büyüyen) göğüsler: Göğüsleriniz hamilelik sırasında dokunulduğunda hassaslaşabilir. Ağrı, göğüslerin adet öncesi hissettiklerine benzer olabilir. Meme uçlarınız da koyulaşmaya ve genişlemeye başlayabilir. Bu ağrı geçicidir ve vücudunuz artan hormonlara alışınca kaybolur. Ayrıca göğüslerinizin büyüdüğünü ve sütyeninizin normalden daha sıkı olduğunu fark edebilirsiniz.

Hamile olduğumu nasıl anlarım: Az görülen belirtiler

Erken gebelikte o kadar yaygın olmayan bazı ek belirtiler vardır. Tıpkı en yaygın semptomlarda olduğu gibi, bu hamilelik belirtileri olabilir veya olmayabilir. Herkesin farklı olduğunu ve benzersiz semptomlar yaşayacağını hatırlamak önemlidir.

Erken gebeliğin daha az görülen belirtileri şunları içerebilir:

 • Lekelenme (yerleşme kanaması olarak da adlandırılır): Kötü bir işaret gibi görünse de, hafif kanama (lekelenme), embriyonuzun rahminizin zarına yerleştiğinin bir işareti olabilir. İmplantasyon, gebe kaldıktan birkaç gün sonra gerçekleşir. Yerleşme kanaması, vajinadan küçük kan damlaları veya kahverengimsi bir akıntı gibi görünecektir. Normal adet döneminiz civarında başlayabilir ve birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Lekelenme, bazı kadınların sadece hafif bir adet dönemi geçirdiklerini ve hamile olmadıklarını düşünmelerine neden olabilir.
 • Yiyecek istekleri, sürekli açlık ve yiyecek isteksizlikleri: Hamileliğin erken döneminde yiyecekler karmaşık olabilir. Bazı kadınlar belirli yiyecekleri yemeye veya sürekli aç hissetmeye başlar. Bazı yiyecekler ve tatlar hamileliğin erken döneminde harika görünse de, diğerleri aniden tatsız olabilir. Hamilelik boyunca gıda isteksizlikleri olabilir, bu da daha önce zevk aldığınız şeylerden hoşlanmamanızı sağlar.
 • Ağzınızda metalik tat: Birçok kadın, hamileliğin erken evrelerinde ağızlarında metalik bir tat hissettiklerini söyler. Ağzınızda bozuk para varmış gibi tadı olabilir. Bu, belirli yiyecekleri yediğinizde veya gün boyunca rastgele olabilir.
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi: Baş ağrısı ve baş dönmesi ve baş dönmesi hissi, hamileliğin erken döneminde yaygındır. Bunun nedeni hem vücudunuzdaki hormonal değişiklikler hem de artan kan hacminizdir.
 • Kramp: Adetiniz başlamak üzereymiş gibi hissedebileceğiniz kramplar da yaşayabilirsiniz. Bu kramplar esas olarak vücudunuzun bir tarafında hissedilirse veya şiddetliyse, derhal sağlık uzmanınıza başvurmanız önemlidir. Bu, ektopik gebelik (dış gebelik) veya başka bir komplikasyon belirtisi olabilir.
 • Ruh hali değişimleri: Hormonlarınız değişmeye devam ettikçe, ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu normaldir ve hamilelik boyunca olabilir. Bununla birlikte, kendinizi endişeli, depresif hissediyorsanız veya kendinize zarar verme düşünceleriniz varsa, sağlık uzmanınıza başvurmanız önemlidir.

Hamilelik belirtileri yaşayıp hamile olamayabilir miyim?

Erken gebelik belirtilerinin çoğu, diğer tıbbi durumlarla ve tipik adet döngünüzle örtüşür. Premenstrüel semptomlar hamilelik semptomlarına çok benzer olabilir. Bu, farkı söylemeyi zorlaştırabilir. Ayrıca hamile kalmadan bir dönemi atlayabilirsiniz. Bu, aşırı miktarda egzersiz yaptığınızda, çok kilo verdiğinizde veya aldığınızda ve hatta stresli olduğunuzda olabilir. Emzirmek de adetinizin bir süre durmasına neden olabilir.

Hamile olduğunuzu anlamanın en iyi yolu hamilelik testi yaptırmaktır. Adet görmediyseniz ve hamile kalma ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız, test yaptırmayı düşünün.

Hamilelik hakkında doktorumu ne zaman aramalıyım?

Adet görmediyseniz, gebelik testi yaptırdıysanız ve olumlu sonuç aldıysanız, bir sonraki adımınız ilk randevunuz için sağlık uzmanınızı aramak olacaktır. Planlama yaparken, doktorunuz en az 400 mcg folik asit içeren bir doğum öncesi vitamini almaya başlayıp başlamadığınızı sorabilir. Bu vitaminler, hamileliğin erken döneminde önemlidir çünkü bebeğinizin nöral tüpünün gelişimine yardımcı olurlar. Nöral tüp beyin ve omurga olacak. Birçok kadın doğum uzmanı, hamile kalabilecek kadınların her zaman folik asit almasını önermektedir.

Hamilelik planlıyorsanız, sağlık uzmanınızla bir ön gebelik randevusu almak çok iyi fikir olacaktır. Kronik bir hastalık için ilaç alıyorsanız veya diyabet, hipertansiyon veya lupus gibi başka tıbbi durumlarınız varsa, gebelik öncesi randevu özellikle önemlidir.

Bu randevu sırasında, doktorunuz mevcut tıbbi koşulların yanı sıra hamilelikten önce genel sağlığınızı öğrenmek isteyecektir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!