3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaYemekHalka Tatlı, Bilinen Diğer Adıyla Kerhane Tatlısı veya Müşebbek Tatlısı Nedir?

Son Yazılar

Halka Tatlı, Bilinen Diğer Adıyla Kerhane Tatlısı veya Müşebbek Tatlısı Nedir?

İsmi halka tatlı ama diğer adı kerhane tatlısı ya da müşebbek olan şerbetli lezzet nasıl yapılır, hangi yöreye aittir, nerede yenir?

Bugün sizlerle mükemmel bir tatlıdan bahsedeceğim. Hatay’da müşebbek tatlısı, Adana taraflarında kerhane tatlısı, yurdun diğer yörelerinde ise halka tatlı olarak bilinen en güzel tatlılardan biri. Sizinle bu yazımda halka tatlısına neden kerhane tatlısı deniliyor biraz da bundan bahsedeceğim.

Sizi bilmem ama bana şerbetli tatlı denildiği zaman aklıma ilk halka tatlı geliyor. Adana yöresine yakın yerlerde kerhane tatlısı da denilen bu lezzet, boylu boyunca sarmal ve kanalları olan tercihen sıcak ve çıtır çıtır yenir. Hamuru farklıdır, lokma ya da tulumba tatlısına benzese de tadı onlardan farklıdır. Elbette tahmin edebileceğiniz gibi halkaya benzer yapısından dolayı bu isim verilmiştir. Kerhane tatlısı denilmesinin sebebi ise Adana yöresinde genellikle genelev çıkışlarında bolca satıcının halka tatlı satmasının sonucudur. Tabi Adana’da herkes bu isimle anmıyor, gençler tarafından espri olsun diye kullanılan tabir budur. Müşebbek tatlısı ismi ise Hatay Antakya taraflarında kullanılır ve isim arapçadan gelmedir.

hatay müşebbek tatlısı
HATAY MÜŞEBBEK TATLISI

ADANA ÇITIR KERHANE TATLISI

Kerhane tatlısına verilen bu argo isme pek aldırış etmiyorum. Bu ilgi çekmesi amacıyla verilen bir isim. İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi büyük şehirlerde kolaylıkla bulunabilen tatlı, Türkiye’nin diğer şehirlerinde bulunamayabiliyor ya da aynı lezzet olmuyor. Ben halka tatlı deyince Adana’yı tek geçerim, damak zevki. Adana yöresinde halka tatlı genellikle masada yenilmez. Satış yapan yerde yağlı kağıtlar vardır. Bir tane kağıt alırsınız, elinizi sürmeden kağıt yardımıyla gözünüze kestirdiğiniz kerhane tatlısı alırsınız ve oracıkta midenize indirirsiniz. Eve götürecekseniz elbette paketleme hizmeti sunuluyor.

halka tatlı
ADANA ÇITIR HALKA TATLISI (KERHANE TATLISI)

Gerçekten hayatınızda hiç yemediyseniz mutlaka en kısa sürede halka tatlı denemelisiniz. Kokusu, çıtır özelliği ve bir de daha yeni çıktıysa sıcak sıcak tüketmek en güzeli. Bir tane kerhane tatlı insanın içini baymıyor. İki tane de eh işte, ama üçüncüyü yerseniz, yarım saat içinde acayip bir enerji gelir ve kanatlanabilirsiniz.

ADANA KERHANE TATLISI KANATLANDIRIR

Zaten kokusu bile insanı cezbediyor. Çıtır bir halka tatlı renginden belli olur. Hafif kızılımsı olandan almalısınız. Ama daha çıtır bir tane denemek isterseniz koyu kızıl rengi gözünüze kestirmelisiniz. Zaten adından da belli olacağı gibi kerhane tatlısı en güzel sokak tatlıları arasındadır. Mersin taraflarında sarı burma, batı akdeniz taraflarında ise halka tulumba olarak da bilinir.

adana kerhane tatlısı

Halka tatlı yani kerhane tatlısı canınız çektiyse ve yolunuz bir gün Adana’ya düşerse, kebap haricinde mutlaka bu lezzetli tatlıyı denemelisiniz. İstanbul’da yaşayanlar bir çok yerde halka tatlı bulabilirler. Ben en son Aksaray taraflarında güzel bir pastanede yemiştim. Şimdi bu yazıyı yazarken canım çekti, resmen tatlıya aş eriyorum. 😍

Kerhane Tatlısı – Halka Tatlı Nedir? gibi sorularınıza detaylı yanıt verebilmişimdir, yorumlarınızı aşağıda paylaşabilirsiniz. Teşekkürler…


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Yemek ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

Diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!