Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikErken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelik Belirtileri İçinde En Sık Görülen Semptomlar

Son Yazılar

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelik Belirtileri İçinde En Sık Görülen Semptomlar

Hamile miyim diye soruyorsanız, yüzde yüz hamilelik belirtileri nelerdir cevaplıyoruz, işte en sık görülen gebelik belirtileri ve semptomları.

Hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Kesin olarak bilmenin tek yolu hamilelik testi yapmaktır. Ancak olasılığa işaret edebilecek erken ve yüzde yüz hamilelik belirtileri vardır. İşte bu yazımızda sizlerle test öncesinde hamile olup olmadığınızı gösterecek gebelik belirtileri ile ilgili bir makale yazdık.

Her kadın farklıdır. Hamilelik deneyimleri de öyle. Her kadın bir hamilelikten diğerine aynı semptomlara veya hatta aynı belirtilere sahip değildir.

Ayrıca, hamileliğin erken belirtileri genellikle adet görmeden hemen önce ve adet sırasında karşılaşabileceğiniz belirtileri taklit ettiğinden, hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz. Peki hamilelik belirtileri nelerdir, en sık görülen gebelik belirtileri hangileridir?

Aşağıda, hamileliğin en yaygın erken belirtilerinden bazılarının açıklaması yer almaktadır. Bu belirtilere hamile kalmanın yanı sıra başka şeylerden de kaynaklanabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle, bu belirtilerden bazılarını fark etmeniz, mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Kesin olarak söylemenin tek yolu hamilelik testidir. Peki hamilelik ne zaman belli olur? İşte tüm detaylar yazımızın devamında…

İlgili Yazı: Adet Gecikmesi Neden Olur?

Hamilelik belirtileri arasında en sık görülen semptomlardan ikisi lekelenme ve malum bölgedeki kramplardır.

Döllenmiş yumurta gebe kaldıktan sonra rahim duvarına yapışır. Bu, hamileliğin en erken belirtilerinden birine neden olabilir – lekelenme ve bazen kramp.

Buna yerleşme kanaması denir. Yumurtanın döllenmesinden altı ila 12 gün sonra ortaya çıkar.

Kramplar menstrüel kramplara benzer, bu nedenle bazı kadınlar adet döneminin başlangıcı ile karıştırır. Ancak kanama ve kramplar daha hafiftir.

Kanamanın yanı sıra, bir kadın vajinasında beyaz, sütlü bir akıntı fark edebilir. Bu, gebe kaldıktan hemen sonra başlayan vajina duvarlarının kalınlaşmasıyla ilgilidir. Vajinayı kaplayan hücrelerin artan büyümesi akıntıya neden olur.

Hamilelik boyunca devam edebilen bu akıntı tipik olarak zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ancak akıntıyla ilgili kötü bir koku veya yanma ve kaşıntı hissi varsa, maya veya bakteriyel enfeksiyonunuz olup olmadığını kontrol edebilmeleri için doktorunuza bunu söyleyin.

Kadın göğsündeki bir takım değişiklikler hamilelik belirtileri arasında en sık görünenler arasındadır. Peki nedir bu göğüste meydana gelen gebelik belirtileri?

Göğüste oluşan değişiklikler, hamileliğin bir başka çok erken belirtisidir. Bir kadının hormon seviyeleri, gebe kaldıktan sonra hızla değişir. Değişiklikler nedeniyle, göğüsleri bir veya iki hafta sonra şişebilir, ağrıyabilir veya karıncalanabilir. Veya daha ağır veya daha dolgun hissedebilir veya dokunuşa karşı hassas hissedebilirler. Areola adı verilen meme uçlarının etrafındaki alan da koyulaşabilir.

Başka faktörler de göğüste bu belirtilere sebep olabilir. Ancak değişiklikler hamileliğin erken bir belirtisiyse, yeni hormon seviyelerine alışmanın birkaç hafta süreceğini unutmayın. Hormon değişimine adapte olduktan sonra ise ağrılar azalır.

İLGİLİ YAZI: HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR, DOĞRU SONUÇ NE ZAMAN ÇIKAR?

Gebelik belirtileri arasında yorgunluk hissi de çok sık görülür. Bu hormon seviyesindeki değişikliklerle direkt olarak ilgilidir.

Erken yaşta başlayan hamilelikte çok yorgun hissetmek normaldir.

Bir kadın, hamile kaldıktan bir hafta sonra alışılmadık şekilde yorgun hissetmeye başlayabilir.

Daha düşük kan şekeri seviyeleri, daha düşük kan basıncı ve kan üretiminde artış gibi diğer şeylerin hepsi katkıda bulunabilse de, genellikle progesteron adı verilen yüksek bir hormon seviyesi ile ilişkilidir.

Yorgunluk hamilelikle ilgiliyse, bol bol dinlenmek önemlidir. Protein ve demir açısından zengin yiyecekler yemek, onu dengelemeye yardımcı olabilir.

Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun en net cevaplarından biri de normalde olmayan bulantı şikayetleridir.

Sabah bulantısı hamilelik sürecinde en sık görülen belirtiler arasındadır. Ancak her hamile kadın bunu anlamayabiliyor.

Sabah bulantısının kesin nedeni bilinmemekle birlikte hamilelik hormonlarının bu belirtiye katkıda bulunması muhtemeldir. Hamilelik sırasında mide bulantısı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir, ancak en sık sabahları.

Ayrıca, bazı kadınlar hamile kaldıklarında belirli yiyecekleri çok isterler veya buna dayanamazlar. Bu aynı zamanda hormonal değişikliklerle de ilgilidir. Etkisi o kadar güçlü olabilir ki, bir zamanlar en sevdiği yemek olan şeyin düşüncesi bile hamile bir kadının midesini bulandırabilir.

Bulantı, aşerme ve yiyecek isteksizliğinin tüm hamilelik boyunca sürmesi mümkündür. Neyse ki, birçok kadın için semptomlar, hamileliğinin yaklaşık 13. veya 14. haftasında azalır.

Bu arada, sizin ve gelişmekte olan bebeğinizin temel besin maddelerini alabilmeniz için sağlıklı gıdalar tükettiğinizden emin olun. Bu konuda tavsiye almak için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Adet gününün hiç başlamaması hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun en güzel cevabıdır. Gebelik sürecinin belirtileri arasında, erken belirti olarak adlandırılır.

Gebeliğin en belirgin erken belirtisi – ve çoğu kadını hamilelik testi yaptırmaya sevk eden – adet gecikmesidir. Ancak tüm kaçırılan veya geciken dönemler hamilelikten kaynaklanmaz.

Ayrıca, kadınlar hamilelik sırasında biraz kanama yaşayabilir. Hamileyseniz, kanama konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini doktorunuza sorun. Örneğin, hamilelikte kanama ne zaman normaldir ve ne zaman bir acil durum belirtisidir?

Adet gecikmesinin hamilelik dışında da nedenleri vardır. Çok fazla kilo almış veya vermiş olabilirsiniz. Hormonal problemler, yorgunluk veya stres diğer olasılıklardır. Bazı kadınlar doğum kontrol hapı almayı bıraktıklarında adet dönemlerini kaçırırlar. Ancak adet gecikmesi ve hamilelik ihtimali varsa hamilelik testi yaptırmak isteyebilirsiniz.

Hamilelik ve Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik, hormonal dengenizde değişiklikler getirir. Ve bu, aşağıdakileri içeren diğer semptomlara neden olabilir:

Sık idrara çıkma. Birçok kadın için bu, gebe kaldıktan sonraki altıncı veya sekizinci hafta civarında başlar. Buna idrar yolu enfeksiyonu, diyabet veya diüretik kullanımı neden olabilir, ancak hamileyseniz bunun nedeni büyük olasılıkla hormonal düzeylerdir.

Hamilelik Belirtileri Arasında Kabızlık. Hamilelik sırasında, progesteron hormonunun yüksek seviyeleri kabız olmanıza neden olabilir. Progesteron, yiyeceklerin bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olur. Sorunu hafifletmek için bol su için, egzersiz yapın ve bol miktarda lifli yiyecekler yiyin.

Ruh hali. Bunlar, özellikle ilk üç aylık dönemde yaygındır. Bunlar ayrıca hormonlardaki değişikliklerle de ilgilidir.

Baş ağrısı ve sırt ağrısı. Birçok hamile kadın sık sık hafif baş ağrıları yaşadığını söyler ve diğerleri de sırt ağrısı yaşar.

Baş dönmesi ve bayılma. Bunlar, damar sorunları, tansiyon ve kan şekeri düşmesiyle ilgili olabilir.

Hamile bir kadın bu semptomların tümüne sahip olabilir veya belki sadece bir veya iki tanesine sahip olabilir. Bu semptomlardan herhangi biri rahatsız edici hale gelirse, bunları telafi etmek için bir plan yapabilmek için doktorunuza danışmalısınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!