Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelik Belirtileri Nelerdir? İlk Hafta Nasıl Anlaşılır? Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Son Yazılar

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? İlk Hafta Nasıl Anlaşılır? Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Hamilelik ne zaman belli olur, hamilelik haftası hesaplama, belirtileri nelerdir? İşte hamile miyim diye soruyorsanız, cevabı yazımızda.

Anne adaylarının ilk hafta gebelik belirtileri üzerine araştırmaları tatlı bir heyecan yaratıyor. Hamilelik belirtileri nelerdir ilk hafta nasıl anlaşılır sorusu üzerine ciddi bir beklenti oluşuyor. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki belirtiler kadından kadına değişebilir. Her belirti aynı şekilde her kadında aynı şekilde görülmeyebilir. Kadınlar geciken adet dönemi, terleme, uykusuzluk, kasıkta ağrı, meme ucunda hassasiyet, uyku hali, mide bulantısı gibi nedenlerden dolayı hamile olabileceğini düşünürler. Bunlara benzer semptomlar adet öncesi sendromu ile aynı olduğundan birçok kadının aklı karışır ve hamile olduğunu düşünebilir. Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar, ilk hafta nasıl anlaşılır, hamilelik belirtileri ne zaman başlar, ilk hafta ya da ilk ay akıntı rengi nasıl olur, işte detaylar.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Heyecanlı anne adaylarının sorularından biri olan hamilelik belirtileri nelerdir ilk hafta nasıl anlaşılır konusunda cevaplarımıza geçelim. Daha önceki adet periyodunuzda gecikme olmuyorsa ve ortalama 1 hafta ve daha uzun süre adet görmediyseniz gebelik sürecine adım atmış olabilirsiniz. Tabi bu gecikme kullandığınız ilaçlara veya başkaca sağlık sorunlarınızdan da kaynaklanabilir. Fakat her şey yolunda ve geçmiş aylardan farklı herhangi bir durum yoksa gebe olma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Peki 1 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar, ilk hafta nasıl anlaşılır, hamilelik belirtileri ne zaman başlar, ilk hafta ya da ilk ay akıntı rengi nasıl olur, işte detaylar.

Gebe kaldığınızın ilk göstergesi adet olmamanız olacaktır. Bu olay gerçekleştikten sonra genellikle her anne adayı ilk 1 hafta 10 gün bazı benzer ya da kısmi benzer belirtiler gösterirler. Örneğim regli ağrısına benzeyen kasık ağrıları başlayabilir. Bu durumda regli olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ev işi ya da spor benzeri ani hareketlerden kaçınmanız önerilir. Bu belirtiler başladığında regli olacağınızı düşünebilirsiniz, işte benzer belirtiler dememin sebebi budur. Peki hamile olup olmadığımı nasıl anlarım sorusuyla birlikte işte bir haftalık hamilelik belirtileri nelerdir

HAMİLELİK BELİRTİLERİ KAÇ HAFTADA BELLİ OLUR?

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın, her anne adayı farklı belirtiler gösterebilir. Yani internette diğer kadınların yazdıklarından çok etkilenmeyin. Fiziksel özellikleriniz, yeme ve içme alışkanlıklarınız, stres, kullandığınız ilaçlar bu belirtilerde değişikliğe sebep olur. Aşağıda sizlerle paylaşacağım belirtiler ilk 1 hafta içinde görülebilir.

Sperm rahime düştükten sonra, rahminizin duvarlarına tutunur ve bu da hamilelik sürecinin başladığı anlamına gelir. Bu tutunma eylemi 6 ile 12 gün içinde gerçekleşir ve aşağıdaki hamilelik belirtileri oluşmaya başlar. Her anne adayında görünmese de bu tutunma, hafif bir kanamaya sebep olabilir. Bu aslında ilk hamilelik belirtisidir. Peki bir haftalık hamilelik belirtileri nelerdir?

İLK HAFTA HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Adet dönemi gecikmesi
 2. Terleme ve ateş basması
 3. Uyku düzeninin bozulması
 4. Yiyeceklerin kokusundan, kendisinden tiksinme ya da iştah artışı
 5. Bağırsak ve mide bölgesinde şişkinlik
 6. Göğüslerde aşırı hassasiyet
 7. Kokulara karşı hassaslık
 8. Mide bulantıları ve kusma
 9. Halsizlik, yorgunluk ve uyku hali
 10. Sık sık idrara çıkma
 11. Ağızda metalik tat
 12. Pelvik bölgesinde ağırlık hissi

Yukarıda sıraladığım göstergeler 10 günlük hamile belirtileri ile de aynıdır. Fakat üzerine basa basa söylüyorum, her anne adayında aynı belirtiler ve tamamı görünmeyebilecektir. Bazı belirtiler uzun sürer, bazıları daha kısa, bunları yaşamanız da gayet normaldir. Hamilelik belirtileri nelerdir öğrenmiş olduk, şimdi hamilelik testi ne kadar, nasıl yapılır, pozitif sonucu ne demek, ne zaman yapılmalı, çift çizgi ne demek gibi sorularınıza geçelim.

GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Gebelik testi ne zaman yapılır? Anne adayının vücudunda salgılanan HCG miktarı embriyonun rahime yerleşmesinin ardından birkaç haftada her 48-72 saatte 2 katına çıkar. Bu gebe bir kadının hCG seviyesinin hızla arttığı anlamına gelir. Ovulasyonun ardından 7 gün sonra HCG oranı 50 ml’ye kadar ulaşabilir. HCG oranı ilk kanda görüldüğünden, idrar testinde sonucun görülmesi için biraz daha zamana ihtiyaç vardır. İdrar testinden en doğru yanıtı almak için adet tarihinin üzerinden birkaç günün geçmesini beklemek gerekir.

HAMİLE OLUP OLMADIĞIMI NASIL ANLARIM?

Hamile olup olmadığımı nasıl anlarım? Adetiniz de gecikme gibi gebelik belirtilerini yoğun bir şekilde yaşıyorsanız hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en kolay yolu evde gebelik testi uygulamaktır. Ayrıca kesin ve net bir yanıt almak için doktorunuza başvurmanız gerekir. Kan testi sonucunda hamile olup olmadığınızın cevabını net olarak alabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!