Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son Yazılar

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar sürebilir, en güvenli pozisyonlar hangileridir, nasıl ve sıklığı ne kadar olmalı? İşte cevaplar.

Doktorunuz aksini söylemediği sürece, bir kadının hamileliği boyunca cinsel ilişki yaşamaya devam etmesi tamamen güvenlidir. Aslında, bir kadının cinsel dürtüsü hamileliğin belirli aşamalarında artabilir ve cinsel ilişkinin bazı faydaları bile olabilir. İşte bu yazımızda merak ettiğiniz sorulardan bazıları olan hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar sürebilir, en güvenli pozisyonlar hangileridir, nasıl ve sıklığı ne kadar olmalı gibi konulara cevap vereceğiz.

Karnı büyümeye başladığında, bir kadın belirli pozisyonların kendisi için daha rahat olduğunu keşfedebilir. Seks hakkında açıkça konuşmak, her iki eşin de hamilelik boyunca seksten zevk almasına yardımcı olabilir.

Bu yazıda hamilelikte cinsel ilişki sırasında güvenlik konularını ve riskleri inceliyor ve hamilelik sırasında seks için ipuçlarına bakıyoruz. Ayrıca seksten ne zaman kaçınılması gerektiğini ve ikinci ve üçüncü çeyreklerde cinselliğin nasıl değişebileceğini tartışıyoruz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli mi?

Seks, tipik, komplike olmayan bir hamilelik sırasında hiçbir aşamada bebeğe zarar vermez. Bebek, güçlü rahim kasları, amniyotik sıvı ve serviks çevresinde gelişen bir mukus tıkacı tarafından korunur.

Bazı insanlar cinsel aktivitenin veya orgazmın bebeğe zarar verebileceğine, düşük yapma olasılığını artırabileceğine veya erken doğuma neden olabileceğine inanır. Ancak sağlıklı bir hamilelikte bunların hiçbiri doğru değildir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sancı Yapar mı?

Birçok çalışma, hamilelik sırasında vajinal seksin, erken doğum veya erken doğum riskinde artışla hiçbir bağlantısı olmadığı sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, bir doktor, birinin yüksek risk altında olduğunu düşünürse, kişinin hamilelik sırasında veya daha sonraki aşamalarda cinsel ilişkiden kaçınmasını önerebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki, gebeliğin sonlarında Braxton Hicks kasılmalarına neden olabilir.

Braxton Hicks, bazı kadınların hamileliğinin sonlarına doğru yaşadığı hafif kasılmalardır. Bununla birlikte, bu kasılmalar doğumu göstermez veya indüklemez, bu nedenle endişe nedeni olmamalıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde seks pozisyonları değiştirilmelidir. Örneğin misyoner pozisyonu gibi hamile karnına baskı yapmayan pozisyonlar tercih edilmelidir. Bir kadın sırt üstü yatarsa, bebeğin ağırlığı iç organlarına veya ana arterlerine fazladan baskı uygulayabilir.

Hamile bir kadın cinsel birleşme derinliğini ve hızını kontrol edebileceği pozisyonlarda daha rahat hissedebilir.

Rahat pozisyonlar, hamile kadının eşinin üstünde olmasını, yan yana olabileceği veya yatağın kenarında oturmasını içerebilir. Burada temel kıstas, karına baskı yapılmayacak ve kadının da zevk alabileceği tüm pozisyonları kapsar.

Hamilelikte Oral ve Anal Seks

Oral seks hamilelik boyunca iki taraf için de tamamen güvenlidir. Bununla birlikte, bir eş, hamile kadının vajinasına hava vermekten kaçınmalıdır, çünkü bu, bir hava kabarcığının bir kan damarını tıkadığı bir hava embolizmine neden olabilir. Nadir de olsa hava embolisi hem kadın hem de bebek için hayati tehlike oluşturabilir.

Anal seks bebeğe zarar vermez, ancak bir kişinin hamilelikle ilgili hemoroidi varsa rahatsız edici olabilir. İnsanlar anal seksten ve ardından vajinal seksten kaçınmalıdır, çünkü bu, bakterilerin rektumdan vajinaya yayılmasına ve enfeksiyona neden olmasına neden olabilir.

Hamilelikte Seks Ne Zaman Yapılmaz?

Bir ebe veya doktor, aşağıdakileri yaşadıysa, hamileliği sırasında bir kadına cinsel ilişkiden kaçınmasını tavsiye edebilir:

 • düşük yapma veya erken doğum yapma olasılığını artırabilecek serviks ile ilgili sorunlar
 • ikizlere hamilelik
 • plasenta previa, plasenta kısmen veya tamamen serviks girişini kaplıyorsa
 • serviksin erken açıldığı servikal yetmezlik
 • erken doğuma girme öyküsü
 • önemli kan kaybı veya açıklanamayan vajinal kanama
 • amniyotik sıvı sızıntısı

Hamile bir kadının kendisini ve bebeğini cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CYBE) koruması önemlidir. Bu, yeni cinsel partnerlerle tüm cinsel aktivite sırasında prezervatif gibi bariyer kontrasepsiyonunun kullanılması anlamına gelir.

Gebeliğin cinsel dürtü üzerindeki etkileri

Bir hormon artışı, özellikle ikinci çeyrekte, bir kişinin cinsel dürtüsünü artırabilir.

Hamilelik, insanların cinsel dürtülerini farklı şekillerde etkiler ve tipik bir yanıt yoktur.

Hormonların artması ve cinsel organlara artan kan akışı, özellikle ikinci çeyrekte bir kişinin cinsel dürtüsünü artırabilir.

Diğer insanlar, dalgalanan hormonlar, vücutlarında daha az rahat hissetme, düşük enerji seviyeleri veya fiziksel ağrılar nedeniyle cinsel dürtülerinde bir azalma yaşayabilir.

Hamilelik, hamile bir kişinin eşinin cinsel dürtüsünü de etkileyebilir. Bazı insanlar, göğüs büyüklüğündeki artış gibi vücut şeklindeki değişiklikler nedeniyle hamile partnerlerine artan bir ilgi duyabilirler.

Bazı durumlarda, her iki partnerin de hissettiği endişeler ve gerginlikler, onların sekse daha az ilgi duymasına neden olabilir. Her iki partnerin de rahat olduğundan emin olmak için seks konusunda açık olmaları önemlidir.

Hamilelikte seksin faydaları

Hamilelikte cinsel ilişki, hamile bir kadın ve eşi için bazı faydalar sağlayabilir. Olası faydalar şunları içerir:

 • Daha iyi orgazmlar. Cinsel organlara artan kan akışı, hamile kadınlar için artan sayıda daha güçlü orgazm anlamına gelebilir.
 • Formda kalmak. Seks kalori yakar ve her iki partnerin de formda kalmasına yardımcı olabilir.
 • Çiftler arasında bağ. Bazı çiftler, hamilelik sırasında cinsel aktivitenin onları birbirine daha da yakınlaştırdığını fark eder.
 • Bağışıklık sistemine bir destek. 2004 yılında yapılan bir araştırma, cinsiyetin soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olan bir antikor olan IgA’yı artırdığını ortaya koydu.
 • Artan mutluluk. Orgazm, anne ve bebeğin mutlu ve rahat hissetmesine yardımcı olabilecek endorfin salgılar.

Doğumdan sonra cinsel ilişki

Tüm yeni annelerin doğumdan sonra iyileşmek ve toparlanmak için zamana ihtiyacı vardır. Vücudun iyileşmesi, serviksin kapanması, doğum sonrası kanamanın durması ve varsa sezaryen insizyonlarının veya vajinal yırtıklarının iyileşmesi için zaman verilmelidir.

Kadınlar, kendilerini hazır hissettiklerinde cinsel aktiviteye geri dönebilirler. Ailenin yeni üyesine bakmak için harcanan yorgunluk ve enerji, bir kadının doğumdan sonra bir süre seks yapmak istemediği anlamına gelebilir.

Doktor ne zaman aranmalı

Sağlıklı bir hamilelikte cinsel ilişki, anne veya bebek için herhangi bir risk oluşturmaz. Seksle ilgili olsun veya olmasın, bir kadın hamilelik sırasında olağandışı bir ağrı veya kanama yaşarsa hemen doktoruna başvurmalıdır.

Sonuç

Çoğu durumda, hamilelik sırasında seks, anne veya bebek için herhangi bir risk oluşturmaz. Hamilelik ilerledikçe bazı pozisyonlar az ya da çok rahat olabilir.

Bir kadın hamilelik sırasında ve sonrasında seks arzusunda değişiklikler yaşayabilir. Cinsel partnerlerle açık ve dürüst bir şekilde konuşmak, insanların hamilelik boyunca sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmelerine yardımcı olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!