Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Kafein (Kahve) Tüketimi Güvenli mi?

Son Yazılar

Hamilelikte Kafein (Kahve) Tüketimi Güvenli mi?

Kafein sevenler, hamilelikte kahve tüketimi güvenli mi değil mi merak ediyorlar. Hamileyken bu içeceği tüketmenin önerilen miktarlarını ve sınırlamalarını siz de öğrenin.

Hamilelikte kahve tüketimi oldukça hassas bir konudur. Sabah yataktan çıktığınızda, ilk istediğiniz şeylerden biri muhtemelen sabah kahvenizdir. Ancak hamileyseniz ne yediğiniz ve içtiğiniz doğrudan bebeğinizi etkiler, bu nedenle dikkatli olmanız gerekir. Bu bağlamda, hamilelikte kahve içmenin sonuçlarına ve ne kadar kahve tüketebileceğinize dair aklınızda sorular olabilir. Kahvede bulunan kafein seviyesinin fazla olması durumunda bu maddenin bebeği de uyarabileceği unutulmamalıdır. Araştırmalar gösteriyor ki günlük 200 mg’dan daha fazla alınan kafein bebekte solunum sorunlarına veya kilo kaybına yol açabilir. Sonuç olarak hamileyken sadece sınırlı miktarda (1-2 fincan) uygun şekilde hazırlanan filtrelenmiş kafeini olan bir fincan kahveyi tercih edebilirsiniz.

hamilelikte kahve tüketimi

Hamilelikte kahve tüketimi, anne adayları için oldukça önem taşıyan bir konudur. Kahvenin içindeki kafein maddesi uzun süreli iş veya evde geçirilen günlerde insanları aktif ve uyanık tutar. Ancak hamileyken kahve içilmesi tavsiye edilmeyen bir durumdur çünkü bu durumun olumsuz etkileri bulunabilir. Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar, fazla miktarda kahve tüketmenin erken doğum, bebekte kilo kaybı ve diğer sağlık problemleri gibi riskleri artırabileceğini göstermiştir. Bu nedenle hamile kadınların sadece az miktarlarda kafein tüketmesi önerilir ya da mümkünse hiç tüketim yapmamaları daha uygun olur. Hamilelikte sağlıklı beslenme için gereksiz yere risk almadan dikkatli davranmakta fayda vardır ve bu konuda doktorlar tarafından önerilen kişiye özgü rehberlere uyulmalıdır.

Hamile Bir Kadın Günde Ne Kadar Kahve İçebilir?

Hamile kadınlar günde 200 mg’a kadar kafein tüketebilir, bu da bir fincan kahveden daha azdır. Diğer bir deyişle, kafein ihtiyacınızı gidermek için her gün bir buçuk fincan filtre kahve veya iki fincan hazır kahve içebilirsiniz.

Hamilelikte kafeinden uzak durmak en iyisi olsa da uzmanlar, limit dahilinde olduğu sürece içseniz bile sorun olmadığını söylüyor.

SONRA BUNU OKU: HAMİLELİKTE YENMEMESİ GEREKEN 26 BESİN

Hamileyken Çok Fazla Kahve İçtiğinizde Ne Olur?

Vücudunuz her gün küçük ila orta miktarda kafeini tolere edebilir. Bununla birlikte, aşırı tüketimin sizin ve bebeğiniz için olumsuz yan etkileri olabilir.

Kahvenin hamile kadınlar üzerindeki etkileri

hamilelikte kahve tüketimi
 • Kafein bir uyarıcıdır ve çok fazlası kan basıncını ve kalp atış hızını artırarak anksiyeteye ve uyku yoksunluğu ve uykusuzluk gibi uyku sorunlarına neden olabilir.
 • İdrara çıkma sıklığınızı artıran ve vücuttaki suyu atarak sizi susuz bırakan bir idrar söktürücüdür.
 • Düzenli kafein tüketimi bağımlılığına yol açabilir. Aniden durdurduğunuzda, büyük olasılıkla sinirlilik, yorgunluk ve baş ağrısı gibi yoksunluk belirtileri yaşarsınız.

Araştırma bulguları:
ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü araştırmasına göre, ortalama olarak, günde yarım fincan kahveye eşdeğer kafein alan hamile kadınların, almayanlara göre biraz daha zayıf ve küçük bebeklere sahip oldular.

Kafeinin fetüs üzerindeki etkileri

Kafein ayrıca plasentayı geçebilir ve fetüste kafeini kaldıramayan gelişmekte olan organları etkileyebilir. Ayrıca kafein:

 • Bebeği uyarır, uzun süre aktif tutar.
 • Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin uyku düzeni ve normal hareketleri bozulur.

Sürekli aşırı kafein alımı, cenin vücudunda kafein rezervleri oluşturabilir ve doğumdan sonra bebek kusma, sinirlilik ve huysuzluk gibi yoksunluk belirtileri gösterebilir.

Biliyor musun?
Araştırmacılar, kafeinin fetal stres hormonlarını bozabileceğine, bebekleri doğumdan sonra hızlı kilo alma riskine ve daha sonraki yaşamlarında obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına maruz bırakabileceğine inanıyor.

Hamilelikte aşırı kahve tüketimi ve etkileri

hamilelikte kahve tüketimi

Kahve (Kafein) ayrıca aşağıdaki gebelik komplikasyonlarına da yol açabilir:

 1. Konjenital sakatlık: Aşırı kafein alımı düzensiz kalp atışı oluşturabilse de, sakatlığa veya şekil bozukluğuna yol açabileceğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.
 1. Düşük: Bazı çalışmalar, kafein ile düşük veya erken ölü doğum arasında bir bağlantı olduğu sonucuna varmıştır. 26 çalışmanın bir analizinde, bulgular kahvenin düşük riskini artıracağını göstermiştir. Başka bir çalışma, hamile kadınların her gün 200 mg’dan fazla kafein tükettiğinde düşük yapma şansının daha yüksek olduğu sonucuna varmıştır. Farklı bir çalışmada ise bulgular, kafeinin ancak sigara, alkol ve ilaçlarla birleştiğinde düşük yapma riskini artırabildiğini söylüyor.
 1. Erken doğum: Bazı insanlar kafeinin erken doğum olasılığını artırabileceğine inansa da, araştırmalar kafein ile erken doğum arasında bir ilişki bulamamıştır.
 1. Bebeklerde kilo kaybı: Önerilenden fazla kafein alımı, fetal gelişme geriliğine ve bebeklerde kilo kaybına neden olabilir.

Kafein İçeren Besinler

Çoğu insan için kafein, kahve ile eş anlamlıdır. Ancak diğer birçok içecek ve katı gıda maddesinin de bir miktar kafein içerdiğini biliyor muydunuz? Aslında, kafeinli ve kafeinsiz ürünler olarak listelenmeyen yiyecekler bile önemli miktarda kafein içerebilir.

Kafein içeren yiyecek ve içeceklerin bir listesine birlikte bakalım. Bu, her öğede bulunan kafeinin genel ortalamasıdır ve bazı faktörlere bağlı olarak zaman zaman değişebilir.

ÜRÜNMİKTARI (ML)KAFEİN MİKTARI (MG)
Türk kahvesi1 Fincan (70 ml)65
Demlenmiş kahve1 Bardak (237 ml)135
Hazır kahve1 Bardak (237 ml)135
Kafeinsiz kahve1 Bardak (237 ml)2
Starbucks koyu kavrulmuş demleme473 ml130
Kafeinsiz çay1 çay poşeti2
Siyah çay1 çay poşeti30-80
Yeşil çay1 çay poşeti35-60
Bitter çikolata30 gr4
Sıcak çikolata450 gr25
Coca-Cola1 kutu kola34
Redbull enerji içeceği1 kutu80
Diyet Pepsi1 kutu kola34
Diyet Cola1 kutu kola46
Pepsi1 kutu kola38
İçeceklerde Bulunan Kafein Miktarı

Bu yiyecek ve içeceklerdeki kafein miktarı aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Marka tipi
 • Hazırlık metodu
 • Bardağın veya kupanın boyutu
 • Kullanılan kahve çekirdekleri veya çay yaprakları türü
 • Servis şekli (örneğin, espresso, cappuccino veya latte)

İlaçlar da kafein içerir

Bazı ağrı kesici ilaçlar, özellikle soğuk algınlığı ve grip için kullanılanlar, yatıştırıcı etkilerini gidermek için kafein içerir. İlaçları kullanmadan önce içeriğini okumayı alışkanlık haline getirin ve reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durmaya çalışın. Herhangi bir ilaç almadan önce daima doktorunuzun onayını alın.

Hamilelikte Kahveye Güvenli Alternatifler Var mı?

Ölçülü tüketim zarar vermez. Bu yüzden büyük bir fincan kahveyi küçük bir fincanla değiştirin. Ancak kahveden vazgeçmek istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz daha güvenli, daha az kafeinli alternatifler var.

 1. Yeşil çay: Yeşil veya bitki çaylarında kafein oranı düşüktür. Zar zor demlenirler ve en güvenli seçeneğinizdir.
 1. Hazır kahve: Filtre kahve yerine hazır kahveyi tercih edin. Filtre kahve yerine yarım çay kaşığı sütlü kahve daha iyi bir seçenek olacaktır.
 1. Kafeinsiz: Kafein içeriği kafeinsiz kahvede önemli ölçüde azalır. Hamileyken bunu güvenle tercih edebilirsiniz.

Sağlık risklerini azaltmak için bu kafeinsiz alternatif içecekleri de deneyebilirsiniz. Ancak kafeinden tamamen uzak duramıyorsanız, normal kahve veya çay saatinizden hemen önce tüketin. Bu, kafein alışkanlığını frenlemeye yardımcı olur.

 1. Limonata: Kafein içermez, sindirime, kalp ve cilt sağlığına iyi gelir, canlandırıcıdır ve aynı zamanda susuzluğu giderir.
 1. Hindistan cevizi suyu: pH dengesini korumaya yardımcı olur, sindirimi kolaylaştırır, bağışıklığı geliştirir ve ayrıca size enerji artışı sağlar.
 1. Yoğurt, ayran veya lassi: Bunlar, özellikle yaz aylarında vücut sisteminizi yenilemek için hamilelik sırasında olmazsa olmazlardan bazılarıdır.
 1. Kokum suyu: Mükemmel bir antioksidan kaynağıdır, iştahı artırır ve ayrıca sabah bulantılarına yardımcı olur.
 1. Kişniş tohumu suyu: Demir, potasyum, kalsiyum, folik asit, magnezyum ve A, K ve C vitaminleri açısından zengindir.

Hamilelikte kahve tüketimi ile ilgili akıllara takılan sorulara geçelim:

1. Hamileyken kafeinsiz kahve içilir mi?

Evet, tavsiye edilen miktarda (2-12 mg) kafein içerdiğinden hamileyken kafeinsiz kahve içebilirsiniz, bu günlük önerilen miktardan daha azdır. Bununla birlikte, çikolata, çay ve gazlı kola gibi diğer içeceklerin de günlük toplamı oluşturabilecek kafein alımınıza katkıda bulunduğunu unutmayın.

2. Hamileyken buzlu kahve içmek güvenli midir?

Evet, ölçülü olarak buzlu kahve içmek güvenlidir. Ancak toplam kafein tüketimi günlük limitleri aşmamalıdır.

3. Hamileliğin erken döneminde kahve içebilir miyim?

Evet, hamileliğin erken döneminde kahve tüketebilirsiniz, ancak 200 mg’dan fazla kafeinli kahve tüketemezsiniz.

4. Kafein erken gebelikte düşüklere neden olabilir mi?

Evet, hamileliğin erken döneminde aşırı kafein tüketimi düşük yapma riskini artırır.

5. Hamileyken kahve içmeyi ne zaman bırakmalı?

Hamileyken kahveden vazgeçmenize gerek yok, sadece alımını sınırladığınızdan emin olun.

6. Kahve içmek hamilelik testini etkiler mi?

Kahve içmek hamilelik testini etkilemez. Bununla birlikte, fazla kahve veya diğer kafeinli içeceklerin içilmesi idrara çıkma sıklığını artırır. İdrarı seyrelterek ve içindeki hCG hormonu miktarını azaltarak test sonuçlarını etkileyebilir.

7. Üçüncü üç aylık dönemde kahve içmek uygun mudur?

Önerilen sınırın üzerinde tüketmediğiniz sürece üçüncü trimesterde kahve içmekte sakınca yoktur. Aşırı alımının fetüste büyüme geriliği olasılığını artırması muhtemeldir.

Sık Sorulan Sorular

Kafein fetal beyin gelişimini etkiler mi?

Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen deneyler, hamilelik sırasında aşırı kafein tüketiminin fetal beyin gelişimini olumsuz etkileyebileceğini ve Alzheimer hastalığı benzeri semptomların erken başlama riskini artırabileceğini göstermektedir.

Hamilelik sırasında kahve tüketmek çocuğumda dikkat eksikliği hiperaktivite (DEHB) bozukluğuna neden olabilir mi?

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre hamilelikte kahve tüketimi DEHB riskini artırmıyor. Ancak bu konuda daha fazla bilgi için doktorunuza danışmanız en doğrusudur.

Kafeinin bebeğe ulaşması ne kadar sürer?

Kafeini tükettikten sonra anne sütü yoluyla bebeğe ulaşması yaklaşık bir saat sürebilir. Bebeğinizi huysuz ve sinirli yapabilir.

Hamilelikte kahve tüketirken dikkatli olunmalıdır. Aksi takdirde aktif kalmanıza yardımcı olan kafein bebeğinize fayda sağlamayabilir. Aslında, hamilelik beslenmenizdeki aşırı kafein, bebekte düzensiz kalp atışına ve annede kan basıncının artmasına ve kaygıya neden olabilir. Bu nedenle yeşil çay, kafeinsiz kahve ve hindistan cevizi suyu gibi kahve yerine güvenli alternatifleri deneyebilirsiniz. Ancak, düzenli bir kahve tiryakisiyseniz, tamamen bırakmanız gerekmez. Bunun yerine, alabileceğiniz güvenli miktarı öğrenmek için kadın doğum uzmanınıza danışın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!