Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Kuru Cilt: Nedenleri, Tedavisi ve Önlenmesi

Son Yazılar

Hamilelikte Kuru Cilt: Nedenleri, Tedavisi ve Önlenmesi

Hamilelikte kuru cilt nasıl önlenir? Cildinizi nemlendirin, nemli kalın ve sorunu tersine çevirmek için ılık suda banyo yapın. Gebelikte kuru cilt neden olur, tedavisi, nemlendirici krem önerileri için yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelik sırasında kuru cilt yaygın bir sorundur. Pembe yanaklardan kaynaklanan hamilelik parlaması, birçok kadının hamilelik sırasında cildin pürüzsüz ve parlak olabileceğini düşünmesine neden olabilir. Ancak ciltte kaşıntı ve kuruluk çoğu anne adayı tarafından yaşanır. Hamilelik hormonları, karnı germek ve büyüyen bebeğe uyum sağlamak için cildi daha elastik hale getirir. Gerilmiş cilt nemini kaybedebilir ve kuru cilde neden olabilir.

Hamilelikte kuru cilt neden olur, komplikasyonları, tedavileri ve nasıl önleneceği hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelikte Kuru Cilt Normal mi?

Kadınların yaklaşık %90’ı hamile olduklarında ciltlerinde değişiklikler yaşarlar. Bazıları önceden var olan cilt sorunlarına sahip olabilirken, diğerleri çoğunlukla o sırada hormonal değişiklikler nedeniyle yenileri geliştirebilir. Böyle bir sorun hamilelik sırasında kuru cilde neden olabilir.

İster ilk kez hamile olun, ister hamilelik sırasında ilk kez cilt kuruluğu yaşıyor olun, bunun normal olabileceğini ve doğumdan sonra geçebilecek kısa süreli bir durum olabileceğini unutmayın.

Kuru Cilt Ne Zaman ve Nerede Görülür?

Cildiniz, özellikle göbek çevresi, ikinci ve üçüncü çeyreklerde kuru hissetmeye başlar. Hamileliğiniz ilerledikçe cilt yüz, kollar, boyun, göğüsler ve uyluklarda kuruluk görülebilir.

Hamilelik sırasında kuru cilt, bir sonraki bölümde göreceğimiz çeşitli nedenlere bağlı olabilir.

Hamilelikte Kuru Cilt Neden Olur?

Rahminizde gelişen yaşam vücudunuzda birçok değişiklik getirir ve bunların bir kısmı kuru cildinizden sorumlu olabilir.

 1. Hamileyken kan hacmini artırmak ve oksijeni geçirmek için vücudunuz daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Hamilelik sırasında su eksikliği veya dehidrasyon cildinizi kurutabilir.
 2. Nem ve hava akışı gibi sıcaklık ve hava koşullarındaki değişiklikler de cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu genellikle yaz aylarında olur.
 3. Hamilelik sırasında dalgalanan hormon seviyeleri, cilt yüzeyinizi koruyan hidrolipidik bariyeri zayıflatabilir veya zarar verebilir. Bu, vücuttan su buharlaşmasına neden olarak cildin kurumasına neden olabilir.
 4. Cildin aşırı temizlenmesi veya yıkanması bariyeri zayıflatabilir ve cildinizi kurutabilir. Yağlı cilde sahip hamile kadınlar, kaçınılması gereken yüzünü tekrar tekrar yıkama eğilimindedir.
 5. Hamilelik sırasında hipotiroidiniz varsa, cildiniz kaşıntılı, kalın ve kuru olabilir.
 6. Hamilelik diyetindeki A vitamini eksikliği, cildin kurumasına ve dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle doktorlar hamileyken besleyiciliği yüksek gıdaların tüketilmesini önermektedir.
 7. Cildin karnınızın üzerine gerilmesi de cildinizi kurutabilir ve pullanma ve kaşıntıya neden olabilir. Ancak geçicidir ve kolayca tedavi edilebilir.

Bazen hamilelik sırasında kuru cilt, bazı kadınlar için karmaşık bir sorun haline gelebilir.

Hamilelikte Kuru Ciltle Nasıl Başa Çıkılır?

İşte kuru cildi yönetmek için evde yapabileceğiniz birkaç şey.

 • Aşırı soğuk veya sıcak su, vücudunuzdaki nemi çekebilir, aksi takdirde cildinizi esnek tutar. Bu yüzden yüzünüzü yıkayın ve ılık suyla duş alın ve farkı görün.
 • Yeterli su için ve susuz kalmayın.
 • Cildinizi nemlendirin. Nemlendiriciler cildinizin yüzeyine su ekleyebilirken, ayrıca nemin uzaklaşmasını engelleyebilir. Kuru cildi önlemek için bunları rutin cilt bakımı süreçlerinize ekleyin.
 • Cildinizin kuruluğunu azaltmaya yardımcı olabileceği için banyo suyunuza uçucu yağlar ekleyebilirsiniz.
 • Güneşe çıktığınızda cildinizi örtün ve bitkisel güneş koruyucu losyonlar kullanın. Bu, yaz aylarında cildinizi koruyabilir.
 • Avokado, fındık, zeytinyağı, kanola yağı ve yapraklı sebzeler gibi sağlıklı yağlar içeren besleyici yiyecekleri diyetinize dahil edin.
 • Nemin olmadığı bir yerde yaşıyorsanız, odaya cildinizin aşırı kurumasını önleyecek bir nemlendirici koyabilirsiniz.
 • Cildinizi yıkamak için hafif temizleyiciler, tercihen bitkisel olanlar kullanın.

Cildiniz kuru değilse, ancak hava veya diğer faktörler nedeniyle kuruyabileceğinden endişeleniyorsanız, bir sonraki bölümde belirtilen önleyici tedbirleri uygulayın.

Hamilelikte Cilt Kurumasını Önleyebilir misiniz?

Cildinize zarar vermek, kuru, kaşıntılı ve pul pul yapmak için bilmeden yaptığınız bazı şeyler vardır. Onlardan kaçınmak kuru cildi önlemeye yardımcı olabilir.

 • Cildinizi kuru ve pul pul hale getirebilecekleri için hamileyken kimyasal yüklü sabunlar kullanmamaya çalışın.
 • Cildinizdeki doğal yağları alıp sonunda kurumasına neden olabileceğinden buhar almaktan kaçının.
 • Cildiniz kaşındığında kaşınmayın; cildinize daha fazla zarar verebilir.
 • Cildinizi kurutabileceğinden, çok fazla banyo yapmaktan veya sabunla yıkamaktan kaçının.
 • Çay, kahve ve soda gibi kafeinli içeceklerden uzak durmaya çalışın çünkü bunlar cildinizi kurutabilir.
 • Klorlu su cildinize zarar verebilir ve kurumasına neden olabilir. Hamileyken yüzme havuzuna girmekten kaçının.
 • Cildinizi bir havluyla sert bir şekilde ovalamayın, bunun yerine kurulayın.

Cildinizin her tarafına yayılan kuruluk veya sizi çok rahatsız eden bir durum fark ederseniz, evde bakım tek başına yardımcı olmayabilir.

Hamilelikte Cilt Kuruluğunun Komplikasyonları Nelerdir?

Hamilelik sırasında cildin aşırı kuruluğu, önceden var olan bazı cilt koşullarıyla birleştiğinde, birkaç yeni cilt sorununa yol açabilir.

 • Egzama: Bu kronik durumda cilt kurur ve pul pul olur. Yaygın olarak etkilenen bölgeler arasında bacaklar, karın, boyun ve kollar bulunur. Tedavi edilmezse kırmızı döküntülere ve diğer cilt sorunlarına yol açabilir. İlaçlarla zamanında tedavi edilebilir.
 • Prurigo: Bu durum hamilelik sırasında çok yaygın değildir ve yaklaşık 300 hamile kadından 1’inin etkilenme olasılığı vardır. Genellikle cildin çok kuru olma ihtimalinin olduğu ilk üç aylık dönemden sonra ortaya çıkar.
 • Diğer cilt problemleri: Aşırı kuruluk, hamilelikteki polimorfik döküntülerden veya kaşıntılı ürtikeryal papüllerden ve hamilelik plaklarından sorumlu olabilir. Bu koşulların bir doktor konsültasyonuna ve ardından tedaviye ihtiyacı olacaktır.

Yukarıdaki koşullar cildinizi kaşındırabilir ancak yaralara ve enfeksiyonlara yol açabileceğinden kaşımamaya çalışın. Hamilelik sırasında kuru cilt bebeğinize zarar vermeyebilir. Ayrıca, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmez. Bu sadece geçici bir rahatsızlıktır ve tedavi edilebilir.

Hamilelik sırasında kuru cilt hakkında ne zaman doktora görünmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Kuru cildinizi ev ilaçlarıyla tedavi edemiyorsanız ve durum kötüleşiyorsa bir doktora danışın. Aşağıdaki durumlarda doktora görünmek sizin için faydalı olacaktır:

 • Cildinizde çok fazla kaşıntı veya folikül şişmesi ile birlikte kırmızı döküntüler.
 • Çatlak deride kanama veya bakteriyel enfeksiyon.
 • Egzama ve prurigo gibi komplikasyonlar durumunda, ilaçları ve tedaviyi mümkün olan en kısa sürede alın.

Hamilelik sırasında kuru cilt genellikle yetersiz hidrasyon ve belirli beslenme eksikliklerinden kaynaklanır. Karın derisinin büyüyen bebek yumru ile gerilmesi de onu kuru ve kaşıntılı hale getirebilir. Temizlemek için fazla sabun, kimyasal içeren cilt ürünleri, cildinizi yıkamak için sıcak veya soğuk su kullanmaktan kaçının, sert hava koşullarından ve güneş ışığından koruyun. Cilt bakım programınıza sık sık nemlendirmeyi dahil edin ve fındık ve doğal yağlar tüketin. Sorun ağırlaşıyor gibi görünüyorsa ve aşırı kaşıntı, kızarıklık, şişme veya deride kanama yaşarsanız bir doktora danışın.

SONUÇ

 • Araştırmalar, hamilelik sırasında cildin kurumasının yaygın bir durum olduğunu göstermiştir.
 • Dehidrasyon ve hormonal seviyelerdeki değişiklikler, cildin kurumasına neden olan yaygın nedenlerdir.
 • Aşırı kuruluk tedavi edilmezse egzama ve diğer cilt sorunlarına yol açabilir.
 • Ilık duş ve bol sıvı kuruluk ile baş etmenin temel yollarıdır.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!