Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Merdiven Çıkmak Zararlı mı: Ne Zaman Güvenli ve Ne Zaman Yapmamalı?

Son Yazılar

Hamilelikte Merdiven Çıkmak Zararlı mı: Ne Zaman Güvenli ve Ne Zaman Yapmamalı?

Merak edilen gebelik sorularından biri: hamilelikte merdiven çıkmak zararlı mı, doğumu kolaylaştırır mı, yararları neler, işte detaylar.

Asansörsüz bir binanın birinci veya ikinci katına çıkmanız gerekiyorsa, merdiven çıkmaya alışkın olabilirsiniz. Bununla birlikte, hamilelik sırasında kısa bir mesafe için bile olsa merdiven çıkmamanız tavsiye edilebilir. Peki bilim ne diyor? Hamilelikte merdiven çıkmak zararlı mı yoksa yararlı mı, doğumu kolaylaştırır mı? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları…

Hamilelikte merdiven çıkmanın güvenli olup olmadığını, sizin için iyi olup olmayacağını, ne zaman kaçınmanız gerektiğini ve merdivenleri çıkarken ne gibi önlemler almanız gerektiğini anlattığımız bu yazıyı okumaya devam edin. Hamilelikte merdiven çıkmak zararlı mı yoksa yararlı mı birlikte bakalım:

Hamilelikte merdiven çıkmak zararlı mı?

Vücudunuz hala dengeliyken, hamileliğin erken döneminde merdiven çıkmak güvenlidir.

Bu konuda en büyük korkulardan biri merdivenlerden düşmek veya tökezlemektir. Hamileliğin sonraki aylarında, vücudunuzun ağırlık merkezindeki bir kayma, düşme riskini artırır. Bu aşamada özellikle karın üzerinde merdivenlerden düşme komplikasyonlara neden olabilir.

37. gebelik haftasında bebeğiniz pelvisinize düşerek nefes almanızı kolaylaştırır. Ancak, zamanında doğan bebeğin ek ağırlığı, merdivenleri çıkmanızı zorlaştırır. Yine de çıkmanız gerekiyorsa, her seferinde bir adım atın, destek için tırabzanı tutarak yavaşça hareket edin ve normal bir hızda nefes alın.

Hamilelikte merdiven çıkmak faydalı mı?

Merdiven çıkmak, vücudunuzu aktif tutan fiziksel bir aktivitedir. Araştırmalar, yürümek veya egzersiz yapmak kadar iyi olduğunu gösteriyor.

Düşük preeklampsi riski: Amerikan Kalp Derneği’nin Hipertansiyon adlı dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, merdiven çıkan hamile kadınların preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklampsi, genellikle hamileliğin 20. haftasından sonra başlayan yüksek kan basıncıyla yani yüksek tansiyonla karakterize bir hastalıktır) riski daha düşüktür.

Gerçekleştirilen çalışma, hareketsiz olan hamile kadınların bir ila dört kat merdiven çıkarak preeklampsi riskini %29 oranında azaltabildiğini ortaya çıkarmıştır.

Gestasyonel diyabet olasılığını azaltır: American Diabetes Association tarafından yapılan bir araştırmaya göre, erken gebelikte merdiven çıkmak, gebelikte sık görülen komplikasyonlardan biri olan Gebelik Diyabeti‘ne (Gestasyonel Diabetes Mellitus) yakalanma şansını azaltır.

Ancak bazı güvenlik önlemlerine uyarak merdivenleri çıkmalısınız.

Hamilelikte Merdiven Çıkmak İçin Temel Güvenlik İpuçları

Merdiven çıkarken almanız gereken bazı önemli önlemler şunlardır:

 • Merdivenlerden çıkarken veya inerken tırabzanlardan yararlanın. Bir elinizde herhangi bir şey tutuyorsanız, diğerini tırabzanı tutmak için kullanın.
 • Basamakları net bir şekilde görmek için merdivenin iyi aydınlatıldığından emin olun. Karanlıkta merdiven çıkmaktan kaçının.
 • Halı kaplı bir merdiveniniz varsa, zemine sıkıca sabitlendiğinden ve gevşek olmadığından emin olun.
 • Yavaş yürüyün ve çıkmakta acele etmeyin.
 • Nefes nefese kalıyorsanız merdivenleri çıkarken mola verin.
 • Merdivenler ıslak veya kaygan olmamalıdır.
 • Yere kadar sarkan bir elbise giydiğinizde, ayağınıza takılıp düşme olasılığınız yüksek olduğu için merdivenleri çıkmayın.
 • Merdivenlerde kayarsanız veya takılırsanız doktorunuzla iletişime geçin.

Erken gebelikte merdiven çıkmaktan ne zaman kaçınmalı?

Doktorunuz size uyarıda bulunmadıkça, ilk üç aylık dönemde merdiven çıkmak güvenlidir. Fakat elbette, merdiven çıkmamanız gereken durumlar da vardır. Bunlar:

 • Kanama
 • Yüksek/düşük tansiyon
 • Kontrolsüz yüksek tansiyon ve değişken kan şekeri gibi sersemlemenize veya dengenizi kaybetmenize neden olabilecek herhangi bir hastalık

Sık Sorulan Sorular

Merdiven çıkmak doğumu tetikleyebilir mi?

Merdiven çıkmak kendiliğinden doğumu tetiklemez ancak gecikmiş doğumu (zaten başlamış olan doğum) koaksiye etmeye yardımcı olabilir. Bunu pelvisi açarak, bebeği pelvisin daha aşağısına bırakarak ve yeterli servikal dilatasyonun uyarılmasına neden olduğuna inanılmaktadır. Sadece doktorunuzun gözetiminde deneyebilirsiniz.

Hamileyken asansör yerine merdivenleri kullanabilir miyim?

Komplike olmayan bir hamileliğiniz varsa, merdiven kullanmak güvenlidir. Hamileyken kendinizi fiziksel olarak aktif tutmak için asansörü kullanmak yerine yürümek veya merdiven çıkmak faydalı olabilir.

Hamilelik sırasında merdiven çıkmak, yürümek ve egzersiz yapmak için iyi bir alternatiftir. Ancak merdivenleri kullanırken her zaman dikkatli olmalı ve önlem almalısınız. Kayma ve karnınıza zarar verme riskini artırabileceğinden, ıslak veya kaygan merdivenlerde acele etmediğinizden veya çıkmadığınızdan emin olun. Merdivenlerde kazara düştüyseniz veya dengenizi kaybettiyseniz, ciddi bir sorun yaşamamak için hemen doktora başvurun. Doktorunuz herhangi bir sağlık nedeninden dolayı merdiven çıkmanızı yasaklamadıkça, merdiven çıkmak genellikle güvenlidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!