Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Mide Yanması: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Son Yazılar

Hamilelikte Mide Yanması: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde büyüyen bir bebek, hormon değişiklikleri ve baskı, mide yanmasına neden olabilir ve beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile düzelebilir. Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir, neden olur, ne zaman başlar gibi sorularınıza cevap arıyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelik sırasında mide yanması, diğer adıyla asit reflü, oldukça yaygın bir durumdur. Hamileliğin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilen bu rahatsızlık nedeniyle kadınlar genellikle endişelenirler ve ne yapacaklarını bilemezler. Ancak hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı da oldukça basittir. Öncelikle yemekleri küçük porsiyonlarda ve sık aralıklarla yemek, hareket etmekten kaçınmak ve uygun pozisyon seçmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri şiddeti azaltabilir. Ayrıca doğal antiasit olan sütlü içecekler veya papatya çayları tüketebilirsiniz. Tedavisi içinse doktorunuza başvurarak ilaç önerilerini kullanabilirsiniz. Hamilelikte mide yanmasının tedavi edilmediği takdirde daha ciddi problemlere neden olabileceği unutulmamalıdır.

hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir

Hamilelik Mide Yanmasına Neden Olur mu?

Daha önce mide yanması yaşamamış kadınlarda hamilelik sırasında bu sorun gelişebilir. Uzmanlar, hamilelik hormonlarının (özellikle östrojen ve progesteron) ve bebeğin büyüyen boyutunun bu sorunda rol oynayabileceğine inanmaktadır.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Bir araştırmaya göre, hamile kadınların yaklaşık yüzde 17 ila 45’inin hamilelik sırasında mide yanması yaşayabileceğini belirtmektedir. Gebelik ilerledikçe mide yanması görülme sıklığının arttığı bilinmektedir. Bu araştırmaya göre, mide ekşimesi insidansı ikinci çeyrekte %39’dan üçüncü çeyrekte %60 ila %72’ye yükseldiği görüldü. Buna karşılık başka bir çalışmada, bazı kadınlarda mide ekşimesi semptomlarının ilk çeyrekte ortaya çıktığı ve ikinci çeyrekte azaldığı gösterilmiştir. Elbette bu sorunu yaşayan kadınlar da hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir diye araştırıyor, cevaplar yazımızın devamında.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir

Hamilelikte mide yanmasının nedeni birkaç faktöre bağlı olabilir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında mide ekşimesinin en yaygın nedenleri şunları içerebilir:

 1. Değişen hormon seviyeleri: Hamilelik sırasında hormon seviyelerinde (özellikle progesteron) ani bir artış, sindirim sürecini ve mide hareketliliğini engelleyerek mide yanması olasılığının artmasına neden olabilir.
 1. Yemek borusu sfinkteri: Hormonal değişiklikler, yemek borusu sfinkterinin (midenin üst kısmındaki düz kas bölümü) gevşemesine neden olarak mide asitlerinin yemek borusuna geri akmasına neden olur.
 1. Gastrit: Gastrit, mide zarının iltihaplanmasıdır. Hamilelikte bu durumu yaşarsanız, bu ciddi mide yanmasına neden olabilir. Doktorunuza görünmeli ve hamileliğinize uygun ilaç tavsiyesi almalısınız.
 1. Büyüyen rahim: Gebelikte büyüyen rahim midenize baskı yaparak mide yanmasını kötüleştirebilir. Mide yanması, bebeğin ve rahmin en büyük boyutta olduğu ve mide gibi diğer organları tıkadığı üçüncü üç aylık dönemde sık görülmesinin de nedenidir.
 1. Mide ekşimesine neden olan yiyecekler: Yağlı ve baharatlı yiyecekler, kafeinli veya gazlı içecekler gibi belirli yiyecekler hamilelik sırasında mide ekşimesini tetikleyebilir. [Oku: Hamilelikte yenmemesi gerekenler]
 1. İlaçlar: Hamilelik sırasında reçete edilen bazı ilaçlar (bulantı ve kusma ilaçları gibi) mide yanmasına neden olabilir.
 1. Enfeksiyon: Helikobakter Pilori enfeksiyonu, mide yanmasına neden olabilecek ağrı, geğirme ve ülserler dahil olmak üzere mide zarında problem geliştirme riskini artırabilir.
 1. Fıtık: Büyüyen rahim mideyi diyaframdaki hiatus adı verilen açıklıktan itebilir. Bu durum Hiatus Hernisi (mide fıtığı) olarak bilinir. Bu, yemek borusunu ciddi şekilde daraltabilir veya tıkayarak ciddi mide yanmasına neden olabilir.
 1. Diğer nedenler: Gebelikte mide yanması ile ilişkili olabilecek diğer risk faktörleri arasında sigara, alkol alımı, fazla kilolu olmak, ani beslenme değişiklikleri, yemekten hemen sonra yatmak, gebelik öncesi hazımsızlık veya mide ekşimesi öyküsü sayılabilir.

Hamilelikte Mide Yanması Belirtileri Nelerdir?

hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir

Hormonal değişiklikler nedeniyle hamileliğin erken döneminde veya büyüyen bebeğin organlarınızı itmesi nedeniyle üçüncü çeyrekte mide yanması belirtileri geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte, hamilelik sırasında mide ekşimesinin yaygın semptomları şunlardır:

 • Göğüste veya boğazda yanma hissi
 • Göğüste ağrı
 • Yutma sırasında boğazda zorluk veya ağrı
 • Baş dönmesi ve sersemlik hissi
 • Sürekli geğirme veya öğürme
 • Ağır veya şişkin hissetmek
 • Hasta hissetmek
 • Gıda regurjitasyon hissi
 • Endişeli hissetmek, aşırı terleme

Mide yanması belirtileri genellikle yemek yedikten veya sıvı içtikten sonra ortaya çıkar, ancak bazı kadınlarda herhangi bir zamanda, özellikle de üçüncü çeyrekte ortaya çıkabilir.

Biliyor musun?
Mide yanması, özellikle son çeyrekte anne adaylarında sağlıkla ilgili yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler.

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide yanmasını tedavi etmek için ilaç seçmeden önce bazı yaşam tarzı değişikliklerini dahil edebilirsiniz. Ancak semptomlar kontrol edilemez ve şiddetlenirse, doktorunuz ilaç tedavisi önerebilir.

 1. Reçetesiz antasitler: Antasitler, gebelikte mide yanması için ilk tedavi yöntemidir. Bu asit baskılayıcı ilaçlar, mide asidini nötralize etmeye, mide ekşimesini kontrol etmeye ve semptomlardan anında kurtulmaya yardımcı olur. Bazı çalışmalar gebelikte uzun süre yüksek doz antasit kullanımının önerilmediğini ve anne ve bebek için belirli riskler oluşturabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, hamilelik sırasında önerilen antiasit dozu için doktorunuza başvurun.
 1. H2 blokerleri: H2 blokerleri veya Histamin-2 reseptör antagonistleri (örn: simetidin, ranitidin) gebelikte mide ekşimesi ve asit reflü semptomlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmalar, bu ilaçların düşük veya erken doğum riski oluşturmadığını ve hamilelik sırasında kullanımının güvenli olduğunu göstermiştir.
 1. Proton Pompa İnhibitörleri (ÜFE’ler): ÜFE’lerin (örn.: omeprazol, pantoprazol) mide asidi üretiminde uzun süreli bir azalmaya neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca araştırmalara göre, bu ilaçların maternal-fetal risklerle ilişkili olmadığını ve gebelikte kullanımının güvenli olduğunu ortaya koymaktadır.

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir sorusunun cevapları genel olarak reçetesiz antasitler, H2 blokerleri ve Proton Pompa İnhibitörleridir, fakat uygulamadan önce mutlaka doktorunuzdan görüş almalısınız.

Hamilelikte Mide Yanması İçin Ne Zaman Doktora Gidilir?

Hamilelikte mide yanması evde aldığınız önlemlere ve ilaçlara rağmen geçmiyorsa, en iyisi sağlık uzmanınızla konuşmaktır. Ayrıca, bazen mide ekşimesi semptomları, preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) gibi ciddi tıbbi durumların belirtilerine benzeyebilir. Bu nedenle aşağıdakilerle karşılaşırsanız tıbbi yardım almalısınız:

 • Nefes alma zorlukları
 • Ani bağırsak hareketleri
 • Kusmada kan
 • Kilo kaybı
 • Göğüs, kol veya çenelerde ani, şiddetli ağrı
 • Şiddetli başağrısı
 • Görüş problemleri
 • Yüz ve ekstremitelerde şişlik

Hamilelikte Mide Yanması İçin Evde Tedavi Yöntemleri Var mı?

Bazı ev ilaçları hamilelik sırasında mide yanmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Yoğurt: Yoğurt gibi probiyotikler mide yanmasını hafifletmeye yardımcı olabilir. Öğünlerinize bir kase taze yoğurt ekleyebilirsiniz.

Süt ve bal: Amerikan Gebelik Derneği, bir bardak ılık süt ile bir çorba kaşığı bal içilmesini öneriyor; bu mide asitlerini nötralize edebilir.

Zencefil: Zencefilin mide rahatsızlığı için etkili bir ilaç olduğu bilinmektedir; ayrıca iltihabı azaltabilir ve asidin geri akışını önleyebilir. Çayınıza zencefil katabilirsiniz.

Badem: Fındık ve kuru meyvelerin asit seviyeleri düşüktür. Bir avuç badem yiyebilirsiniz. Bademdeki zengin yağ içeriği mide asidi üretimini kontrol edebilir ve mide ekşimesini azaltabilir.

Şekersiz sakız: Şekersiz sakız çiğnemek, mide asitlerini nötralize ettiği bilinen tükürük üretimini uyarabilir.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Önlenir?

Hamilelik sırasında mide ekşimesini önlemeye yardımcı olabilecek bazı yollar şunlardır:

Yavaş yemek: Yemeğinizi hızlı bir şekilde yutmak, asit reflü ve hazımsızlık olasılığını artırabilir. Bu nedenle iyi çiğneyin ve yemeğinizi yavaş yavaş yiyin.

Giyim: Dar giysiler sadece mide yanması olasılığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda hamilelik sırasında rahatsızlığa da neden olabilir.

Öğünlerin zamanlanması: Mide yanması sıklıkla fazla yemekten sonra ortaya çıkar. Bu nedenle, mide yanması ve açlık sancılarını önlemek için gün boyunca küçük, sık öğünler yiyebilirsiniz.

Bazı yiyeceklerden kaçınmak: Baharatlı yiyecekler, turunçgiller, yağlı yiyecekler, turşular ve soslar mide yanmasını tetikleyebilir. Hamilelik sırasında bu tür reflüye neden olan yiyecekleri tanımlayabilir ve bunlardan kaçınabilirsiniz.

Yatmadan önce yemek yeme: Yemekten sonra uzanmak mide yanması semptomlarını artırabilir. Bu nedenle, uyumadan en az iki saat önce yemek yemekten veya içmekten (kafeinli içecekler) kaçınmalısınız.

Uyurken başınızı yüksekte tutmak: Mide yanması belirtilerini hafifletmek için başınızı yüksekte tutmak amacıyla yastıkları destek olarak kullanın. Ayrıca sol tarafınıza yatarak uyumak hazmı kolaylaştırabilir.

Bazı ilaçlardan kaçınmak: Bazı ilaçlar reflü ve mide yanması riskini artırabilir. Steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar veya doktorunuz reçete etmediği ilaçları kullanmaktan kaçının.

Sigara veya alkol alımı: Sigara veya alkol kullanan kadınların hamilelik sırasında mide yanması riski daha yüksek olabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında sigara içmekten veya alkol almaktan kaçınmalısınız.

Bol sıvı alımı: Bol su için, ancak yemeklerden sonra su içmek için kısa bir boşluk bıraktığınızdan emin olun. Ayrıca, iyi hidrasyon seviyelerini korumak için gün boyunca taze hindistan cevizi suyu ve taze meyve suları içebilirsiniz.

Vücut ağırlığını kontrol etmek: Kilonuzu kontrol edin. Formda kalmak ve hazımsızlık ve reflü sorunlarından kaçınmak için uygun kiloyu koruyun.

Feragatname: Makalemizdeki belirtilen önerilerden herhangi birini uygulamadan veya onlardan kaçınmadan önce jinekoloğunuza veya sağlık uzmanınıza danışın.

Sık Sorulan Sorular

Hamilelik sırasında mide yanmasını önlemek için reçetesiz satılan antasitler alabilir miyim?

Antasitler, mide yanmasında anında rahatlama sağlar; bu nedenle doktorunuza danıştıktan sonra antasitler alabilirsiniz. Bulgular, reçete edilen antasit kullanımının hamilelik sırasında güvenli olduğunu göstermektedir.

Hamilelik sırasında mide yanması bebeğimin saçlı doğacağı anlamına mı gelir?

Bazı araştırmalar, bebek saçı ile mide yanması arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Hamilelik sırasında mide yanmasına neden olan hormon dalgalanmasının, yenidoğanlarda artan saç büyümesi ile de ilişkili olabileceği bildirilmektedir.

Hamilelik mide yanması ne zaman başlar?

Çalışmalar, bazı kadınların birinci çeyrekte (yaklaşık %26) ve ikinci çeyrekte (yaklaşık %36) mide yanması yaşayabileceğini belirtirken, çoğu son çeyrekte (yaklaşık %51) mide yanması yaşadığını bildirmiştir.

Dondurma hamilelikte mide yanmasına iyi gelir mi?

Dondurma bazılarının mide yanmasına yardımcı olabilir. Aslında yüksek yağlı bir süt ürünü olduğu için genellikle asit reflüyü potansiyel olarak şiddetlendirebilecek bir gıda maddesi olarak kabul edilir. Ancak bazı kişilerde ters etki olabilir, bu nedenle mide yanmanız için işe yarayıp yaramadığını çok az yiyerek kontrol edebilirsiniz.

Başlangıçta hamilelik sırasında mide yanması küçük bir sorun olarak görülebilir, ancak can sıkıcı olabilir. Semptomlar kısa süreli olabilir ve kendiliğinden düzelebilir, ancak bazen şiddetli mide yanması altta yatan başka bir durumu gösterebilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında sık sık mide yanmasından şikayet ediyorsanız, zamanında müdahale etmek ve bu sağlık sorununun can sıkıcı semptomlarından kurtulmak için doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!