Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Müshil Kullanımı Güvenli mi? Yan Etkileri Nelerdir?

Son Yazılar

Hamilelikte Müshil Kullanımı Güvenli mi? Yan Etkileri Nelerdir?

Hamilelikte kabızlık ilacı kullanılır mı gebeler tarafından araştırılıyor. Yazımızda hamilelikte müshil kullanımı zararlı mı açıklıyoruz.

Kabızlık yaygın bir gebelik komplikasyonudur. Çoğu kadın, aktif kalarak ve lif ve su alımını artırarak onu rahatlatabilir. Bununla birlikte, devam ederse, doktor müshil ilacı reçete edebilir. Peki hamilelikte kabızlık ilacı kullanılır mı, müshil kullanımı güvenli mi, düşüğe neden olur mu? Tüm cevaplar yazımızın devamında.

Müshil veya müshil ilaçlar, kabızlığı tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Bunları farklı marka adları altında reçetesiz alabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir yan etkiyi ve komplikasyonu önlemek için güvenli bir müshil seçmek için tıbbi rehberlik hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple eğer hamileyseniz ve kabızlık sorununuz varsa, öncelikle doktorunuzun önerilerini dikkate almalı, kendi başınıza çareler aramamalısınız.

Size müshil ilaçları, hamilelik sırasında güvenlikleri, olası yan etkileri ve doktorunuza danıştıktan sonra deneyebileceğiniz bazı güvenli kabızlık ilaçları hakkında bilgi vereceğiz. Peki hamilelikte müshil kullanımı? Hadi birlikte keşfedelim.

Müshil nedir?

Müshiller, bağırsak hareketini rahatlatarak veya dışkıyı yumuşatarak kabızlığı gidermeye yardımcı olan ilaçlardır. Dışkı hareketliliğine, sıklığına ve hacmine yardımcı olan kimyasallar içerirler.

Müshiller haplar, kapsüller, yiyecekler, sakızlar ve oral tüketim için sıvılar veya lavman veya fitiller şeklinde rektum yoluyla da uygulanabilir.

Uzmanlar ne diyor:
Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (ACOG), hamile kadınlara kabızlığı önlemek için lif açısından zengin bir diyet önermektedir. Meyveler, sebzeler, kuruyemişler, kepekli tahıllar ve tohumlar lifle doludur.

Hamilelikte kabızlık ilacı kullanılır mı?

Genellikle doktorlar bağırsak fonksiyonunu iyileştirmek için doğal ilaçlar ve probiyotikler önerir. Bu ilaçlar etkisiz görünüyorsa, doktor ikinci tedavi seçeneği olarak hafif müshilleri reçete edecektir.

Çeşitli hafif müshiller arasında, Metamucil (psilyum hidrofilik müsilloid) gibi bağırsakları rahatlatan laksatiflerin, fetüste malformasyon riskini artırdığı bilinmemektedir. Bu nedenle, bunlar diğerlerinden daha güvenli kabul edilir.

Mineral yağ gibi yumuşatıcı müshiller ve hint yağı gibi uyarıcı laksatifler, maternal ve fetal morbidite potansiyelleri nedeniyle hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

Bu müshillerin yalnızca kabızlığı geçici olarak gidermeye yardımcı olduğu unutulmamalıdır; doktorunuz, doğal bağırsak hareketlerinizi korumak için beslenmenizi ve yaşam tarzınızı değiştirmenizi tavsiye edecektir.

Müshillerin uzun süreli kullanımı dehidrasyona (sıvı kaybı) neden olabilir ve vücudunuzda mineral ve tuz seviyelerinde dengesizlik yaratabilir.

Hızlı İpucu: Şişkinlik ve karın rahatsızlığını önlemek için lif açısından zengin bir diyet uygularken düzenli fiziksel aktivite yapın ve daha fazla su için.

Hamilelikte Kullanılması Güvenli Müshil

Doktorların genellikle hamilelik sırasında reçete ettiği farklı müshil türlerine bir göz atalım.

1. Bağırsakları çalıştıran müshiller

Lif takviyeleri olarak da adlandırılırlar, diyetinizdeki liflere benzer şekilde çalışırlar. Kolay bir bağırsak hareketi için sıvı tutmalarına yardımcı olarak dışkıya hacim eklerler. İşe yaramaları yaklaşık 12 ila 24 saat sürer ve kana karışmadıkları için hamilelik sürecinize herhangi bir zarar vermeleri olası değildir.

Psyllium (Metamucil), metilselüloz (Citrucel), karboksimetil-selüloz ve sterculia, bağırsakları çalıştıran müshiller arasında sayılabilir.

2. Dışkı yumuşatıcı müshil

Su ve yağların dışkıya nüfuz etmesine neden olarak gastrointestinal kanalda hızlı hareket etmesini teşvik ederler. İşe yaraması 12 ila 72 saat sürer. Bu zamana kadar yapılan araştırmalarda hiçbir zararlı etkisi görülmemiştir ve bu nedenle bu müshillerin hamilelik sırasında güvenli olduğu düşünülmektedir.

Docusate sodyum (Colace) ve Dicoto bu tür ilaçlardır.

3. Uyarıcı müshil

Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için bağırsak duvarını uyarırlar. 6 ila 12 saat içinde hızlı bir rahatlama sağlarlar. Emilim minimum düzeyde olduğu için bebek için herhangi bir risk yoktur. Ancak uzun süreli kullanımlarda anne üzerinde elektrolit dengesizlikleri gibi bazı yan etkiler olabilir.

Senna (Senokot) ve Bisacodyl (Correctol) küçük dozlarda güvenli kabul edilir.

4. Ozmotik müshiller

Çevre dokulardan gastrointestinal sisteme sıvı çekerek dışkıyı yumuşatırlar. Etkili olmaları yaklaşık 30 dakika ila altı saat sürer. Kullanımları bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etki ile ilişkili değildir. Uzun süreli kullanım, anneyi uyarıcı müshillerin yaptığı gibi etkileyebilir.

Sodyum bifosfat (OsmoPrep), magnezyum hidroksit (magnezyum sütü), polietilen glikol (Miralax) ve laktuloz içeren şekerler bazı etkili ozmotiklerdir.

Etkili olmalarına rağmen, bazı yan etkileri nedeniyle müshil ilaçları sadece ikinci bir seçenek olarak reçete edilir.

Hamilelikte Müshillerin Yan Etkileri Ne Olabilir?

Diğer ilaçlar gibi, müshillerin de genellikle aldığınız müshil türüne bağlı olarak bazı yan etkileri vardır.

Yaygın yan etkiler şunları içerir:

  • karın krampları
  • gaz sancısı
  • şişkinlik
  • dehidrasyon
  • baş dönmesi
  • koyu idrar

Aşırı veya uzun süreli müshil alımı aşağıdaki yan etkilere neden olabilir.

  • Müshiller, gıdanın bağırsak yolundan geçiş hızını artırdığından, besinlerin ve diğer ilaçların kana emiliminin azalması.
  • Kandaki daha düşük magnezyum tuzu seviyeleri. Bir çalışma, hamileyken dokusat sodyum alan annelerin, düşük magnezyum seviyelerine sahip bebekleri olduğunu ve geçici sinirlilik yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır.

Bu nedenle hamilelik sırasında müshil kullanmadan önce doktorunuzla mutlaka konuşun!

Ardından, yaygın olarak sorulan birkaç soruyu yanıtlayalım!

Hamilelikte müshil kullanımı ile ilgili sık sorulan sorular

Müshil ilaçları düşüğe neden olur mu?

Müshillerin düşüklere neden olduğunu gösteren yeterli çalışma yoktur. Ancak doğal bir müshil olan hint yağı fetal morbiditeye neden olabilir.

Hamilelik sırasında müshil kullanımı doğumda soruna neden olabilir mi?

Müshillerin doğum kusurları olasılığını veya diğer önemli hamilelik sorunlarını artırdığı bilinmemektedir.

Hamilelik sırasında müshil (laksatif) kullanmadan önce doktorunuza veya jinekoloğunuza danışmanız ve hamilelikte herhangi bir komplikasyona neden olmayacağından emin olmanız önerilir. Beslenmenize lif açısından zengin yiyecekleri dahil etmeyi deneyin ve barsak fonksiyonlarınızı iyileştirmeye ve kabızlık olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için yaşam tarzınızda belirli değişiklikler yapın. Bununla birlikte, bu ilaçlar işe yaramazsa, size veya bebeğinize zarar vermemek için hamilelik sırasında kullanılması güvenli olan müshilleri önerilen gün sayısı kadar kullanmayı deneyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!