Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Yüksek Ses Bebeğinizi Nasıl Etkiler?

Son Yazılar

Hamilelikte Yüksek Ses Bebeğinizi Nasıl Etkiler?

Hamilelikte yüksek ses bebeğe zarar verir mi, anne karnında bebek yüksek sesten etkilenir mi? Kapsamlı yazımızda tüm detayları paylaşıyoruz.

Yüksek sesler fetüsü olumsuz etkileyerek erken doğum ve büyüme geriliğine neden olabilir. Hamilelikte yüksek ses bebeğe zarar verir mi, anne karnında bebek yüksek sesten etkilenir mi gibi sorularınızın cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Hamilelik sırasında sürekli yüksek seslere maruz kalmak, anneler ve büyüyen bebekler için sağlık tehlikeleri oluşturabilir. Bu durum annede strese ve işitme sorunlarına neden olabilir. Bebekler, ikinci üç aylık dönemin başlarından itibaren normal düzeydeki sesleri bile duyabilirler. Rock konserleri veya hoparlörlerden gelen gürültü gibi yüksek ses seviyelerine maruz kalan fetüslerde işitme sorunları riski artar. Bununla birlikte, hamilelik sırasında gürültüye maruz kalmamak için yeterli önlemleri alabilirsiniz. Peki hamilelikte yüksek ses bebeğe zarar verir mi, anne karnında bebek yüksek sesten etkilenir mi? Güvenli ses seviyelerini, hamilelik sırasında yüksek seslerin anne ve bebek üzerindeki etkilerini ve gürültüye maruz kalmaktan nasıl kaçınılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamile Kadınlar İçin Ne Tür Sesler Tehlikelidir?

Hoş olmayan veya istenmeyen seslere gürültü denir. Ev işleri sırasında veya işyerinde ortaya çıkabilecek gürültü de dahil olmak üzere çevremizdeki her yerde gürültü vardır. Ancak, tüm sesler hamile kadınlar için zararlı değildir.

Aşağıdakiler yüksek düzeyde gürültü kirliliği örnekleridir:

 • Trafikten veya uçaktan gelen sesler (jet uçakları)
 • Fabrika sesleri
 • Acil durum sirenleri
 • Hoparlörler
 • Havai fişek
 • Silah sesi ve patlamalar
 • Saç kurutma makinesi
 • Beton deliciler
 • Rock konseri ve yüksek sesli müzik
 • Çiftlikte kullanılan traktörler
 • Elektrikli testere gibi yüksek sesli makinelerden gelen sesler

Tehlikeli olan genellikle sürekli gürültüye maruz kalma ve yüksek seslere maruz kalmadır. Unutmayın, bir ses sizi rahatsız ediyorsa, gelişmekte olan bebeğe zarar verme olasılığı yüksektir.

Yüksek Sesler Hamile Kadınları Nasıl Etkiler?

Gürültüden kaynaklanan sağlık etkisi, gürültünün sıklığına (ne sıklıkta), süresine (ne kadar sürdüğüne) ve yoğunluğuna (ne kadar) bağlı olarak değişebilir.

Uzun süre gürültüye maruz kalma nedeniyle aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir.

 • İşitme bozukluğu: Gürültüye yüksek oranda maruz kalmak işitme sistemine zarar verebilir. Gürültüye bağlı işitme bozukluğuna, çarpık bir ses algısı ve kulak çınlaması eşlik edebilir.
 • Uyku bozuklukları: Çevresel gürültü uyku bozukluklarına neden olabilir. Fizyolojik ve psikolojik sağlık için kesintisiz uyku şarttır. Uyku bozuklukları da strese katkıda bulunabilir.
 • Artan stres hormonları üretimi: Hamile kadınlar, yüksek gürültü seviyelerine maruz kalmaları nedeniyle artan stres riskine sahip olabilir. Yüksek düzeyde stres hormonları, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum riskini artırabilir.
 • Artan kardiyovasküler hastalık riski: Gürültüye bağlı fizyolojik stres reaksiyonları, otonom sinir sistemi ve endokrin sistemin aktivasyonunu içerebilir. Bu sistemlerdeki değişiklikler, kan basıncı, lipid seviyeleri, kalp debisi vb. faktörlerin değişmesi sonucu kardiyovasküler hastalık riskinde artışa neden olabilir.
 • Erken doğum riskinin artması: Sekiz saatlik meşguliyet sırasında 80 desibelden fazla sese maruz kalan kadınların erken doğum riski yüksek olma eğilimindedir.
 • Düşük doğum ağırlığı: Birkaç çalışma, havaalanlarına yakın yerlerde yaşayan hamile kadınların düzenli olarak 60 desibelden daha yüksek uçak seslerine maruz kaldıklarını kaydetmiştir. Gündüz ve gece boyunca sürekli maruz kalma, bebeklerde düşük doğum ağırlığına neden olabilir.

Anneler kulak tıkaçlarını kullanarak işitmelerini koruyabilseler de bu sesler rahme ulaşarak bebeklerin işitmesini etkileyebilir.

Anne Karnında Bebek Yüksek Sesten Etkilenir mi?

Bazı gürültüler ilk maruziyette fetal işitme sorunlarına neden olabilirken, birkaçı sürekli maruz kalma durumunda zarar verebilir. Hamilelikte yüksek ses bebeğe zarar verir mi? Cevabı yazımızın devamında…

Rahim içi yaşam sırasında sürekli olarak yüksek gürültü seviyelerine maruz kalmak, fetal anormalliklere ve erken doğuma neden olabilir. Bu olumsuz etkiler şunları içerir:

 • Yüksek frekanslı işitme kaybı
 • Büyüme geriliği
 • İç kulak hasarı
 • Erken doğum
 • Doğum kusurları

Annelerin, havai fişekler de dahil olmak üzere, silah sesleri ve patlamalar gibi ani ve korkutucu seslere maruz kalması, gelişmekte olan bebek için tehlikeli olabilir. Bebek üzerindeki uzun vadeli etkiler, zaman içinde gürültüye bağlı sensörinöral işitme kaybına neden olabilecek iç kulağa zarar verebilir.

Doğmamış Bebekler Yüksek Seslerden Korunuyor mu?

Bebeklerde anne karnındayken sürekli yüksek düzeyde gürültüye maruz kalma nedeniyle işitme kaybı, gelişmekte olan fetüslerin yüksek seslere karşı korumasının olmayabileceğini gösterebilir. Fetüsler düşük frekanslı seslere daha erken, daha sonraki gebelik haftalarında daha yüksek frekanslı seslere yanıt vermeye başlar.

Anne karnı ve rahim, yüksek frekanslı sesleri ve daha düşük desibel sesleri filtreleyebilir. Ancak bu, yüksek veya düşük frekanslı ve daha yüksek desibel seviyelerindeki yoğun ve sürekli sesleri etkili bir şekilde engelleyemeyebilir.

Bazı klinik çalışmalar, gebelik döneminde 85 desibelden fazla gürültüye maruz kalma öyküsü olan çocuklarda yüksek frekanslı işitme kaybı olduğunu göstermiştir. Bu durumlar, bebeğin anne karnındayken seslerden tamamen izole edilemeyebileceğini gösterir.

Hamilelik Sırasında Önerilen Gürültü Seviyeleri

Hamilelik sırasında kadınlar için kesin, uygun ve güvenli bir ses basıncı seviyesi (desibel cinsinden ölçülür) yoktur. Sesler vücutta dolaşabilir ve gelişmekte olan bebeğe ulaşabilir.

Bazı uzmanlar, hamile kadınların sürekli olarak 115 desibelden daha yüksek seslere (yaklaşık bir motorlu testere gürültüsü) maruz kalmaması gerektiğine inanmaktadır. 115 desibel gürültü sınırının çok altında kalmak her zaman önerilir. İsveçli kadınlar arasında yürütülen ülke çapında ileriye dönük bir kohort çalışması, 85 desibelden fazla mesleki gürültünün fetal büyümede bir azalmaya neden olduğunu göstermiştir.

ABD Sağlık Bakanlığı’na göre, 85 desibel veya daha fazla olan gürültü yetişkinlerin duyması için tehlikeli olabilir. Bu nedenle, çalışmalarda belirtilen sonuçlara ve bakanlığın tavsiyesine göre, size ve fetüsünüze olumsuz etkilerden kaçınmak için 85 desibelden daha düşük gürültülere maruz kalmanızı sınırlamak en iyisidir.

Hamilelikte Gürültü Maruziyeti Nasıl Önlenir?

Gürültü tolere edilebilir olarak görülebileceğinden, bir sesin 85 desibel veya daha fazla olup olmadığını söylemenin genellikle bir yolu yoktur. Ayrıca, hamilelik sırasında yüksek sese maruz kalmaktan kaçınmak, özellikle kentsel alanlarda yaşayan veya mesleki maruziyeti olan kadınlar için tüm kadınlar için kolay olmayabilir.

Bununla birlikte, gürültüye maruz kalmanızı azaltmak için günlük yaşamınızda aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

 • Çamaşır veya bulaşık makinesi gibi gürültülü makineleri oturma alanınızdan veya yatak odanızdan uzak tutun.
 • Kütüphane gibi sessiz alanlarda veya başka herhangi bir sessiz yerde daha fazla zaman geçirmeye çalışın.
 • Evinizde mümkün olduğunca TV’nizi düşük seste tutun ya da kullanmamaya çalışın.
 • Yüksek ses seviyesinde sürekli kulaklık kullanımını azaltın.
 • Rock konserlerine, yüksek sesli müziğe, gürültülü filmlere ve gürültülü makinelere maruz kalmaktan kaçının.
 • Çevrenizde havai fişek kullanımı olduğunda içeride kalın.
 • İşyerinizde gürültüye maruz kalıyorsanız, bunu şirketinizin yetkilileriyle konuşabilir ve mümkün olduğunca kaçınmaya çalışabilirsiniz.

Kulak tıkacı takmanın gürültüye maruz kalmanızı sınırlayabileceğini, ancak yine de gürültünün fetüse ulaşmasına neden olabileceğini unutmayın.

Sanayi bölgelerinde veya havaalanlarının yakınında yaşıyorsanız, duvarlara izolasyon uygulayabilir, halılar ve akustik köpük panellerle ses geçirmez hale getirmeyi düşünebilirsiniz.

Hamilelikte yüksek ses bebeğe zarar verir mi?

Sık Sorulan Sorular

Bebekler anne karnında ne zaman duymaya başlar?

İşitme veya işitsel sistemler için yapılar, gebeliğin üç ila altı haftasında gelişmeye başlar ve gebeliğin 20. haftasında iyice yerleşir.

Fetüsün duyma yeteneği, doğum öncesi ultrason muayeneleri sırasında yaklaşık 24. gebelik haftasında fark edilmiştir. Fetüsler ultrason sırasında vibroakustik stimülasyona (düşük frekanslı ses ve titreşim) göz açıp kapayıncaya kadar irkilme tepkisi verir. Bu irkilme refleksleri, fetüsün ultrason dönüştürücülerinin düşük frekanslı sesini duyduğunun bir işareti olabilir.

Rahim içi nasıl ses çıkarır?

Fetus, intrauterin yaşam boyunca çok fazla ses duyabilir. Rahim içindeki işitsel uyaran şunlar olabilir:

* Annenin sesi
* Plasental kan akışı
* Annenin kalp atışı
* Annenin nefes sesleri
* Ultrason sırasında vibroakustik stimülasyonlar
* Annenin bağırsaklarından gelen sesler

İşyerinden, ev kaynaklarından veya çevreden gelen aşağıdaki sesler de fetüste bir miktar tepki oluşturabilir. Dış sesler şunları içerebilir:

* Mesleki sesler
* Trafik gürültüsü
* Makine
* Elektrikli süpürgeler
* Cep telefonu
* Çamaşır makinesi
* Televizyon
* Radyo
* Yüksek sesli konuşmalar

Bu rahim içi sesler bebekler için zararlı olmayabilir. Ancak, dış kaynaklardan gelen yüksek seslerden korunmalıdırlar.

SONUÇ

Hamilelik hem anne adayı hem de gelişmekte olan fetüs için hassas bir dönemdir. Bu nedenle, hamilelik sırasında yüksek seslere maruz kalmak genellikle işitme bozukluğu riskini artırır ve bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek stres hormonlarının üretimini tetikler. Bu nedenle, yüksek ses frekanslarının olduğu alanlarda veya yakınında bulunmamanız ve yüksek ses seviyelerinde kulaklık kullanımından kaçınmanız önerilir. Bunun yerine sessiz yerlerde vakit geçirin ve gürültülü makineleri yatak odasından uzak tutarak huzurlu bir ortam yaratmaya çalışın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!