Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikteki Cinsel İlişkide Sperm Nereye Gidiyor? Bebeğe Zarar Verir mi?

Son Yazılar

Hamilelikteki Cinsel İlişkide Sperm Nereye Gidiyor? Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte seks yaparken yani cinsel ilişki sırasında sperm nereye gidiyor, bebeğe zarar verir mi? Merak ettiğiniz cevaplar yazımızda.

Hamilelikte sperm nereye gidiyor konusu, jinekologların sıklıkla karşılaştığı bir sorudur. Ancak, jinekologlar tarafından aksi önerilmedikçe vajinal seks hamilelik sırasında güvenli kabul edilir. Bu nedenle, korunmasız cinsel ilişki ve semenin herhangi bir yan etkisi komplikasyonsuz gebeliklerde yoktur. Hamilelik sürecinde meni veya spermlerin fetüs üzerinde olumsuz bir etki yapması söz konusu değildir. Normal şartlarda döl yatağına ulaşan spermler, burada yumurtayı dölleyerek gebeliği başlatır veya başlamazlar ve doğal olarak boşaltılırlar. Dolayısıyla, hamilelikte sperm nereye gidiyor diye merak eden anne adayları için en önemli nokta, hamileliğin normal seyrinde seks hayatının devam ettirilmekte sakınca olmadığıdır.

Bu makalemizde hali hazırda gebeyken hamilelikte cinsel ilişki sırasında sperm nereye gidiyor ve bu size ve bebeğe zarar verir mi gibi sorularınızı cevaplıyoruz.

Zaten Hamileyseniz Sperm Nereye Gidiyor?

hamilelikte sperm nereye gidiyor

Bebeğiniz amniyotik sıvı tarafından korunan bir amniyotik kese içinde yüzüyor ve rahim ağzı bir mukus tıkacı ile kaplı. Spermleri vajinada biriken meni, mukus tıkacı tarafından reddedilecek ve sonunda vajinal açıklık yoluyla vücuttan çıkacaktır. Mukus tıkacının amacı, bakterileri veya diğer olası enfeksiyon kaynaklarını uterustan uzak tutmaktır ve aynısı meni için de geçerlidir.

Biliyor musunuz?
Gebeliğin son haftalarında cinsel ilişki mukusu yerinden oynatabilir ve sperm rahme girebilir. Ancak amniyotik kese onu koruduğu için fetüse ulaşamaz.

Sperm Bebeğe Ulaşabilir mi, İkinci Bir Hamileliğe Neden Olabilir mi?

Şimdi gelelim hamilelikte sperm nereye gidiyor, bebeğime zarar verir mi sorunuza:

Penis fetüse ulaşacak kadar derine nüfuz edemez, bu nedenle spermin fetüse ulaşması mümkün değildir. Hamilelik sırasında ikinci bir çocuğa gebe kalma süperfetasyon olarak bilinir. Bazı memelilerde olabilir, ancak insanlarda son derece nadir görülen bir durumdur ve 2008 yılına kadar tıbbi literatürde ondan az vaka bildirilmiştir.

Hamileyken, hormonal seviyeler yumurtlamayı değil, hamileliği desteklemek için değişir. Bu nedenle yumurta salınmaz ve mukus tıkacı zaten spermin girişini engeller. Ayrıca spermler tesadüfen yumurtaya ulaşırsa hormon seviyeleri implantasyona elverişli olmayacaktır.

Sperm Hamilelik İçin Güvenli mi?

Korunmasız seks ve sperm, normal, komplike olmayan bir hamilelikte güvenli kabul edilir. Ancak hamileliğinizle ilgili herhangi bir durum veya risk varsa veya cinsel aktivite sırasında ağrı veya kanamanız varsa doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Korunmasız cinsel ilişki ve enfekte bir eşten alınan spermlere maruz kalmak, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) riskini artırabilir. Hamilelik sırasında enfeksiyonlara daha yatkınsınız ve bunlardan bazıları hem anne hem de büyüyen bebek için tehlikeli olabilir. Sonunda erken doğum veya düşük riskini artırabilir.

Aşağıdaki durumlarda riskler azalır:

  • Partneriniz tek eşli (bir cinsel partneri var) ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için yapılan testler negatif çıktı.
  • Her seks yaptığınızda, prezervatif gibi koruma kullanırsınız.

Sperm Hamileliğe Yararlı Mı?

Uzmanlar, hamilelik sırasında cinsel aktivite ve spermin bazı potansiyel faydaları olduğunu belirtiyorlar. Sperm hamileliğe aşağıdaki şekillerde fayda sağlayabilir.

  • Sperm, annenin bağışıklık sistemini modüle eden birçok koruyucu ve bağışıklık toleransını indükleyen madde içerir. Gebelik öncesi 12 aydan daha uzun süre babanın spermine yoğun maruz kalma (belirli bir kişinin spermine maruz kalma) preeklampsi (ani yüksek tansiyon ve idrarda protein) riskini azaltabilir.
  • Sperm, rahim ağzını olgunlaştırabilen ve doğumun başlatılmasına yardımcı olabilecek prostaglandinler (hormon benzeri maddeler) içerir. Ek olarak, sperm ve cinsel ilişki alt rahimde fiziksel bir uyarı oluşturabilir ve doğumun ana hormonlarından biri olan oksitosin hormonunun orgazm nedeniyle salınmasına neden olabilir. Bu nedenle, bazen komplike olmayan gebeliklerde doğumu başlatma yöntemi olarak penetratif seks önerilmektedir, ancak bu alanda daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

Sık Sorulan Sorular

Hamileyken sperm alerjisi geliştirebilir miyim?

Çok nadir olmakla birlikte, bazı kadınlarda seminal plazma protein alerjisi (SPPA) adı verilen bir sperm alerjisi gelişebilir. SPPA’lı kadınlar meniye karşı bağışıklık reaksiyonu gösterebilir ve iltihaplanma, kaşıntı ve anafilaksi gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

Sperm hamile bir kadında ne kadar süre kalır?

Çalışmalar, kadının rahim ağzında 5 güne kadar hareketliliği yüksek spermlerin bulunabileceğini ortaya koymaktadır.

Çok fazla sperm hamileliği etkiler mi?

Sperm hacminin gebeliği etkileme olasılığı düşük olsa da, sık cinsel ilişki gebelikte rahatsızlık verebilir. Bu nedenle, güvenlik hususlarını ve sağlık durumunuzu göz önünde bulundurun ve başka endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Pek çok kadın, hamilelikte sperm nereye gidiyor ve seks yapmak bebeğe zarar verir mi gibi çeşitli korku ve şüpheler nedeniyle cinsel faaliyetlere girme konusunda endişeli hissediyor. Ek olarak, sabah bulantısı, değişen libido ve halsizlik gibi sağlık sorunları da hamileyken cinsel ilişkiye ilgisiz kalmanıza neden olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir komplikasyon yaşamadığınız sürece hamileyken cinsel ilişki ve sperm güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar için, plasenta previa, enfeksiyonlar, amniyotik sıvı sızıntısı veya aşırı kanama gibi gebelikle ilgili komplikasyonları varsa, doktor seksten uzak durmayı önerebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!