3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsHangi Ülke Corona Virüs ile Mücadelede Ne Kadar Bütçe Ayırdı?

Son Yazılar

Hangi Ülke Corona Virüs ile Mücadelede Ne Kadar Bütçe Ayırdı?

Corona virüs tüm dünyaya yayılmaya devam ederken, ekonomisi güçlü devletler, vatandaşlarının rahatı için astronomik rakamlarla bütçe ayırdı. Hangi ülke corona virüs ile mücadelede ne kadar bütçe ayırdı?

Corona virüs salgını için hangi ülke ne kadar para ayırdı?

1. Amerika Birleşik Devletleri – 2 Trilyon Dolar

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ülkeyi tam bir iş adamı gibi yönetiyor ve tek amacının Amerika’yı yeniden büyütmek olduğunu seçim kampanyalarında slogan haline getirmişti. Önümüzdeki haftalarda, görülen o ki, dünyada corona virüsten en kötü şekilde etkilenecek ülkelerden birisi Amerika. Açıklanan toplam destekler ile birlikte her vatandaşa biner dolar ödeme yapılacağı de belirtiliyor. ABD’nin toplam ayırdığı para ise 2 Trilyon Dolar olacak.

2. Avrupa Merkez Bankası – 750 Milyar Dolar

Avrupa Merkez Bankası, koronavirüs nedeniyle olumsuz etkilenen ülkelere 750 milyar Euro’luk bir paket hazırladı. Yaşadığı kriz nedeniyle uzun zamandır kötü günler yaşayan Yunanistan da bu paketten faydalanabilecek.

3. Almanya – 837 Milyar Dolar

Almanya koronavirüs ile mücadelede çok etkin bir şekilde önlemler alıyor. Son olarak meclisten geçen 750 milyar Euro’luk destek paketi ile küçük ve orta ölçekli işletmelere üç aylık toplam 15’er bin Euro destek sağlanacak. Bununla birlikte eyaletlerin bu bütçeleri etkin bir şekilde kullanabilmesi için de pek çok prosedür kalkıyor. Almanya koronavirüs döneminde kirasını ödeyemeyen vatandaşları da koruyacak bir yasayı pakette geçirdi. Bu pakete ek olarak 156 milyar Euro’luk bir ek paket de gündemde. Büyük şirketlerin tamamına destek verecek olan Almanya ülkedeki iş seviyesini ve üretimi kaldığı yerden devam ettirmek istiyor.

4. Birleşik Krallık – 450 Milyar Dolar

Son olarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın koronavirüse yakalandığı bilgileri kamuoyuna düşmüştü. İngiltere toplumsal bağışıklık stratejisi ile ilerleken ekonomik destek paketini de 450 milyar USD olarak açıkladı. En küçük 700 bin işletmeye 10 bin Sterlin destek açıklayan hükümet 2020 yılı için de büyük şirketlerden hisse alacağını, turizm ve hizmet sektöründen 2020’de vergi almayacağını açıkladı.

5. Fransa – 384 Milyar Dolar

(Getty Images)

Salgının en kötü etkilediği ülkeler arasında yer alan Fransa’da sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bununla birlikte hükümet 384 milyar Euro’luk bir destek paketini duyurdu.

6. İspanya – 220 Milyar Dolar

İspanya da salgının en kötü etkilendiği Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Hükümet OHAL ilan ederken sadece 600 milyon Euro yaşlı ve bakıma muhtaç kişiler için bir destek bütçesi ayırdı. Toplam destek miktarı ise 220 milyar Euro olarak açıklandı. Hükümet bu paranın toplam bütçelerinin %20’si olarak açıkladı.

7. Kanada – 69,5 Milyar Dolar

Ekonomik destek paketleri arasında öne çıkan Kanada’da başbakan Trudeau 69,5 milyar dolarlık bir destek paketi açıkladı.

Nisan ayı sonuna kadar yapılacak vergiler Ağustos ayına ertelenirken, işleri durma noktasına gelen veya duran küçük işletmeler için para yardımı yapılacağı duyuruldu. Bakım evlerinde kalan evsiz ve yaşlı insanlar için gıda ve ilaç yardımlarının da hızlandırıldığını duyurdu.

8. İtalya – 28 Milyar Dolar

Salgın dönemindeki kötü olayların artmasıyla İtalya Çin’i geride bırakmıştı. Hızlı artan ölüm sayısı nedeniyle İtalya çok zor günler yaşıyor. İlk etapta 28 Milyar Euro destek paketi açıklayan İtalya’nın ek önlemleri ve bütçeleri de açıklaması bekleniyor.

9. Türkiye – 15.4 Milyar Dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta yaptığı basın toplantısında 100 Milyar TL’lik bir ekonomik destek paketi açıklamıştı. Bu desteğe göre ulaşımdaki KDV indi, %10 peşinat ile ev alımı uygulaması hayata geçti, en düşük emekli maaşı 1500 TL oldu ve esnafa ek kredi verilmesinin önü açıldı. Aynı zamanda kredi ödemesi olan bireyler ve şirketler kredi borçlarını 3 ay erteleyecek ve 3 aylık toplam kredi ödeme vadesi kalan ay taksit sayısına bölünecek.

10. Güney Kore – 13 Milyar Dolar

(Photo credit Getty Images)

Salgın ile etkin bir mücadele gösteren Güney Kore, tıp merkezleri ve sağlık enstitüleri için 1.9 milyar, küçük ve orta ölçekli işletmeler için 2.5 milyar dolar ve borsa için de 9.8 milyar dolarlık bir destek paketi açıkladı.

Diğer ülkelerin ve kuruluşların paketleri de şu şekilde;

  • IMF – 1 Trilyon Dolar
  • Polonya / 51.4 milyar dolar
  • Çekya / 40 milyar dolar
  • İsveç / 29.4 milyar dolar
  • Katar / 23 milyar dolar
  • İsviçre / 10.3 milyar dolar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!