Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikBir VPN Uygulaması Nasıl Seçilir: Akılda Tutulması Gereken 7 İpucu

Son Yazılar

Bir VPN Uygulaması Nasıl Seçilir: Akılda Tutulması Gereken 7 İpucu

VPN seçerken nelere dikkat edilmeli biliyor musunuz? İşte hangi VPN kullanılmalı diyenlere, seçimleri öncesinde bakması gereken özellikler.

Bir VPN seçmeyi düşünüyorsunuz ama nereden başlayacağın ızı bilmiyor musunuz? Bir VPN hizmetine kaydolmadan önce kontrol etmeniz gerekenler özellikler var. Bu yazımızda hangi vpn kullanılmalı, en iyi VPN hizmetinde olması gereken özellikler ve teknik gereksinimler nelerdir, paylaşıyoruz.

En güvenli VPN ya da en iyi VPN markası araştırılırken, kullanıcı yorumlarından ziyade, bu hizmetlerin sunduğu teknik özelliklere göz atmak gerekiyor. Örneğin çok hızlı ve güvenli olduğunu iddia eden bir VPN sağlayıcının log tutup tutmadığı önemli bir detay olmalıdır.

VPN, gizliliğinizi korumanın paha biçilmez bir yoludur, ancak bir VPN sağlayıcısı seçmek bir güven alıştırmasıdır. Çevrimiçi verilerinizin çoğuna erişimi üçüncü bir tarafa devrediyorsunuz, bu nedenle bilgilerinizi koruyacağından ve kötüye kullanmayacağından emin olmanız gerekir. Bir VPN kullanmakta yeniyseniz, hangi sağlayıcıların saygın ve güvenli olduğunu bilmek zor olabilir.

Neyse ki, karar vermeden önce bir VPN sağlayıcısını kontrol etmek için atabileceğiniz adımlar var. Hangi VPN kullanılmalı diyenler için bir VPN sağlayıcısını nasıl değerlendireceğiniz aşağıda detaylarıyla paylaşıyoruz.

1. VPN Sağlayıcının Log Politikasını Kontrol Edin

Bir VPN sağlayıcısına bakarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu, log kaydı politikasıdır. Bu, bir VPN şirketinin internet faaliyetleriniz hakkında hangi bilgileri depolayacağını size söyleyecektir, bu nedenle gizliliğinizi korumak için bunu kontrol etmek hayati önem taşır. Ziyaret ettiğiniz siteler veya indirdiğiniz dosyalar hakkındaki bilgileri kaydetmeyecekleri anlamına gelen “kayıt tutmama politikası” olan bir sağlayıcı istiyorsunuz.

Hangi vpn kullanılmalı diyenlerin ilk bakması gereken şeylerden biri loglardır. Potansiyel bir sağlayıcının log kaydı politikasını görmek için web sitesine gidin ve gizlilik politikasını arayın. Örneğin, Unlimited VPN, ExpressVPN’in gizlilik politikası sayfasına ve ardından NordVPN’in gizlilik politikası sayfasına bakın. Bu sayfalardaki dil oldukça teknik görünebilir, ancak merak etmeyin, ihtiyacınız olan bilgiyi bulabilirsiniz.

Gizlilik politikasında, topladıkları bilgilerin türünü veya hangi verileri işlediklerini belirten bölüme bakın. İyi bir VPN sağlayıcısı, yalnızca aşağıdakiler gibi temel bilgileri toplayacaktır:

 • Kaydolmak ve hesabınıza giriş yapmak için kullandığınız e-posta adresi veya kullanıcı adı.
 • Hizmet için ödeme yapabilmeniz için ödeme bilgileri (daha anonim kalmak istiyorsanız bazen Bitcoin ile ödeme yapabilirsiniz).
 • Yazılımınız çökerse isteğe bağlı tanılama bilgileri (daha fazla gizlilik için bu bilgileri göndermeyi devre dışı bırakabilirsiniz).

Düşündüğünüz sağlayıcı yalnızca bu bilgileri topluyorsa, sorun değil. Bu tür sağlayıcılar genellikle kendilerini log kaydı olmayan VPN’ler olarak tanımlar.

Ya Daha Fazla Kayıt Tutuyorlarsa?

Ancak, başka bilgiler toplarlarsa dikkatli olmalısınız. Bir VPN sağlayıcısının log kaydı almaması gereken bazı bilgi örnekleri şunları içerir:

 • Adınız (ödeme için gerekli olmadıkça).
 • Gerçek IP adresiniz.
 • Bulunduğunuz yer (geçerli konumunuz).
 • İşletim sisteminiz gibi cihazınızla ilgili bilgiler.
 • Bağlantı zaman damgaları (bunlar tanı amaçlı kullanılabilir, ancak sağlayıcınızın bunları toplamaması daha iyidir).

Dikkat edin, bazen VPN sağlayıcıları kendilerini “kayıt almıyor” olarak tanıtacak, ancak hizmeti ne zaman kullandığınıza veya hangi cihazda kullandığınıza ilişkin kayıtları toplayarak gizliliğinizi sabote edecektir. Bir VPN’e karar vermeden önce gizlilik politikasını dikkatlice okuyun.

2. Sunulan Şifreleme Düzeyini Kontrol Edin

Bir VPN seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör, şifrelemenin ne kadar güçlü olduğudur. Daha güçlü şifrelemenin kırılması daha zordur ve daha iyi güvenlik sunar. 256 bit şifreleme, VPN endüstrisinde standarttır, ancak bazı sağlayıcılar daha az güvenli 128 bit şifreleme sunar.

Sağlayıcının web sitesini “özellikler” bölümü altında kontrol edin.

3. Kaç Sunucunun Kullanılabilir Olduğunu Öğrenin

hangi vpn kullanılmalı

Kolaylık sağlamak için, bağlanabileceğiniz çok sayıda sunucusu olan bir VPN sağlayıcısı istemeniz gayet normal bir talep. Hangi vpn kullanılmalı diyenlerin bu sunucu sayısına önem vermesi gereklidir. Kaç tane olduğunu görmek için sağlayıcının web sitesinde “Sunucu Listesi” veya benzeri bir bölüme bakın. Bu size mevcut tüm sunucuların ve konumlarının tam listesini göstermelidir.

Genel olarak konuşursak, bağlandığınızda hızlı ve güvenilir bir sunucu bulmak için size daha fazla seçenek sunduğundan daha fazla sunucu daha iyidir. Ancak pratikte 1.000 sunuculu bir sağlayıcı ile 2.000 sunuculu bir sağlayıcı arasında deneyim açısından pek bir fark yoktur. Çoğu insan için fazlasıyla yeterli olması gereken en az 500 sunucuya sahip bir sağlayıcı arayın.

Ayrıca sunucuların kaç ülkede mevcut olduğunu kontrol etmelisiniz. Sağlayıcınızın internete erişmek istediğiniz ülkede bir sunucusu olduğu sürece bölgesel kısıtlamaları aşmak için bir VPN kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz sağlayıcının içeriğe erişmek istediğiniz ülkelerde sunucuları olduğundan emin olun.

4. İnternet Hızınızı Ne Kadar Etkileyecek

VPN kullanmanın bir dezavantajı, verilerin geçtiği ekstra şifreleme adımı nedeniyle internet bağlantınızı biraz yavaşlatabilmesidir. Bu yavaşlamayı en aza indirmek için hızlı sunuculara sahip bir VPN seçmelisiniz.

Ancak, bir VPN’nin ne kadar hızlı olacağını test etmek zor olabilir. Çoğu sağlayıcı, iyi hızlar sunduklarının reklamını yapar, ancak bunu hizmeti henüz kullanmamış potansiyel bir müşteri olarak doğrulamak zordur.

Genellikle bir hız testi içeren VPN incelemelerine bakabilirsiniz, ancak deneyiminizin başka birininkinden farklı olacağını unutmayın. Bunun nedeni, bağlantınızın hızının hem bulunduğunuz yere hem de bağlandığınız sunucunun bulunduğu yere bağlı olmasıdır.

Bir VPN ile hangi hızları alacağınızdan emin olmanın tek yolu, onu kendiniz denemektir. Birçok VPN sağlayıcısı, sunucularını birkaç günlüğüne denemek ve bir sağlayıcıya para ödemeden önce hızlardan memnun olup olmadığınızı görmek için ücretsiz deneme veya para iade garantisi sunar.

5. Hangi Opsiyonel Özelliklerin Kullanılabileceğine Bakın

Karar vermeden önce, bir VPN sağlayıcısının web sitelerini kontrol ederek hangi isteğe bağlı özellikleri sunduğunu da kontrol edebilirsiniz. Bazı güzel özellikler şunları içerir:

 • Torrent kullanımına izin veren bir VPN sağlayıcısı.
 • Bir internet öldürme anahtarı.
 • Çin’de kullanabileceğiniz bir hizmet (çoğu VPN, ülkedeki VPN engelleme yazılımı nedeniyle Çin’de çalışmaz).
 • VPN’i modeminize yükleme yeteneği.
 • Netflix ile çalışan bir VPN sağlayıcısı.

6. Bir VPN Sağlayıcısının Bulunduğu Ülke

Bazı ülkelerde bulunan VPN’lerden kaçınmalısınız. Bunlara İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Danimarka, Fransa, Hollanda, Norveç, Almanya, Belçika, İtalya, İspanya ve İsveç dahildir. Bu ülkelerde, yerel güvenlik kurumları bir VPN sağlayıcısını kullanıcılarının verilerini ifşa etmeye zorlayabilir.

Ayrıca, log kaydı tutup tutmadığından emin olmadığınız bir VPN hizmeti kullanıyorsanız bu ülkelerin hiçbirindeki sunuculara da bağlanmayın. ​

7. Desteklenen VPN Protokolleri

Mevcut VPN protokolleri de aynı derecede önemlidir. Verilerinizin VPN sunucusuna nasıl yönlendirileceğini belirleyen temel teknolojidir. Çeşitli ana VPN protokolleri vardır ve bunlar eşit yaratılmamıştır.

Bir sağlayıcının hangi VPN protokolünü desteklediğini kontrol etmelisiniz. VPN protokolleri konusunda bilgili değilseniz endişelenmeyin. Her şeyi perspektife koymanızı kolaylaştırmak için ana VPN protokollerinin derinlemesine bir karşılaştırmasına sahibiz.

Hangi VPN Kullanılmalı

Şimdi bu detayları kontrol ettiğinize göre, farklı sağlayıcılar tarafından sunulan hizmetlerin oldukça çeşitli olabileceğini anlamış olmalısınız.

Sizin için doğru VPN’i bulmak için zaman ayırın—en iyi VPN hizmetleri kılavuzumuzla başlayın. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, ExpressVPN veya VPN Unlimited‘ı öneririz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!