Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaHayvanseverHarpia Kartalı Hakkında Bilmeniz Gereken 36 İlginç Bilgi

Son Yazılar

Harpia Kartalı Hakkında Bilmeniz Gereken 36 İlginç Bilgi

Dünyanın en yırtıcı kuşları arasında gösterilen harpia kartalı (Harpy) ile ilgili merak edilen resimli 36 ilginç bilgiyi paylaşıyoruz.

Muhteşem harpia kartalı (Harpy) hakkında detaylı bilgi arıyorsanız doğru sayfaya geldiniz. Bu yazıda boyutu, gücü, pençeleri, uçuş menzili, avcılığı ve daha fazlası dahil olmak üzere harpia kartalı hakkında 36 ilginç bilgiyi sizlerle paylaşacağım.

Harpia Kartalı – Güç Simgesi

harpia kartalı

Harpia kartalı efsanevidir, ancak çok az insan kendi doğal ortamlarında bir tane görmüştür. Bu büyük kuşlara, Yunan mitolojisinin “kancalı gagası ve pençeleri olan yırtıcı, korkutucu, uçan yaratıklar” olan Harpia’ların (Harpilerin) adı verilmiştir. Bu koyu gri yırtıcı kuş, çok farklı bir görünüme sahiptir; başının üstünde bulunan tüyler, kuş kendini tehdit altında hissettiğinde dikleşir ve korkunç bir görünüme bürünmesini sağlar. Küçük gri tüyler, baykuşlara benzemesine sebep olur, ayrıca kuşun işitme duyusunu artırmak için ses dalgalarını odaklayabilen bir yüz diski bulunuyor.

Çoğu kartal gibi dişi “harpia” da erkeğin neredeyse iki katı büyüklüktedir. Harpia kartalının bacakları küçük bir çocuğun bileği kadar kalın olabilir ve kavisli pençeleri 13 cm uzunluğundaki boz ayı pençelerinden daha büyüktür! Harpia en büyük yırtıcı kuş olmayabilir (bu ünvan And Kondoru‘na aittir), ancak bu olağanüstü yaratık kesinlikle kuşların en ağır ve en güçlüsüdür.

Harpia Kartalı Hakkında Özet Bilgiler:

harpia kartalı
 • Latince adı: Harpia harpyja
 • Yaşadığı yer: Meksika, Orta ve Güney Amerika
 • Sayısı: 50.000’den az
 • Boyut: Yükseklik: 89 cm – 105 cm; Ağırlık: 3,8 kg – 9 kg
 • Kanat açıklığı: 2 m’ye kadar
 • Beslenme: Ağaçta yaşayan memeliler (tembel hayvanlar, maymunlar, sincaplar), kuşlar, iguanalar, yılanlar)
 • Fiziksel özellikler: Büyük pençelere sahip büyük siyah ve gri yırtıcı

1. Harpia kartalı nerede yaşıyor?

Vahşi doğada Meksika’dan Orta Amerika’ya ve Güney Amerika’da kuzey Arjantin’e kadar uzanır.

2. Harpia kartalının yaşam alanı neresidir?

Harpia kartalı, tropik yağmur ormanlarının gölgelik ağaç tepelerinde takılmayı tercih ediyor. Bu büyük kartal türü, sayısının artması için büyük ağaçlara ve geniş alanlara ihtiyaç duyar.

3. Harpia kartalları nerede yuva yapar?

Harpia kartalları yuvalarını ormanın en yüksek ağaçlarının en tepesine kurarlar. Bitkiler ve hayvan kürklerinin yanı sıra yüzlerce çubuk ve daldan yuva yaparlar. Bitirdikleri zaman, bir yuva yetişkin bir insanın rahatça uyuyabileceği kadar büyük olabilir.

Genellikle aynı yuvayı defalarca kullanır ve her seferinde ona daha fazla malzeme ekleyerek muazzam hale getirirler.

4. Harpia kartalı neye benziyor?

Dünyanın en büyük ve en güçlü yırtıcılarından biri olan harpia kartal oldukça korkutucu bir görüntüye sahiptir.

Geniş gövdesi ve geniş kanat açıklığına ek olarak, büyük pençeleri ve her biri bir insan bileği kalınlığında bacakları vardır.

 • Harpia kendini tehdit altında hissettiğinde ya da başka birinin ona ait herhangi bir şeyi almaya çalışması halinde başının üzerindeki tüyleri dikleştirerek korkutmaya çalışır. Fakat gerçekten de korkutucu bir hal alır.
 • Bir baykuş gibi harpia kartalının da istendiğinde indirilebilen veya kaldırılabilen yüz diski tüyleri vardır. Bu, elinizi kulağınızın etrafına doladığınızda olduğu gibi, ses dalgalarını kulaklarına yönlendirmeye yardımcı olur.
 • Harpia’nın göğsü, sırtı ve üst kanatları kömür rengindedir, göbeği beyazdır. Harpia’nın görünümüne benzersiz bir hava katan siyah beyaz çizgili bacaklar ve siyah / beyaz çizgili bir kuyruğa sahiptir.

5. Harpia kartalının boyu ne kadar?

Yetişkin olanları, 89 ile 105 cm arasında boya sahiptir.

6. Harpia kartalın ağırlığı ne kadardır?

Yetişkin bir dişi 9 kg ağırlığa kadar çıkabilir. Bu, yaklaşık 5,4 kg ağırlığa sahip olan erkekten yaklaşık iki kat daha ağırdır.

Kartalın boyunu daha iyi anlamanız için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Biraz bulanık ama boy çok net şekilde belli oluyor.

7. Harpia kartalın kanat açıklığı nedir?

Kanat açıklığı 176 ile 224 cm arasında değişir.

Bu, kanadın bir ucundan diğer ucuna kadar Harpia kanat açıklığının çoğu yetişkin insanın boyundan daha uzun olduğu anlamına gelir.

8. Harpia kartalları kel kartallardan daha mı büyük?

Evet daha büyükler. Kel kartallar yaklaşık 94 cm yüksekliğe ulaşır ve 6.35 kg ağırlığa ulaşırken, harpia kartalları ise 105 cm yüksekliğe ve 9 kg ağırlığa kadar çıkabilirler.

9. Harpia kartal pençeleri ne kadar büyük?

Yetişkin harpia kartalının pençesi yaklaşık 13 cm’dir. Bunun ne kadar büyük olduğu hakkında size bir fikir vermek için, bir boz ayının sadece 5-10 cm’lik ön pençesi örnek verilebilir.

harpia kartalı pençesi

10. Harpia kartalı adını nasıl aldı?

Harpia kartalı, adını bir insan yüzü ve bir kartal bedenine sahip antik Yunan mitolojisindeki bir canavardan alır. Bu mitolojik canavarın ölülere yeraltı dünyasına eşlik ettiğine inanılıyordu.

İsveçli hekim, zoolog ve botanikçi Carl Linnaeus, 18. yüzyılın ortalarında bu hayvanı “harpia akbabası” olarak tanımlayan ilk kişiydi.

11. Harpia kartalı ne kadar güçlü?

Bacakları ve pençeleri o kadar güçlüdür ki, avının kemiklerini çabucak ezmek için 50 kg’dan fazla basınç uygulayabilir. Harpia’nın güçlü pençeleri, bir Rottweiler köpeğinin çeneleri kadar güçlüdür.

12. Harpia kartalı kaç kg kaldırabilir?

Dişileri, 7.7 kg bir maymunu ağaçlardan yakalayıp, ağaç tepesindeki kendi yuvasına kadar taşıyabilir.

harpia kartalı boyu

13. Dünyanın en güçlü kartalı hangisidir?

Onları nasıl sınıflandırdığınıza bağlı olarak bu değişiyor, hem harpia kartalı hem de Afrika taçlı kartalı dünyanın en güçlü kartalı olarak kabul edilmektedir.

Ve taçlı kartal Afrika’nın en güçlü kartalı olsa da, çoğu kaynak harpy kartalını dünyanın en güçlü kuşu olarak listeliyor.

14. Panama’nın ulusal kuşudur.

Hem ulusal kuştur hem de Panama’nın arması üzerinde yer alır.

15. Harpia kartalları arkadaş canlısı mı? Agresif mi?

Tam olarak arkadaş canlısı değil, ama tam olarak agresif de değil. Çevreciler, bir harpia kartalının özellikle beslenirken ya da yuvasına yakın yerlerde oldukça saldırgan olabildiklerini belirtiyorlar.

Besin zincirinin en üstünde, anakonda ve jaguarlarla yan yana sıralanan bu yırtıcının korkmak için hiçbir nedeni yoktur. Ancak yuvasına yaklaşan bir şey olursa agresif davranacaktır. Ama bütün ebeveynler böyledir, değil mi? Yavrularını ve evini ölümüne savunabilirler.

harpia kartalı avlanma

16. Harpia kartalları ne kadar yaşar? Ömür

Vahşi doğada 25 ile 35 yıl yaşayabilir, bu da uzun bir süre olarak kabul edilir.

17. Harpia kartalı ne yer? Yırtıcılar ve Tehditler

Yukarıda belirtildiği gibi, bu kartallar besin zincirinin başını jaguarlar ve anakondalar ile paylaşır, bu yüzden hiçbir şey onları gerçekten avlayamaz.

Ne yazık ki, onları spor için vuran avcılar tarafından tehdit ediliyorlar. Ayrıca, yıllarca süren ağaç kesimi ve ormansızlaşma, yuvalarını ve habitatlarını yok etti, böylece yaşadıkları alan geçmişte olduğu kadar geniş değil. Sadece iki yılda bir üredikleri için sayıları hızla azalmakta, nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında sayılmaktalar.

18. Harpia kartalları gerçek mi?

Yazımızı buraya kadar okuduysanız, gerçek olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Ancak bunların sadece mitolojik yaratıklar olduğuna dair söylentiler var. Harpia kartallarının sadece bir efsane olduğu fikri, nadiren görüldükleri için olabilir. Yüzlerce dönümlük bir alanı kaplayan geniş toprakları işgal ederler, ancak nadiren yuvalarından uzaklaşırlar. Bu yüzden onları çok fazla görmüyorsunuz.

19. Harpia kartallarının nesli mi tükendi?

Hayır, harpy kartalların nesli tükenmedi.

Ancak habitat kaybı ve avcılar nedeniyle sayılarının çoğu, El Salvador gibi bir zamanlar meydana geldikleri alanlardan silindi.

20. Harpia kartalının soyu tükeniyor mu?

Hayır, harpy kartalı nesli tükenmekte değil, ancak IUCN Kırmızı Listesinde Tehdit Altında olarak listeleniyor.

21. Harpia kartalları ne yer?

Harpy kartallarının beslenmesi esas olarak ağaçta yaşayan maymunlar (sincap maymunları ve cüce ipek maymunlar dahil), tembel hayvanlar, opossumlar, iguanalar ve yılanlardan oluşur. Ayrıca muhteşem kızıl Amerika papağanı da dahil olmak üzere, kukuleta ve Amerika papağanı gibi büyük kuşları da yiyebilirler.

Dişiler genellikle daha büyük avlar yakalarken, erkekler daha küçük hayvanları daha sık avlar. Bu ekip stratejisi, düzenli olarak yeterli yiyecek sağlar. Avlanırken, daha ağır bir avı yakındaki bir ağaç kütüğüne götürür ve kalanını yuvalarına taşımadan önce birazını yerler.

Her gün yemek yemesine gerek yoktur. Aslında, yemek yemeden bir hafta geçirebilirler. Çürümeye başlamış olsalar bile, genellikle birkaç gün aynı avla beslenebilirler.

22. Harpia kartalları yılan avlar mı?

Evet, çeşitli memeliler ve diğer kuşlarla birlikte yılanları yer. Yetişkin bir zümrüt ağacı boa yılanını avlama ihtimalleri yüksek olmasa da yavruları ile beslenebilir.

23. Harpia kartalları nasıl avlanır?

Gün boyunca avlanabilirler. Diğer kartallar gibi yağmur ormanlarının üzerinde avlanmazlar. Bunun yerine, her seferinde saatlerce yüksek yerlerden aşağıları izlerler ve gözlerine kestirdikleri ava dalış yaparlar.

Gözleri onların en önemli organıdır, yaklaşık 200 metre uzakta bir kuşu veya maymunu görebilirler.

Potansiyel bir yemeğe gözlerini diktiklerinde, orman örtüsünün altından uçarak saatte 50 km hızla avına saldırırlar. Avlarını yakalamak için alçalırlar ve güçlü pençeleriyle onu yakalarlar.

24. Harpia kartallarının Latince adı nedir?

 • Sınıf: Aves
 • Sıra: Accipitriformes
 • Aile: Accipitridae
 • Alt aile: Harpiinae
 • Cins: Harpia
 • Türler: H. harpyja

25. Harpia kartalının başka hangi isimleri var?

Brezilya’da bazen kraliyet şahini denir.

26. Harpia kartalları ömür boyu çiftleşir mi?

Harpy kartalları tek eşlidir ve çiftler ömür boyu çiftleşebilir.

35 ila 45 yıllık bir ömürleri olduğundan, bu, bağlı bir çiftin 25 ila 30 yıl (birçok insan ilişkisinden daha uzun) birlikte kalabileceği anlamına gelir.

27. Harpia kartalı kaç yaşında yumurta bırakır?

Dişi bir harpy kartalı, genellikle 4 ila 5 yaşlarına geldiğinde yumurta üretmeye başlar.

28. Harpia kartalları ne sıklıkla yumurta bırakır?

Harpy kartalları her iki veya üç yılda bir yumurta bırakır. Bunun nedeni, çocuklarını şımartmayı seven sadık ebeveynler olmalarıdır. Yavruları kendi başlarının çaresine bakabilecek duruma gelene kadar çiftleşmeyecek veya yumurta bırakmayacaklardır.

Yavrular 10 aya kadar beslemeye devam eder. Genç kartallar, nasıl avlanacaklarını ve yağmur ormanlarının en büyük avcısı olmayı öğrenebilmeleri için ebeveynlerinin yanında bir veya iki yıl staj yaparlar.

29. Harpia kartalı kaç yumurta bırakır? Neye benziyorlar?

Harpy kartalları genellikle bir ila iki büyük beyaz yumurta bırakır. Kuluçka işleminin çoğunu dişi yapar, ancak erkek de ara sıra kuluçkaya yatar.

Bilim adamları harpy kartallarının genellikle iki yumurta bıraktıklarını, ancak genellikle sadece bir yavru yetiştirdiklerini gözlemlediler. Kartalların, ilk yumurtadan başarıyla çıktığını gördüklerinde, ikinci yumurtayı kuluçkaya yatırmayı kasten bıraktıklarına inanıyorlar. İlk yumurtaya bir şey olursa, ikincisini yedek plan olarak kullanmaları ise şaşırtıcı bir bilgi.

30. Harpia kartalları nasıl iletişim kurar?

Bu kartallar nadiren yuvalarından uzakta ses çıkarırlar.

Dişi yumurtaları kuluçkaya yatırırken, yakındaki erkek bir “wheeeeee … wheeeee … wheeeee” sesiyle çığlık atar Dişi, benzer bir şekilde, ancak farklı bir adımla yanıt verir.

Erkek yavru yuvasına yaklaşırken cıvıltılar, keskin çığlıklar ve kaz benzeri sesler çıkarırlar. Belki de bu, ailesine şunu bildirmektir, “Korkma. Sadece baban eve geliyor. ” Yavrular büyüdükçe erkek daha az ses çıkaracaktır.

Yağmura veya çok fazla güneşe maruz kalmaktan korktuğunda veya üzüldüğünde, yuvalar “chi-chi-chi-chi” çağrısı yapar. Yavruların vıraklama, ıslık ve şarlatan sesleri çıkardığı bilinmektedir.

31. Harpia kartalları gürültülü mü?

Harpy kartalları, “Şu gürültüyü kes, beni deli ediyorsun!” cümlesindeki kadar gürültücü değildirler, ancak ara sıra yağmur ormanlarında yüksek ve tiz ses çıkarabilirler.

32. Harpia kartalları hastalık taşır mı?

Harpy kartalları Batı Nil Virüsü (sivrisineklerden bulaşan) gibi viral hastalıkları taşıyabilir; Newcastle Hastalığı (enfekte kuşlar ve kontamine sudan kapılır); ve kuş çiçeği (diğer kuşlar tarafından yayılır).

Bombus ayağı (bakteriyel hastalık) gibi başka hastalıklar da geliştirebilirler; Aspergillus (mantar enfeksiyonu); ve donma (maya enfeksiyonu).

Bununla birlikte, bir insanın harpy kartalından hastalık kapması pek olası değildir.

33. Harpia kartalını nerede görebilirim?

Kuzey Amerika’daysanız, harpy kartalını aşağıdaki hayvanat bahçelerinde görebilirsiniz:

Panama ayrıca bu kartalları görme şansına sahip olabileceğiniz yağmur ormanı gezileri de sunuyor.

34. Harpia kartalı göç eder mi?

Hayır, göç etmez. Harpy kartal çiftleri, sürekli olarak avlandıkları ve yaşadıkları geniş kesintisiz orman bölgelerinden ayrılmazlar.

35. Başka hangi kartallarla ilgisi var?

Harpy kartalı, Yeni Gine’de yaşayan Yeni Gine harpy kartalıyla (Harpyopsis novaeguineae) yakından ilişkilidir. Ayrıca Orta ve Güney Amerika’ya da özgü olan tepeli kartal (Morphnus guianensis) ile de akraba oldukları düşünülmektedir.

36. Bu yırtıcı kuş, bilim insanlarına ekosistemi hakkında ne anlatıyor?

Harpy kartalı, beslenme zincirinin en tepesinde bulunan yırtıcılardan biridir, sayıları bilim insanlarına içinde yaşadığı tüm orman ekosisteminin durumunu gösterir.

Harpy kartal popülasyonu sağlıklıysa ve bol bol yiyecek varsa, bu, kartalın tüm avının muhtemelen sağlıklı ve bol olduğu anlamına gelir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken bilgiler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!