Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSoru - CevapHastalara En Etkili Şifa Duası! Hastalık için Hangi Şifa Duaları Okunur?

Son Yazılar

Hastalara En Etkili Şifa Duası! Hastalık için Hangi Şifa Duaları Okunur?

Ağır hasta için okunacak şifa duası hangisidir? Hastalık ve hastaya okunacak şifa duaları ve hastalara şifa duası bu yazımda.

Hastalara şifa duası ile manevi yolla destek olabilirsiniz. Ağır hasta olan ya da ölüm döşeğinde olan yakınlarımız, arkadaşlarımız ya da değer verdiğimiz biri için Allah’a dua ederek şifa bulması için okuyabileceğiniz bazı etkili şifa duaları vardır. Şifa duaları ve ayetleri ile Allah’a yalvarmalı, onun kudretli olduğunu ve yardımını esirgememesini istemeli ve hastanın iyileşmesi için dualar edilmelidir. Peygamberimiz (SAV)’in hastalıklara karşı okuduğu şifa duası hangisidir, hastalara şifa duası olarak ne okunmalıdır? Şifa ayetleri, en etkili şifa duaları mıdır? İşte tüm detaylar yazımda.

EN ETKİLİ ŞİFA DUASI HANGİSİDİR?

”Allah, şifasını vermediği hiçbir hastalığı yaratmamıştır. Onu bilen bildi, bilmeyen de bilmedi.” (Buhari, Kader, 4) hadisini, kainattaki tüm varlıklarda görülen hastalıkların aslında onu iyileştirmeye yönelik bir tedavisinin olduğunu çok net bir şekilde anlayabiliriz. Burada farkına varmamız gereken asıl mesele ise Allah (c.c)’un kaderimizde yazdığı hayırlı ve şerli olaylara karşı nasıl bir bakış açısı ile baktığımızdır. Başlangıçta bilinçli olmadığımız ancak daha sonraki aşamalarda idrak ettiğimiz hayırlı haberler karşısında şükredip ihlaslı kulları arasında olup olmadığımızı ya da sıkıntılı bir süreç ile karşılaştığımızda (hastalık gibi) durumlarda her şeyin O’ndan geldiğini unutarak isyankarlığa düşüp düşmememiz asıl sınavımızdır. Efendimiz (SAV), hasta kimselerin şifa bulması için Allah’a dua edermiş ve sıhhat bulması için bazı dualar okurmuş.

HASTALARA ŞİFA VEREN DUALAR! HASTAYA ŞİFA İÇİN DUALAR

Hz. Aişe (r.a)’un rivayetine göre Peygamber Efendimiz (SAV), kendisine hasta getirildiği zaman şu duayı edermiş: Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın.»” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV)’İN HASTA OLDUĞUNDA OKUDUĞU DUA

Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke. Manası: Allah’ın ismiyle seni rahatsız eden her şeyden sana okurum. Her nefsin veya hasetçi her gözün şerrinden Allah sana şifâ versin. Allah’ın adıyla sana okurum.»” .(Müslim, Selâm 40)

EN ETKİLİ ŞİFA DUALARI! ŞİFA İÇİN KISA DUALAR

“Euzu bi izettillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu.” Anlamı: Hissettiğim bu hastalığın şerrinden Allah’ın izzetine ve kudretine sığınırım.

“Allâhümme innî es’elükel-‘afve vel-‘âfiyete fîd-dünyâ vel-âhırah.” Anlamı: Allah’ım! Senden dünya ve ahirette af, sağlık, sıhhat ve nimet istiyorum.

Hz. Aişe (ra) anlatıyor: Peygamber Efendimiz (SAV), her gece yatacağı zaman avuçlarını bir araya getirir, sonra üç kez “Kul huvallahû âhad”i, üç kez “Kul euzü birabbi’l-felak”ı ve üç kez de “Kul euzü birabbi’n-nâs”ı okuyup avuçlarına üflerdi. Sonra da ellerini vücudunun uzanabildiği yerlerine sürerdi. Bunu yaparken de ellerini önce başına sonra yüzüne ve daha sonra da vücudunun ön kısmına sürerdi. Bunu üç kez tekrar ederdi. Hastalandığı zaman da aynı şeyi benim kendisine yapmamı söylerdi. (Buhari)

KANSERE KARŞI OKUNACAK DUALAR! KANSERLİ KİŞİYE EN ETKİLİ DUA

Kanser hastaları için en etkili dualar olsa da bunu tesbih gibi çekebileceği ”Ya Şafi,Ya Latif, Ya Ganiy, Ya Rahim.” esma zikirleri vardır. Kanser hastaları için okunabilecek dualar arasında Mümin suresinin de önemli olduğu bilinmektedir. Kanser hastası kimseler kendileri okuyabilecek durumda ise her gün bu sureyi okuyabilir. Şifa ayeti olarak bilinen Tevbe Suresindeki 14. ayet “Ve yeşfî sudûra kavmi’m-mü’minîne ve yüzhib ğayza kulûbihim.” okunabilir.

HANGİ ESMA HANGİ HASTALIK İÇİN OKUNUR? ORGANLARA GÖRE ESMA…

Allah’ın hangi adı neye şifa verir?

Kulak sorunu için: Es Semi

Omurga sorunu için: El Cabbar

Saç sorunu için: El Bedi

Adale sorunu için: El Kavi

Kalp kasları sorunu için: Er Rezzak

Atardamar sorunu için: El Cabbar

Kanser sorunu için: Celle Celaluhu

Burun sorunu için: Latif- Ğani- Rahim

Bacak sorunu için: Er Rafi

Göz ve damar sorunu için: El Muteali

Kolon sorunu için: Er Rauf

Karaciğer sorunu için: En Nafi‘

Prostat sorunu için: ErReşid

Yağ keseleri sorunu için: En Nafi‘

İdrar kesesi sorunu için: El Hadi

Akciğer sorunu için: Er Razık

Kemik sorunu için: En Nafi

Diz sorunu için: Er Rauf

Saç Kepeği sorunu için: Celle Celaluhu

Kalp sorunu için: En Nur

Kalp Damarı sorunu için: El Vahhab

Sinir sorunu için: El Muğni

Migren sorunu için: El Ğani

Guatr sorunu için: El Cabbar

Göz sorunu için: En Nur-Basir-Vahhab

Mide sorunu için: Er Rezzak

Böbrek sorunu için: El Hayy

Bağırsak sorunu için: EsSabur

Pankreas-Şeker sorunu için: El Bari

Rahim sorunu için: El Halik

Romatizma sorunu için: El Muheymin

Göz Siniri sorunu için: Ez Zahir

Tansiyon sorunu için: El Hafid

Sağlıklı bir ömür için: El- Vasi


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!