Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaSağlıkHer Derde Deva Olan Kırmızı Lahananın Faydaları Nelerdir?

Son Yazılar

Her Derde Deva Olan Kırmızı Lahananın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı lahananın sağlığa faydaları arasında erken yaşlanmayı ve kanseri önlemesi sayılabilir, peki bunlar dışında yararları neler?

Diğer turpgiller arasında bulunan sebzeler gibi kırmızı lahana da vücudunuzun ihtiyaç duyduğu çeşitli besinleri içerir. Araştırmalar ayrıca kırmızı lahana gibi turpgillerden zengin besinlerin bazı kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu yazımda sizlerle kırmızı lahananın faydaları nelerdir, aradığınız tüm bilgileri paylaşacağım.

Kırmızı lahana, çeşitli nedenlerle dünya çapında çok popüler hale gelen besleyici ve lezzetli bir sebzedir. Mor lahana olarak da bilinir, turpgiller ailesinin bir üyesidir ve Kuzey Avrupa, Amerika ve Çin’in bazı bölgelerinde yetiştirilir. Peki bu her derde devam olduğu söylenen kırmızı lahananın sağlığa faydaları nelerdir?

Kırmızı lahana nedir, neden kırmızıdır?

İlginçtir ki, özellikle çevresinin pH dengesine bağlı olarak renk değiştirebildiğinden, pH göstergesi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Lahananın rengi, içinde yetiştiği toprağın pH dengesine bağlı olarak değişecektir! Ayrıca geleneksel lahanadan çok daha iyi tutar, yani geçen kışa kadar tüketilmesi veya salamura edilmesi gerekmez. En çok salatalarda kullanılır, ancak pişirilip bazı et yemeklerine garnitür olarak da servis edilebilir. Ayrıca lahana turşusunda özellikle Alman mutfağında kullanılır.

Kırmızı lahananın besin değerleri

Kırmızı lahananın bu kadar popüler bir sebze olmasının ana nedenlerinden biri, fitokimyasalların, antioksidanların, besin maddelerinin, vitaminlerin ve minerallerin zenginliğidir. Bu temel bileşenler arasında B vitaminleri, kalsiyum, manganez, magnezyum, demir ve potasyumun yanı sıra C vitamini, A vitamini, E vitamini, K vitamini ve lif bulunur. Organik bileşikleri saymakla bitmez, ancak antosiyaninler ve indoller gibi antioksidanları insan sağlığı için son derece değerlidir.

Kırmızı lahananın faydaları

Kırmızı lahananın sağlığa faydaları şunlardır:

kırmızı lahananın faydaları

Antikanser Potansiyeli Olabilir

Kırmızı lahananın en önemli faydaları arasında kanserden korunmadaki potansiyel rolüdür. Scientia Horticulturae Journal‘da, kırmızı lahanada bulunan antosiyaninler ve indoller dahil olmak üzere yüksek düzeyde antioksidanların, bunu önleyici bir önlem olarak son derece önemli hale getirebileceğini belirten bir rapor yayınlandı. Bu fitokimyasalların bazılarının normalde bu tonda gösterdiği gibi, aslında mor rengin geldiği yer burasıdır. Zengin renklendirme, bu sebzelerin genel sağlığınız için ne kadar güçlü olduğunun kanıtıdır. Ulusal Kanser Enstitüsü‘ne göre, kırmızı lahana gibi turpgillerden sebzelerde bulunan indoller, kadınlarda meme kanserini azaltmakla bağlantılı. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bu ilk bulgular umut verici.

Kırmızı Lahananın Kilo Vermeye Faydaları

Kırmızı lahananın kalorisi çok düşük, ancak besin lifi açısından potansiyel olarak yüksektir (ve belirtildiği gibi, çok sayıda önemli vitamin ve mineral içerir). Temel olarak, bu, kilo verme açısından paranızın karşılığını daha fazla vererek, kendinizi tok hissetmenizi ve beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlar. Kilo vermeye, bir diyet rejimini sürdürmeye veya sadece kalori alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, kırmızı lahana günlük diyetinize harika bir katkı olabilir.

Yaşlanma Karşıtı Özellikleri Olabilir

Kırmızı lahananın genç görünmenizi sağlayan faydaları da vardır. Birincisi, antioksidanlar sizi serbest radikallerin etkisinden korumaktan fazlasını yapar; ayrıca serbest radikaller nedeniyle oluşabilecek yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olurlar. Antioksidanlar cildinizin taze, sıkı ve esnek kalmasına yardımcı olarak kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini azaltır. Muhtemelen yüksek A vitamini seviyeleri cilt sağlığı, cilt hücrelerinin yeniden büyümesi, güneş hasarından korunma ve cildin elastikiyeti için çok faydalıdır.

Kırmızı Lahananın Göze Faydaları

Muhtemelen yüksek A vitamini seviyeleri sadece cildiniz için değil, gözleriniz için de iyidir. A vitamini, görme sağlığının korunmasına yardımcı olur ve makula dejenerasyonunu ve katarakt oluşumunu önleyebilir. Yaşlandıkça göz sağlığını korumak için çok önemli olan beta-karotene de dönüştürülebilir.

İyileşmeye Katkı Sağlayabilir

Kırmızı lahana çok miktarda amino asit glutamin içerebilir. Bu spesifik amino asit, gastrointestinal sistemdeki ülserlerle ilişkili enflamasyonu ve ağrıyı azaltmakla bağlantılıdır. Kırmızı lahana suyunun bu duruma en iyi çare olduğu düşünülür ve çok uzun süredir evlerde kullanılmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Kırmızı lahananın faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi gelir. C vitamini de dahil olmak üzere çok sayıda vitamin içerir. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, önemli bir antioksidandır ve bağışıklık sistemimizin büyük bir unsurudur. Bağışıklık sistemi için ilk savunma hattını oluşturan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyarabilir. Ayrıca C vitamini, vücudumuzu ve hücrelerimizi birbirine bağlı ve sağlam tutan kolajen oluşumunda önemli rol oynar.

Kırmızı Lahananın Alzheimer Hastalığına Faydaları

Avrupa Tıbbi Bitkiler Dergisi‘nde yayınlanan 2018 tarihli bir araştırma çalışması, kırmızı lahananın antioksidan ve antikolinesteraz özelliklerinin kanıtlarını gösteriyor. Bu, Alzheimer hastalığının olumsuz etkilerini önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir. Kırmızı lahananın tam potansiyelini ölçmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak bu ilk sonuçlar umut vericidir.

Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırabilir

Bazı temel minerallerin muhtemelen yüksek konsantrasyonları, kırmızı lahanayı sağlıklı kemik büyümesi ve gelişimi için mükemmel sebzeler yapar. Turpgiller familyasındaki diğer sebzeler gibi, bu lahana da kalsiyum, magnezyum, manganez ve kemik büyümesine ve osteoporoz, artrit ve diğer çeşitli iltihaplanma türlerine karşı koruma sağlayan mineral yoğunluğuna katkıda bulunabilecek diğer önemli mineraller açısından zengindir.

Dikkat: Hipotiroidizmden muzdaripseniz kırmızı lahana tüketirken dikkatli olmanız önerilir.

Bunun dışında, istediğiniz kadar lahananın tadını çıkarın!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!