Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikHesaplarınızı Korumak İçin Güçlü Bir Şifre Oluşturucu Kullanmalı Mısınız?

Son Yazılar

Hesaplarınızı Korumak İçin Güçlü Bir Şifre Oluşturucu Kullanmalı Mısınız?

İnternette güvende kalmak için güçlü şifrelere ihtiyacınız olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Bir şifre oluşturucu bunları oluşturmanıza yardımcı olabilir. Yazımızda şifre oluşturucu nedir, neden kullanmalısınız, piyasadaki en iyi şifre yöneticisi uygulamaları hangileridir paylaşıyoruz.

Merhaba! Bugün sizlerle paylaşacaklarımız, internet kullanıcıları olarak karşılaştığımız en sıkıntılı problemlerden birine çözüm olacak. Evet, doğru tahmin ettiniz: şifreler! Her site için farklı ve güvenli şifreler üretmek ne kadar zor ve zaman alıcı olabiliyor değil mi? İşte tam da bu noktada yardımınıza koşan şifre oluşturucu uygulamaları ya da siteleri devreye giriyor. Siz de her site için benzersiz şifreler üretmenin en kolay yolu olan Şifre Oluşturucuları hakkında daha fazla bilgi edinmek istemez misiniz? Okumaya devam edin…

Şifre Oluşturucu Nedir?

şifre oluşturucu

Şifre oluşturucu, uzunluk ve türe göre rastgele ve karmaşık parolalar oluşturur. Bazıları, kolay erişim için şifreleri bir kasada da saklayabilir. Büyük ve küçük harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan şifreler oluştururlar ve size çok kısa sürede güçlü şifreler üretirler. Ayrıca güvenlik adına tahmin edilemez kombinasyonları üretmekle sınırlı değiller; tanınabilir ve unutulması daha zor olan telaffuz edilebilir parolalar verecek şekilde yapılandırılabilirler.

Parola oluşturucuların kurulum sırasında bekleyen hazır bir parola deposu olmadığını unutmamalısınız. Rastgele oluşturulan erişim kodları, karmaşık algoritmalar ve rastgele karakter dizileri kullanılarak oluşturulur ve bu da şifrelerin kırılmasını çok zorlaştırır.

Şifre Oluşturucu Kullanmanın Faydaları

şifre oluşturucu

Artık bir parola oluşturucunun ne yaptığını bildiğinize göre, parola gereksinimlerinize uyup uymadığı konusunda açıklamaya ihtiyacınız olabilir. Parola oluşturucuları kullanmayı tercih ederken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler şunlardır:

1. Şifre Üreticiler Karmaşık Şifreler Oluşturur

Parola ne kadar karmaşıksa, kırılması o kadar zor olur. Bir şifre oluşturucu tarafından üretilen bir şifreyi kırmak neredeyse imkansız olacaktır. Oldukça karmaşık ve yoğun saldırılara karşı daha dirençli parolalar üretirler.

Sözlükte bulabileceğiniz kelimeleri şifre olarak almanız pek olası değildir. Yani bir bilgisayar korsanı bir sözlükteki tüm kelimeleri denese bile sadece zamanını boşa harcamış olur. Örnek Şifre: p.r5tfWSz9~pWjM\L3g>

BENZER YAZI: GOOGLE ŞİFRE YÖNETİCİSİ İLE ANDROİD’DE KAYITLI ŞİFRELER NASIL YÖNETİLİR

2. Şifre Oluşturucuları Özelleştirmek Çok Kolay

Birçok web sitesinde, oluşturmanız gereken parola türleri için spesifikasyonlar bulunur. Bazıları özel karakterler veya uzun parolalar eklemenizi isterken, diğerleri yedi basamaklı alfanümerik kodları tercih eder.

Bir şifre oluşturucu, farklı parola özelliklerine uymanıza yardımcı olabilir. Sadece bu gereksinimleri ve parametreleri girmeniz ve sistemin isteklerinizi yerine getirmesini beklemeniz yeterlidir.

3. Şifre Oluşturucuları Birkaç Cihazda Kullanabilirsiniz

Parola oluşturucularla ilgili iyi bir şey, onları tüm cihazlarınızda kullanabilmenizdir. Parola oluşturucu uygulamalarını indirip tüm cihazlarınızda oturum açmanız yeterlidir ve bunları istediğiniz zaman ve yerde kullanabilirsiniz.

4. Şifre Oluşturucu Size Zaman Kazandırır

Parola oluşturucular, güçlü bir parola oluşturmak için kullanacağınız zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Birkaç saniye içinde karmaşık bir şifre oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken onu güvenli bir yere yazmak, belleğe kaydetmek veya şifre yöneticisine kaydetmek.

BENZER İÇERİK: İPHONE MARKA TELEFONLAR İÇİN EN İYİ 8 ŞİFRE YÖNETİCİSİ

Şifre Oluşturucu Kullanmanın Olumsuz Yönleri

şifre oluşturucu

Parola oluşturucular harikadır, ancak mükemmel değildirler. İşte olumsuz yönlerinden bazıları:

1. Parolaların Ezberlenmesi Daha Zordur

Güçlü ve karmaşık parolalar güvenliğinizi artırır, ancak bunları aklınızda tutmak neredeyse imkansızdır.

Ayrıntıları kolayca unutuyorsanız veya aklınızda tutmanız gereken birkaç şey varsa, oluşturulan bir parolayı ezberlemek ek bir yük olabilir. Oluşturduğunuz parolaları özel bir not defterine yazmak veya çevrimdışı olarak bilgisayarınızda (kolayca erişilemeyen bir yerde) saklamak isteyebilirsiniz.

2. Oluşturulan Şifrelerin Girilmesi Zor Olabilir

Farklı özellikleri karşılayan parolalar oluşturmanın aksine, bazı web sitelerinde kabul edilmeyen belirli karakterler veya karakter kombinasyonları varsa oluşturulan parolaları kullanamayabilirsiniz. Bunu aşmak elbette mümkün nasıl mı? Farklı şifre seçeneklerini oluşturabileceğiniz uygulamaları tercih etmek.

3. Şifre Oluşturuculara Fazlasıyla Bağımlı Olabilirsiniz

Parola oluşturucuları kullanmanın kolaylığı, onlara çok fazla güvenmenize neden olabilir. Kendi oluşturduğunuz parolaları tahmin etmek, rastgele oluşturulmuş bir paroladan çok daha kolaydır. Ancak parola veri tabanınız bozulursa veya parola oluşturucunuz evde cihazınızda kaldığında acilen harici bir cihazda hesabınıza giriş yapmanız gerekirse bunu başaramayabilirsiniz.

BENZER YAZI: DÜNYA ŞİFRE GÜNÜ NEDİR? NE İÇİN KUTLANIYOR?

4. Güvenlik Endişeleri Var

Bilgisayar korsanları, bir parola yöneticisi ve çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz parola oluşturucu karışımına eklenen bazı kötü amaçlı yazılımlar da dahil olmak üzere, normal çalışan bir parola oluşturucunun tüm araçlarıyla kötü amaçlı oluşturucu yazılımlar oluşturabilir.

Parola oluşturulur, saklanır ve sonra onu hesaplarınıza erişmek için kullanabilen hackerlara uzaktan gönderilir. Üstelik bundan haberiniz bile olmaz.

Dikkate Alınması Gereken En İyi Şifre Oluşturucular

Bu hizmetler, her biri benzersiz özelliklere sahip, istek üzerine şifreler oluşturmaya yardımcı olur. Her biri aslında bir şifre yöneticisidir ve bu, bir şifre oluşturucu ile aynı değildir. İlki şifreleri saklarken, ikincisi onları oluşturur.

Ancak birçok parola yöneticisi bir parola oluşturma özelliği içerir ve bu tür yerleşik araçlar, yalnızca parola oluşturmaya adanmış uygulamalardan daha yaygındır.

1. Kaspersky Password Manager

Kaspersky Password Manager, sadece karmaşık şifreler oluşturmakla kalmıyor, bunları sizin için güvenli alanlarda saklıyor da. Ayrıca istediğiniz cihazdan bu şifrelerinize ulaşmanızı da kolayca sağlıyor. Bununla birlikte, uygulamanın en güzel taraflarından biri de girmek istediğiniz hesabın sayfasını açtığınızda, kullanıcı adı ve şifresini kendi kendisine girerek, sizin uğraşıp zaman kaybetmenizi engellemesidir.

Kaspersky Password Manager’ı tek bir ürün olarak alabilirsiniz. Başka araçlara da ihtiyacınız varsa ‘Plus Plan’ veya ‘Premium Plan’ alarak, Şifre Oluşturma uygulamasını bedavaya getirebilirsiniz.

2. Dashlane

Dashlane ile istediğiniz şifre türünü belirleyebilirsiniz. Ayrıca oturum açma kimlik bilgilerini saklayabileceğiniz bir parola yöneticisi ile donatılmıştır. Uygulama, zayıf bir parola tespit ettiğinde, güçlü bir parolayı belirten yeşil bir arka planla sizi uyarır.

Bu uygulamayı kullanmanın tek dezavantajı, yalnızca çok az kural belirleyebilmenizdir.

3. NordPass

Uygulamanın temel sürümü tamamen ücretsizdir ve NordPass ayrıca 60 karaktere kadar bir parola oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, “1” ve “l” gibi benzer karakterlerle karıştırılmamasına yardımcı olan bir onay kutusu da vardır.

Parolalarınızı hemen kaydetmenize yardımcı olma avantajıyla birlikte gelir.

4. Bitwarden

Bitwarden, premium sürüm için yıllık 10 ABD doları ile, çevrimiçi güvenliğiniz için elinize alabileceğiniz tartışmasız en iyi parola araçlarından biridir.

Parola oluşturucu ve yöneticisinin tüm avantajlarıyla birlikte gelir ve parolalarınızı oluşturmanıza, saklamanıza ve otomatik olarak doldurmanıza yardımcı olur. Bitwarden’in sunduğu bir başka avantaj da oturum açma bilgilerini aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilmesidir.

Şifre Oluşturucuları Kullanmanın Alternatifleri Nelerdir?

Karmaşık, hatırlaması zor parolaları nedeniyle parola oluşturucuları kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız, çevrimiçi güvenliğinizi artırmak için kullanabileceğiniz başka seçenekler de vardır.

1. Manuel Şifre Oluşturma

Kendi kendinize bir şifre oluşturmanızda herhangi bir sakınca yoktur! Doğum tarihiniz veya ikinci adınız gibi çevrimiçi olarak kolayca erişilebilen bilgileri kullanmaktan kaçının. Güçlü bir parola büyük, küçük harfler ve özel simgeler içermelidir.

Ve diğer bir avantajı da, onu kendiniz yarattığınız için hatırlamanın daha kolay olacağı gerçeğidir.

2. Parola Cümleleri

Ağınızın güvenliğini sağlamak için karmaşık bir parola kullanmak yerine parola cümlelerini kolayca kullanabilirsiniz. Parola cümleleri yalnızca rastgele sözcüklerden oluşan bir gruptur. Bu kelimeleri hatırlamanız sizin için kolay, başkaları için tahmin etmesi zor olabilir. Aynı zamanda bunlar, parolalardan daha güçlü güvenlik sunabilir. Örnek Şifre: KızılcıklarOldumu2023!, SenDevletMisinYavşak63

3. 2FA

İki faktörlü kimlik doğrulama, çevrimiçi bir hesaba erişmeden önce iki güvenlik aşamasından geçmeyi gerektirir. Kimlik doğrulama işlemi, parola, parmak izi kilidi ve güvenlik sorusu içeren bir katmanı içerebilir.

İlave bir güvenlik katmanı eklenir ve hatta parolanız ele geçirildiğinde hesabınızın korunmasına yardımcı olabilir.

Şifre Oluşturucu Hesaplarınızın Güvenliği için Önemlidir

Kullanımı kolay olan şifre oluşturucular, kırılması son derece zor olan benzersiz şifreler sağlar. Onlarla, güçlü parolalar oluşturmak için zaman harcamanıza gerek kalmaz.

Ancak, tercihen yerleşik bir şifre yöneticisi olan bir şifre oluşturucu seçmeden önce iyi araştırma yapmalısınız. Ayrıca, 2FA’yı etkinleştirme ve düzenli yazılım güncellemeleri gibi iyi çevrimiçi güvenlik uygulamalarını tercih ettiğinizden emin olun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!