Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaÇocukHiperaktif Çocuğunuzu Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?

Son Yazılar

Hiperaktif Çocuğunuzu Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?

Okul öncesi çocuğunuzu hareketsiz oturmaya teşvik etmek için bu şaşırtıcı tavsiyeyi deneyin. İşte hiperaktif çocuğu sakinleştirme yolları.

6 yaşındaki Asya geçen yıl jimnastik yapmaya başladığında, aktivitesi boyunca yerinde durmakta bir hayli zorlandı. Annesi Zeynep, “Diğer çocuklar jimnastik öğretmenine odaklanmışken, benim kızım her şeye dokunuyor, zıplıyor ve yerinde bir saniye durmuyordu” diyor. Sizde Zeynep hanım gibi şaşkınlık içindeyseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, işte bu yazımızda hiperaktif çocuğu sakinleştirme yöntemleri hakkında vereceğimiz bilgileri kaçırmayın.

Çocuklardan genellikle – okulda, kitap okurken, yemek sırasında – hareketsiz oturmaları istenir ve oturmadıkları zaman, yanlış davrandıklarını düşünebilir, yanlış bir şey yaptığımızdan endişelenebilir veya davranışsal bir problemin olduğundan korkabiliriz ve hatta kendimizi suçlayabiliriz. Çocuklar 3 ve 4 yaşlarında daha uzun süre odaklanmaya başlarken, yine de çok hareketli olabilirler. Çocuk doktoru ve Ebeveyn Danışmanı Wendy Sue Swanson, “Okul öncesi çocuklarda hareketsiz oturma yeteneği oldukça değişkendir” diyor. “15 saniyeden 15 dakikaya kadar her şey normal olabilir.” Ancak, huzursuz küçük çocuğunuzun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Peki hiperaktif çocuğu sakinleştirme yöntemleri nelerdir, öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Biraz Kıpırdanmasına İzin Verin

Bir çocuk oturması gerektiği halde her zaman hareket halindeyse, sıkılmış olabilir. The Self-Aware Parent kitabının yazarı ve çocuk psikoterapisti Fran Walfish, “Okul öncesi çağındaki bir çocuk daire saatinde yalnızca birkaç dakika veya bir hikaye ya da şarkı ilgi çekiciyse daha uzun süre oturabilir” diyor.

Çocuğunuzun huzursuzluğu kalabalığın arasından sıyrılıyorsa, öğretmenle onun sakinleşmesine yardımcı olacak yollar hakkında konuşun. Örneğin, kulağa mantıksız gelebilir, ancak küçük bir miktar fiziksel hareket bile çocuğun odaklanmasına yardımcı olabilir, diyor New York’ta bir pediatrik ergoterapist olan Loren Shlaes, bir çocuğun okul da dahil olmak üzere çeşitli durumlarda “stres topu” gibi bir kıpır kıpır oyuncağını tutmasına izin verilmesini öneriyor. Hareketsiz kalmasına ihtiyaç duyduğunuz diğer zamanlarda, bir pipeti çiğnemesine veya oturduğu yerde ayaklarını sallamasına izin verebilir veya kucağınızda tutarak biraz yukarı ve aşağı zıplamasına izin verebilirsiniz, bu gibi verdiğiniz izinler onu sakinleştirir.

Örneğin, bir restoranda oturmanız gerektiğinde, okul öncesi çocuğunuzu meşgul edecek ve eğlendirecek bir şey alın – boyama sayfaları ve birkaç boya kalemi onun oyalanmasını sağlayacaktır.

Dışarıda enerji atmasına izin verin.

Etrafta dolaşmak çocukların dikkatini yoğunlaştırmasına yardımcı olduğundan, ne kadar çok aktivite (sağlıklı bir beslenme ve yeterli uyku ile birlikte) yaparlarsa o kadar iyidir. “Açık havada oyun özellikle dikkat, odaklanma, dürtü kontrolü ve öğrenme için çok önemli iki nörotransmitter olan serotonin ve dopamin üretimini uyarır”.

Muğla’da yaşayan 3 yaşındaki Can Aziz Han’ın annesi Zeynep Tevfik’in, soğuk olduğunda bile oğlunu elinden geldiğince dışarı çıkarmaya çalışmasının nedeni bu sakinleştirici etkiler. Tevfik, “Oğlum çok daha odaklı ve bisiklete bindikten, yürüyüşe çıktıktan veya sadece doğada zaman geçirdikten sonra çok daha iyi dinliyor ve sakinleşiyor” diyor.

Dr. Swanson, çocukların ideal olarak günde en az bir saat dışarıda zaman geçirmesi gerektiğini belirtiyor. Auburn Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan bir araştırma, 30 dakikalık tek bir egzersizin, okul öncesi çocukların sınıfta dikkat etme becerisine, hareketsiz olmaya kıyasla yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Mümkünse, çocuğunuzun bir süre odaklanması gerekmeden hemen önce aktif bir şey yapın – yakınlardaysa onunla anaokuluna yürümek veya ders çalışmadan önce oyun alanına gitmek gibi. Soğuk havalar dışarıdaki zamana izin vermediğinde, yerel bir kapalı oyun alanında veya alışveriş merkezinde çocuğunuzun enerjisini atmasını sağlamalısınız.

Sabırlı olmalısınız.

Çocuğunuz, gürültücülüğüyle akranlarını bile rahatsız edecek veya örneğin trafiğe fırlayarak kendini tehlikeye atacak kadar hareketsiz durmuyorsa, çocuk doktorunuza görünün. Dr. Swanson, “Dikkat süresi zamanla artmıyorsa, kontrol etmeye değer” diyor. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi davranışsal bir sorun olabilir. Belirtilere dayanarak, doktorunuz kapsamlı bir değerlendirme için sizi gelişimsel bir çocuk doktoruna veya psikoloğa, bir konuşma patoloğuna veya bir terapistine yönlendirebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!