Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSağlıkHisteri Ne Demek? Histeri Krizi, Hastalığı, Nöbeti Nedir?

Son Yazılar

Histeri Ne Demek? Histeri Krizi, Hastalığı, Nöbeti Nedir?

Bu yazımızda sizlerle histeri ne demek, histeri krizi, hastalığı, nöbeti nedir, belirtileri nelerdir gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Histeri, duygusal aşırılığı tanımlamak için kullanılan bir terimdir, ancak aynı zamanda bir zamanlar yaygın bir tıbbi tanıydı. Halk arasında histeri genellikle aşırı ve kontrolden çıkmış gibi görünen duygusal olarak uç davranışları tanımlamak için kullanılır. İşte bu yazımızda sizlerle histeri ne demek, histeri krizi, hastalığı, nöbeti nedir, belirtileri nelerdir gibi merak ettiğiniz tüm bilgileri paylaşacağız.

Histeri Ne Demek?

Birisi herhangi bir durum için orantısız bir şekilde duygusal görünen bir şekilde yanıt verdiğinde, genellikle histerik olarak tanımlanır. Birleşik Krallık’da Viktorya dönemi boyunca, bu terim genellikle yalnızca kadınlarda gözlenen bir dizi semptoma atıfta bulunmak için kullanıldı.

Histeri Nedir?

Bir zamanlar teşhis edilebilir bir durum olarak görülen histeri, 1980 yılında Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’ndan (DSM) çıkarılmıştır. Günümüzde histerik belirtiler gösterenlere dissosiyatif bozukluk veya somatik semptom bozukluğu tanısı konabilmektedir.

Histeri, psikolojik bir nedeni olan fiziksel semptomlar yaşayan insanları içeren bazı durumların bir özelliği olarak tanımlanabilir.

Histeri Krizi Belirtileri

Histeri semptomları arasında kısmi felç, halüsinasyonlar ve sinirlilik vardı. Genellikle histeriye atfedilen diğer semptomlar şunları içerir:

 • Nefes darlığı
 • Endişe
 • Bayılma
 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Cinsel yaşamda uç noktalar
 • Çabuk öfkelenme
 • Heyecan

Histeri ne demek konusunun ilk cevabı, bu semptomları bir kadının rahminin vücudun farklı yerlerinde hareket etmesiyle ilişkilendiren antik Yunan doktor Hipokrat’tan kaynaklandığı düşünülmektedir. Eski düşünürler, bir kadının rahminin vücudun farklı bölgelerinde serbestçe dolaşabileceğine ve genellikle bu hareketlere bağlı olarak farklı semptomlar ve rahatsızlıklara yol açabileceğine inanıyordu.

Histeri Krizi, Hastalığı, Nöbeti Nedir?

Histeri bugün geçerli bir psikiyatrik tanı olmayabilir, ancak insanların nasıl düşündüğünü ve davrandığını daha iyi anladığımızda kavramların nasıl ortaya çıkabileceğine, değişebileceğine ve yer değiştirebileceğine iyi bir örnektir.

Histerinin Tarihi

1800’lerin sonlarında histeri, psikolojik bir bozukluk olarak görülmeye başlandı. Fransız nörolog Jean-Martin Charcot, histeriden muzdarip kadınları tedavi etmek için hipnoz kullandı.

Histerinin gizemi, psikanalizin erken gelişiminde önemli bir rol oynadı. Ünlü Avusturyalı psikanalist Sigmund Freud, Charcot ile çalışmıştı, bu nedenle hastalığa yakalanan hastaları ve Charcot’un tedavi yöntemlerini gözlemleme konusunda ilk elden deneyime sahipti.

Freud’un meslektaşı Josef Breuer ile histeri semptomları yaşayan genç bir kadın olan Anna O. vakası üzerine yaptığı çalışma, psikanalitik terapinin gelişmesine yol açtı. Anna, terapistiyle sorunları hakkında konuşmanın, sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu bulmuştu. Bu tedaviye “konuşma tedavisi” adını verdi ve bu güne kadar hala konuşma terapisi olarak anılıyor.

Freud’un bir meslektaşı olan Carl Jung, aynı zamanda histeriden muzdarip olduğu düşünülen Sabina Spielrein adında genç bir kadını tedavi etti. Jung ve Freud, geliştirdikleri teoriler üzerinde etkisi olan Spielrein vakasını sıklıkla tartıştılar. Spielrein, psikanalist olarak eğitim almış ve II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından öldürülmeden önce Rusya’da psikanalitik yaklaşımın tanıtılmasına yardımcı olmuştur.

İlgili Yazı: Bipolar Ne demek?

Modern Psikolojide Histeri Ne Demek?

1980’de Amerikan Psikoloji Derneği, “histerik nevroz, dönüşüm tipi” tanısını “dönüşüm bozukluğu” olarak değiştirdi.

Disosiyatif bozukluklar

Dissosiyatif bozukluklar, kimlik ve hafıza da dahil olmak üzere bilinç yönlerinde bir kesinti (bir ayrışma) içeren psikolojik bozukluklardır. Bu tür bozukluklar arasında dissosiyatif füg, dissosiyatif kimlik bozukluğu ve dissosiyatif amnezi bulunur.

Somatik Belirti Bozukluğu

Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’nın son güncellemesi olan DSM-5’te, bir zamanlar geniş histeri şemsiyesi altında etiketlenen semptomlar, şimdi somatik semptom bozukluğu olarak adlandırılan şeye uyuyor. Bununla ilgili birkaç ilgili durum var:

 • Anksiyete bozukluğu (eskiden hipokondriyazis)
 • Konversiyon bozukluğu (fonksiyonel nörolojik semptom bozukluğu)
 • Diğer tanımlanmış somatik semptom ve ilgili bozukluk
 • Diğer tıbbi durumları etkileyen psikolojik faktörler
 • Veraset bozukluğu
 • Belirtilmemiş somatik semptom ve ilgili bozukluk

Somatik semptom bozukluğu, zayıflık, ağrı veya nefes darlığı gibi fiziksel semptomlara önemli ölçüde odaklanmayı içerir. Semptomlarla bu meşguliyet, belirgin bir sıkıntıya ve normal işleyişte zorluklara neden olur. Bireyin tıbbi bir durumu olabilir veya olmayabilir. Bunun bir hastalığı taklit etmeyi içermediğini belirtmek önemlidir; kişi hasta olsun ya da olmasın, hasta olduğuna inanırlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!