in

KızgınKızgın

Hocalı Katliamı Nedir, Nerede ve Ne Zaman Oldu, Kaç Kişi Öldü, Görüntüleri

Hocalı soykırımı olarak da bilinen olay nedir? Peki Hocalı katliamı nedir, ne oldu, nerede ve ne zaman oldu, kaç kişi öldü, görüntüleri ve işte tüm detaylar.

hocalı katliamı nedir

27 Eylül 2020 Türkiye saati ile sabah 06:00 sularında Ermenistan’ın Azerbaycan’daki sınır köylerine ateş açması sonucu iki ülke arasındaki kopmak üzere olan barış süreci üzerine benzin döküldü. 1980 yılından itibaren gerginliğin hiçbir zaman azalmadığı Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan yine gerilimi arttıracak hamleler yapıyor. Ve işte bu gerilim akla Hocalı Katliamı olayını getirdi. Hocalı soykırımı olarak da bilinen olay nedir? Peki Hocalı katliamı nedir, ne oldu, nerede ve ne zaman oldu, kaç kişi öldü, görüntüleri ve işte tüm detaylar.

Hocalı Katliamı Tarihi


1980 yılından beri devam eden Dağlık Karabağ krizi ile birlikte zaman zaman savaşın ve son dönemde de çatışmaların artış gösterdiği Azerbaycan-Ermenistan hattında sıcak dakikalar yaşanıyor… İşte bu gelişmeler yeniden Ermenistan’ın Hocalı katliamı vahşetini gündeme getirdi. Peki Hocalı katliamı nedir, Hocalı katliamında ne oldu, Hocalı nerede ve ne zaman oldu, kaç kişi öldü, görüntüleri ve işte Hocalı soykırımı ile ilgili tüm detaylar.

Hocalı Nerede

Azerbaycan Hocalı Nerede
Azerbaycan Hocalı Nerede

Hocalı, Azerbaycan’da bulunan bir köydür. 25 Şubat 1992’de Karabağ Ermeni güçleri tarafından işgal edilmiş ve Ermenistan tarafından 25 – 26 Şubat’ta Hocalı Katliamı gerçekleştirilmiştir. Nüfusu 2008 yılında en son 5.900 kişi olarak tespit edilmiştir.


Hocalı Katliamı Nedir

Hocalı Katliamı Nedir
Hocalı Katliamı Nedir

Ermenistan 26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı köyünde katliam yaptı. Hocalı katliamı Ermenistan’ın kara tarihine siyah harflerle adeta kazındı. Ermeni güçleri, Hocalı köyünde yaşayan müslümanlara ağır işkencelerde bulundu. Çocuk, kadın fark etmeden gerçekleştirilen Hocalı katliamı sonucunda, 613 Azerbaycan Türkü vahşice katledildi.


Hocalı Katliamı Ne Zaman Oldu

Hocalı Katliamı Ne Zaman Oldu
Hocalı Katliamı Ne Zaman Oldu

2021 yılının şubat ayında Ermenistan’ın Hocalı Katliamı gerçekleştirmesinin 29. yılı olacak. İnsanlık tarihinin yakın zamanda gördüğü en acı olayında Avrupa ülkeleri yine iki yüzlülüğünü gösterdi ve Azeybaycan’a hiçbir destekte bulunmadığı gibi Ermenistan’a da yaptırım uygulamadı.

Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı esnasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı köyünde yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı işgal güçleri tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.


Ermeni Soykırımı: Hocalı Katliamı

Hocalı Katliamı Görüntüleri
Hocalı Katliamı Görüntüleri

Ermeni işgalci topluluğunun 1991’in sonlarına doğru çevresini sardığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahipti. 2 bin 605 aile bulunuyordu ve 11 bin 356 kişinin yaşadığı biliniyordu. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermeniler daha sonra Hocalı’yı hedef alarak burada katliam gerçekleştirdiler.

Hocalı Katliamında Kaç Kişi Öldü

Hocalı katliamı sonucunda, 613 Azerbaycan Türkü vahşice katledildi. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.


Hocalı Soykırımı

“Memorial” İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisine göre katliam, Ermenistan’ın ve 366. Motorize Piyade Alayı’nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Karabağ Savaşında Ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan’ın aktardığına göre kardeşi Monte Melkonyan, katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır.

Hocalı Katliamı Görüntüleri
Hocalı Katliamı Görüntüleri

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı’nı Dağlık Karabağ’ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir.


Hocalı Katliamı Nasıl Yapıldı

Hocalı Katliamı Görüntüleri
Hocalı Katliamı Görüntüleri

Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat’ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.


Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Galatasaray Fenerbahçe Derbisi

Galatasaray Fenerbahçe Derbisi Kaç Kaç Biter, İşte Skor Tahminleri

günaydın mesajları

Günaydın Mesajları – Akrabaya, İş Arkadaşına, Sevgiliye, Arkadaşa Birbirinden Güzel Günaydın Mesajları