Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaSoru - CevapHümanizm Nedir? Hümanist Ne Demek?

Son Yazılar

Hümanizm Nedir? Hümanist Ne Demek?

Hümanizm ve Hümanist kelimelerini sıklıkla duyarız, peki ne demek, nedir olduğunu biliyor musunuz? Merak ettiğiniz bu kelimeleri çok detaylı şekilde seninle paylaşacağım.

Fransızca kökenli olan kelime sıfat olarak kullanılmaktadır. Hümanist insan, toplum, birey, kişi gibi insanın bir özelliğini tanımlamak için kullanılıyor. Peki Hümanistik, Hümanizm nedir? Hümanist yaklaşım ne demek?

Hümanizm Nedir?

Genel anlamıyla Hümanizm, doğaüstü inançlar olmadan, daha büyük iyiliği arzulayan kişisel doyumun etik hayatlarını sürdürme yeteneğimizi ve sorumluluğumuzu onaylayan ilerici bir yaşam felsefesidir.

Hümanizm, bilimden beslenen, sanattan ilham alan ve şefkatle motive edilen rasyonel bir felsefedir. Her insanın onurunu önemseyerek, sosyal ve gezegensel sorumlulukla uyumlu bireysel özgürlüğün ve fırsatın maksimize edilmesini destekler. Katılımcı demokrasinin genişlemesini ve düşünce özgürlüğünün anlaşılmasını, insan haklarını ve sosyal adaleti savunur. Doğaüstücülükten bağımsız olarak, insanları doğanın bir parçası olarak tanır ve değerlerin – dini, ahlaki, sosyal veya politik – kaynaklarının insan deneyimi ve kültüründe olduğunu savunur. Hümanizm, böylece hayatın amaçlarını teolojik veya ideolojik soyutlamalardan ziyade insan ihtiyaç ve ilgisinden alır ve insanlığın kendi kaderi için sorumluluk alması gerektiğini ileri sürer.

Hümanist Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

hümanist kelimesinin anlamı

Hümanist kelimesinin anlamı, hümanizm felsefesini benimsemiş kişilere verilen bir sıfattır.

Hümanist yaklaşım biçimini içselleştiren kişilere hümanist denir. İnsanların kendi yaşamlarına anlam ve şekil verme hakkına ve sorumluluğuna sahip olduğunu onaylayan demokratik ve etik bir yaşamdır hümanizm. İnsani ve diğer doğal değerlere dayalı bir etik ve insan yetenekleriyle özgür araştırma ve akıl ruhu içinde daha insancıl bir toplumun inşası anlamına gelir. Teistik değildir ve gerçekliğin doğaüstü görüşlerini kabul etmez, insancıldır.

Hümanist Ne Demek?

hümanist ne demek

Hümanist ne demek? Bu kelimenin anlamını tam olarak idrak etmek için felsefesini iyi anlamak gereklidir. Hümanizm: Doğaüstü bir tanrıya ve ahirette yaşama inanan dinlere neşeli bir alternatiftir aslında. Hümanistler, belirli bilgilere sahip olduğumuz tek yaşamın bu olduğuna ve bunu kendimiz ve bu kırılgan gezegeni paylaştığımız herkes için mümkün olan en iyi yaşam haline getirmeyi kendimize ve başkalarına borçlu olduğumuza inanırlar.

İnsanlar kendileri için düşünme özgürlüğüne sahip olduklarında, akıl ve bilgiyi araçları olarak kullandıklarında, bu dünyanın sorunlarını en iyi şekilde çözebileceklerine dair bir inanç. Geçmişten mirasımız olan sanat, edebiyat, müzik ve zanaatlar ile beslenirse yaşamlarımızı sürekli zenginleştirebilecek yaratıcılığın mümkün olduğuna inanır. Özetle hümanizm, hayata aşık olanların felsefesidir. Hümanistler kendi yaşamlarının sorumluluğunu üstlenirler ve yeni keşiflerin bir parçası olma, yeni bilgiler arama, yeni seçenekleri keşfetme serüveninden zevk alırlar. Hümanistler, hayatın büyük sorularına prefabrike cevaplarda teselli bulmak yerine, bir arayışın açık uçlu olmasının ve bunun gerektirdiği keşif özgürlüğünün tadını çıkarırlar.

Hümanist Nedir?

Hümanist nedir? Bu yaklaşımı benimseyen insanlar, natüralizme dayalı bir felsefe, dünya görüşü veya yaşamı benimserler. Birçok hümanist için bir dinin bazı psikolojik ve sosyal işlevlerine hizmet eder, ancak tanrılara, mucizelere, ölümden sonraki hayata ve doğaüstü olaylara inanmazlar. Hümanistler, güvenilir bilgi elde etmek için bilimi ve onun eleştirel sorgulama yöntemlerini kullanarak evreni anlamaya çalışırlar – mantıksal akıl yürütme, ampirik kanıtlar ve varsayım ve sonuçların şüpheci değerlendirmesine önem verirler. Hümanistler, insanların kendi bağımsız düşünceleri, özgür araştırmaları ve sorumlu, yaratıcı faaliyetleriyle yaşamlarına anlam, değer ve amaç verme özgürlüğüne sahip olduklarını onaylarlar.

Hümanist Yaklaşım Ne Demek?

Hümanist yaklaşım ya da Hümanistik yaklaşım, olaylara hümanist bir bakış açısı ile yaklaşmayı hümanist anlayışa sahip olmayı ifade eder. Hümanizm aslında insanın hayat anlayışını ifade eden bir kavramdır. Hümanist bir yaklaşıma sahip olanlar, dünyaya insan merkezci bir gözlükten bakarlar. İnsanın özgürleşmesi ve menfaatlerinin korunması lehinde düşünürler.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!