Pazar, Şubat 25, 2024
Ana Sayfaİş Hayatıİç Mimar Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır, Yılda Ne Kadar...

Son Yazılar

İç Mimar Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır, Yılda Ne Kadar Kazanır?

İç mimarlık merak edilen bir meslektir ve iç mimarlar ne iş yapar merak edilir, peki mimar maaşı ne kadar, yılda ortalama ne kadar kazanır?

İç mimarlar, hem güvenli hem de işlevsel, estetik açıdan hoş mekanlar yaratmaktan sorumludur. Müşterileriyle işbirliği içinde bina planları tasarlamak ve yürütmek için teknik ve sanatsal becerilerini kullanırlar. Oynadıkları rolü anlamak, bu kariyere katılmak isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olabilir. Bu yazıda, bir iç mimarın ne iş yaptığı, çalışma ortamının nasıl olduğu ve hangi niteliklere ve becerilere ihtiyaç duyduğunu paylaşırken, özellikle yurtdışında ortalama iç mimar maaşı ne kadar, iç mimarlık maaşları neye göre değişkenlik gösterir size yazımızda tek tek sıralayacağız.

İç mimar ne iş yapar?

Bir iç mimarın ne yaptığını keşfetmeden önce, bu iş unvanının ne anlama geldiğini anlamak önemlidir. İç mimarlar, binaların iç tasarımını yapma ve inşa etme konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Birincil rolleri, yapının işlevselliğini ve güvenliğini mekanın estetiği ile birleştirmeye odaklanmaktır. Bu nedenle, yapı malzemelerinin özelliklerinde ve ayrıca görsel amaçlı renk, doku ve ışık kullanımında uzmandırlar. Görevleri ve sorumlulukları, üzerinde çalıştıkları bir projenin hangi aşamasına bağlı olarak farklı görünebilir. İşte sorumluluklarından birkaçı:

İnşaat için hazırlanır

Bu bir projenin ilk aşamasıdır. Tasarım stratejisini, müşterileri ve diğer mimarlar, tasarımcılar ve mühendisler ile istişare halinde oluşturdukları zamandır. Bu aşamadaki sorumlulukları şunları içerir:

 • projenin zaman çizelgesini geliştirmek
 • müşteriyle tanışmak ve istekleri hakkında sorular sormak
 • müşterinin alanın sahip olmasını istediği işlevlerin belirlenmesi
 • projenin ne kadar alana ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi
 • binanın teması ve stili ile ilgili önerilerde bulunmak
 • müşterinin isteklerini değerlendirmek ve projeyi şekillendirmek
 • plan için bir taslak oluşturmak

Tasarımın görselleştirilmesi

Bu ikinci aşama, uygun binayı veya alanı bulduktan sonra gelir. Bu sonraki aşamada, tasarım planlarını oluştururlar. Görevleri şunları içerebilir:

 • alanın nasıl kullanılacağını çizmek ve planlamak
 • Sıhhi tesisat, havalandırma, renkler ve duvar yerleşimi gibi iç mekanın genel yerleşimini tasarlamak
 • bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bina bilgi modellemesi (BIM) gibi taslaklar oluşturmak için bilgisayar yazılımı kullanmak
 • proje için bir program oluşturmak amacıyla müşteri ile işbirliği yapmak
 • maliyet tahminleri yapmak

Tasarımın geliştirilmesi

Müşteri tasarımın genel taslağını onayladığında ve çalışma alanı işlevsel hale geldiğinde, planları gerçeğe dönüştürme zamanı gelir. Bu aşamadaki sorumluluklar şunları içerebilir:

 • döşeme, özel mutfaklar, dolaplar ve boya gibi daha küçük ayrıntılara karar vermek
 • binanın bina yönetmeliklerine uygun ve yasalara uygun olmasını sağlamak
 • mimari özelliklerin ve çizimlerin sunulması
 • izin başvuru sürecini yönetme
 • mobilya, inşaat malzemeleri ve aydınlatma satın alımını koordine etmek
 • tüm ürün ve malzemelerin teslimatını ve kurulumunu denetlemek
 • inşaat sürecini yönetmek
 • çeşitli tasarımcıları, denetçileri ve inşaat işçilerini denetlemek

İç mimarlar nerede çalışır?

iç mimar maaşı

Bu genellikle tam zamanlı bir pozisyon olsa da, saatler günden güne değişebilir. Müşterinin ihtiyaçlarına ve inşaat ekibinin programına bağlı olarak kendilerini akşamları veya hafta sonları çalışırken bulabilirler. Ayrıca, bu işin kesin teslim tarihleri olduğu için, bir projeyi tamamlarken veya teslim tarihi yaklaşırken fazla mesai de yapabilirler.

Genellikle zamanlarını ofiste veya şantiyede çalışarak geçirirler. Ofisteyken genellikle projeler planlıyorlar. Bu, ayrıntıları tartışmak için müşterilerle toplantı yapmayı, iç mekanları tasarlamak için bilgisayarlarını kullanmayı ve bütçeyi ve zaman çizelgelerini düzenlemeyi içerir. İnşaat sahalarında çalışırken, genellikle ekibi denetler ve projeyi yöneterek maliyetleri, zamanı ve kalite kontrolünü denetlerler.

İç mimari ve iç tasarım arasındaki fark nedir?

Benzer gibi görünseler de, bu iki alan arasında bazı temel farklılıklar vardır. İç mimari, estetik tasarımı planlama ve bina alanlarının teknik yönleriyle birleştirir. İç tasarım, yapısal yönlerden ziyade yalnızca bir alanın görselliğine odaklanır. Daha da önemlisi, kendinize mimar diyebilmeniz ve bunu işi bir profesyonel olarak yapabilmeniz için lisans mezunu olmanız gerekir. Nereden mezun olduğunuz ve deneyimleriniz gibi faktörler iç mimar maaşı ne kadar olur sorusunun da cevabını oluşturuyor.

İç mimar nasıl olunur?

1. İlgili Bölümde Üniversite Eğitimi

Bu kariyere devam etmenin ilk adımı bir üniversitenin ilgili bölümünden başarıyla mezun olmaktır. Mümkün olan en kısa sürede mimar olarak çalışmak için mimarlık fakültesinden mezun olmanız gerekir. Mimarlık Lisansı kazanmak dört yıl sürer, elbette hazırlık okumak ya da yüksek lisans yapmak da isteyebilirsiniz. Bir Mimarlık Yüksek Lisansı kazanmak istiyorsanız, bir veya iki yıl daha dirsek çürütmeniz gerekecektir. Çalışmalarınız sırasında, binalar için yerleşim planlarını nasıl oluşturacağınızı öğrenebilir ve tasarımın arkasındaki teori ve tarihi anlayabilirsiniz.

2. Staj Yaparak Deneyim Kazanma

Onaylanmış akademik nitelikleri elde ettikten sonraki adım, pratik deneyim kazanmaktır. Bu önemlidir çünkü sizi lisansınızı perçinler, profesyonel iletişim ağınızı büyütür ve bilginizi test etmenize olanak tanır. Eğitiminizin ardından staj yaparak böyle bir deneyim kazanabilirsiniz. Stajlar önemlidir çünkü öğrenmenize yardımcı olurlar ve mesleğinize yumuşak bir giriş yapmanızı sağlarlar.

3. Mimarlar Odasına Kayıt

6235 sayılı TMMOB Kanunu çerçevesinde, 25.04.2006 tarih 26149 sayılı Resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İçmimarlar Odası Ana Yönetmeliği 7/(a)-1. maddesinde “Türkiye sınırları içerisinde mesleklerini ve sanatlarını uygulamaya yasal olarak yetkili bulunan içmimarların, mesleki faaliyette bulunabilmeleri veya meslekleriyle ilgili bir işte çalışabilmeleri veyahut meslek alanıyla ilgili eğitim faaliyetlerinde bulunabilmeleri için mezuniyetlerini izleyen bir ay içinde Odaya üye olmaları ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri zorunludur.” hükümleri bulunmaktadır.

İç mimarın hangi özelliklere sahip olması gerekir?

İç mimar maaşı elbette önemlidir, ama bunun seviyesini belirleyecek başka faktörler de vardır. Bu meslekte başarılı olmanıza yardımcı olabilecek becerilerden bazıları şunlardır:

Liderlik özellikleri

Bu meslekteki sorumluluklarınızın çoğu, bir tür yönetim içerebilir. Bu, inşaat ekibini denetlemek veya binanın güvenlik düzenlemelerini denetlemek olabilir. Bu nedenle, yetkin ve kendinden emin kararlar alabilmeniz için liderlik becerileri sergilemek önemlidir.

Organizasyon becerileri

Bu rolde son derece organize olmak önemlidir. Bu beceriler, zamanınızı verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir, böylece inşaat projeleri için çeşitli teslim tarihlerini zamanında yetiştirebilirsiniz. Ayrıca, bir proje planlarken gerçekçi zaman çizelgeleri oluşturmanıza olanak tanır. Bu beceri seti ayrıca inşaat malzemelerinin ve mobilyaların siparişi gibi bir tasarımın planlanması ve uygulanmasına giren birçok ayrıntıyı takip etmenize yardımcı olur.

İletişim yetenekleri

Bu işin gerektirdiği çeşitli görevleri yerine getirirken iletişim becerileri hayati önem taşır. İnşaat ekibini ve tasarımcıları denetlerken bunları kullanırsınız. Müşterinizle işbirliği yaparken de önemlidirler. Bu şekilde, onların arzularının ve gereksinimlerinin ne olduğu konusunda net bir anlayış kazanırsınız. Ayrıca, yerleşim özelliklerini birlikte tasarlamanızı sağlar.

Endüstri bilgisi

Müşteriler, modern minimalizmden geleneksel mimariye kadar çeşitli stiller isteyebilir. Müşterinizin ihtiyaçlarını ve vizyonunu karşılamak için, en son tasarım trendleri, mobilya sanatı ve sürdürülebilirlik yöntemleri hakkındaki bilgilerinizi geliştirebilirsiniz. Endüstri bilgisine sahip olmak aynı zamanda bir binanın veya odanın işlevselliğini ve yapısal bütünlüğünü iyileştirebileceğiniz yeni yenilikçi yöntemler hakkında güncel bilgi sahibi olmak anlamına gelir.

Yaratıcılık

Yaratıcılığa sahip olmak, bir müşterinin vizyonunu hayata geçirmenize ve karmaşık tasarımlar veya küçük alanlar gibi oluşabilecek sorunları çözmenize olanak sağlayabilir. İç mimarlık, fikirlerinizi müşterinin fikirleriyle birleştirmeyi içerdiğinden, yaratıcılık ikinizin de onayladığı bir tasarım düzeni bulmanıza yardımcı olabilir. Bu beceri, bir alanın işlevselliğini tasarlarken de size fayda sağlayabilir, çünkü mekanların nasıl çalıştığını tasarlamak için yeni ve heyecan verici yöntemler yaratmanıza izin verir.

İç mimar iş tanımı örneği

Bu, bu rol için tipik bir iş tanımının nasıl görünebileceğine bir örnektir:

Ekibimize katılmak üzere deneyimli, organize bir iç mimar arıyoruz. Bu işin temel görevleri, çeşitli projelerin bütçesini ve zaman çizelgesini yönetmek ve gereksinimlerini belirlemek için müşterilerle görüşmektir. Ayrıca, tasarım planlarının geliştirilmesini ve uygulanmasını ve en son inşaat düzenlemelerine ayak uydurulmasını da içerir.

İdeal aday, mükemmel liderlik becerilerine sahip olmalıdır, kati teslim tarihlerini karşılayabilir ve sanatı mimarlık bilimiyle birleştirebilmelidir. Ayrıca CAD veya BIM gibi bilgisayar yazılımlarını kullanmakta tecrübeli, en az beş yıllık deneyime sahip olması gereklidir.

İç mimar maaşı (ortalama)

Bir iç mimarın ortalama maaşı ayda 3,373 dolardır. Bu rolde ne kadar kazanabileceğiniz, yaşadığınız ülkeye ve iş deneyiminize bağlıdır. Ayrıca, işvereninizin kim olduğuna, eğitim seviyenize ve özel beceri setinize de bağlı olabilir. Bu işte yararlanabileceğiniz ortak avantajlar şunları içerir:

 • esnek çalışma saatleri
 • maaş promosyonu
 • bonuslar
 • sağlık sigortası
 • uzun tatil günleri

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!