Ana Sayfa Teknoloji iPhone iCloud+ Aboneliği için Ödeme Yapmanın Artıları ve Eksileri

iCloud+ Aboneliği için Ödeme Yapmanın Artıları ve Eksileri

iCloud+ ile daha fazla alan ve hizmet almak için iCloud aboneliği için ödeme yapmaya değer mi, almak mantıklı mı? İşte cevaplar yazımızda.

0
1042
icloud almak mantıklı mı

Apple, bulut bilişim hizmeti iCloud’u 2011’de hizmete sundu. Verilerinizi yedeklemek için iPhone’unuzu Mac’inize veya PC’nize manuel olarak kabloyla bağlamak gibi eski senkronizasyon yöntemlerinin yerini aldı. Günümüzde kullanıcılar iCloud’u açıp gerisini iPhone’larına bırakabilirler. Peki iCloud aboneliği için ödeme yapmaya değer mi, almak mantıklı mı? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları ile birlikte iCloud hizmetinin artıları ve eksileri.

Tüm Apple aygıtlarında iCloud erişilebilirliği bulunur. 5 GB ücretsiz depolama alanına sahip olsanız da, Apple’ın bulut bilişim hizmetlerinden tamamen yararlanmak için depolama alanınızı iCloud+’ya yükseltmeniz gerekir. Peki iCloud, harcadığınız zamana ve paraya değer mi, almak mantıklı mı?

Hala çitin üzerindeyseniz endişelenmeyin. Hesabınızı yükseltip yükseltmeme konusunda bilinçli ve objektif bir karar verebilmeniz için iCloud+’nın artılarını ve eksilerini karşılaştırdık.

iCloud Almak Mantıklı mı? iCloud+’nın Artıları

iCloud, erişilebilirliği ve işlevselliği sayesinde Apple cihazlarında en yaygın kullanılan bulut hizmetidir. Bulut hizmetiniz olarak iCloud’u seçmenin en büyük artılarından biraz bahsedelim.

1. Kullanımı Kolay

icloud almak mantıklı mı

Apple her zaman kullanım kolaylığına odaklanmıştır. Ustalaşması çok az zaman alan basit kullanıcı arayüzlerine sahip cihazlar oluşturur. Örneğin, iPhone’a bakalım. iPhone’ları daha kullanıcı dostu yapmak için çeşitli yerleşik özellikler vardır, bu nedenle, herhangi biri için kullanışlı hale getirmek için üçüncü taraf uygulamaları indirmeniz bile gerekmez.

Apple’ın erişilebilirliğe odaklanması, bulut bilişim hizmetlerine kadar uzanıyor. iCloud, kullanıcıların cihazınızdaki diğer verilerin yanı sıra belgeleri, fotoğrafları, takvim etkinliklerini, mesajları ve videoları senkronize etmek ve yedeklemek için ihtiyaç duyacakları tüm bulut tabanlı özellikleri kapsıyor.

Ayrıca, bulut kitaplığınızı manuel olarak güncellemek için endişelenmenize gerek yok. Örneğin, iCloud Fotoğrafları ile iPhone’unuz tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak buluta yükler, böylece hiçbir şey yapmanız gerekmez. Yüklemeleri arka planda çalışır durumda bırakın, sadece bu!

2. Apple Ekosistemiyle İyi Bütünleşir

iCloud’un hizmetleri iOS olmayan cihazlarda da çalışır, ancak Apple ekosistemiyle son derece iyi bir şekilde bütünleşir. iCloud saklama alanınıza iPhone, MacBook, iMac veya Apple Watch’ınızdan erişebilir ve istediğiniz zaman Wi-Fi üzerinden senkronize edebilirsiniz. Artık PC’niz üzerinden veri aktarma zahmetine girmenize gerek kalmayacak.

Örneğin, işletmenizin öncelikle iOS cihazları kullandığını ve iWork’e güvendiğini varsayalım. iCloud’a sahip değilseniz, verilerinizi yerinde donanım ve depolama çözümleri aracılığıyla manuel olarak yedeklemeniz ve böylece ek yükünüzü artırmanız gerekir. Öte yandan, iCloud’unuz varsa senkronizasyon seçeneğini açabilirsiniz. Siz ve yetkili çalışanlarınız, gerektiğinde şirketin iCloud Drive’ına erişebilir ve iWork dosyalarını aynı anda birkaç cihazla paylaşabilirsiniz.

Bireysel kullanıcılar genellikle yalnızca telefonları veya dizüstü bilgisayarları için yedeklemeye ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, birden fazla iWork platformuna sahip işletme sahipleri, önemli iCloud Depolama alanını tüketecek olsa bile, tüm çalışanlarının cihazlarını yedekleyerek güvenli bir şekilde kullanmalarını isteyebilir.

3. iCloud+ Paketi Ekstra Özelliklerle Gelir

Apple, iCloud+ paketi ile ek hizmetler içerir. Yükseltmenin ardından, aşağıdakiler gibi benzersiz özelliklere erişebileceksiniz:

  • iCloud Private Relay (Beta): iCloud Private Relay, kullanıcıların Safari’ye özel olarak göz atmalarını sağlar. IP adresinizden gelen istekleri alırken, ikinci geçiş, kimliğinizi gizlemek için geçici bir IP adresi oluşturur. Ancak, VPN olarak kullanmayın. iCloud Özel Aktarımı yalnızca Safari’den gelen trafiği şifreler ancak VPN‘nin yaptığı gibi verileri gizleyemez.
  • E-postamı Gizle: Yeni E-postamı Gizle özelliği, gerçek kişisel e-postanızın gizli kalması için geçici e-posta adresleri oluşturmanıza olanak tanır. Bu e-posta adresini gerçek adresinizin yerine kullanabilirsiniz. Karşı taraf gerçek e-posta hesabınızı bilmeyecek, ancak e-postalar yine de birincil e-posta gelen kutunuza yönlendirilecek.
  • Özel E-posta Etki Alanı: iCloud+ hesabınızı zaten sahip olduğunuz bir etki alanı adıyla kişiselleştirin. Şirketinizin, kişisel markanızın veya ​​web sitenizin alan adını kullanabilirsiniz. Bu özellik, öncelikle iWork kullanarak çalışıyorsanız bir zorunluluktur.
  • HomeKit Güvenli Video Desteği: Ev uygulamanıza bir güvenlik kamerası bağlayabilirsiniz. Görüntüyü kaydedin, ardından diğer iCloud özellikli aygıtların yanı sıra iPhone, iPad, Apple TV veya iMac’inizden ona daha sonra erişin.

Tabii ki, tüm bu özellikler yalnızca iCloud’un uygulama senkronizasyonları, Yedekleme, Drive ve Fotoğraflar gibi orijinal hizmetlerine eklentilerdir.

iCloud Almak Mantıklı mı? iCloud+’ın Eksileri

iCloud+ hizmetlerinin erişilebilirliğine ve işlevselliğine rağmen, bazı kullanıcılar hala bunun pratik olmayan, gereksiz bir masraf olduğunu iddia ediyor.

4. iCloud+ Yüksek Aylık Abonelik Ücretleri

Belki de iCloud+’nın en çok tartışılan dezavantajı ücretleridir. Evet, 5 GB ücretsiz alırsınız. Ancak ortalama bir kullanıcının telefonunun yaklaşık 11 GB’lık depolama alanını tükettiği düşünülürse, 5 GB neredeyse hiç yeterli değil.

iCloud+ planları ve fiyatlandırma sayfasında, Türkiye’deki kullanıcıların bir yükseltme için aşağıdaki aylık ücretleri ödeyebilecekleri belirtiyor.

Elbette bu fiyatlar kura göre farklılık gösterecektir:

  • 50 GB: 6,49 TL
  • 200 GB: 19,99 TL
  • 2 TB: 64,99 TL

Amerikan Doları Bazlı iCloud+ Ücretleri:

  • 50 GB: 0.99 $/ay
  • 200 GB: 2.99 $/ay
  • 2 TB: 9.99 $/ay

Kuşkusuz, bu ücretler sizi iflas ettirmez. Ancak, verilerinizi senkronize etmek ve yedeklemek için alternatif yollara erişebiliyorsanız, bunlar gereksiz bir masraftır. Örneğin, iCloud Fotoğrafları hakkında konuşalım. Videolarınızı ve fotoğraflarınızı herhangi bir cihazdan erişebileceğiniz ve indirebileceğiniz iCloud’da saklamanıza olanak tanır. Özelliğin artıları var. Ancak, medyanızı bir bilgisayara ücretsiz olarak da yedekleyebilirsiniz.

5. Çok Fazla Depolama Alanına İhtiyacınız Var

Yukarıda bahsettiğimiz gibi iCloud, Yedekleme, Fotoğraflar, Takvimler, Anahtar Zinciri, Notlar ve Safari gibi birkaç faydalı hizmet içerir. Ancak, iCloud+’yı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, büyük olasılıkla çok yüksek ücretli depolama alanı kullanacaksınız.

Örneğin, iCloud Fotoğrafları ve iCloud Yedekleme seçeneklerini kontrol edelim. Her iki hizmet de videolarınızı ve fotoğraflarınızı iCloud üzerinden senkronize etse de, aynı depolama alanını kullanmazlar ve iCloud Storage bunları ayrı veriler olarak sınıflandırır. iPhone’unuzda çok fazla içerik varsa, bu iki hizmet onlarca veya yüzlerce GB veri alabilir.

Ve iCloud Drive’da veya diğer iCloud hizmetlerinde saklamak isteyebileceğiniz belgelerden bahsetmiyorum bile.

6. iCloud Senkronizasyonu Yavaş Olabilir

icloud almak mantıklı mı

iCloud Sync’in bazen yüklenmesinin biraz zaman aldığını fark edeceksiniz. iCloud, sunucuları kapasite doluyken bu sorunu sıklıkla yaşar ve gelen talebi karşılamak için biraz zamana ihtiyacı vardır. Neyse ki, sistem bu sorunu oldukça hızlı bir şekilde düzeltir. Ancak, iCloud’un büyüyen kullanıcı tabanı göz önüne alındığında, Apple daha kalıcı bir çözüm oluşturana kadar yavaş senkronizasyonla biraz sık uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

iCloud Almak Mantıklı mı?

iCloud+ hesabınızı yükseltmeniz gerekip gerekmediği, cihazınızın kullanımına ve depolama gereksinimlerinize bağlıdır. Örneğin, çok fazla veri depolar ve birden fazla Apple cihazı arasında aktarırsanız, iCloud+ hizmetlerinden yararlanırsınız. En azından verilerinizi manuel olarak yedeklemekle zaman kaybetmezsiniz.

Ancak, diyelim ki yalnızca bir iPhone’unuz var ve onu internette gezinmek dışında nadiren kullanıyorsunuz. Elbette, yine de iCloud hesabınızı yükseltebilirsiniz, ücretler sizi iflas ettirmez. Ancak ek senkronizasyon, yedekleme ve depolama ihtiyaçlarınız olmadığı için gereksiz bir masraftır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

MAC kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz