Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSağlıkİdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri...

Son Yazılar

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri ve İlaçları!

Antibiyotiğe rağmen geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu varsa, işte evde yapabileceğiniz şeyler. Peki idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE), böbrekleri içeren üst idrar yolu enfeksiyonlarını ve mesaneyi içeren alt idrar yolunu kapsayan bir şemsiye terimdir. Bu yazımızda sizlerle idrar yolu enfeksiyon belirtileri nelerdir, neden olur, idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, antibiyotiğe rağmen geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu için evde neler yapabilirsiniz gibi merak ettiğiniz sorulara cevap vereceğiz.

İYE terimi (İdrar Yolu Enfeksiyonu) en yaygın olarak, genellikle hafif ila orta derecede ağrı veya rahatsızlığa neden olarak ortaya çıkan alt üriner sistemi içeren enfeksiyonlar yerine kullanılır. Bu İYE’ler idrar yaparken yanma hissine, üriner aciliyet veya sıklık hissine ve pelvik ağrıya neden olabilir; daha şiddetli enfeksiyonlar yan ağrısına, ateşe, mide bulantısına ve/veya kusmaya neden olabilir. İlaçlar İYE’leri hızlı bir şekilde tedavi edebilirken, birçok kişi İYE semptomlarından evde yaptıkları karışımlarla çözüm bulmaya çalışır. UTI’ler için en popüler ev ilaçlarından bazılarına bir göz atalım. Peki idrar yolu enfeksiyon belirtileri nelerdir, neden olur, idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, antibiyotiğe rağmen geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu için evde neler yapabilirsiniz işte yavaş yavaş bu konulara girelim.

Siz de idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir diye soruyorsanız, işte evde yapabileceğiniz şeyler ve alabileceğiniz önlemler:

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur? Bakteriler idrar yolu sistemine girdiğinde idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Bakteriler ve özellikle Escherichia coli bakterisi (E. coli), İYE’lerin en yaygın nedenidir, ancak dehidrasyon (Su Tüketimi), uzun süre idrara çıkmama yani idrarı tutma, belirli sağlık koşulları ve hormonal değişiklikler de İYE’ye neden olabilir veya enfeksiyon riskinizi artırabilir. Ortalama İYE, birkaç günden bir haftaya kadar herhangi bir yerde sürebilir. Bazı İYE’ler kendiliğinden geçer, ancak daha ciddi vakalar (üst üriner sistemi ilgilendiren enfeksiyonlar gibi) tıbbi müdahale gerektirir. Antibiyotik tedavisi ile şiddetli İYE olan birçok kişi birkaç gün içinde rahatlama hissetmeye başlar. Hafif İYE’ler için ev ilaçları semptomları hafifletmeye ve/veya enfeksiyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Antibiyotiğe rağmen geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu sorununuz varsa, doktorunuza bir defa daha görünmeniz gerektiğini unutmayın.

İşte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, idrar yolu enfeksiyonu neden olur sorularınızın cevapları ile evinizde yapabileceğiniz şeyler:

1. Doğru temizlik

Evde İYE’leri önlemek ve idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusu cevabı içinde yapılacak en iyi şeylerden biri, mümkün olduğunca temiz ve kuru kalmaktır. İdrar yaptıktan veya büyük tuvaletten sonra önden arkaya doğru temizlik özellikle kadınlar için çok önemlidir, bakterilerin üretraya girmesini ve idrar yolunda ilerlemesini önlemeye yardımcı olacaktır.

2. Pamuklu iç çamaşırı giyin

Bakteri girişini önlemek için üretranın mümkün olduğunca temiz ve kuru kalmasını sağlamak için doğal liflerden yapılmış iç çamaşırı giyin. İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir sorunuz için alabileceğiniz ikinci önemli konu budur. Çok sıkı giysiler giymek üretraya hava akışını engelleyebilir. Hava akımı olmadan, bakteriler giriş kazanabilir ve bir İYE gelişimine izin veren bir ortam üretebilir. Naylon gibi sentetik liflerden yapılmış giysiler giymek nemi hapsederek bakteri üremesine izin verir.

3. Duş almak

İdrar yolunda herhangi bir bakterinin bulunması enfeksiyon varlığı anlamına gelmez; “İyi” bakteri mevcuttur ve sağlıklı bir dengeyi korumak için önemlidir. “Kötü” bakterilere ek olarak, duş bu “iyi” bakterileri ortadan kaldırabilir ve vücudunuzun pH dengesini değiştirebilir. Sonuçta bu, “kötü” bakterilerin gelişmesine izin verebilir. Vajina akıntı yoluyla kendini temizler. pH dengeli formül içeren ürünler kullanın.

4. Sabunları değiştir

Köpük banyosu, vücut yıkama ve diğer temizlik ürünleriniz İYE’lerinizin suçlusu olabilir. Boya ve koku içermeyen hassas formüller içeren ürünlerle birlikte, tamamen doğal ürünler kullanmaya çalışın.

5. Adet pedlerini veya tamponlarını sık sık değiştirin

Sentetik malzemelerden yapılmış düşük emici pedler, vulvanızı (klitoris de dahil olmak üzere üretra ve vajinanın dış bölümünü saran cilt tabakasıdır) bakterilere maruz bırakabilir ve enfeksiyon riskinizi artırabilir. Tampon kullanmak bakterilerin daha hızlı gelişmesini teşvik edebilir, bu nedenle tamponunuzu düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir. Tamponlar ve adet pedleri, doğru şekilde yerleştirilmezse, bir İYE alma veya kötüleşme riskinizi artırabilir. Üretranızı zorlar ve idrarınızı tutarsa, bakteriler mesaneye yayılabilir.

6. Spermisitlerden kaçının

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak alınacak önlemlere de dikkat çekmek isteriz. Spermisit, spermi öldürmek için cinsel ilişkiden önce vajinaya yerleştirilen bir tür doğum kontrol aracıdır. Spermisitler, bakteri istilasından (ve nihayetinde enfeksiyondan) korunmanın doğal bariyerlerini ortadan kaldırarak tahrişe neden olabilir. Bir İYE yaşarken sperm öldürücülerden kaçınılması önerilir. Ek olarak, cinsel ilişkiden önce ve hemen sonra idrar yapmak İYE’leri önlemeye yardımcı olur.

7. Isı uygulayın

İYE olması kasık bölgesinde rahatsızlığa veya ağrıya neden olabilir. Isıtma yastıkları veya sıcak su torbaları, o bölgedeki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve kullanımı kolaydır. Pelvik bölgeye yaklaşık 15 dakika ısı uygulamak büyük bir fark yaratabilir. Sıcaklığın çok yüksek olmaması ve ısı kaynağının doğrudan cilde temas etmemesi tahriş veya yanmayı önleyecektir. Ilık bir banyo yapmak İYE ağrısını hafifletmek için mantıklı bir çözüm gibi gelebilir, ancak çoğu sağlık uzmanı köpüklü duş süreçlerini önermemektedir.

8. Hidrat

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusunun en net cevabı bol su tüketimidir. Bol su içmek bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Harvard Health, ortalama sağlıklı bir kişinin günde en az dört ila altı bardak su içmesini önerir.

9. Kızılcık suyu için

Bakteriler idrar yolundaki hücre duvarlarına yapıştığında, bu idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Kızılcık suyundaki aktif bileşen olan proantosiyanidinler, bakterilerin idrar yolu duvarlarına yapışmasını önlemeye yardımcı olur ve bu da İYE’leri önler. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, kızılcık suyunun bir kişinin 12 ay boyunca geliştirebileceği İYE sayısını azalttığını söylüyor.

İYE’leri tedavi etmek için şekersiz kızılcık suyu içmek tıp camiasında oldukça tartışılıyor. Suyu içmek bazı insanlara yardımcı olabilirken, diğerleri için işe yaramayabilir. Kızılcık suyunun İYE tedavisinde bir yeri olup olmadığına karar vermek nihayetinde kişiden kişiye değişmektedir.

10. Sık idrara çıkın

Bir İYE yaşarken sık idrara çıkmak, bakterilerin üretradan dışarı atılmasına yardımcı olacaktır. İşeme dürtüsüne direnmek, idrardaki bakterileri mesanede tutabilir ve bu da İYE’leri daha da kötüleştirebilir. Cinsel ilişkiden önce ve sonra idrar yapmak da üretraya giren bakteri miktarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

11. Daha fazla sarımsak yiyin

Sarımsak tüketmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin harika bir yoludur ve sarımsak, antibakteriyel ve antifungal özellikleriyle bilinir. Sarımsaktaki bileşiklerden biri olan allisin, E. coli’yi öldürmede etkili olduğu kanıtlanmış antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

12. Daha az şeker yiyin

New York’ta akupunktur ve geleneksel Çin tıbbı doktoru olan Sarah Emily Sajdak, “Diyet, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu İYE’nin önlenmesinde çok büyük fayda sağlar” diyor. “Bakteriler şekeri sever, bu yüzden ne kadar çok şeker yerseniz, enfeksiyonu o kadar çok beslersiniz.” diyerek şekerin zararını vurguluyor.

13. Probiyotiklerle takviye edin

Probiyotikler, sağlıklı bir bağırsak ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan “iyi” bakteri takviyeleridir. Zararlı bakterilerin gelişmesini engellemeye ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilirler. Probiyotik lactobacillus‘un özellikle kadınlar için İYE’nin önlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Marketlerde veya sağlıklı gıda mağazalarında satın alınabilecek birçok farklı probiyotik türü vardır. Bunları İYE için almakla ilgileniyorsanız ve hangisini alacağınızı bilmiyorsanız, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla konuşun.

14. İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi yöntemleri

Uva ursi, anti-inflamatuar, büzücü ve idrar antiseptik özelliklere sahip bir bitkidir. Uva ursi, İYE’lerin tedavisinde ve önlenmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Sağlıklı gıda mağazalarından satın alınabilir ve bir beslenme uzmanı veya sağlık uzmanı tarafından yönlendirildiği şekilde alınmalıdır.

Uva ursi’ye ek olarak Sajdak, UTI’leri önlemek için aşağıdaki doğal takviyeleri öneriyor:

  • Kızılcık özü
  • Ekinezya
  • Altınmühür
  • Karahindiba kökü
  • D-mannoz

D-mannoz, bakterilerin idrar yolu duvarına yapışmasını önlemeye yardımcı olabilecek bir şeker türüdür. Bazı araştırmalar, D-mannoz tozunun suyla alınmasının, özellikle sık sık bulaşan kişilerde İYE’leri önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Diğer endikasyonlar için aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, tüm bitkisel takviyeler bir sağlık uzmanına danışılarak alınmalıdır.

15. Uçucu yağları dikkatli kullanın

Kekik esansiyel yağı, güçlü antibakteriyel özellikleri ile bilinir. Çalışmalar, kekik yağının E.coli’yi öldürmede çok etkili olabileceğini göstermiştir, ancak bu çalışmaların genellikle ‘in vitro’ yani bilimsel tekniklerin kullanıldığı bir laboratuvarda yapıldığı, enfeksiyonlu insanlarda yapılmadığı belirtilmelidir. Limon otu yağı ve karanfil yağı, antimikrobiyal özellikleri nedeniyle İYE’ler için evde çare olabilir, ancak her ikisi de Kekik yağı ile benzer deneylerde zararlı bakterilere karşı incelenmiştir.

Uçucu yağları tedavi olarak kullanmadan önce dikkatli olmak önemlidir. Ulusal Bütünsel Aromaterapi Derneği, bu yağların kullanılmasına karşı tavsiyede bulunur. Bunun yerine, uçucu yağlar bir taşıyıcı yağ ile topikal olarak güvenle kullanılabilir veya bir difüzörden solunabilir. Elbette bunları doktor kontrolünde uygulamalısınız.

İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları

Ev ilaçları İYE’nize yardımcı olmuyorsa, reçetesiz veya reçeteli bir ilaca ihtiyacınız olabilir. Long Island’daki St. Francis Hastanesi erkek sağlığı ve ürolojik onkoloji direktörü David Samadi, “Advil, Motrin ve Naprosyn gibi reçetesiz satılan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar semptomlarda rahatlama sağlıyor” diyor. “Ayrıca, ana bileşeni fenazopiridin olan AZO İdrar Ağrısı Giderici veya Uristat tabletleri gibi, idrar yolundaki tahrişi azaltmaya yardımcı olabilecek OTC ilaçları da vardır, ancak İYE sebebini tedavi etmeyecektir.”

Reçeteli İYE tedavisi tipik olarak, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonları öldürerek çalışan bir dizi antibiyotik almayı içerir. İYE’ler için popüler antibiyotikler arasında Amoksisilin, Cipro ve Bactrim bulunur.

Birinin bir İYE tedavisi için antibiyotik alacağı gün sayısı değişecektir. Kendinizi daha iyi hissetmeye başlasanız bile, herhangi bir antibiyotiğin reçete edilen dozunun tamamını almanız zorunludur. Bir antibiyotik kürünü erken durdurmak, antibiyotik direncine neden olabilecek tüm bakterileri öldürmeyebilir.

Tekrarlayan İYE’leri olan bazı kişiler, antibiyotiklerin bir enfeksiyonu tedavi etmek yerine bir enfeksiyonu önlediği bir tedavi seçeneği olan antibiyotik profilaksisinden yararlanabilir. İYE’leri tedavi etmek için kullanılan aynı ilaçlar, dozlar değişse de önleme için de kullanılabilir. Bir sağlık uzmanı, duruma göre uygun dozajı ve ilaç şeklini belirleyebilir.

Doktora ne zaman gidilmeli ve idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Sajdak, “İdrarda kan varsa, ateşiniz varsa ve / veya İYE semptomlarınızla birlikte bel ağrınız varsa hemen doktorunuza gidin” diyor. “İYE’ler hızlı hareket edebilir, bu yüzden gitmek daha iyidir… er ya da geç.”

Doğal ilaçlar İYE semptomlarını hafifletmek ve tekrarlayan İYE’leri önlemek için faydalı olsa da, enfeksiyonun tedavisinde etkili olmayabilirler.

New York’ta kadın sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir naturopatik doktor olan Ivy Branin, “Semptomlar üç gün sonra hala devam ederse, o zaman antibiyotiklere geçme zamanı gelmiştir” diyor. “Bir hastaya sık sık bir UA (idrar tahlili) ve her ihtimale karşı antibiyotik reçetesi için doktoruna gitmesini ve üç gün sonra iyileşme olmazsa durdurulmasını tavsiye ederim.” diyor.

Bir İYE’yi tedavi edilmeden bırakmak ek sağlık sorunlarına neden olabilir. Bakteriler üreterlere veya böbreklere ulaşabilir ve böbrek enfeksiyonlarına neden olabilir. Hamilelik sırasında tedavi edilmeyen İYE’ler ayrıca potansiyel olarak erken doğum ve düşük doğum ağırlığına neden olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!