Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaTeknolojiİki Monitörü Birbirine Bağlamak Kolay mı? İşte Çift Monitör Ayarları, Aparatı

Son Yazılar

İki Monitörü Birbirine Bağlamak Kolay mı? İşte Çift Monitör Ayarları, Aparatı

Daha fazla ekranla çalışmak istiyorsanız, işte iki monitörü birbirine bağlamak için gerekli olan çift monitör aparatı ve ayarları bilgileri.

Çift monitör kurulumları giderek daha popüler hale geliyor. Bu yazımızda sizlerle iki monitörü birbirine bağlamak ile ilgili bilgileri paylaşıp ayrıca çift monitör aparatı ve ayarları ile ilgili de detaylı bilgiler paylaşacağız.

Normal bir bilgisayarların yalnızca tek bir ekranı vardır. Bu, birçok görev için gayet iyi, web’de gezinme ve hafif işler için bol miktarda ekran alanı sağlıyor. Fakat bir, iki, üç hatta dört monitör ile aynı anda çalışabileceğinizi biliyor musunuz? İşinizin yoğunluğuna ya da oynadığınız oyunun heyecanına göre monitör sayısını artırabilirsiniz.

Çift monitör kurulumları modern dünyada giderek daha popüler hale geliyor ve nedenini görmek kolay. Sadece hayatı çok daha kolay hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda teknoloji dünyasında daha fazla işle uğraşmanızı kolaylaştırırsınız. Bir yandan web sitenizi düzenlerken, diğer taraftan Youtube’da maç özetlerini izleyebilirsiniz. Bu tamamen size bağlı…

Hadi şimdi iki monitörü birbirine bağlamak nasıl oluyor, çift monitör bağlamak için aparatı ve ayarları ile ilgili yazımıza devam edelim.

İki Monitör Kullanmak Hakkında Sık Sorulan Sorular

iki monitörü birbirine bağlamak

iki monitörü birbirine bağlamak ile ilgili kuruluma geçmeden önce, bilmeniz gereken bazı konuları anlatalım.

İki monitörü birbirine bağlamak için hangi monitörleri seçmelisiniz?

İki monitörü birbirine bağlamak için doğru monitörleri seçmek ilk bakışta basit görünebilir. Doğru giriş tipine sahip olduğu sürece, herhangi bir monitör bilgisayarınıza bağlanabilir. Yine de en iyi çift monitör kurulumunu oluşturmak için birkaç hususun yapılması gerekiyor.

  • Boyut: Monitörlerinizin boyutu çok önemlidir. Çoğu kişi monitörlerini aynı boyutta tutmayı amaçlar, ancak arka plan görevleri için küçük bir monitörünüz de olabilir.
  • En Boy Oranı: Çoğu monitör 16:9 en boy oranına sahiptir, ancak ultra geniş monitörler de var. Birbirine bağlayacağınız monitörlerin aynı boyutta ve hatta mümkünse aynı marka model olması sizin işinizi kolaylaştırır. Çünkü monitör ölçüleri aynı olsa da, farklı ayak uzunlukları sebebiyle paralel ve muntazam görünüş göz zevkinizi bozabilir.
  • Çözünürlük: Farklı çözünürlüklerde monitörlere sahip olmak olağandır, ancak bu, bunun iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez. Örneğin, 4K’nın yanındaki 1080p ekran, tek başına harika görünse bile çok düşük çözünürlüklü görünebilir. Oyun oynamıyorsanız, bu çok da önemli değildir.
  • Renk: Çoğu monitör, yan yana farklı görünmelerini sağlayan farklı renk profillerine sahip olacaktır. Bu fark en çok eski ve yeni monitörler arasında göze çarpıyor ve ekranınızdaki renklere önem veriyorsanız bu dikkate değer.
  • Giriş Tipleri: HDMI, DisplayPort, DVI ve bir dizi başka ekran giriş konektörü monitörlerde bulunabilir. Cihazların birlikte çalışmasını sağlamak için adaptörler kullanılır, ancak girişleri doğru muadilleriyle eşleştirmek genellikle en iyisidir.

Tüm bunlar, akılda tutmaya değer olsa da, iki monitörü birbirine bağlamak için yine de yaratıcı olabilirsiniz. Aynı marka ve modelden iki monitöre sahip olmak gerçekten güzel görünebilir. Fakat farklı ebatlarda ekranlarınız varsa da çok sorun olmamalı. Bu genellikle bilgisayar oyunları oynayanların sorunu haline geliyor.

İki monitörü birbirine bağlamak için montaj

Çoğu monitör kendi ayak veya askı aparatıyla birlikte gelir. Bu standlar mükemmel şekilde işlevseldir, ancak genellikle bir monitörler ayak aparatları ile gelir, duvara monte etmek için ekstra aparatlar almanız gerekir. Bu seçenek kesinlikle gerekli değildir, ancak inanılmaz derecede havalı olabilir.

Web’de uygun fiyatlı monitör ve televizyon montaj donanımı bulabilirsiniz. Doğru tipte montaj braketine sahip bir montaj parçası ve bunun için duvarınızda 2 monitör için uygun alanınız olduğuna emin olmanız önemlidir. En yaygın monitör montajı türü VESA montajıdır, ancak birkaç varyasyon olduğu için boyutu kontrol etmek gereklidir.

Bilgisayarım iki monitörü birbirine bağlamak için uygun mu?

Piyasadaki her bilgisayar iki monitörü birbirine bağlamak için uyumlu değildir, çünkü bunu yapabilecek kapasiteleri veya bağlantı noktaları yoktur. Açıkçası, cihazınız bunları desteklemiyorsa, çift ekranı birbirine bağlamanız mümkün değildir, öncelikle bu sorunu çözmeniz gerekir.

Masaüstü Bilgisayarlar: Hem macOS hem de Windows, yazılımlarında çift ekranla uyumludur. Bunun yanı sıra, USB gibi girişlerle çalışabilen özel bir grafik kartına veya monitörlere de ihtiyacınız var.

Dizüstü bilgisayarlar: Çoğu dizüstü bilgisayar ek bir ekran için ekran çıkışlarıyla birlikte gelir, ancak birçok modern laptop, DUEX Pro Taşınabilir Çift Monitör gibi bir dongle ile USB Type-C konektörlerine bağlı ekranlar olabilir.

Akıllı Telefonlar ve Tabletler: Hem Android hem de iOS cihazlar, kendilerine bağlı ek monitörlerle çalışabilir. Bunu kablolarla başarmak için muhtemelen bir adaptöre ihtiyacınız olacak, ancak ekranınızı bunun gibi cihazlarla kablosuz olarak da yayınlayabilirsiniz.

Çift monitör nasıl kurulur?

Şimdi asıl konumuza gelelim. Çift monitör kurmak nispeten kolay bir işlemdir. Başlamadan önce tüm kablolarınızı elinizin altında bulundurmaya özen gösterin ve kurulumunuz için en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için bu kılavuzu kullanabilirsiniz.

1. Çift Monitör Konumlandırmayı Ayarlama

Bu süreçteki ilk aşama, monitörlerinizi masanıza kurmaktır. Kablolarınızın doğru yerlere ulaşmasını sağlamak için biraz hayal gücünüzü kullanmalısınız. Yukarıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz gibi, 21:9 ultra geniş ile eşleştirilmiş normal bir 16:9 monitörümüz var.

2. Monitörlerinizi Takma

Monitörlerinizin konumlarını belirledikten sonra güç kablolarınızı takabilirsiniz. Kabloların dikkatli ve planlı şekilde takılması önemlidir. Tüm işlem sonrasında, ayaklarınıza dolanan, karmakarışık bir kablo yığını görmek istemezsiniz. Bu sebeple kabloları mümkünse masa ayağına veya süpürgelik tarafına sabitlemek iyi bir yöntemdir.

3. Windows’ta Monitörlerinizi Ayarlama

Windows 10, iki monitörü birbirine bağlamak için inanılmaz derecede işi kolaylaştırdı. Çoğu kullanıcının ihtiyaç duyacağı tüm işlevler, tam genişlikte görev çubuğundan kolay kurulum işlemine kadar yerleşik olarak bulunabilir.

Monitörleriniz takılıyken, Masaüstüne sağ tıklayıp ardından Görüntü Ayarlarına sol tıklayabilirsiniz.

Bu, monitörleriniz için kontrolleri olan bir pencereye erişmenizi sağlayacaktır. Monitörlerinizi kontrol etmenizi sağlayacak seçeneklere sahip bir Çoklu ekran alanı görmelisiniz. Başlamanız için bu ayarlardan bazılarını aşağıda paylaştık.

Monitörleri Tanımla: Bu bölüm hangi monitörün direkt olarak bilgisayara bağlanacağı ve diğerinin ikinci monitör olacağı hususunu size sunar.

Çoklu Ekranlar: Bu seçenek, her iki ekranda da aynı şeyi göstermenize, ekranlarınızı genişletmenize ve tek ekran olarak hareket etmelerine veya yalnızca ekranlarınızdan birinde içerik görüntülemenize olanak tanır.

Konumlandırma: Baktığınız pencerenin üst kısmındaki kutu, farenin aralarında hareket edebilmesi için ekranlarınızın konumunu değiştirmenize olanak tanır. Bizimkileri, sol monitör sağdan biraz daha aşağıda olacak şekilde, ekranlarımızın konumuna uyacak şekilde yerleştirdik. Bu ayar, kutuların istenen konumlara sürüklenmesiyle değiştirilir.

Birincil Monitör: Bir monitörün birincil monitör olarak ayarlanması, uygulamaların açılacağı varsayılan ayar olduğu anlamına gelir. Bunun yanı sıra saatinize ve diğer görev çubuğu simgelerine de ev sahipliği yapacaktır.

iki monitörü birbirine bağlamak

Bu ikili monitöre özgü seçeneklerin yanı sıra, normal monitör ayarlarınıza da erişebileceksiniz. Bu, monitörlerin farklı çözünürlüklere ve yenileme hızlarına ayarlanabileceği ve aynı zamanda size metnin nasıl ölçekleneceğini seçme şansı vereceği anlamına gelir.

Üçüncü Taraf Yazılımlarla Kurulum

Çift monitör, üçüncü taraf yazılım kullanılarak da kurulabilir. Bunun en yaygın örnekleri, Nvidia’nın Kontrol Paneli gibi grafik kartı şirketlerinden gelen yazılım seçenekleridir. Benzer sonuçlar elde etmek için bunun gibi programları kullanabilirsiniz, ancak bunlar genellikle size uç durumlarda faydalı olabilecek ek ayarlar sağlar.

Diğer İşletim Sistemleriyle Kurulum

Android, iOS, macOS ve Linux, çift monitör kurulumlarını da destekleyebilen diğer işletim sistemlerinden yalnızca birkaçıdır. Her işletim sisteminde bulunan ayarlar Windows’a çok benzer, ancak bazı durumlarda ek adımlar atmanız gerekebilir.

Akıllı telefonlar gibi cihazlar, kablosuz ekranlara bağlanabilme avantajına sahiptir. Bunu yaparken, ayarlar söz konusu olduğunda pek çok seçeneğe sahip olmanız pek olası değildir. Bu, cihazlarınızın birlikte çalışmasını ummanız gerektiği anlamına gelir.

İki monitörü birbirine bağlamak

İki monitör her zaman bir monitörden daha iyidir. Sadece çalışmak ve oynamak için daha fazla alan elde etmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekten bir sistem kullanıyormuş gibi hissedersiniz. Kulağa hoş gelse de, çift monitör kullanmanın gerçek faydaları vardır ve bu, zaman geçtikçe daha fazla insanın bilgisayar monitörü bütçesinin artması anlamına gelecektir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!