3.3 C
İstanbul
Pazar, Ocak 29, 2023
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

İnternetten ikinci el iPhone satın almak risklidir ve paranız kıymetli. İşte ikinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızda.

İkinci el elektronik bir cihaz almak söz konusu olduğunda, doğru satın alma işlemini yapmak, açıklamaları okumak kadar basit değildir. Çoğu zaman, elektronikler pahalıdır ve satın almadan önce çeşitli kontrol listeleri gerektirir. Çevrimiçi olarak ikinci el bir iPhone satın alırken bu listeler ikiye katlanır. Bu yazımızda sizlerle ikinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, paylaşacağız.

İnternetten ikinci el iPhone satın almak, Rus ruleti oynamak gibi görünebilir. Ancak, bu şekilde olmak zorunda değil. Bir satın alma taahhüdü vermeden önce satıcıyla kontrol edebileceğiniz birkaç şey var.

İşte size yardımcı olacak hızlı bir kontrol listesi.

1. Satın Alma Faturası

Satıcıdan orijinal makbuzun elektronik veya basılı bir kopyasını vermesini isteyin. Makbuz size iki önemli şeyi söyleyebilir: önceki sahiplik (çalıntı olmaması) ve garanti durumu. iPhone faturasını aldıktan sonra, satıcının adının veya kimliğinin alıcıyla ve satın alma tarihiyle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

ikinci el iphone alırken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında fatura en önemlisidir. Bu, satıcının ilk sahibi olup olmadığını ve iPhone’un hala garanti kapsamında olup olmadığını belirlemenizi sağlar. Satıcı bir makbuz sağlayamıyorsa, cihaz sahipliğini izleyememekte sorun olup olmadığına karar verin. Bazı telefonlar, birkaç sahibine rağmen hala iyi durumda olsa da, güvenlik riskleri ve yanlış kullanım olasılığı kesinlikle daha yüksektir.

BENZER YAZI: YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFON KAYDI NASIL YAPILIR

2. IMEI Numarası

Cihaz özelliklerinin resmi faturayla uyuşup uyuşmadığını kontrol etmek için satıcıdan Ayarlar > Genel > Hakkında’ya giderek IMEI (Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği) numarasını bulmasını isteyin. Alternatif olarak, *#06# tuşlayıp benzersiz IMEI numarasını bu şekilde almalarını isteyin.

Ardından iPhone, satıcının size verdiği satın alma faturasına karşı kontrol edebileceğiniz IMEI numarasını gösterir. Mobil cihaz ağını, ülkeyi, garantiyi, sistem sürümünü ve diğer özellikleri kontrol etmek için IMEI.info‘yu da kullanmalısınız.

3. Seri Numarası

IMEI numarasının yanı sıra Apple, garanti doğrulaması için tüm cihazlarına seri numaraları verir. iPhone seri numarasını kontrol etmek için satıcıdan Ayarlar > Genel > Hakkında’ya gitmesini isteyin.

Seri numarası ile iPhone’un ne zaman ve nerede üretildiği gibi ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Ayrıca satıcı tarafından verilen cihaz özelliklerini doğrulayabilir ve Apple’ın web sitesinde servis ve destek kapsamını kontrol edebilirsiniz.

4. Parça Orijinalliği

Orijinal olup olmadığını kontrol ederken, satıcıya cihazda daha önce onarım yapılıp yapılmadığını ve bunların bir Apple yetkili servis sağlayıcısı tarafından yapılıp yapılmadığını sorun. Yetkisiz merkezlerde yapılan onarımlar, cihazın parçalarının artık orijinal olmayabileceği anlamına gelebilir.

ikinci el iphone alırken dikkat edilmesi gerekenler

LCD gibi düşük kaliteli parçalar yalnızca iPhone kullanımının görsel deneyimini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda pil ömrünü, hızı ve arka aydınlatmayı da etkiler. Bunu şahsen kontrol etmek çok daha kolay olsa da, çevrimiçi bir alıcı olarak satıcıya bununla ilgili sorular sorabilirsiniz.

5. Dokunma Testi

Ardından, hem fiziksel tuşların hem de ekranın çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Canlı bir videoda, iPhone tepki süresine dikkat ederek satıcıdan her bir fiziksel düğmeye basmasını isteyin. Ardından satıcıdan, kaydırma, yakınlaştırma ve dokunma gibi temel iPhone el hareketlerini göstermesini isteyin.

Birçok eski iPhone, Ev veya Dokunmatik Kimlik düğmeleriyle ilgili sorun yaşama eğilimindedir. Bu nedenle, fiziksel düğmeli bir telefon alacaksanız, satıcıdan cihazın duyarlılığına dikkat ederken bu düğmelerin demosunu yapmasını istemeyi unutmayın.

6. Kamera Testi

İkinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında kesinlikle kamera testi de bulunmalı. iPhone’un kamerasında çatlak olmamasının yanı sıra, standarda uygun çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de önemlidir. Bazı durumlarda, üçüncü taraf onarım merkezlerinin orijinal iPhone kamera parçalarını muadil olanlarla değiştirdiği bilinmektedir.

İkinci el iPhone kamerasını test ederken, satıcıdan cihazla fotoğraf çekmesini ve hemen ardından fotoğrafı size göstermesini isteyin. Ardından, ön ve arka kamerayı kullanarak fotoğraf çekmelerini isteyin. Ardından, iPhone kamerasının hala çalıştığından emin olmak için görüntünün net görünüp görünmediğini kontrol edin.

7. Hoparlör Testi

Arızalı hoparlörler, sudan zarar görmüş bir iPhone’un en yaygın göstergelerinden bazılarıdır. Bu hasar genellikle cihazın içinde olduğu için genellikle belirgin değildir ve bu da ikinci el bir iPhone satın almadan önce kontrol edilmesi gereken en önemli şeylerden biridir.

İLGİLİ YAZI: TELEFONA VE TELEFONUN HOPARLÖRÜNE SU KAÇTI DİYORSANIZ İŞTE YAPILACAKLAR

Hoparlör sağlığını kontrol etmek için çevrimiçi satıcının iPhone’u maksimum ses seviyesine getirmesini sağlayın. Ardından, seste statik olup olmadığını duymak için giden arama veya SMS gönderin. Alternatif olarak, test boyunca müzik çalmalarını ve ses seviyesini ayarlamalarını da isteyebilirsiniz.

Titreşim işlevinin çalışıp çalışmadığını öğrenmek için satıcıdan iPhone’u titreşime almasını da isteyebilirsiniz. Ardından tahta veya çelik bir masa gibi sert bir yüzeye yerleştirmelerini isteyin. Ardından, cihazın titreyip titrediğini duymak için dinleyin.

8. Mikrofon Testi

Kullanılmış bir iPhone alırken başka nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, mikrofonu kesinlikle listede olmalı. Sonuçta, mikrofon aramaları cevaplamak için kullanılan kritik bir özelliktir.

Hoparlörlere benzer şekilde, bir mikrofonun çalışıp çalışmadığını denemekten başka şansınız yoktur. Bu nedenle satıcıdan kullanımını kanıtlamasını istemelisiniz.

Bunu başarmak için, mikrofonunu kullanarak belirli bir cümleyi kaydetmelerini ve size çalmasını isteyebilirsiniz. Veya alacağınız iPhone’u arayabilir ve sesin kalitesini dinleyebilirsiniz.

9. Port Kontrolleri

Çeşitli açık bağlantı noktalarına sahip iPhone’lar, özellikle önceki modellerde su ve toz hasarına eğilimlidir. Satıcıdan bir kablo ile şarj ederek veya varsa kulaklık jakı aracılığıyla hoparlörleri takarak bağlantı noktalarını test etmesini isteyin.

10. Pil Testi

Elektronik cihazlar arasında piller genellikle en sık hasar gören parçalardan bazılarıdır. Zayıf pil ömrü, hem normal kullanımın hem de kötü şarj uygulamalarının sonucu olabilir. iPhone pil durumunu kontrol etmek için ikinci el iPhone satıcısından Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı‘nı açmasını isteyin.

Tüm şarj edilebilir pillerin sınırlı bir ömre sahip olduğunu anlamak önemlidir. İkinci el satın almak söz konusu olduğunda, pil ömrü konusundaki beklentilerinizi yönetmek en iyisidir. Apple’a göre iPhone pilleri, 500 tam şarj döngüsünden sonra kapasitelerinin %80’ine kadarını korumaya devam etmektedir.

%80’den düşük pil sağlığı, iPhone’ların performansının düşmesine neden olur ve hemen değiştirilmesi gerekebilir. iPhone hala garanti kapsamındaysa, arızalı piller ücretsiz olarak değiştirilebilir. Alternatif olarak, Apple, garanti dışı iPhone’lar için ücretli bir pil onarım hizmeti sunar.

İkinci El iPhone Alırken Riskler

IMEI numarası gibi iPhone meta verileri sahiplik ile değişmez. Bununla, önceki sahipleri tarafından cihaz üzerinde herhangi bir dolandırıcılık veya yasa dışı işlem yapılmışsa, masumiyetinizi kanıtlamak için yetkililer tarafından sizinle iletişime geçilebilir.

Ek olarak, çok otantik görünümlü sahte elektronik cihazlar bulmak giderek yaygınlaşıyor. Birçok ikinci el elektroniğin bu kadar ucuz olmasının nedenlerinden biri de bazı parçalarının artık orijinal olmayabilmesidir. Bu “iPhone’lar” başlangıçta iyi çalışabilse de, amaçlanan ömürleri boyunca en iyi şekilde çalışamayacaklar.

Kırık ekran gibi bazı fiziksel hasarlar oldukça hızlı bir şekilde değerlendirilebilirken, diğer hasarlar her zaman belirgin değildir. Ayrıca satıcı incelemelerini okumak için zaman ayırmalı ve doğru olup olmadıklarını kontrol etmek için gözden geçiren profillerini tıklamalısınız. Kötü parçalar iPhone’unuzun sorunsuz çalışmasını engeller.

İkinci El iPhone’ları Çevrimiçi Satın Alma Alternatifleri

İkinci el bir iPhone’da ucuz bir satın alma yapmayı umuyorsanız, satıcıya ödeme yapmadan önce çok dikkatli olmanız gerekir. Apple ürünleri yıllarca kullanılabilse de gerçek şu ki, birçok iPhone sahibi cihazlarına dikkatli veya özenli davranmıyor.

Fırsat verildiğinde bizzat görüp test ettiğiniz ikinci el cihazları satın almayı tercih etmelisiniz. Bu, yalnızca dolandırılma olasılığınızı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda olası nakliye hasarlarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

İkinci el iPhone’lar yerine, yenilenmiş iPhone’ları doğrudan Apple’dan indirimli fiyatlarla satın almayı da tercih edebilirsiniz. Yeni cihazınız yalnızca Apple garantisine sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda size ulaşmadan önce kapsamlı bir şekilde test edildiğini bileceksiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.