Cuma, Aralık 8, 2023
Ana SayfaSağlıkHamilelikİlişki Sonrası Hamile Kalmamak için Ne Yapmalı: Önlemler, Seçenekler

Son Yazılar

İlişki Sonrası Hamile Kalmamak için Ne Yapmalı: Önlemler, Seçenekler

Cinsel ilişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalı? Korunmadan seks yaptınız ve ilişki esnasında prezervatif delindiyse ne yapacaksınız?

Cinsel olarak aktif olan ve hamilelikten kaçınmak isteyen kişiler, doğum kontrolü söz konusu olduğunda seçeneklerinin farkında olmalıdır. Hamileliği önlemeye yardımcı olacak birçok doğum kontrol yöntemi vardır. Bununla birlikte, hamileliği önlemek için tamamen güvenilir tek yöntem cinsel ilişkiye girmemektir. Çünkü kadınların tüplerini bağlatması haricinde hiç bir yöntemin %100 garantisi yoktur. Bu yazımızda sizlerle ilişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalı, alınacak önlemler ve seçenekler nelerdir paylaşıyor olacağız.

Birleşik Krallık’taki Aile Planlaması Derneği (FPA), cinsel açıdan aktif kadınların yüzde 90’ının doğum kontrolü kullanmazlarsa 12 ay içinde hamile kalacağını iddia ediyor. Bununla birlikte bir kişi, ilk kez seks yaptıkları da dahil olmak üzere, doğum kontrolü olmadan her seks yaptığında hamile kalma riski taşır.

Bazı yöntemler reçetesiz kullanılabilir, ancak çoğu reçete gerektirir. Her doğum kontrol yönteminin avantajları ve dezavantajları vardır. İnsanların hamilelikten kaçınmasına yardımcı olmak için tasarlanmış farklı doğum kontrol yöntemleri ve ilişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalı gibi sorularınıza cevap bulmak için yazımızı okumaya devam edin.

Bariyer Yöntemleri

Bariyer yöntemleri spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Onlar içerir:

1. Erkek Prezervatifleri

Erkek ve kadın prezervatifleri, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) karşı koruma sağlayan tek doğum kontrol yöntemidir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, doğru kullanıldığında erkek prezervatifleri yüzde 80’den fazla hamileliğe karşı etkilidir.

Prezervatif nasıl seçilir, kullanılır:

 1. Doğru boyutu seçin.
 2. Prezervatifi ereksiyon halindeki penisin başına yerleştirin.
 3. Havayı çıkarmak için prezervatifin ucunu sıkıştırın.
 4. Prezervatifi yırtmamaya dikkat ederek penisten aşağı doğru kaydırın.
 5. İlişkiden sonra vajinadan dışarı çekmeden önce prezervatifin hala penisinizin olması gereken noktasında olduğuna emin olun.
 6. Prezervatifi çıkarın ve atın. Bir prezervatifi asla tekrar kullanmayın.

İlişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalı sorusunun en başında kolay alınan prezervatifler gelir. Bu bilginin yanında erkek prezervatiflerinin çoğunun lateksten yapıldığını bilmelisiniz ancak lateks alerjisi olanlar için başka tipler de mevcuttur. Kayganlaştırıcı kullanıyorsanız, kullanılan prezervatif türüyle uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Örneğin lateks prezervatifler sadece su bazlı kayganlaştırıcı ile kullanılabilir.

Prezervatifler reçetesiz (OTC), süpermarketlerden, eczanelerden veya çevrimiçi olarak temin edilebilir. Lateks içermeyen prezervatifler de çevrimiçi olarak satın alınabilir. Fakat aynı gıda ürünü aldığınız gibi prezervatif kutusunun üzerinde bulunan son kullanma tarihi kontrol edin.

2. Kadın Prezervatifleri

Kadın prezervatifleri de reçetesiz satılmaktadır. Erkek prezervatifi yerine kullanılabilirler, ancak asla ikisi birlikte kullanılmamalıdırlar.

CDC’ye göre, kadın prezervatifleri doğum kontrolü için yaklaşık yüzde 79 oranında etkilidir.

Pek çok eczane artık kadın prezervatifleri satıyor, ancak yerel mağazalar bunları stoklamıyorsa, online olarak da alabilirsiniz.

3. Diyafram Bariyeri

İlişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalı diyenlerin sık kullandığı korunma yöntemlerinden biridir Diyafram veya servikal kap. Bir kişinin vajinanın içine yerleştirdiği bariyer bir doğum kontrol yöntemidir. Her kullanımdan önce diyaframa spermisit uygulamak önemlidir.

Spermisit ile kullanıldığında, CDC diyaframın yüzde 90’a yakın etkili olduğunu tahmin ediyor.

Kişi, diyaframı ilişkiden birkaç saat önce takmalı, cinsel ilişkiden sonra 6 saat yerinde bırakmalı ve 24 saat sonra çıkarmalıdır. Diyaframlar cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

4. Servikal Başlık

Bir servikal başlık (Amerika Birleşik Devletleri’nde FemCap olarak satılır), vajinanın derinliklerine yerleştirilen yumuşak bir silikon bariyerdir. Spermin yumurtaya ulaşmasını önlemek için serviksi kaplar.

Servikal bariyerin bu etkinliği kaynaklara göre değişir, ancak Planlı Ebeveynlik, etkinliğinin yaklaşık yüzde 70 ila 85 arasında değiştiğini tahmin etmektedir. Bu doğum kontrol yöntemi, iki tarafı da cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz.

5. Doğum Kontrol Süngeri

Doğum kontrol süngeri, bir kişinin reçetesiz satın alabileceği bir doğum kontrol yöntemidir. Poliüretan köpükten yapılmış ve sperm öldürücü içeren sünger, rahme girişi engellemek için vajinanın derinliklerine yerleştirilir.

Sünger tek başına kullanıldığında yüzde 76 ila 88 oranında etkilidir, ancak onu prezervatifle birlikte kullanmak hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların riskini daha da azaltır.

6. Sperm Öldürücüler

Spermisit, spermi inaktive eden bir kimyasaldır. Reçetesiz satın alınabilir ve prezervatif gibi bariyer kontrasepsiyon formlarıyla birlikte kullanılır, ancak süngerle kullanılmaz.

Tek başına kullanılıyorsa, spermisit cinsel ilişkiden en az 10 dakika önce servikse yakın bir yere yerleştirilmelidir. 60 dakika etkili kalır ve yaklaşık yüzde 71 etkilidir.

Spermisit jelleri eczanelerde bulunabilir veya internetten satın alınabilir. Doktorunuza danışmadan kullanmamanız tavsiye edilir.

Hormonal yöntemlerle ilişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalı

Hormonal doğum kontrol yöntemleri, yumurtalıklardan bir yumurtanın salınması olan yumurtlamayı durdurarak gebe kalmayı önler. Bu tür doğum kontrolü cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Hormonal kontraseptiflerin çoğu sadece doktor reçetesiyle alınabilir.

7. Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları, ülkemizde en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir.

Mevcut çeşitli hap markaları vardır ve İngiltere’deki Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) göre, reçete edildiği gibi alındığında yüzde 99’un üzerinde etkilidirler.

Bununla birlikte, tipik kullanımda yaklaşık yüzde 95 oranında etkilidirler.

Hapın iki şekli vardır:

 • Östrojen ve progestin içeren kombine hap: Bunlar, talimatlara göre günlük olarak alınmalıdır. Paketi genellikle hormon içermeyen bazı haplar içerir. Bu hapları alırken, bir kişinin aylık periyodu olacaktır.
 • Sadece progestin içeren mini hap: Kişi bu hapı her gün aynı saatte ara vermeden almalıdır. Hapı alan birinin mutlaka planlanmış bir periyodu olmayacaktır.

8. Doğum Kontrol Bandı

NHS’ye göre, doğum kontrol bandı doğru kullanıldığında yüzde 99 etkilidir. Tipik kullanımda yüzde 90’a yakın etkilidir.

Bir kişi aşağıdaki bölgelere doğum kontrol bandı yerleştirebilir:

 • sırt
 • kalça
 • karın
 • kolun üst tarafı

Bir kişi, adet dönemine geçiş için 1 hafta önce çıkarmadan önce her bir yamayı 3 hafta kullanmalıdır. Küçük bir cilt tahrişi riski vardır. Doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

9. Doğum Kontrol İğnesi

Doğum kontrol iğnesi (Depo-Provera) genellikle bir doktor tarafından 12 haftada bir yapılır. CDC’ye göre, doğru kullanıldığında ve bir kişinin aşısını zamanında yaptırdığı varsayıldığında, hamileliği önlemede yüzde 90’ın üzerinde etkilidir.

Planlı Gebelik‘e göre, bir kişi doğum kontrol iğnesini almayı bıraktıktan sonra doğurganlığın normale dönmesi 10 aya kadar veya bazen daha uzun sürebilir.

10. Vajinal Kontraseptif Halka

NHS’ye göre, NuvaRing olarak bilinen doğum kontrol halkası, doğru kullanıldığında yüzde 99’un üzerinde etkilidir, ancak insan hatası nedeniyle genellikle yüzde 95’ten daha az etkilidir.

Bu küçük plastik halka 3 hafta boyunca vajinaya yerleştirilir. Hamileliği önlemek için vücuda hormon salgılar.

Yeni bir halka takılmadan önce adet dönemine izin vermek için halka 7 gün boyunca çıkarılmalıdır.

Hamilelik testi ne zaman yapılır

Bir kadın, hamile olduğundan şüpheleniyorsa, özellikle son zamanlarda her zamanki doğum kontrol yöntemi başarısız olduysa, hamilelik testi yapabilir.

Hamilelik belirtileri şunları içerir:

 • gerçekleşmemiş adet dönemi
 • büyümüş veya hassas göğüsler
 • yorgunluk
 • artan idrara çıkma
 • mide bulantısı
 • kusma

Evde hamilelik testleri ucuzdur ve eczanelerden tedarik edebilirsiniz. Sonuçların bir doktor tarafından onaylanması iyi bir karar olacaktır.

Sonuç

Bariyer yöntemlerinden hormonal haplara, bantlara kadar, hamileliği önlemeye yardımcı olacak birçok doğum kontrol seçeneği vardır.

Farklı yöntemler, farklı insanlar için daha iyi sonuç verebilir ve bir kişi, kendileri için işe yarayan doğum kontrol stratejilerini geliştirmeden önce birkaç seçeneği deneyebilir.

Doğum kontrol yöntemleri, etkinlikleri açısından farklılık gösterir. Cinsel olarak aktif olan kişiler, kendileri için en iyi olan yöntemi seçebilmeleri için mevcut seçenekler hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır.

Son olarak, erkek ve kadın prezervatiflerinin cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleyen tek doğum kontrol yöntemi olduğunu unutmayın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!