Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaSağlıkİltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? İşte Evde Yapılacak Uygulamalar!

Son Yazılar

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? İşte Evde Yapılacak Uygulamalar!

İltihap diş ağrısına ne iyi gelir, peki diş ağrısını ne geçirir, diş ağrısı nasıl geçer evde? İşte evde uygulayabileceğiniz yöntemler.

Diş ağrısı, özellikle geceleri acı veren bir sıkıntıdır. Geceleri diş ağrısı çekmek uykuya dalmayı veya uykuda kalmayı çok zorlaştırır. İltihap ise, ağrıyı daha da artırır, peki diş ağrısına ne iyi gelir? İşte diş hekimine gidene kadar evde diş ağrısını kesmek için yapabileceğiniz şeyler.

İltihap ile birlikte gelişen diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun en net cevabı diş hekimine başvurmanız olacaktır. Fakat doktora gidene kadar da diş ağrısını kesecek yöntemler elbette mevcut. Örneğin ağrı kesici almak veya dişe soğuk kompres veya hatta karanfil uygulamak da dahil olmak üzere, insanların rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olabilecek bir dizi çözüm var.

Bu makalede, geceleri diş ağrısını hafifletmek için evde yapılabilecek 7 uygulama hakkında bilgi vereceğiz. Özellikle iltihap diş ağrısına ne iyi gelir diye çözüm arıyorsanız, yazımızın devamında bulacaksınız.

İltihap diş ağrısına ne iyi gelir? İşte evde yapabileceğiniz 9 uygulama

iltihap diş ağrısına ne iyi gelir

Diş ağrısını gece tedavi etmek daha zor olabilir, çünkü kişinin dikkatini ağrıdan uzaklaştıracak pek bir şey yoktur. Tabi ilk yapılması gereken şey diş hekimine gitmek olsa da, en azından gidene kadar diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna bazı çözümler var.

İltihap diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısını ne geçirir, diş ağrısı nasıl geçer evde?

1. Ağrı kesici

Asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Advil) gibi reçetesiz ağrı kesici ilaçları almak, birçok insan için hafif ila orta şiddette diş ağrılarını etkili bir şekilde azaltmanın hızlı ve basit bir yoludur.

Her zaman ambalaj üzerinde önerilen doza sadık kalın.

Diş ağrısı şiddetliyse, bir diş hekimine görünüp daha güçlü ağrı kesiciler hakkında bilgi almak en iyisidir.

Diş hekimine iltihap diş ağrısına ne iyi gelir diye sorduğunuzda zaten, kontrol etmesi gerektiğini belirtecek ve kesinlikle tedavi sürecine başlayacaktır.

2. Soğuk kompres

Soğuk kompres uygulamak diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yüzün veya çenenin etkilenen tarafına bir havluya sarılmış bir buz torbası uygulamak, bölgedeki kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur ve bu da kişinin uykuya dalmasını sağlamak için ağrıyı azaltabilir.

Akşamları birkaç saatte bir bölgeye 15-20 dakika soğuk kompres uygulamak da yatağa giderken ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Diğer Yöntemler: İltihap diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısını ne geçirir, diş ağrısı nasıl geçer evde?

3. Ek yastık kullanmak

Kafada biriken kan, ek ağrı ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bazı insanlar için, başlarını fazladan bir ya da iki yastıkla yükseltmek, diş ağrısını azaltarak uykuya dalmaları için ağrıyı yeterince hafifletebilir.

4. İlaçlı merhemler

Bazı ilaçlı merhemler de diş ağrısı ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Uyuşturma jelleri ve benzokain gibi bileşenler içeren merhemler bölgeyi uyuşturabilir.

Ancak benzokain küçük çocukların kullanımına uygun değildir.

5. Tuzlu su ile durulama

Basit bir tuzlu suyla durulama, diş ağrısı için evde uygulanan yaygın bir yöntemdir

Tuzlu su doğal bir antibakteriyel ajandır, bu nedenle iltihabı azaltabilir. Bu da hasarlı dişleri enfeksiyondan korumaya yardımcı olur.

Tuzlu su ile durulama, dişlere veya diş etlerine yapışan yiyecek parçacıklarının veya kalıntılarının giderilmesine de yardımcı olur.

6. Hidrojen peroksit ile gargara

Periodontitis, genellikle kötü ağız hijyeninin bir sonucu olarak ortaya çıkan ciddi bir diş eti enfeksiyonudur. Ağrı, diş eti kanaması ve yuvalarında gevşeyen dişler gibi sorunlara neden olabilir.

Hidrojen peroksit gargara ile durulamanın plak ve periodontitis semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bu ilaç, yanlışlıkla karışımı yutma riski olduğundan çocuklar için uygun değildir.

7. Nane çayı

Ağzı, nane çayı ile gargara yapmak veya nane çayı poşetlerini emmek de diş ağrısından kaynaklanan ağrıyı geçici olarak gidermeye yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, nanenin antibakteriyel ve antioksidan bileşikler içerdiğine dikkat çekiyor. Nane içindeki aktif bir bileşen olan mentol, hassas bölgelerde hafif bir uyuşturma etkisine de sahiptir.

8. Karanfil

Karanfildeki ana bileşiklerden biri olan öjenol diş ağrısını azaltabilir. 2015 yılında yapılan bir klinik araştırmanın sonuçlarına göre, diş çekildikten sonra diş etlerine ve yuvalarına öjenol uygulayan kişilerin iyileşme sırasında daha az ağrı ve iltihaplanma olduğunu göstermiştir.

Öjenol bir analjezik görevi görür, bu da bölgeyi uyuşturduğu anlamına gelir. Diş ağrısı için karanfil kullanmak amacıyla bir macun yapmak için öğütülmüş karanfilleri suda bekletin. Daha sonra macunu dişe uygulayın veya boş bir çay poşetine koyup ağzınıza koyup bekletin.

Alternatif olarak, tek bir karanfilin hafifçe çiğnenmesi veya emilmesi ve ardından ağrılı dişin yanına yerleştirilmesi de ağrının giderilmesine yardımcı olabilir.

Çocuklar için riskli bir uygulamadır.

9. Sarımsak

Sarımsak, bazı kişilerin diş ağrısını gidermek için kullandığı yaygın bir ev uygulamasıdır.

Sarımsaktaki ana bileşik olan allisin, ağızda çürüklere ve diş ağrısına yol açan bakterileri öldürmeye yardımcı olabilecek güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir.

Bir diş sarımsağı çiğnemek ve ağrıyan dişin yanına yerleştirilmesi ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çiğ sarımsak tadı bazı insanlar için çok acı olabilir, bu nedenle bu herkes için doğru çözüm olmayabilir.

Diş ağrısı neden olur?

Diş çürüğü, diş ağrısının çok yaygın bir nedenidir. Bir kişi tedavi görmezse diş çürüğü boşluklara yol açabilir. Bununla birlikte iltihap diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun diğer cevaplarından biri de çürükler gelişmeden önlem alınmasıdır.

Asitler ve bakteriler diş minesini aşıp dişin içindeki hassas dokuları yiyip bitirdiğinde çürükler oluşur. Bubakteriler, diş sinirini açığa çıkararak hafif ila şiddetli ağrıya neden olabilir.

Sinüs enfeksiyonları da bazı kişilerde diş ağrısına neden olabilir. Bu belirti, enfeksiyon kafadan boşalırken ortaya çıkar. Ağrı ve enfeksiyondan kaynaklanan baskı gibi belirtiler geceleri daha fazla ağrıya sebep olabilir.

Diş ağrısının diğer potansiyel nedenleri:

  • dolgu kaybetmek
  • diş iltihapları
  • çene travması
  • süt veya yetişkin dişi
  • dişlere veya diş etlerine sıkışmış yiyecek
  • geceleri diş gıcırdatmak
  • dişeti hastalığı

Bazı diş ağrıları neden geceleri daha çok ağrı yapar?

Diş ağrıları gün içinde ağrılı olabilir, ancak geceleri daha da kötüleşiyor gibi görünebilir.

Bunun olmasının bir nedeni, bir kişi yatarken kanın kafasına hücum etmesidir. Bölgedeki bu ekstra kan, insanların diş ağrısından hissettiği ağrıyı ve baskıyı artırabilir.

Birçok ağrının geceleri daha kötü hissetmesinin bir başka nedeni de dikkat dağıtıcı şeylerin daha az olmasıdır. Diş ağrısı dışında odaklanacak çok az şey olan bir kişi uykuya dalmakta zorlanabilir.

Diş hekimine ne zaman gidilmeli?

Geceleri diş ağrısı çeken kişiler en kısa zamanda diş hekimine görünmelidir. Bu yazımızda iltihap diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu cevaplamaya çalıştık, fakat bu sadece 1-2 günlük yöntemdir. Uzun süre devam edilemez.

Diş ağrısı diğer enfeksiyon belirtileriyle birlikte gelirse, kişinin enfeksiyonu temizlemek için antibiyotiklere ihtiyacı olabilir. Bunu doktorunuz en kısa sürede uygulayacaktır.

Ağrıya, çatlamış veya çürüyen bir diş neden oluyorsa, kişi diş hekimini görmelidir. Kalıcı bir çözüme ihtiyacınız olacaktır

Ağrıyan diş gibi diş çürüğü belirtilerini görmezden gelmek apse, diş eti hastalığı ve diş kaybı gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Özet

Diş ağrısı ile uğraşmak acı verici bir deneyimdir. Evde yapılacak pek çok uygulama geçici bir rahatlama sağlasa ve bir kişinin biraz uyumasına yardımcı olsa da, bunlar kalıcı çözümler değildir.

Sinüs enfeksiyonu belirtileri olmadan 1 veya 2 günden daha uzun süre diş ağrısı yaşayan herkes, tam teşhis ve tedavi için bir diş hekimine görünmelidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!