Ana Sayfa Kafe Bilmeniz Gereken En Önemli İngilizce Sosyal Medya Kısaltmaları ve Argo Anlamları

Bilmeniz Gereken En Önemli İngilizce Sosyal Medya Kısaltmaları ve Argo Anlamları

Mesajlaşma uygulamalarında ve sosyal medya ortamında en sık karşımıza çıkan İngilizce kısaltmalar ve anlamları! İşte 130 kısaltma yazımızda.

0
993
ingilizce kısaltmalar

İngilizce kısaltmalar artık hayatımızın her yerini sarmış durumda. Özellikle sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarında sıklıkla karşımıza çıkan İngilizce kısaltmalar, anlamları bilmediğimiz için bizim için bir şey ifade etmiyor. İşte bu yazımızda 130 adet kısaltma hakkında bilgi paylaşacağım.

90’lı yılların sonlarında MIRC programında karşımıza çıkan ASL PLS kısaltması ile başlayan İngilizce kısaltmalar günümüzde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Mesela TFW, TBH ve LMK gibi sosyal medya kısaltmaları, hesaplar arasındaki yorumlarda, alt yazılarda ve muhabbetlerde bir anda karşımıza çıkabiliyor.

Sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarını sık kullanıyorsanız, karşınızdaki kişinin kullandığı İngilizce kısaltmaları anlamanız gerekiyor. İşte bu yazımızda sizlerle sosyal medya kısaltmaları hakkında bilgiler paylaşacağım. Sizin de eklemek istedikleriniz olursa, yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bununla birlikte internetten para kazananların veya pazarlama ya da satış raporları tablolarında kısaltma kullanmak isteyen çalışanlar için de iş dünyasında kullanılan İngilizce kısaltmalar hakkında da bilgi vereceğim.

En son çevrimiçi dil ile güncel kalmak için bu İngilizce sosyal medya kısaltmaları ve yaygın internet argo listemize mutlaka göz atın!

İNGİLİZCE SOSYAL MEDYA KISALTMALARI

Öncelikle, belirli sosyal medya ağlarıyla ilgili yaygın kısaltmalarla başlayalım. En sık kullanılan sosyal medya uygulamalarına özgü kısaltmalar genellikle sezgisel olsa da, bunları baştan sona bilmeniz önemlidir.

 1. FB – Facebook
 2. IG – Instagram
 3. LI – LinkedIn
 4. YT – YouTube
 5. TW – Twitter
 6. DC – Discord
 7. TT – TikTok

Bu ağlardaki özelliklere atıfta bulunan bazı kısaltmalarla da karşılaşabilirsiniz. Sosyal medya kısaltmalarının yaygın olduğu Twitter’daysanız bunlar özellikle önemlidir. Bunları bilmek, hem sizin hem de takipçilerle olan iletişiminizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 1. DM – Direct message. Türkçesi ‘Direkt Mesaj veya Doğrudan mesaj’. İki kullanıcı arasında gönderilen bir mesajı ifade eder. Çoğunlukla Twitter ve Instagram’da kullanılır. Örneğin profilinizde, “iletişim için DM atabilirsiniz” yazabilirsiniz.
 1. MT – Modified tweet. Türkçesi ‘Düzenlenmiş ve değiştirilmiş tweet’. Bu, bir tweet’i yeniden paylaşmadan önce metnini değiştirdiğiniz zamandır. Metni kısaltmak ve karakter sınırını sığdırmak için genellikle düzenlenmiş bir tweet oluşturursunuz.
 2. PM – Private message. Türkçesi ‘Özel mesaj’. Diğer kullanıcılara açık olmayan ve aynı zamanda DM’leri de içeren bire bir iletişimler için kullanılan terimdir.
 3. RT – Birinin Tweetini kendi hesabınızda paylaştığınızda, onu Retweet yapmış olursunuz. Şirketler, fenomenler veya ünlüler genellikle takipçilerinden, eğer kabul ederlerse bir gönderiye “RT” yapmalarını ister. Tweetleriniz için daha fazla paylaşım ve görünürlük kazanmanın harika bir yolu.

ŞİRKETLER İÇİN SOSYAL MEDYA KISALTMALARI

İş hayatı içinde sıklıkla kullanılan İngilizce kısaltmalar da var. Bu kısaltmaları genellikle pazarlama toplantılarınızda ve bireysel iletişimde kullansanız da, Google Adsense ve Adwords uygulamalarında da sıkça bu kısaltmalar karşınıza çıkabiliyor.

 1. B2B – Business to business. Türkçesi ‘İşletmeler arası’. Diğer işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan şirketleri ifade eder.
 2. B2C – Business to consumer. Türkçesi ‘İşletmeden tüketiciye’. Doğrudan müşterilere ürün veya hizmet satan şirketleri ifade eder.
 3. CMGR – Community manager. Türkçesi ‘Topluluk yöneticisi’. Bir markanın topluluğuyla olan ilişkisini yönetmekten ve bilgilendirmekten sorumlu olan kişi. -Sosyal medya yöneticisi ile karıştırılmamalıdır.
 4. CMS – Content management system. Türkçesi ‘İçerik yönetim sistemi’. Web için her türlü yazılı materyali düzenlemek, planlamak ve yayınlamak için kullandığınız araç.
 1. CPC – Cost per click. Türkçesi ‘Tıklama başına maliyet’. Bu, reklamınızı tıklayan her kişi için ödediğiniz tutarıdır.
 2. CPM – Cost per thousand impressions or cost per mille. Türkçesi ‘Bin gösterim başına maliyet’. Tıklamalar yerine reklam gösterimlerini ölçmek için kullanılır.
 3. CR – Conversion rate. Türkçesi ‘Dönüşüm oranı’. İstenen eylemi gerçekleştiren kişi sayısının, gerçekleştirebilecek kişi sayısına bölünmesiyle elde edilen bir ölçektir.
 4. CRO – Conversion rate optimization. Türkçesi ‘Dönüşüm oranı optimizasyonu’. Bu, dönüşüm oranını iyileştirmek için aldığınız önlemleri ifade eder.
 5. CTA – Call to action. Türkçesi ‘Harekete geçirici mesaj’. İzleyiciyi belirli bir eylemde bulunmaya teşvik eden bir ifade.
 6. CTR – Click-through rate. Türkçesi ‘Tıklama oranı’. Seçenek verildiğinde bir bağlantıya tıklama eylemini gerçekleştiren kişilerin yüzdesi.

FİNANS ve PAZARLAMA ALANINDA KULLANILAN İNGİLİZCE KISALTMALAR

 1. ROİ – Return on investment. Türkçesi ‘Yatırımın geri dönüşü’. Bu kazançları elde etmek için harcadığınız parayı göz önünde bulundurarak ne kadar sürede geri kazandığınızın bir ölçüsüdür.
 2. SMB – Small and midsize/medium businesses. Türkçesi ‘Küçük ve orta ölçekli / orta ölçekli işletmeler’ yani KOBİ’yi ifade eder.
 3. SMP – Social media platform. Türkçesi ‘Sosyal medya platformu’.
 4. SMM – Social media marketing. Türkçesi ‘Sosyal medya pazarlaması’.
 5. SMO – Social media optimization. Türkçesi ‘Sosyal medya optimizasyonu’.
 6. SoLoMo – Social, local and mobile. Türkçesi ‘Sosyal, yerel ve mobil’. Mobil pazarlamanın yerel olarak hedeflenen sosyal medya pazarlama çabalarıyla birleşmesi süreci.
 7. SRP – Social relationship platform. Türkçesi ‘Sosyal ilişki platformu’. Birden çok sosyal medya ağında içerik yayınlamanıza ve ardından sonuçları izlemenize ve analiz etmenize olanak tanıyan merkezi bir platform.
 8. TOS – Terms of service. Türkçesi ‘Hizmet şartları’.
 9. UGC – User-generated content. Türkçesi ‘Kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik’. Bir sosyal ağın kullanıcıları tarafından oluşturulan herhangi bir biçimdeki herhangi bir içerik biçimini ifade eder.

PAZARLAMA BİRİMİNDE ÇALIŞANLARIN BİLMESİ GEREKEN İNGİLİZCE KISALTMALAR

İnsanların günlük konuşmalarında teknik kısaltmalar düzenli olarak kullanılmayabilir. Ancak bir teknoloji şirketinde çalışıyorsanız veya biri için sosyal medyayı yönetiyorsanız, bu teknik terimleri bilmek markanızın kitlesiyle etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir. BT ekibiyle yaptığınız görüşmelerde de kullanışlı olabilirler.

 1. API – Application programming interface. Türkçesi ‘Uygulama programlama arayüzü’. Yazılım parçalarının birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini belirleyen bir dizi kurala atıfta bulunur.
 2. CX – Customer experience. Türkçesi ‘Müşteri deneyimi’.
 3. ESP – Email service provider. Türkçesi ‘E-posta servis sağlayıcısı’. E-posta göndermek için kullandığınız yazılım.
 4. GA – Google Analytics. Türkçesi ‘Google Analitik’. (Web sitesi sahipleri iyi bilmeli)
 5. ISP – Internet service provider. Türkçesi ‘İnternet servis sağlayıcısı’. İnternet hizmetini sağlayan şirketleri ifade eder.
 6. PV – Page views. Türkçesi Sayfa görünümleri’. Belirli bir sayfaya gelen ziyaretçi sayısı.
 7. RSS – Really simple syndication or rich site summary. Türkçesi ‘Zengin site özeti’. Bir kaynaktan, genellikle bir blogdan yayınlanan tüm içeriğin beslemesi. (RSS Feeds)
 8. SaaS – Software as a service. Türkçesi ‘Hizmet olarak yazılım’. Çevrimiçi olarak erişilebilen ve abonelik yoluyla ödenen yazılım programları sağlayan şirketler alt kümesidir.
 1. SEM – Search engine marketing. Türkçesi ‘Arama motoru pazarlaması’. Ücretli reklamlar aracılığıyla arama motorlarında görünürlüğü artırma uygulaması.
 2. SEO – Search engine optimization. Türkçesi ‘Arama motoru optimizasyonu’. Genellikle, alakalı arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak ana hedefi ile web sitenizin içeriğinde iyileştirmeler yapmayı ifade eder.
 3. SOV – Schedule of Values. Türkçesi ‘Nakit Akışı’. Rekabete kıyasla şirketinizin sahip olduğu risk miktarı.
 4. UI – User interface. Türkçesi ‘Kullanıcı arayüzü’. Bir kişinin onu kontrol etmek için kullandığı bir aracın görsel yönü.
 5. URL – Uniform resource locator. Türkçesi ‘Tek tip kaynak bulucu’. Bir web sitesini veya sayfayı tanımlamak için kullanılan web adresi. (takiye.com gibi)
 6. UV – Unique views. Türkçesi ‘Tekil Ziyaretçi Sayısı’. Tek tek sayfa görüntüleyenlerin sayısı. Aynı zamanda videolar veya resimler için de geçerli olabilir.
 7. UX – User experience. Türkçesi ‘Kullanıcı deneyimi’. Bu, insanların bir web sitesi veya uygulamayla kolayca nasıl etkileşimde bulunabileceği ve eylemleri nasıl gerçekleştirebileceği ile ilgili en iyi uygulamaları ifade eder.
https://twitter.com/lauraklein/status/1151258435846955008

MESAJLAŞMA UYGULAMALARINDA İNGİLİZCE KISALTMALAR

Sosyal medya platformlarında kullanılan İngilizce kısaltmalar genellikle gündelik konuşmalarla ilgilidir. Belki bazılarına hakim olabilirsiniz, fakat bu kısaltmalar o kadar hızlı ürüyor ki, takip etmesi zorlaşabiliyor. Bu kısaltmaları genellikle takipçilerinizin oluşturduğu veya paylaştığı herkese açık yayınlarda ya da kendi yayınlarınıza yaptıkları yorumlarda bulabilirsiniz.

Bu sosyal medya kısaltmalarının ne anlama geldiğini bilmek önemlidir, böylece kitlenizin ne demek istesiğini anlar ve gerekirse onlara uygun kısaltmalarla bir yanıt verirsiniz. Bu kısaltmalardan bazıları hashtag olarak da kullanılır ve daha iyi görünürlük için bunlardan yararlanabilirsiniz.

 1. AFAIK – As far as I know. Türkçesi ‘Bildiğim kadarıyla’.
 2. AMA – Ask me anything. Türkçesi ‘Bana istediğini sor’. Genellikle ünlüler, fenomenler, sektör uzmanları ve normal sosyal medya kullanıcıları tarafından sorulara açık bir davet olarak kullanılır.
 3. BRB – Be right back. Türkçesi ‘Hemen döneceğim’.
 4. BTAIM – Be that as it may. Türkçesi ‘Olması gerektiği gibi’.
 5. BTS – Behind the scenes. Türkçesi ‘Arka planda yapılan’. Takipçilerinize markanızın ne yaptığına dair arka planda ne yaptığınızı anlatırlken bu sosyal medya kısaltmasını kullanın.
 6. BTW – By the way. Türkçesi ‘Bu arada’ anlamına gelmektedir.
 7. DAE – Does anyone else…? Türkçesi ‘Başka kimse var mı…?’.
 8. DYK – Did you know…? Türkçesi ‘Biliyor muydunuz…?’
 9. ELI5 – Explain like I’m five. Türkçesi ‘Beş mişim gibi açıklayın’. Reddit gibi forumlarda, insanlar daha karmaşık konular için en basit açıklamayı ararken sıklıkla kullanılır.
 10. FBF – Flashback Friday. Türkçesi ‘Flashback Cuma’. İnsanların cuma günleri eski fotoğrafları veya yayınları takipçileriyle paylaştığı zaman kullandığı bir tabir.
 11. FBO – Facebook official. Türkçesi ‘Facebook Resmi’. Facebook’ta yeni bir ilişki, iş değişikliği gibi canlı bir olay hakkında herkese açık bir duyuru yaptığınızda.
 12. FF – Follow Friday. Türkçesi ‘Cumayı takip edin’. Twitter’da başlayan ve daha fazla tanınmayı ve takipçiyi hak ettiğini düşündüğünüz insanlara bir not vermeyi içeren bir trend.
 13. FOMO – Fear of missing out. Türkçesi ‘Kaybetme korkusu’. Bu genellikle insanların genel olarak sosyal medyaya ayak uydurma arzusunu teşvik eder ve aynı zamanda sınırlı fırsatlar, özel ürün tanıtımları ve diğer taktikler gibi pazarlama için de sık sık kullanılır.
https://twitter.com/965TDY/status/1151491748134174721
 1. FTFY – Fixed that for you. Türkçesi ‘Sizin için düzeltildi’.
 2. FTW – For the win. ‘Kazanmak için’.
 3. FYI – For your information. Türkçesi ‘Bilginiz için, bilgilerinize’.
 4. G2G veya GTG – Got to go. Türkçesi ‘Gitmeli’.
 5. GG – Good game. Türkçesi ‘Güzel oyundu’.
 6. GTR – Got to run. Türkçesi ‘Çalıştırmalı, Başlatılmalı’.
 7. HBD – Happy birthday. Türkçesi ‘Doğum günün kutlu olsun’.
 8. HIFW – How I feel when… Türkçesi ‘….. olduğu zaman hissettiğim!’.

İNGİLİZCE ARGO KISALTMALAR

 1. HMB – Hit me back. Türkçesi ‘Bana geri dön, cevap ver’.
 2. HMU – Hit me up. Türkçesi ‘Beni ara!’.
 3. HT veya H / T – Hat tip. Tip one’s hat to: (deyim) saygı duymak, takdir etmek.
 4. HTH – Here to help or happy to help. Türkçesi ‘Yardım etmek veya yardımcı olmaktan mutluluk olmak’.
 5. ICYMI – In case you missed it. Türkçesi ‘Kaçırdıysanız diye…’. Genellikle çok güncel olmayan içerik paylaşılırken kullanılır.
 6. IDC – I don’t care. Türkçesi ‘Umrumda değil’.
 7. IDK – I don’t know. Türkçesi ‘Bilmiyorum’.
 8. IKR – I know, right? Türkçesi ‘Biliyorum, değil mi?’.
 9. ILY – I love you. Türkçesi ‘Seni seviyorum’.
 10. IMHO – In my humble opinion. Türkçesi “Benim düşünceme göre’.
 11. IMO – In my opinion. Türkçesi ‘Bence…’.
 12. IRL – In real life. Türkçesi ‘Gerçek hayatta…’.

İngilizce argo kısaltmalar ve anlamlarını bilmek bazen hayat kurtarır. Çünkü birçok sözlükte bile bunların Türkçe anlamlarını bulmak olananaksız.

 1. JK – Just kidding.. Türkçesi ‘Şaka yapıyorum’ anlamına gelir.
 2. LMAO – Laughing my ass off. Türkçesi ‘Gülmekten koptum’.
 3. LMK – Let me know. Türkçesi ‘Dur bileceğim, Bilmeme izin ver’.
 4. LMS – Like my status. Türkçesi ‘Durumum gibi’. İnsanları bir gönderiye katılmaya davet etmek için kullanılır.
 5. LOL – Laughing out loud. Türkçesi ‘Sesli gülmek’.
 6. MCM – Man crush Monday. Türkçesi ‘Beğenilen erkek için kullanılan sosyal medya etiketi’. Çok sık kullanılan bir tabir değildir, fakat bilmenizde fayda var.

Mesajlaşma uygulamalarını ya da sosyal medya platformlarını sıklıkla kullanıyorsanız, İngilizce kelimeler duygularınızı veya cümlelerinizi daha kısa ifade etmenize fayda sağlayacaktır.

 1. MFW – My face when… Türkçesi ‘Ne zaman……. yüzüm…..’.
 2. MTFBWY – May the Force be with you. Türkçesi ‘Güç sizinle olsun’. Teşvik etmek için yaygın olarak kullanılan bir “Yıldız Savaşları” alıntısı.
 3. NBD – No big deal. Türkçesi ‘Önemli değil’.
 4. NM – Not much. Türkçesi ‘Çok değil’.
 5. NSFW – Not safe for work. Türkçesi ‘İş için güvenli değil’.
 6. NVM – Never mind. Türkçesi ‘Boşver veya takma kafana’.
 7. OH – Alıntılar için bağlam olarak kullanılır.
 8. OMW – On my way. Türkçesi ‘Yoldayım’.
 9. OOTD – Outfit of the day. Türkçesi ‘Günün Kıyafeti’.
 10. OP – Orijinal poster.

Karşınızdaki kişinin kullandığı sosyal medya argo ingilizce kısaltmaları anlamak bazen önem taşır. Yoksa kişinin ne söylemek istediğini araştırmak zorunda kalır ya da sormak zorunda hissedersiniz.

 1. OTP – One true pairing. Türkçesi ‘Mükemmel bir çift / çiftsiniz’. Genellikle hayranlık ifadelerinde kullanılır. Mükemmel bir çift / çift olduğunu düşündüğünüz iki kişiyi veya kurgusal karakterleri ifade eder.
 2. PPL – People. Türkçesi ‘İnsanlar’.
 3. ROFL – Rolling on the floor laughing. Türkçesi ‘Yerde yuvarlanmak gülmek’.
 4. ROFLMAO – Rolling on the floor laughing my a** off. Türkçesi ‘Yerde yuvarlanıp gülmek’.
 5. SFW – Safe for work. Türkçesi ‘İş için güvenli’.
 6. SMH – Shaking my head. Şok veya hayal kırıklığını ifade etmek için kullanılır.
 1. TBH – To be honest. Türkçesi ‘Dürüst olmak gerekirse’.
 2. TBBH – To be brutally honest. Acımasızca dürüst olmak
 3. TBT – Throwback Thursday. FBF gibi, bu da eski fotoğrafları veya gönderileri Perşembe günü paylaşma anlamına gelir.
 4. TFW – That feeling when… ‘….. olduğu zaman hissettiğim…..’.
 5. TGIF – Thank God it’s Friday. Tanrıya şükür bugün Cuma
 6. TIL – Today I learned… Bugün öğrendim…
 7. TL; DR – Too long; didn’t read. ‘Çok uzun; okumadım’.
 1. TMI – Too much information. ‘Çok fazla bilgi’.
 2. WBU – What about you? Senden naber?
 3. WBW – Way back Wednesday. FBF ve TBT ile aynı anlamlarda ama Çarşamba paylaşımı.
 4. WFH – Work from home. ‘Evden çalışma’.
 5. YOLO – You only live once. Yalnızca bir kez yaşarsınız

SOSYAL MEDYA İNGİLİZCE ARGO KISALTMALAR

Sosyal medya kısaltmaları, sosyal medyayla ilgilenen herkes için son derece yararlı olsa da, internet argo bilgisi de aynı derecede önemlidir. Sosyal medya kullanıcıları her zaman yeni argo ve kısaltmalar buluyor. En popüler sosyal medya argosu kelimelerini anladığınızda kitlenizi daha iyi anlamanız mümkün olacaktır.

 1. ¯ \ _ (ツ) _ / ¯ – Kayıtsızlığı ifade etmek için kullanılan bir omuz silkme ifadesi. Genellikle “her neyse”, “önemli değil”, “kim bilir” veya “neden olmasın” yerine kullanılır.
 2. Clickbait – Yalnızca tıklamaları artırmak amacıyla kışkırtıcı bir başlık kullanma uygulaması.
 3. Cray – Çılgınlığın kısaltması
 4. Crush it – Birisi bir şeyde özellikle başarılı olduğunda, başarısını kutlamalıdır.
 5. Facepalm – Birisi inanılmaz derecede aptalca bir şey yaptığında veya söylediğinde.
 6. Fam – Aile. Aile olarak kabul ettiğiniz bir kişi veya bir grup insanı ifade eder.
 7. Fire – Bir şey son derece iyi olduğunda. Ateş emojisi genellikle aynı amaç için kullanılır.
 8. I can’t even – Konuşmacının aşırı sevindikleri veya hüsrana uğradıkları için duygularını ifade edemediğini gösterir.
 9. It me – Birisi bir şeyle, genellikle bir alıntı yaptığında kullanılır.
 1. Lit – “Olan” bir şeyi tanımlamak için kullanılır.
 2. On fleek – Bu Noktada.
 3. Savage – Biri veya bir şey aşırı derecede sert olduğunda. Genellikle bir övgü olarak kullanılır.
 4. Slay – Bir ieyi çok iyi derecede yaparsanız onu ezersiniz.
 5. Slide into someone’s DMs – Birine rastgele bir DM gönderme.
 6. Squad goals – Grubunuzun olmasını veya başarmasını istediğiniz bir şeyi tanımlamak için kullanılan bir terim.
 7. Thirsty – Birisi çok hevesli olduğunda veya çok çaresiz göründüğünde.
 8. Throwing shade – Birini alenen kınama veya saygısızlık etme eylemi. Genellikle birine veya bir şeye karşı alaycı ifadelere atıfta bulunur.
 9. Trendjacking – Kullanıcılar alakasız içeriğe sahip trend olan bir konuyu ele aldığında.
 10. Yaas – Özellikle coşkulu bir “evet” biçimi. İstediğiniz kadar ‘a’ kullanabilirsiniz.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Kafe ve IQ kategorilerimiz ilginizi ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz