3.3 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 8, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaEğitimİngilizceyi Ana Diliniz Gibi Konuşmayı Öğrenin - Uzman İpuçları ve Püf Noktaları

Son Yazılar

İngilizceyi Ana Diliniz Gibi Konuşmayı Öğrenin – Uzman İpuçları ve Püf Noktaları

İngilizce dil becerilerinizde uzmanlaşmak ve ana dil gibi İngilizce konuşmak için neler yapmanız gerektiğini açıklıyoruz. İngilizce konuşmada akıcılığa nasıl ulaşacağınızı öğrenin ve ana dilin gücünden yararlanın. Kanıtlanmış stratejiler ve gerçek dünyadan örneklerle, konuşma İngilizcesinde güven kazanabilir ve kulağa doğal gelebilirsin.

Her dilde olduğu gibi İngilizce’de de ülkesel hatta bölgesel farklılıklar vardır. Örneğin İngiliz İngilizcesi, Amerikan İngilizcesi ve Avustralya İngilizcesi gibi. Elbette temelde hepsi birbirine benzerdir, fakat günlük kullanımda (argo) ve kelime telaffuzunda farklılıklar bulunabilir. Biz bu yazımızda İngiltere’de kullanılan günlük dili baz alarak ana dil gibi İngilizce konuşmak için yapılması gerekenlere odaklanacağız.

İngilizceyi ana diliniz gibi konuşmayı öğrenmek gözünüzü korkutabilir ama öyle olmak zorunda değil! Doğru araçlar, teknikler ve destekleyici eğitim setleriyle, İngilizcede uzmanlaşmak için dil öğrenme etkinliklerini ve uygulamalarını kullanabilirsiniz.

İlk adım, İngilizce iletişim kurmanın temellerini anlamaktır. Dilbilgisi alıştırmaları ve kelime testleri yoluyla veya hatta anadili İngilizce olan kişilerle sohbetlere katılarak, dilinizi geliştirmek için sağlam bir temele ihtiyacınız var. Oradan, telaffuz ve anlama pratiğine odaklanarak dil akıcılığınızı geliştirmeye başlayabilirsiniz. Cümle yapısı ve deyimler gibi İngilizce konuşmanın nüanslarına ve özelliklerine daha aşina oldukça, yeteneğiniz büyük ölçüde gelişir.

Kelimeleri, cümleleri ezberlemek için en rahat bulduğunuz yaklaşım veya yöntem ne olursa olsun, onu yapın. Çeşitli yöntemlerin bir kombinasyonu en iyi şekilde ana dil gibi İngilizce konuşmak için başlangıç noktanız olacaktır.

İngilizceyi Ana Diliniz Gibi Konuşmak Neden Önemli?

ana dil gibi ingilizce konuşmak
Fotoğraf: https://unsplash.com/@krakenimages

İngilizceyi ana diliniz gibi konuşmak önemlidir çünkü başkalarıyla daha etkili ve verimli iletişim kurmanıza yardımcı olur. İşverenler akıcı bir şekilde İngilizce iletişim kurabilen kişiler ararken, İngilizce’ye iyi derecede hakim olmanız size iş hayatında avantaj sağlayacaktır. Ayrıca farklı kültürlerden ve geçmişlerden gelen insanlarla daha iyi bağlantılar kurmanıza olanak tanır. Ayrıca, diğer kültürleri daha iyi anlamanıza ve yabancı kaynaklardan merak ettiklerinizi araştırmada, topluluk önünde konuşurken veya farklı kültürlere sahip insanlarla etkileşim kurarken kendinize olan güveninizi artırabilir. İngilizce’yi anadili gibi konuşmayı öğrenmek, kendinizi daha doğru ve hızlı bir şekilde ifade etmenizi sağlayacak doğru gramer ve telaffuzu öğrenmeyi de içerir. Hadi başlayalım:

Ana dil gibi ingilizce konuşmak için genel kurallar

İngilizceyi anadili gibi akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmek göz korkutucu bir süreç gibi görünebilir. Ancak doğru rehberlik ve uygulama ile dile kısa sürede hakim olmak mümkündür. Bu adım adım kılavuz, telaffuz, gramer, kelime dağarcığı ve kültürel bağlama odaklanarak anadili İngilizce olan biri gibi akıcı bir şekilde İngilizce konuşmayı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Doğru yaklaşımla, bunu başarmanız mümkün.

1. Standart İngilizce ile başlayın

Standart İngilizce, çoğunlukla yazılı İngilizceye dayalı, evrensel olarak en çok kabul gören İngilizce biçimidir. İngiliz ve Amerikan tarzı İngilizce çok benzerdir, ancak aksan, bazı yazımlar ve telaffuz açısından önemli ölçüde farklılık gösterir. Dünya çapında birçok bölgesel aksan ve lehçe olduğunu unutmayın.

  •  “ain’t”, “can’t hardly”, “can’t seem to”, “irregardless”, ve “anyways” gibi standart olmayan (yani dilbilgisine aykırı) biçimlerden kaçının. Aşağıdaki listeye (“Standart Olmayan ve Şüpheli Kullanım”) ve Yaygın Olarak Kötüye Kullanılan Sözcüklerin Nasıl Kullanılacağına bakın. Elements of Style gibi kılavuzları da araştırabilirsiniz. Bunlar ders çalışmaya başlamanız için doğru kaynaklar olacaktır.

Ana dil gibi İngilizce konuşmak için başlangıç noktasının, kelimeleri doğru şekilde kullanmaktan geçtiğini unutmayın.

ana dil gibi ingilizce konuşmak
Fotoğraf: https://unsplash.com/@comparefibre

2. Kelimeleri doğru telaffuz etmeye yoğunlaşın.

Birden fazla şekilde telaffuz edilebilen çoğu kelime için (“either” gibi), tüm farklı telaffuzlar doğrudur. “Mischievous” gibi olanlarda ise tek bir telaffuz doğrudur. Bu tip kelimelerin nasıl kullanıldığını ise pratik yaparak beyninize işleyebilirsiniz.

  • Örneğin ‘Government’ kelimesi, İngiliz İngilizcesinde ve Amerikan İngilizcesinde farklı telaffuz edilir. Fakat konuşmanız esnasında hangi aksanda söylerseniz söyleyin, karşıdaki gibi hangi amaçla kullandığınızı anlayacaktır. Fakat siz her durumda İngiliz İngilizcesindeki telaffuz gibi kullanmaya çalışın.

3. Kelimelerin doğru yazımlarını iyi öğrenin.

Doğru yazımı aklınızda bulundurun. “Renk” gibi sözcükler için tüm farklı yazımlar uygundur, ancak “hapishane” için bir yazım tercih edilir.[1]

  • ‘Color’ ve ‘Colour’ aynı anlama gelir. Ancak yazım, İngiliz İngilizcesi ve ABD İngilizcesinde kullanmanıza bağlı olarak değişir: ABD İngilizcesinde doğru yazım “color” (“u”) değildir. İngiliz İngilizcesinde “colour” (“u” ile) standarttır.

4. İngilizce İngilizcesi kullanan TV yayınları izleyin.

  • Özellikle haber spikerleri, dilbilgisi açısından net ve iyi ifade edilmiş bir dil sunmak konusunda çok dikkatlidir. Bu nedenle, Standart İngilizce öğrenmeye çalışan kişilere genellikle bu tür haber programlarını izlemeleri önerilir.
  • Bazı diğer televizyon programları çok iyi Standart İngilizce sunacak, ancak televizyon uygun İngilizce kullanımı açısından çılgınca değişiyor.
  • Genel olarak, yayınlanan programların İngilizcesi çok iyi olma eğilimindedir. Reality şovlarda duyacağınız konuşmalar, gerçeğe en yakın bir konuşma olabilir, ancak ana dil gibi İngilizce konuşmak için başlangıç noktanız olmaması gerekir.
  • BBC televizyonu bu konuda en çok tercih edilen yayıncılardan biridir.
ana dil gibi ingilizce konuşmak
Fotoğraf: https://unsplash.com/@petergeokent

5. Kitap ve dergilerin gücünü küçümsemeyin.

İngilizce bir şeyler yazmanın ilk adımı, basılı materyalleri okuyup, bunları kendinizin yazarak pratik yapmanızdır. Kitaplar ve dergiler gibi basılı eserlerin büyük çoğunluğu kapsamlı bir şekilde düzenlenmiştir. İyi yazmayı iyi yapan şeyin ne olduğunu anlamanız için bunlara detaylı şekilde göz atmalısınız. Devamını okudukça, hatalar ve problemler size yanlış “görünmeye” veya “kulağa” yanlış gelmeye başlayacaktır. Doğruluk doğal gelmeye başlayacak.

  • Belirli bir stille veya belirli bir türde yazmak istiyorsanız, bununla ilgili şeyler okuyun. Okuduklarınızdan tarzlar ve fikirler benimseme eğilimine gireceksiniz.

6. Radyo konuşmaları, podcast’ler ve sesli kitaplar dinleyin.

İngilizce yazı yazmak için, yazma pratikleri yapmanız kadar doğal bir şey olamaz. Fakat ana dil gibi İngilizce konuşmak için bol bol dinleme yapmanız gerekir. Uygun olduğunuz her zaman İngilizce konuşmalar dinlemeniz bu dile daha yatkın olmanızı sağlayacaktır. Örneğin bu konuda en büyük kaynaklardan birisi YouTube olabilir. İngilizce bir konuşmayı, İngilizce alt yazılı olarak dinleyerek, dile aşina olmanız ve beyninizin bunu alıp yorumlaması hızlanacaktır.

7. Yüksek sesle bir şeyler okuma alışkanlığı kazanın.

Arkadaşınıza, sevgilinize, çocuklarınıza ve hatta evcil hayvanlarınıza yüksek sesle İngilizce bir şeyler okumayı deneyin. Yazıları yüksek sesle okumak, yapılarını yorumlamanın bir yoludur ve sizi onların ayrıntıları konusunda daha bilinçli hale getirecektir. Yüksek sesle okuma alıştırması yaparsanız, konuşurken kekeleme veya duraklama olasılığınız azalır. Kendinizi sözcükleri gevelemek yerine dikkatli bir şekilde söylerken bulacaksınız.

8. Kelime dağarcığınızı artırın.

Okumak, sizi konuşmadan veya radyo veya televizyon gibi sözlü medyadan çok daha geniş bir kelime yelpazesiyle tanıştıracaktır. Fakat okumak dışında da kelime bilginizi geliştirebilirsiniz, artık teknoloji bu konuda size yardımcı olabiliyor. Google Sözlük kullanarak kelimelerin hem anlamlarını hem de telaffuzlarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Apple ve Android için yüzlerce kelime oyunu da dağarcığınızı artırmak için etkin yöntemlerdir.

9. Daha iyi yazma alıştırmaları yapın.

Yazma alıştırmaları yapmanın en güzel yöntemlerinden biri blog hizmetleri sunan sitelerde içerik hazırlamaktır. Bu hem sizi motive edecek, hem de geri dönüşlere göre nasıl yazmanız gerektiği konusunda fikir sunacaktır. Bu tip siteler için ekstra paralar harcamanıza gerek yok. Sadece bir hesap açacaksınız ve yazmaya başlayacaksınız. İnsanların ilgisini çeken içerikler zaman geçtikçe popüler olmaya başlıyor. Yazı kaliteniz ve içerikleriniz ilgi çektikçe para bile kazanabilirsiniz.

Akıcı İngilizce Konuşmak Mümkün

İyi ve akıcı İngilizce konuşmak, dünyada en çok aranan becerilerden biridir. Küreselleşmiş bir iş gücü ve 7/24 bağlantı ile İngilizce iletişim kurabilmek, bugün kariyerinizi ilerletmek için çok önemli hale geldi. Doğru araçlardan ve kaynaklardan yararlanarak, anadili İngilizce olan biri gibi akıcı İngilizce konuşmayı öğrenmek mümkündür – böylece dünyanın her köşesinden insanlarla zengin konuşmalar yapabilirsiniz!

Önemli kelimeleri öğrenmekten karmaşık cümleler kurmaya kadar, çevrimiçi sınıflar ve sesli kitaplar gibi birçok araç İngilizce konuşma becerilerini öğretmek için kullanılabilir. Ayrıca, ana dili İngilizce olan biri gibi konuşmak için konuşma pratiği yapmak için kullanılabilecek bir dizi teknik vardır. İstikrarlı ilerleme ve sıkı çalışma ile herkes akıcı İngilizce konuşmayı öğrenebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Eğitim kategorimizdeki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!